Klausaisi ir stebiesi...

vaidas7777 | 2009-10-04 19:53 | perskaitė: 1348
Klausaisi ir stebiesi... http://www.lrytas.lt/-12546652051252643360-kriz%C4%97s-lietuvoje-prie%C5%BEastys-ir-pamokos-ar-ko-nors-i%C5%A1mokome.htm Ištraukos: Kodėl, jūsų manymu

http://www.lrytas.lt/-12546652051252643360-kriz%C4%97s-lietuvoje-prie%C5%BEastys-ir-pamokos-ar-ko-nors-i%C5%A1mokome.htm

Ištraukos:

Kodėl, jūsų manymu, Lenkija nepatiria panašios krizės? Ten nėra nieko panašaus į tą ekonomikos nuosmukį, kurį išgyvename mes.

A.Butkevičius: Manau, kad yra kelios priežastys. Ten į nekilnojamojo turto rinką atėjo mažiau pinigų. Lietuvoje nuo 2004 iki 2008 metų pinigų importas išaugo 2,9 karto, tuo tarpu BVP per tą patį laipkotarpį padidėjo tik 28 procentais.

A.Kubilius: Lietuva, kaip ir kitos dvi Baltijos valstybės judėjo link ekonomikos perkaitimo ir pirmą kartą tokios nuomonės pasirodė 2006 metais.

Kiaulė: Įdomų 2005 lrytą neseniai skaičiau. Kaip bankai įkeičiamo turto vertę mažina, kad užstatas būtų didesnis imant paskolą nuosavam NT. Ir tą garantuoja įvertintojas ( savo lėšom). Taigi viską bankai žinojo, apsidraudė jau 2005 ir su AMB chebra laimingai skaičiavo didėjantį BVP. Laimėtojai tokiu atveju - valstybė su gautais pvm irtt., rangovai, statybininkai, bankai, importuotojai, transportininkai... Looseriai - kas ėmė paskolas ir nespėjo jų išmokėti. Ir dar neseniai prisipažino, kad nenorėjo gąsdinti liaudies, todėl apie ateinančią krizę nekalbėjo nors matė. Bliat kas per melagiai tie politikai...

A.Kubilius: Padarius paprastą analizę, matome, kad labiausiai ES kenčia tos valstybės, kurios naudoja valiutų valdybos modelį. Neturėjimas savos pinigų politikos, galbūt ir centrinių bankų vaidmens mažėjimas atvedė į situaciją, kuomet visos šios vastybės patiria gilesnį ekonomikos nuosmukį.

Kiaulė: Aha. Tai Kubilas su Butkevičiumi vienodai sutinka kad jei turėtume savo CB, nebūtume priklausomi nuo importo taip ekonomika leistųsi sklandžiau, sakykime taip kaip anglijoje. O dabar ką 10 000 000 000 skolinsimės? Šaunūs planai.

A.Butkevičius: Dėl klaidų pripažinimo būtų labai sudėtinga atsakyti vienu sakiniu. Stebiu ką kalba ir rašo užsienio ekspertai ir ekonomistai apie tai, kas atsitiko Baltijos vastybėse.
Išvados maždaug tokios - Baltijos valstybės buvo labai atviros ir į jas nevaržomai plūdo pinigai iš patronuojančių užsienio bankų. Kaip galima buvo valdyti šį procesą? Pirmiausiai, Lietuvos centrinis bankas galėjo padidinti komercinių bankų privalomąsias atsargas. Kita priemonė - suteikiant būsto paskolas iš gyventojų reikėjo reikalauti didesnio savojo įnašo - maždaug 30 proc. perkamo būsto vertės.

Kiaulė: Vot bliamba - o pats tai tikėjosi kad pranesiot... pats matyt turto 2006 -- 2008 nepirko

Dar iš Delfio:

Buvęs socialdemokratų Vyriausybės finansų ministras Rimantas Šadžius šeštadienį vykusiame partijos tarybos posėdyje pripažino, kad apie artėjančią krizę nutylėjo sąmoningai. Pasak politiko, taip elgtasi norint išlaikyti stabilius gyventojų pasitikėjimo reitingus bei bijant, kad po kalbų apie krizę skolinimasis užsienio rinkose pabrangs iki neįsivaizduojamų aukštumų.

Savo kalbos pabaigoje R. Šadžius parbilo ir apie tai, ar teisingai pasielgė tuometinė valdžia, neprabilusi apie mūsų šalies ir viso pasaulio laukiančią ekonominę krizę. Politikas pripažino, kad visa informacija išties rodė artėjančius sunkumus, tačiau nuspręsta tylėti bei negąsdinti žmonių.

„Manau, metai praėjo, dabar galima atskleisti šitą paslaptį. Iš tikrųjų ta informacija buvo“, - pripažino R. Šadžius.

Buvęs ministras sako, kad tuometinis neformalus opozicijos lyderis, dabartinis premjeras Andrius Kubilius nuolat skatindavo pranešti tautai, kas laukia Lietuvos ekonomikos, bet esą krizę jis įsivaizdavo tik kaip 17 proc. pasieksiančią infliaciją

„Dabartinis premjeras mus visą laiką skatino: „Jūs pasakykit, kad ateina blogi laikai. Jūs pasakykit tautai, kad iš tikrųjų artėja krizė“. Kaip suvokė A. Kubilius šitą krizę? Man ne vieną kartą teko su juo diskutuoti. Jis sako, mes atsiliekam nuo Latvijos, pas mus rudenį-gruodžio mėnesį bus infliacija 17 proc. Buvo toks suvokimas“, - teigė politikas.

Tačiau R. Šadžius sako, jog tuometinė valdžia pasirinko kitokį elgsenos būdą ir apie artėjančią krizė nutylėjo: „Įsivaizduokite, jeigu premjeras ar finansų ministras būtų pasakęs, kad mes numatom labai didelius sunkumus Lietuvos ūkiui. Kas tada būtų įvykę, kas darytųsi pasaulio rinkose ir už kiek mes skolintumėmės biudžeto deficitui dengti?!“.

Komentarai2009 10 05 01:44     #32316

 Ot geriečiai atsirado, ylą maiše paslėpė... Tai jei Ignalina prie Kirkilo būtų sprogus, tai irgi tik iš "Amerikos balso" būtume sužinoje, nes Kirkilas mūsų nervais labai rūpinosi ir nebūtų dėl tų kelių papildomų rentgenų mūsų gąsdinęs. &^%$#$$##, ot logika pas valdžią... Vaikų darželis ir ne kitaip...

2009 10 05 02:36     #32317

 Na jiem rūpi pirmiausia stabilumas. O kas už tai sumoka? Kaip visada varguoliai ir nesuprantantys situacijos... Aišku jie patys ir namus sau susitaisė (Kirkilas) ir įmonių turi, kurios kenčia mažiau už kitas ( Akmenės cementas, Lietuvos geležinkeliai) , iš Lietuvos duju akcijų išėjo prie 2,50 lt. Nu ir išvada - kiekvienas už save.

2009 10 05 09:44     #32318

Kol seimo nariai tures teisine nelieciamybe, tol darys ka nores. Nes dabar ju atsakomybe .... pasakymas jo as klydau, o valstybei minusas nerelus, ne tik siuo atveju. Valdzia renkame ne todel, kad gyventume geriau, o tam, kad jie gyventu geriau.

2009 10 07 09:02     #32335

Normalioje salyje, tai uz tokius bairius teisme sedetu, gal kokia is investuotoju gyneju asociaciju galetu paduoti i teisma tuos veikejus, uz neteisinga informacijos pateikima/teisingos nepateikima, nes matyt nemazai investavusiu butu sumazine savo nuostolius, jeigu butu laiku parsidave. Keistai skamba isvedziojimai apie nauda del tylejimo, gal pasakytu nors karta teisybe - tylejome, nes laukeme rinkimu...

2009 10 07 13:01     #32339

ir kuo stebiesi, komentaro tamstos pasigedau