tomasku | Žinutės

Lito devalvavimas 1506 Bendri klausimai 2009-06-30 13:02:24

Taigi mano klausimas buvo apie tai:
tomasku :
Daugybė prekių, kurių važinėjama į Lenkiją, Lietuvoje negaminamos.
Tiesa, Lenkijoje yra kelios automobilių gamyklos, bet kad kas nors važiuotų į Lenkiją pirkti automobilio... Ar tuo labiau bananų su nafta...


Nuklydome į smulkemenas. Bet lietuviai Lenkijoje tikrai perka ir bananus, ir fotoaparatus, ir kitą elektroniką, ir benzino įsipila.

Pernai didžiausią Lietuvos eksporto dalį sudarė mineraliniai produktai (24,9%), mašinos ir mechaniniai įrenginiai, elektros įranga (10,7%), chemijos pramonės ir jai giminingų pramonės šakų produkcija (9,6%).

Ir visos šios šakos smarkiai priklausomos nuo žaliavų iš užsienio, kurioms pakaitalų Lietuvoje nėra. Achema dujų nepakeis į biokurą, o Mažeikių nafta neims gaminti benzino iš rapsų aliejaus. Taigi nauda šioms įmonėms bus gerokai mažesnė už teorinę (kai įmonė gamina prekes iš 100% lietuviškų medžiagų ir viską eksportuoja).

Lito devalvavimas 1506 Bendri klausimai 2009-06-30 09:32:08

Kaip rašė Baliuka, LT algos tikrai mažėja, greitai taps mažesnės už pensijas. Jau nekalbu apie motinystės pašalpas, kurios dabar yra vertingiausias pajamų šaltinis. (..) O dabar anksčiau ar vėliau turėsime žiūrėti, kaip vyriausybė ryžtasi mažinti socialines išmokas. Trečio kelio nėra.
Na taip, algos sumažėjimas - tai juk tas pats (įmonės konkurencingumo atžvilgiu). Ir algų sumažėjimai vyksta - Lietuva ne Prancūzija, kapitalizmas pas mus dar gana laukinis.

Devalvacija tiesiog leistų vienu sprendimu sumažinti VISKĄ - dabar gi matome, kaip valdžia vargsta bandydama mažinti kiekvieną išlaidų rūšį po vieną (pradedant motinystės išmokom ir baigiant Seimo narių algom). Išlaidų mažinimo (o ne devalvacijos) nauda galėtų būti ta, kad galima mažinti ne viską vienodu procentu, o pažiūrėti į kiekvieną išlaidų rūšį atskirai - ir atlikti reformas, kurios Lietuvoje būtinos. Žinoma, jeigu valdžia reformų nedarys (ir išlaidų nemažins), devalvacija taps neišvengiama kartu su valstybės bankrotu.

Apskritai, manau, principas gana paprastas - devalvacija palengvins skolininkų ir išlaidūnų gyvenimą taupiųjų ir atsakingųjų sąskaita.


Na na, būtų įdomu sužinoti bent keletą pavyzdžių Jei ką, gali pasitelkti į pagalbą nuorodą mano žinotės apačioje...

Švytury, nežinai prekių, kurios Lietuvoje negaminamos??? Fotoaparatai, bananai, nafta, automobiliai... Skalsu kalbos

Lito devalvavimas 1506 Bendri klausimai 2009-06-29 08:16:51

Per kelis budus:

1.Palukanu normos. Sudetingesnis supratimas, bet didenis efektas ekonomikai. Vartojimas priklauso nuo pinigu kiekio (kitaip tariant palukanu normu). Didesnes palukanos stabdo vartojima, mazesnes ji didina. Sutinki? Neveltui tiek Europos CB, tiek Fed, tiek Japonijos CB mazina palukanu norma - didina pinigu kieki. Tai vadinama ekonomikos skatinimu. Centrinis Bankas tiesiog spausdina pinigus ir leidzia juos i apyvarta. Lietuvos CB nevykdo monetarines politikos, ir pinigu kiekis turi but padengtas uzsienio valiuta. Tokiu atveju, vienintelis kelias padidint pinigu kieki nepadidinant rezervu - devalvuojant.
Juk Lietuvos ekonominės krizės priežastis (ne, neskaitant pasaulinės krizės) - beprotiškais tempais didėjęs skolinimasis ir pasiskolintų pinigų pravalgymas. Ši beprotybė turėjo anksčiau ar vėliau baigtis - ji ir baigėsi, išgyvenam sunkias pagirias. Jeigu anksčiau vartojimas buvo "visi turimi pinigai + paskolos" (ekonomima augo po 9%), tai dabar yra "visi turimi pinigai - paskolos" (nes skolas reikia grąžinti, ir dar su palūkanomis).
Pasisakai už principą "nuo ko susirgai - tuo ir gydykis"?


2. Importas. Labiau tiesmukiska logika. Nebebus stimulo vaziuot apsipirkinet i Lenkija ir kitas salis, jau "nudevalvavusias" valiutas. Taigi dideja vietines produkcijos paklausa,

jeigu ta vietinė produkcija pagaminta iš užsienietiškų žaliavų - tai nepabrangs tik vienintelis komponentas, darbo jėgos kainos dalis.
Daugybė prekių, kurių važinėjama į Lenkiją, Lietuvoje negaminamos.

Visa kita (kas parašyta žemiau) tik išvestinė iš šios prielaidos (dėl eksporto pagerėjimo ir importo sumažėjimo).

Neskaitant vadovėlinių tiesų, kol kas niekur neteko matyti aiškaus skaičiavimo, kaip ir kokiais būdais devalvacija pagerintų mūsų būklę, ir kiek % tai turėtų būti.


apyvartos, daugiau zmoniu islaiko darba, gereja mokesciu surinkimas, pensininkam nemazinamos pensijos, del to jie leidzia daugiau pinigu, ir vel dideja vietines produkcijos paklausa, ir dar daugiau zmoniu issilaiko savo darbo vietose, suleteja atlyginimu kritimas, ir t.t. ir t.t.


Aha, atlyginimų kritimas sumažėja, tik tas atlyginimas išmokamas mažesnės vertės popierėliais. Plius dar taupančiųjų apiplėšimas (jų santaupos nuvertėja) prasiskolinųsių labui.

Žodžiu, pilnai suprantu, kodėl valdžia laikosi įsikibusi to 3,4528.

Lito devalvavimas 1506 Bendri klausimai 2009-06-25 10:37:25

Kaip minejo Niktus, smunkant tenka kazko imtis: arba islaidu mazinimas, arba skolinimasis arba devalvacija. Ar nedevalvavimas turi itakos BVP? Turi itakos tolimesnei BVP dinamikai. Devalvacija pagreitintu ta smukima akimirkai, bet tuo paciu jei viskas teisingai padaryta turetume nauja starto taska kilimui.
Tas dažnai kartojama vadovėlinių ekspertų - kad devalvacija pagerina konkurencingumą. Ir tas puikiai suprantama, tarkime, Vakarų šalių (su išvystytu socializmu) atveju - nes išlaidų darbuotojams (alga + visi kiti papildomi įsipareigojimai) sumažinti praktiškai neįmanoma. Devalvacija visus tuos įsipareigojimus sumažina. Trumpam. Ir tai nėra joks "naujas starto taškas", netgi priešingai - nuolatinės devalvacijos leidžia nedaryti reformų, dėl to konkurencingumas mažėja.

Galiausiai, nelabai suprantu, kokia tai reikšmę turėtų Lietuvos atveju.

p.s.: kiek tik atsimenu, tai Lubys dar LDDP laikais vis verkdavo, kad litas pervertintas ir kaip tai trukdo jam dirbti.
Privatumo politika Reklama Kontaktai Paskolos RSS RSS
© 2006-2024 UAB All Media Digital