Ką galima įžvelgti grafikuose?

spekuliantai.lt | 2008-02-18 | Techninė analizė | perskaitė: 20580
Ką galima įžvelgti grafikuose? Stebėdami akcijų ar kitų investicinių produktų kainų pokyčius, dažnai susiduriame su grafikais, vaizduojančiais vertybinio popierių (VP) kainos kitimo

Stebėdami akcijų ar kitų investicinių produktų kainų pokyčius, dažnai susiduriame su grafikais, vaizduojančiais vertybinio popierių (VP) kainos kitimo istoriją. Aktyvūs investuotojai grafikus ir jų vertinimą pavertė atskira mokslo, tiksliau – interpretavimo šaka – technine analize.

Ekspertai pastaraisiais metais pastebi, kad rinkos vis dažniau priklauso viena nuo kitos. Dar blogiau – būna taip, kad trumpuoju laikotarpiu fundamentalūs įmonių rodikliai tampa bereikšmiai globalių pasaulinių tendencijų fone. Investuotojams vis sunkiau susitaikyti, kad, norint uždirbti, reikia laukti, kol fundamentaliai patraukli, tačiau pasauliniame fone nepopuliari rinka ilgainiui vėl atgaus populiarumą. Kaip panašias tendencijas pastebėti ir jomis pasinaudoti? Tam naudojama techninė analizė. Kertinis techninės analizės elementas – istoriniai VP prekybos duomenys. Istorinius duomenis investuotojams suvokiama kalba pateikia įvairiausių tipų grafikai.

Nuo paprasto grafiko ...

Paprasčiausias ir dažniausiai sutinkamas – linijinio tipo grafikas. Jame atsispindi VP kaina tam tikro pasirinkto VP prekybos periodo gale. Periodo pabaigos kainai pavadinti vartojamas terminas uždarymo kaina. Tarkime, VP prekiaujama 3 dienas. Pirmosios dienos pabaigoje VP uždarymo kaina yra 2 Lt, antrosios – 2,5 Lt, o trečiosios – 4 Lt:


Jei grafiko vertikalėje nurodysime VP uždarymo kainą, o horizontalėje – dienas, tuomet VP uždarymo kainos kitimo linijis grafikas atrodys taip:


Daugeliui investuotojų tokio tipo grafikų ir užtenka. Jeigu VP kainos tolygiai auga, sakoma, kad vyrauja augimo tendencija, jei krenta – kritimo tendencija. Jei VP kainos tai kyla, tai krenta, sakoma, kad nėra vyraujančios aiškios tendencijos.
Nustačius, jog vyrauja kilimo tendencija, VP galima bandyti pirkti ir tikėtis, kad nusipirkus, ši tendencija nepasikeis ir leis uždirbti. Numačius, jog tendencija artimiausiu metu pasikeis – reikėtų VP parduoti.

...iki sudėtingo

Linijiniai grafikai paprasti ir nesudėtingi, tačiau jie neparodo, kas vyko kiekvieno nagrinėjamo periodo metu. Investuotojams dažnai svarbu matyti ne tik VP uždarymo kainos grafiką, bet ir kainų ribas, kuriose vyko prekyba. Šiam tikslui aktyvūs investuotojai pasitelkė XVIII a. išrastą žvakių (angl. candlestick) tipo grafiką. Šio tipo grafike fiksuojama pasirinkto prekybos periodo pradžios ir pabaigos bei aukščiausia ir žemiausia VP kaina. Papildykime anksčiau nagrinėto pavyzdžio prekybos duomenis. Tarkime, kad pirmąją VP prekybos dieną pradėjus prekiauti akcijos kaina buvo 1,80 LTL. Prekybos metu VP kaina buvo nukritusi iki 1,70 LTL žemumų, o tam tikru laiko momentu buvo pakilusi iki 2,50 LTL. Prekybos periodo gale VP kaina nusistovėjo ties 2 LTL (uždarymo kaina). Tuomet VP kainų lentelė ir grafikai bus tokie:Kaip interpretuoti?

Imkime pirmosios dienos figūrą (žvakę). Horizontaliosios figūros linijos rodo, kuria kaina VP prekyba prasidėjo ir kokia kaina baigėsi. Jei VP kaina prekybos pabaigoje buvo didesnė nei pradžioje, žvakės tūris (figūros stačiakampis) vaizduojamas baltu fonu. Maksimali ir minimali VP kaina nurodytu periodu vaizduojama vertikaliomis linijomis. Jei VP prekybos periodo pradžioje kainavo brangiau negu jo pabaigoje, tuomet žvakės tūris dažomas juoda spalva (paveikslėlio 3 figūra). Nagrinėjant žvakes reikėtų vadovautis šiomis kainos skaitymo taisyklėmis:Ką galima įžvelgti šiose žvakių figūrose? Teigiama, kad žvakių grafikai parodo ne tik tai, kaip kaina kito praeityje, bet ir tuo metu prekiavusių investuotojų psichologinį portretą ir prekybos VP braižą. Biržų prekiautojai stebėjo tokių žvakių išsidėstymo tendencijas ir sugalvojo modelius (angl. patterns), kurių pagalba spėjama, kaip VP kaina keisis ateityje. Ši žvakių interpretavimo kultūra tapo tokia populiari, kad žvakių modeliai aprašomi ir specializuotuose žinynuose.

Kiti grafikų tipai

Sumanūs investuotojai yra sugalvoję visą aibę kitų grafikų tipų, tačiau, be paminėtų, Vakarų pasaulyje dažnai sutinkamas ir OHLC tipo grafikas. OHLC tipo grafikas yra kilęs iš angliškų open – high – low – close žodelių pirmųjų raidžių trumpinio ir atvaizduoja tąpat kaip ir žvakių grafikai, tik kitu pavidalu. Paprastai šis grafikas dar vadinamas Bar tipo grafiku.Kurį grafiką – OHLC ar žvakių – pasirinkti? Jei norime žiūrėti tik VP kainos kitimo ribas, tuomet užtenka OHLC. Jei norime bandyti pritaikyti kainų kitimo modelius, tuomet patartina naudoti žvakių grafikus, kadangi didžioji dalis literatūros parašyta naudojant būtent žvakių grafikų pavyzdžius.

Kas iš to?

Grafikų interpretavimu paremti daugelis techninės analizės metodų, todėl investuotojams, besidomintiems technine analize, būtina gerai suvokti, kokią informaciją šie grafikai apima. Priklausomai nuo to, kokius techninės analizės būdus naudoja investuotojai, reikėtų atitinkamai rinktis ir interpretuojamų VP ar rinkų grafikų tipus. Beveik visi populiariausi internetiniai puslapiai ir techninės analizės programos gali VP prekybos arba rinkų indeksų duomenis atvaizduoti linijiniu, žvakių arba OHLC grafikų pagalba.

Kur rasti?

Vilniaus biržoje prekiaujamų bendrovių akcijų kitimo linijinius grafikus pateikia faktiškai visų finansų tarpininkų interneto svetainės. Žvakių ir kitus techninėje analizėje naudojamus grafikus galima rasti svetainėje: http://spekuliantai.no-ip.org/grafikai/ . Apie techninę analizę nemažai rašo ir vienas populiariausių investuotojų portalų http://www.investopedia.com

Vertinimai prieštaringi

Fundamentaliosios analizės šalininkai, vertinantys įmonių veiklos rezultatus, perspektyvas, prognozuojantys plėtros galimybes ir kitus atraminius įmonių rodiklius, skeptiškai vertina investuotojus, kuriems grafikas, atspindintis VP kainos istoriją, yra pagrindinė sprendimų priėmimo priemonė. Pastarieji tvirtina, jog, jei grafikų interpretavimas nepadėtų uždirbti, nebūtų prirašyta tiek daug knygų apie techninės analizės panaudojimą ir šios teorijos šalininkų sėkmės istorijų.
Norintiems save išmėginti trumpalaikio biržos prekeivio rolėje, pirmiausia, reikia suvokti vieną pagrindinių prekybos taisyklių, jog kuo aktyvesni prekybos veiksmai, tuo didesnė tokios veiklos rizika. Tik įvertinus savo galimybes ir iš to kylančią riziką, verta išbandyti praktikoje techninės analizės algoritmus ir metodus. Pastebima, kad netgi ilgalaikiai investuotojai kartais pasitelkia techninę analizę ieškodami palankiausio momento pirkti ilgam laikymui numatytus VP. Greičiausiai iš to ir kilęs posakis, kad „pirk VP, kai jų niekam nereikia, o parduok tuomet, kai jie visiems reikalingi“.
Išsamiau apie populiariausius ir dažniausiai naudojamus techninės analizės metodus skaitykite būsimuose žurnalo „Investuok“ numeriuose.

Šis straipsnis buvo išspausdintas žurnalo „Investuok“ sausio numeryje.

Taip pat skaitykite

Visą reikalingą informaciją mato akcijų kreivėje

Santykinio stiprumo linijos - ką jos parodo?

FRAMA – fraktalinis, adaptuotas slenkantis vidurkis

Dividendai: strategija ir taktika. II dalis

2014-03-26 | Techninė analizė 2010-07-01 | Techninė analizė 2009-06-05 | Techninė analizė 2007-11-07 | Techninė analizė

Komentarai2008 02 18 20:05     #2874
Geras straipsnis ir neblogas sausio numeris. :wink Gaila tik kad vasario numeris pasidave raklamos itakai. Be FMI pasisakymu , Admiral reklamos ir fondu lenteliu skaityti nelabai yra ka.. :con
2008 02 18 20:30     #2875
Cia tipo nieks neperka "Investuok" tai pradejote taip FMI ir banku "nupirkta" zurnala reklamuoti?
2008 02 18 20:46     #2876
Gaila kad zurnale perdaug propogandos ir permazai vertingos informacijos. "Sekmes istorijas" geriau perleiskit gyvenimo budo zurnalams, o reklama spauzdinkit kaip reklama o ne kaip straipsni.
2008 02 18 21:28     #2877
Zvakes - sudetingas grafikas
2008 02 19 15:27     #2879
hmm Lietuva investavimo pažiuriu yra "kaimas" tai ir žurnalas "kaimiškas". Kadanors ir rimtesnių atsiras (aišku, jeigu iki tų laikų išliks lietuvių kalba ) Betkuriuo atvėju tai geriau negu nieko, ir jo išleidimas yra sveikintinas
2008 02 19 20:51     #2887
Denisai, ne dėl to, kad niekas neperka, o dėl to, kad autorius, rašantis Investuok žurnalui, specialiai pasistengė ir sudarė su žurnalu tokia, sutartį, kuri leidžia publikuoti straipsnius spekuliantai.lt, praėjus 3 mėn. nuo jų išleidimo žurnale. Čia ne vardan reklamos, o vardan spekuliantų turinio, apie kurį visi šneka, tačiau nieko doro taip ir nepadaro.
2008 02 20 15:39     #2892
o kam daryti? kad autoriai uz tai nieko negauna...
2008 02 20 19:34     #2893
šiuo atveju buvo surastas variantas naudingas visoms pusėms.
2008 02 20 19:53     #2894
pvz...apsviesk?
2008 02 20 20:10     #2895
sąlygos neviešinamos
2008 03 09 19:16     #2991
Straipsniukas apie nieka. Musu vietiniai autoriai yra parase ir geriau ir placiau. O sita galima perkelti i skyriu "Investavimo ABC"
2017 01 13 09:22     #36300
 Can I merely state exactly what a relief to discover a person exactly who basically understands what theyre speaking about on the web. You definitely learn how to deliver a problem to lighting and help it become significant. Much more persons have to read this and understand why facet with the history. We find it difficult to feel youre no more well-known because you certainly possess the present. dhoblog free blogdhoforum free forumdhosoftmitha apriliamutasim ridlosulistriyanti
2018 04 26 12:25     #38622
 Jo jo, laukiam 2 dalies jai ka geras straipsnis! Kaip tik UKB atitinka pagal 5 paskutiniu baru parodymus. 
Watch Gogoanime videos English subtitle in high quality, watch free gogoanime and download single links of latest animes.

 
2019 02 15 04:57     #42105

Ekonominis kalendorius

Prekybos statistika realiu laiku

Techninės analizės įrankis

Privatumo politika Reklama Kontaktai Paskolos RSS RSS
© 2006-2023 UAB All Media Digital