Techninės analizės grafikų modeliai (chart patterns) #2
ealas
|
2007-06-14
|
Techninė analizė | perskaitė: 11465
Techninės analizės grafikų modeliai (chart patterns) #2
palaikymo/pasipriešinimo grafikų modeliai
Palaikymas ir pasipriešinimas - patys svarbiausi grafikų modeliai
Kas yra palaikymas ir pasipriešinimas?
(support and ressitance)
Palaikymo ir pasipriešinimo zonos yra ten, kur kaina pradeda abejoti dėl savo judėjimo krypties. Kitaip sakant, kaina sustoja trumpam laikui, kai sutinka didesnį pirkėjų/pardavėjų pasipriešinimą. Pavyzdžiui, palaikymo zona yra ta vieta, kur padidėjęs pirkėjų aktyvumas sustabdo kainos kritimą, o pasipriešinimo zona atsiranda ten, kur padidėjęs pardavėjų aktyvumas sustabdo kainos kilimą.
Ar Jūs kada darėte pirkimo pavedimą tam tikram kainos lygiui, bet netikėtai kaina pradėjo kilti į viršų ir Jūs nespėjote nusipirkti pigesnių akcijų? Daug kam taip atsitinka. Tada seka kitas veiksmas, kai investuotojas sau prisižada, kad, kai vos tik kaina vėl pasieks tą buvusį lygį, jis iš karto nusipirks. Keista, bet visi kaip susitarę taip ir padaro. Vos tik kaina grįžta į tą lygi, tai visi puola pirkti akcijų. Taip susidaro pasipriešinimas.

Labai aiškiai matomi palaikymo/pasipriešinimo lygiai Invaldos grafike. Raudonos linijos rodo pasipriešinimo lygius, o žalios – palaikymo. Visame grafike šie lygiai dažnai kartojasi, todėl verta žiūrėti ne vien i paskutinių dienu grafiką, o į kelių metų. Taip pat reikėtų atkreipti dėmesį į apyvartas. Vos tik kaina pasiekia palaikymo/pasipriešinimo lygius, tai ženkliai pakyla apyvartos. Ant apyvartų grafiko siūlyčiau užsidėti slenkantį 15 dienų vidurkį (MA), nes padeda aiškiau nustatyti apyvartų pokyčius.
Palaikymo/pasipriešinimo zonos dažnai susidaro prie apvalių skaičių, pavyzdžiui, 10, 15, 20. Atkreipkite dėmesį į buvusį grafiką. Palaikymo/pasipriešinimo zonos stipriausios 10, 12, 14 kainų lygiuose. Norint sėkmingai prekiauti yra būtina nusimanyti apie palaikymo/pasipriešinimo lygius.
Fibonacci linijos
Kas yra Fibonacci skaičiai? 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89, 144,... Ši skaičių seka, kurioje kiekvienas skaičius yra prieš tai einančių dviejų skaičių suma, yra vadinama Fibonačio skaičių seka. Gretimų skaičių santykis, t.y. antrąjį skaičių padalinus iš pirmojo, yra apytiksliai lygus 1,618 arba skaičiui Fi. Šis skaičius yra naudojamas meno darbuose, pavyzdžiui, Leonardui da Vinčio irgi buvo žinoma ši proporcija, tai galima įžvelgti jo darbuose: „Vitruvijaus žmogus“ arba „Mona Liza“. Taip pat jį galima sutikti žmogaus kūne, nagrinėjant kaulų struktūros proporcijas. Pavyzdžiui, išmatavus atstumą nuo viršugalvio iki grindų ir nuo bambos iki grindų – šių skaičių santykis yra lygus skaičiui fi. Taip pat šį skaičių galime panaudoti ir braižant palaikymo/pasipriešinimo lygius.

Ant jau esamo grafiko pabandžiau nupiešti ir Fibonacci linijas. Kaip matome, jos identiškai sutampa su jau nubrėžtomis palaikymo/pasipriešinimo linijomis. Geriausiai tai rodo 61,8% linija. Taip pat nubrėžus Fibonacci linijas galime pastebėti ne toki aiškiai matomą palaikymo/pasipriešinimo lygį, kuris yra matomas 50% tiesėje. Norėčiau pastebėti, kad ne visada šios linijos veikia, tačiau jos gali parodyti vietą, kur galbūt akcijos kaina sustos arba apsivers ir pakeis kryptį. Fibonacci linijų braižymas nėra sunkus. Pasirenki žemiausią akcijos kainos tašką ir brėži iki aukščiausio taško arba atvirkščiai.
Palaikymo/pasipriešinimo grafikų modeliai yra labiausiai paplitę TA, nes jų atpažinimas nėra sudėtingas, todėl kiekvienas investuotojas gali lengvai nusistatyti šiuos lygius.