Apie „išgrynintas“ nuotaikas

spekuliantai.lt | 2009-10-13 | Psichologinė analizė | perskaitė: 1962
Apie „išgrynintas“ nuotaikas Yra dalykų, apie kuriuos išgirstame ir greit pamirštame. Net jei kalbame apie finansų rinkas (o galbūt kaip tik apie jas) – tokios trumpalaikės informac

Yra dalykų, apie kuriuos išgirstame ir greit pamirštame. Net jei kalbame apie finansų rinkas (o galbūt kaip tik apie jas) – tokios trumpalaikės informacijos kruša atakuoja mus kiekvieną dieną. Yra ir kitokių naujienų – jas vadiname turinčiomis išliekamąją vertę. Tai – moksliniai tyrimai (kartais – net atradimai!), novatoriškos investavimo ir finansų disciplinos idėjos, nevienadienės įžvalgos, paremtos daugelį metų kauptomis žiniomis ir patirtimi. Būtent į tokius, daugiau ar mažiau fundamentalius, tačiau populiariosios žiniasklaidos dažnai aplenkiamus dalykus norėčiau atkreipti dėmesį. Ir paaiškinti tai kiek sugebėsiu trumpai ir paprastai. Ši rubrika – privataus investuotojo mintys apie tai, kas naujausio sklando pasaulio investuotojų visuomenėje.
 

Numatyti tai, ką numato kiti

Vienas pastaraisiais mėnesiais mano dėmesį patraukęs tyrimas siūlo naujų metodų, kaip vertinti vadinamųjų rinkos sentimentų, arba paprasčiau – nuotaikų, indikatorių pokyčius. Kam to reikia? Drįsiu priminti, kad dar praėjusio šimtmečio pradžioje garsusis ekonomistas J. M. Keynesas taikliai apibūdino: „Sėkmingas investavimas yra numatymas to, ką numato kiti.“ Taigi, paprastai tariant, jei žinotume, kokios nuotaikos „sukasi“ daugumos investuotojų galvelėse, galėtume lengviau nuspėti jų veiksmus rinkoje, o tai būtų jau beveik taip pat gerai, kaip kasryt asmeniškai gauti rytdienos „Financial Times“ numerį. Na, praktikoje ne viskas taip paprasta, bet techninės analizės gerbėjai tikrai bus pažįstami su priešingumo ( angl. „contrarian“ )  principais. Jų esmė šiuo atveju tokia: jei daugumos investuotojų lūkesčiai pasidaro ypatingai teigiami, lauk rinkos kritimo, jei itin neigiami, rinka kils. Jau ne vieną dešimtmetį įvairūs tyrėjai stengiasi patvirtinti arba paneigti šį atvirkštinį sąryšį, testuodami įvairių periodų istorinius rinkos ir investuotojų nuotaikų duomenis, tačiau rezultatai iki šiol buvo prieštaringi. Todėl kai prieš kelis mėnesius viename JAV finansų rinkų portale (pirmiausia turbūt JAV akcijų rinkos naujienų laikraščių apžvalgininko M. Hulberto straipsnyje www.marketwatch.com portale, o vėliau dar keliuose portaluose) perskaičiau apie naują tyrimą šia tema, susidomėjau.

Sėkminga investavimo strategija?

Kas gi tokio naujo ir ypatingo šioje srityje? Gali būti, kad D. R. Aronsonui iš Barucho koledžo JAV ir J. R. Wolbergui iš Izraelio technikos instituto gegužės mėnesį publikuotame tyrime pavyko „užčiuopti“ tai, ko nepasisekė identifikuot ankstesniems tyrėjams, ir rasti pranašesnį metodą investuotojų nuotaikoms vertinti. Kas yra dar svarbiau investuotojams praktikams – šie mokslininkai teigia pritaikę naujuosius principus praktikoje ir sėkmingai testavę jų pagrindu sukonstruotą prekiavimo JAV rinkoje taisyklių rinkinį. Ką jie padarė? Tyrimo autoriai pasistengė „išgryninti“ penkių skirtingų JAV akcijų rinkose investuotojų nuotaikas matuojančių indikatorių reikšmes. Pati nuotaikų indikatorių „gryninimo“ idėja buvo iškelta dar 1976 m. Aronsonas ir Wolbergas patobulino „išgryninimo“ procedūrą taikydami adaptyviąją multiregresiją ( atleiskite už šiuos ir dar kelis profesinius „burtažodžius“ ) ir patvirtino, kad nuotaikų indikatorius veikia pačios akcijų rinkos (akcijų kainų) dinamika. Galiausiai jie pabandė izoliuoti akcijų kainų kitimo greičio, pagreičio ir svyravimų poveikį nuotaikų indikatoriams.

Daugiausia matyti iš „VIX“ indekso

Sėkmingiausiai šį metodą pritaikyti pavyko indeksui „VIX“ ( visas pavadinimas angl. – „CBOE Implied Volatility Index“ ), atspindinčiam JAV akcijų indekso „S&P500“ laukiamą svyravimų lygį. Intriguojantis tyrimo rezultatas – sėkmingas prekybos taisyklių taikymo „išgrynintam“ indeksui „VIX“ testas, rodantis, kad šis indikatorių nulemia ne vien tik akcijų kainų dinamika, be to jis turi informacijos, leidžiančios prognozuoti artimiausias akcijų rinkų tendencijas ir netgi pelningai prekiauti vien tokios analizės pagrindu.

Kaip pritaikyti praktiškai?

Žingeidiesiems nuoširdžiai rekomenduoju susipažinti su originalia tyrimo autorių publikacija „Purified Sentiment Indicators For the Stock Market“, kurią galite parsisiųsti iš vieno autorių firmos interneto svetainės adresu: http://www.hoodriverresearch.com/ . Šis, maždaug 50-ies puslapių, įskaitant testų duomenų diagramas, skaitinys – asmenims, bent kiek linkusiems į tiksliuosius mokslus ir tyrinėjimus. Apskritai, jis puikiai tiks ilgai kelionei traukiniu ar lėktuvu sutrumpinti (pats patikrinau tai skrisdamas tarp žemynų). Tie, kam tai atrodo nuobodu ar per sudėtinga, bet vis tiek norėtų į savo investicinių sprendimų priėmimo procesą įtraukti konsensuso nuotaikų įvertinimą, siūlyčiau kiek paprastesnį kelią: tiesiog stebėkite, kas vyksta su indeksu „VIX“. Net jei nenaudojate jokių specializuotų rinkos analizės programų, tai nesunkiai (ir nemokamai) galite atlikti daugelyje JAV finansų portalų. Vien stebėti nepakaks, nes dar reikia įvertinti, kaip indekso „S&P500“ pokyčiai veikia šį nuotaikų indikatorių. Mano galva, tai, nors ir apytiksliai, galima padaryti, lyginant paties rinkos indekso ir nuotaikų indikatoriaus vadinamuosius inercijos osciliatorius ( pvz., „RSI“ ar „MACD“ ). Reikėtų siekti atpažinti situacijas, kai pastebite skirtingas tendencijas rinkos indekso ir nuotaikų indikatoriaus grafikuose. Tokią santykinai nesudėtingą grafikų analizę galima atlikti ir „namų sąlygomis“, kad ir tame pačiame mano minėtame „MarketWatch“ portale arba dar geriau – jų svetainėje www.bigcharts.com . Aišku, interpretacija reikalaus šiek tiek įgudimo ir pasidomėjimo bent minėtomis techninės analizės priemonėmis, bet kaip tik tai patyrinėti gali būti visai įdomus iššūkis pradedančiajam ar net šiek tiek prakutusiam investuotojui.
 

Taip pat skaitykite

Parduok gegužę ir eik vasaroti!

Laimė ir pinigai – ar yra ryšys?

Spekulianto psichologija – kaip iš priešo tapti sau draugu

Apie investavimą biologiškai (III dalis)

2014-05-26 | Psichologinė analizė 2014-04-01 | Psichologinė analizė 2012-11-15 | Psichologinė analizė 2010-02-21 | Psichologinė analizė

KomentaraiEkonominis kalendorius

Prekybos statistika realiu laiku

Techninės analizės įrankis

Privatumo politika Reklama Kontaktai Paskolos RSS RSS
© 2006-2023 UAB All Media Digital