TA vs. FA

Nojus | 2005-12-17 | Investavimo ABC | perskaitė: 8346
TA vs. FA Kvietimas diskusijai

TA vs. FA


Šios straipsnio tikslas yra pakviesti jus į polemiką apie šias dvi analitines sistemas. Nors straipsnis vadinasi Techninė analizė prieš Fundamentaliąją, tačiau tai nereiškia, kad bus ieškoma vienos ar kitos sistemos privalumų kitos atžvilgiu.
Noriu nusakyti pradines nuostatas.
TA ir FA yra du visiškai savarankiški akcijos analizavimo metodai. Jie ne tik kad neoponuoja vienas kitam, bet greičiau vienas kitą papildo.

Paskutiniu metu sulaukiau daug įdomių pastabų ir komentarų dėl mano naudojamos TA Profitunity (TAP) sistemos, kas ir paskatino mane suorganizuoti šią diskusiją.
Visos pastabos, ir ne tik dėl šios sistemos, yra teisingos nes nėra nė vienos universalios TA sistemos. Tuo labiau ir TAP negali būti labiau vertinama, nes jos matematinį pagrindą sudaro tie patys indikatoriai, kaip ir tradicinės TA: SMA, RSI, MACD. Tik TAP kitais interpretuoja tuos indikatorius. Man asmeniškai, toks interpretavimas labiau įdomesnis.

Čia kalba jau ne kiek apie interpretavimą, o apie mūsų elgesį, ką mes darome su tais signalais. Susidaro įspūdis, kad TA literatūra yra skaitoma neatidžiai, bent jau Bill Williamso atveju aš tai pastebėjau. Indikatoriai, osciliatoriai suformuoja pirkimo/pardavimo signalus. Viskas. Jie nesako:”Imk/parduok va dabar tiesio at market ir bus gerai”. Signalai gi nežino, kai birža pasielgs po minutės, po valandos, rytoj... Viskas priklauso nuo mūsų santykio su signalais ir su pačia birža. Tie, kas atidžiai skaitė B.Williamsą, tikriausiai prisimena, kad jis po signalo nesiūlo iš karto pirkti/parduoti. Jis siūlo žiūrėti, kokia bus kaina prie uždarymo, t.y. kaip elgsis pati rinka. Tokį elgesį pasirenkame ir mes. Einame drauge su rinka. Jei “žaidžiame ant kilimo”, tai atidarome poziciją, jei kaina kyla; arba nieko nedarome, jei kaina krenta. Ir jokių lūkesčių. Manau, kad su kitais indikatoriais elgiamasi taip pat.

Taigi, TA leidžia mums suprasti, kas vyksta biržoje, susirasti įėjimo/išėjimo taškus, tačiau nesako, kaip rinka elgsis ateityje, nesako, kad dabar pirkdami mes gausime pelną. TA nėra nieko, kas galėtų nurodyti kaip birža elgsis ateity.
Bet visada galima ginčytis.

FA yra analizė, kuri remiasi faktais (FA-ktais) apie bendrovę. Čia nekalbėsime apie tuos buhalterinės “veiklos” atvejus, kurie iškreipia realius rezultatus (Enron atvejis, kažkiek dabartinis Lino atvejis). Su faktais dirbti ir juos analizuoti kur kas maloniau ir paprasčiau. Žinoma, FA nėra toks paprastas, kaip Verslo žinių perskaitymas ryte prie kavos puodelio, tačiau nereikia gąsdintis jos menamo sudėtingumo. Darbas su FA atsiperka. Juk turime reikalą su realiais, “apčiuopiamais” dalykais. Ir jie labai akivaizdžiai atsispindi akcijos kainoje. Juk akivaizdu, kad perkam pelną, o ne nuostolius. Parduodam sumažėjusį pelną, tačiau niekada padidėjusio. FA mums leidžia pirkti akciją bet kada ir ją “pamiršti”, jei bendrovės rezultatai neblogėja, o pačios įmonės veikla yra skaidri.
Žodžiu, FA leidžia mums prognozuoti akcijos kilimą/kritimą, ko neleidžia mums padaryti TA.

Be šių dviejų metodikų yra dar ir kitų faktorių, kurie ilgalaikiu ar trumpalaikiu periodu įtakoja kainą. Tai gali būti naujienos apie bendrovę, PR’o straipsniai žiniasklaidoje, pranešimai apie ūkio šakos padėtį.
Pačioje biržoje stebime pirkėjų/pardavėjų balansą, t.y. stebime ar pakankama pirkėjų potencija išpirkti pasiūlą. Tikrai nepuolame pirkti tų akcijų, kur pasiūla kelis kartus viršija paklausą, nebent mes patys ją išpirktume.
Taip pat nemažiau svarbus dalykas yra akcijos apyvarta. Šį dalyką mes naudojame akcijos likvidumui įvertinti (kaip greitai ir už kokią kainą mes galėsime parduoti turimą akcijų skaičių).

Visi dalykai tarpusavyje koreliuoja ir sudaro tai, ką mes vadiname akcijos kainą uždarymo metu.

Nėra absoliučiai universalios sistemos, leidžiančios uždirbinėti be nuostolių. Tokių sistemų paieška yra bergždžias darbas. Dažniausiai mes pamirštame, kad pati birža yra tas Šventasis Gralis, kurio taip visi ieškome.

Kviečiu visus į diskusiją, kuri yra čia.


Sėkmingų investicijų!
©Nojus

Taip pat skaitykite

Kiek dažnai verta peržiūrėti investicinio portfelio sudėtį?

Pagrindiniai prekybos CFD principai

Rinkos psichologija: mitas apie racionalų investuotoją

Su akcijomis susietos CFD leidžia taikyti finansinį svertą ir uždirbti iš kainos skritumo

2014-05-14 | Investavimo ABC 2014-03-04 | Investavimo ABC 2014-01-13 | Investavimo ABC 2013-12-16 | Investavimo ABC

KomentaraiEkonominis kalendorius

Prekybos statistika realiu laiku

Techninės analizės įrankis

Privatumo politika Reklama Kontaktai Paskolos RSS RSS
© 2006-2024 UAB All Media Digital