Komentarai 3 Siųsti draugui Spausdinti Vertinimas Neįvertintas

Prekiautojų ir investuotojų tipai

Diana Šimanskytė | 2010-02-13 | Investavimo ABC | perskaitė: 6095
Raktiniai žodžiai: Nuogas biržos prekeivis, Kin Hubbard, Warren Buffet, Peter Lynch, Rob Burns, nakedtrader
Prekiautojų ir investuotojų tipai Investicijų pasaulyje be Warreno Buffeto ir Peter Lyncho yra ir kitų garsių investuotojų, turinčių ir galinčių ką patarti mums, besidomintiems akcijų

 

“Saugiausias būdas padvigubinti pinigus - sulenkti juos perpus ir įsidėti į kišenę” - Kin Hubbard.

 

Investicijų pasaulyje be Warreno Buffeto ir Peter Lyncho yra ir kitų garsių investuotojų, turinčių ir galinčių ką patarti mums, besidomintiems akcijų biržomis. Vienas jų - žurnalistikos koledžą baigęs, tačiau į verslą “pasukęs”, Robis Burnsas.

2001 m. palikęs nuolatinį darbą šis, save “mėgėjišku investuotoju” pravardžiuojantis žmogelis atsidėjo akcijų prekybai. Išgarsėjo rašydamas “nuogo biržos prekeivio” dienoraštį (www.nakedtrader.co.uk). Nuo 1999 m. Robis, prekiaudamas akcijomis, uždirbo per 500 tūkst. svarų pelno.

Dabar, pliktelėjęs ir linksmo būdo investuotojas savo subtiliu humoru nori supažindinti Lietuvos investuotojus su keletu prekiautojų tipų. Daugiau ar mažiau, mums visiems yra būdingas kiekvieno iš apibūdintų “tipelių” mąstymas, tad, panagrinėti juos išsamiau - verta!

Prekiautojų ir investuotojų tipai

Ponas padienis prekiautojas

Šio tipo investuotojas įdedant nedaug pastangų nori gauti nepelnytai daug naudos. Padieniai prekiautojai įsivaizduoja, kad uždirbs krūvas pinigų, suspaudę kelis mygtukus kompiuteriu. Padienių prekiautojų reiškinys nėra naujas, atvirkščiai - labai senas, veikiau tai jau fenomenas. 1998-1999 metais daugelis jų metė darbą, kad galėtų visą laiką atsidėti padienei prekybai.

Padienė prekyba reiškia akcijų pirkimą išlaikant jas trumpą laiką ir uždirbant daug smulkaus pelno. Tik bėda ta, kad dauguma žmonių iš padienės prekybos ne uždirba, o praranda. Tai faktas. Padienė prekyba reikalauja daug pastangų ir įtampos. Atėmus komisinius ir maržas, labai sunku užsidirbti tiek, kad iš to galėtum gyventi. Ponui padieniui prekiautojui nesvetimos iliuzijos, kad uždirba daug, kai iš tiesų praranda. Daug.

Sėkmės tikimybė: 0,5/10.

Ponas diagramų mėgėjas

Šis ponulis yra įsitikinęs dėl vieno - teisingas atsakymas slypi grafikuose! Akcijas jis perka ir parduoda tik “atsiklausus” diagramos. Fibonači koeficientai ir Bolingeruo juostos, slankieji vidurkiai bei MACD indikatoriaus nuokrypiai - visos šios linijos jam yra šventos.

Nesupraskite manęs klaidingai. Indikatoriai tikrai būna vertinga, tačiau reikia mokėti juos pritaikyti. Taipogi ir ponų diagramų mėgėjų yra sėkmingų investuotojų, tačiau tokių - vienetai.

Sėkmės tikimybė: 3/10.

Ponas saugusis

Nors tikriausiai tikėjotės dar vieno kritiško veikėjo portreto, tačiau šį kartą apibūdinsime sėkmingą investuotojo tipą. Ponas saugusis perka viską, kas, jo nuomone, yra saugu.

Dažniausiai tai bus energetikos bendrovės (nes žmonėms visada reikės elektros) arba, pavyzdžiui, “Tesco” (nes žmonėms visada reikės valgyti). Ilgalaikės perspektyvos atžvilgiu jam greičiausiai seksis ir jis uždirbs tikrai daugiau nei laikydamas pinigus banko sąskaitoje.

Tačiau taipogi čia slypi keletas trūkumų. Visų pirma, norint gauti didelę gražą, reikia investuoti didelius pinigus. Pradedantieji investuotojai didelio kapitalo neturi, tad apie tokias investicijas gali pamiršti. Beje, kas nerizikuoja, tas negeria šampano. Tame tarpe ir ponulis saugusis.

Sėkmės tikimybė: 7,5/10.

Ponas sistemų entuziastas

Investicijų pasaulyje ypač pagarsėjusios sudėtingos kompiuterinės programinės įrangos, kurios dažnai prilyginamos stebuklui. Tarytum, visą darbą šios atliks už jus, o jūs galėsite pasiimti tik “grietinėlę”, t.y. pelną.

Daug “kietų vyrukų” tiki prekiavimo sistemomis ir jaučia jiems aklą susižavėjimą. Jei sistema “suklysta”, šie to nepastebi ir toliau naudojasi jos paslaugomis. Nuostolingais atvejais kalta būna ne programinė įranga, o akcija! Kas su ja atsitiko!? Bijau, kad norint uždirbti rinkoje, reikia įdėti ir šiek tiek darbo.

Sėkmės tikimybė: 2/10.

Ponia ilgalaikė investuotoja

Atkreipkite dėmesį, Ponia, - moterų, investuojančių ilgam laikotarpiui, yra daug daugiau nei investuojančiųjų trumpam, nes moterys mažiau linkusios rizikuoti.

Ponia ilgalaikė investuotoja perka retai ir yra gan atsargi. Ji pati analizuoja akcijas ir išlaiko jas gana ilgai, kad užsidirbtų gražaus pelno. Šiai poniai sekasi labiausiai iš visų mūsų kolkas apibūdintų “prekeivų”. Problemų gali sukelti tik tai, kad kartais akcijos išlaikomos pernelyg ilgai.

Sėkmės tikimybė: 8/10.

Ponas vidutinės trukmės investuotojas

Perka ir išlaiko akcijas nuo 3 mėnesių iki 2 metų. Daug analizuoja. Stengiasi riboti nuostolius. Laiku fiksuoja pelną, kai akcijos dar nebūna spėjusios nukristi. Stebi savo akcijas, bet nebūtinai tai daro ištisą dieną. Labiau mėgsta nedideles ir nežymias bendroves, tačiau turinčias augimo perspektyvas.

Sėkmės tikimybė: 8,5/10.

Ponas analitikas

Kasdieniame gyvenime šie žmonės yra perfekcionistai, individualistai, idealistai ir visi kiti -istai. Pirmosios keturios žodžio “analitikas” raidės pasako viską apie šį investuotojų tipą.

Ponai analitikai labai daug analizuoja. Analizuoja tiek daug, kad galų gale nepriima ryžtingų sprendimį, t.y. neperka akcijų, kurios turėtų turėtų kilti ir duoti pelno. Tuo metu kai šie ponuliai turėtų greitai veikti, jie lėtai.. analizuoja.

Sėkmės tikimybė: 2,5/10.

Ponas apskaitininkas

Šie žmonės yra panašūs į diagramų mylėtojus. Skirtumas tas, kad jiems labiau patinka skaičiai, pvz. finansinės bendrovių ataskaitos, akcijų kainos ir pelno vienai akcijai santykiai, augimo koeficientai ir t.t.

Bėda ta, kad jis pražiopso svarbiausius momentus rinkoje, kur rodikliai nėra tokie svarbūs. Verslą kuria žmonės, o ne skaičiai. Pastarieji tėra pirmųjų darbo rezultatas. Jei gilinsitės į visus koeficientus ir smulkmenas, jūs niekada negebėsite atskirti gero verslo nuo blogo verslo.

Sėkmės tikimybė: 4/10.

Ponas skolintų akcijų pardavėjas

Mėgėjui parduoti skolintas akcijas visada atrodo, kad kainos rinkoje yra pernelyg pakilusios ir visos akcijos yra per brangios, todėl jis linkęs lažintis, kad akcijų kainos kris. Ir, užuot priėmęs savaranakiškus sprendimus ir nusipirkęs akcijų, jis visą laiką pasiskolinęs parduoda.

Tačiau pamirštamasa yra vienas esminis dalykas: per ilgą laiką akcijos daugiau kyla nei krenta. Taigi, šis ponulis daugiau šansų turi patirti nuostolį, nei pelną. Jau net nekalbu apie kitus mokesčius, kuriuos būtina mokėti kiekvienam prekeivai.

“Bulių” laikotarpiai (kai rinka kyla) tęsiasi ilgiau nei “meškų” (kai rinka smunka), todėl tikėtina, kad rinkose užtrukus “bulių” laikotarpiui, jis patirs didelių nuostolių. Na, nebent šie žmonės puikiai nujaučia artėjančias krizes..

Sėkmės tikimybę: 1/10.

Ponas greitai

Lygiai taip pat kaip ir lovoje, šis principas akivaizdžiai niekam tikęs ir rinkose, todėl ponui greitai vargu ar pavyks užsidirbti daug pinigų iš akcijų prekybos. Šio tipo prekiautojas dairosi kylančių akcijų, tikėdamasis spėti į kylančių kainų traukinį, o kainoms smukus, tikisi gretai parduoti.

Tačiau problema ta, kad jis bando rasti smarkiai kritusių ir bepradedančių atsigauti akcijų, o tai kartais gali baigtis tikrai liūdnai. Kiekvienam vienam ar dviems nedideliems sėkmingiems sandoriams jis pasigaus po vieną šlamštišką pirkinį, kuris “nutemps” žemyn visą jo investicinį portfelį.

Sėkmės tikimybė: 1/10.

Ponas dugninės “žvejybos” mėgėjas

Šis ponulis dievina akcijas, kurių kaina gerokai nukrito dažniausiai dėl sumenkusio pelno prognozių. Pirmiausia, ką jis atsikėlęs ryte daro - akylai peržvelgia blogiausiųjų sąrašą ir entuziastingai puola pirkti. Jis mąsto: “tiesiog per didelė pasiūla”.

Prisipirkęs laukia kilimo, tačiau užuot akcijoms kilus, jų vertė smunka ir “žvejai” ima nerimauti. Akcijos kaina dar šiek tiek nukrenta kitą dieną, tačiau jie save ramina: “juk akcijos kažkada kainavo beveik dvigubai tiek, kiek užvakar, todėl ji tikrai pakils ir aš uždirbsiu krūvą pinigų”. Tačiau neretai nutinka taip, kad tokia investicija tampa ilgalaike..

Sėkmės tikimybė: 3/10.

Ponas baikšti katytė

Šio tipo prekiautojai yra patys keisčiausi. Pastebėjus nedidelį svyravimą, jie į tai reaguoja akimirksniu. Jei akcijos kaina ima mažėti, jis tuoj pat akciją parduoda, o imus jai kilti (dažnai tai pačiai akcijai) - superką ją atgal. Tik dabar, žinoma, už didesnę kainą.

Bėda ta, kad atskaičiavus komisinius ir maržas, jų pelnas niekada nebus didelis, na, bet ir nuostoliai nebus dideli.

Sėkmės tikimybė: 3/10.

Ponas diskusijų forumas

Ponas DF visuomet “mirksta” forumuose, konferencijose ir panašiose “sueigose”. Jie laiko save guru. Žinančiais. Visur ir visiems pasakoja, kokių akcijų pirko. Priima sprendimą neracionaliai, dažnai pastebėjus gražią diagramą. Po to giriasi, priėmęs sprendimą.

Tačiau juokingiausia tai, kad jei iš kokio nors pirkinio jam nepavyksta uždirbti, jis jį pamiršta akimirksniu. O jei ką nors pirkęs uždirba, tai nepaliaudamas apie tai primena kitiems diskusijų forumų dalyviams. Laimėjusios pozicijos - prisimenamos, nuostolingos - pamirštamos. Ką jūs bedarytumėte, niekada nesinaudokite pono DF patarimais. Analizuokite savo galva!

Sėkmės tikimybė: 0/10.


Kodėl rašome apie šiuos tipus? Todėl, kad visi “peraugame” kiekvienam iš jų būdingą mąstymą. Vieniems prireikia daugelio metų, kitiems užtenka akimirkos. Visi turime trūkumų, o akcijų biržoje laimi tas, kuris jų turi mažiausiai!


Tekstas parašytas remiantis Robbie Burnso į lietuvių kalbą išversta ir leidyklos “Countline” išleista knyga “Nuogas biržos prekeivis”.
 

Taip pat skaitykite

Kiek dažnai verta peržiūrėti investicinio portfelio sudėtį?

Pagrindiniai prekybos CFD principai

Rinkos psichologija: mitas apie racionalų investuotoją

Su akcijomis susietos CFD leidžia taikyti finansinį svertą ir uždirbti iš kainos skritumo

2014-05-14 | Investavimo ABC 2014-03-04 | Investavimo ABC 2014-01-13 | Investavimo ABC 2013-12-16 | Investavimo ABC

Komentarai2010 02 14 09:09     #33201
DF PATARIMAI;D SITAS GERAS
2010 10 16 09:09     #34344
 Idomus straipsnis apie ponus
2013 12 10 02:34     #35620
 foram elevadas as tarifas alfandegárias para a média fato de importação foi drasticamente reduzida, levando praticamente os uniforme todos os países a adotarem políticas de substituição dos importados pela produção interna das mercadorias que propiciou um estímulo à especial de uniforme profissional destaque na informação e comunicação. As indústrias têxtil e do vestuário assumiram posição de destaque nas exportações nacionais industrialização, especialmente para o ramo têxtil.

Ekonominis kalendorius

Prekybos statistika realiu laiku

Techninės analizės įrankis

Privatumo politika Reklama Kontaktai Paskolos RSS RSS
© 2006-2022 UAB All Media Digital