Komentarai 12 Siųsti draugui Spausdinti Vertinimas Neįvertintas

Mano pirmas kartas - REPO

spekuliantai.lt | 2005-09-01 | Investavimo ABC | perskaitė: 16389
Mano pirmas kartas - REPO Autoriaus pasakojimas apie asmeninę patirtį sudarinėjant REPO sandorį.

Papasakosiu Jums vieną paprastai nuoširdžią istoriją - istoriją, kaip žmogus stengiasi vis daugiau uždirbti ir dėl to pasiryžęs stipriai rizikuoti. Šiame straipsnyje stengiausi atskleisti motyvus, kodėl padariau taip, o ne kitaip, kodėl pasirinkau tokį investicijų didinimo kelią ir būdus. Pati mintis, idėja ir jos įgyvendinimas truko 10 mėnesių. Tiesą sakant, ši istorija kol kas nesibaigė - ji vis dar tęsiasi, todėl išvadas ir vertinimus galima daryti tik iš dalies. Tik apie viską iš eilės.

Priešistorė

Kelis pastaruosius metus investicijos į akcijas Lietuvoje subrandindavo nemažą derlių. Kapitalizmo paradoksas, o galbūt įsikūnijusi jame taisyklė skelbia, kad turtingesni tampa vis turtingesniais, o vargšai vis vargingesniais. Įdomu tiesa? Transformuodamas šią taisyklę pinigine išraiška gavau, kad norint kuo daugiau uždirbti, reikia turėti kuo daugiau kapitalo. Turint daug kapitalo, atsiranda galimybė gyventi iš palūkanų, kurias uždirba turimas kapitalas. Šios krypties nuosekliai ir laikausi. Manyčiau, kad straipsnio skaitytojams nesunku suvokti, kodėl mintis apie kapitalo didinimo galimybes paskatino imtis atitinkamų veiksmų.

Įvadas

Paskutinį 2004 m. ketvirtį skaitinėjau nemažai literatūros ir ieškojau įvairių galimybių, kaip padidinti kapitalą, skirtą investicijoms į akcijas. Atpirkimo (REPO) sandoriais susidomėjau todėl, kad jų atveju NEREIKIA mokėti mėnesinių įmokų, o atsiskaitoma iškart nustatytu metu uždarant sandorį. Žmogui, turinčiam ir kitokių
įsipareigojimų (vartotojiškas kreditas, kiti šaltiniai, už kuriuos reikia mokėti fiksuotus mėnesinius mokesčius) tai buvo itin svarbus faktorius. Kitas mane padrąsinęs argumentas buvo toks, kad sudarius atpirkimo sandorį (įkeitus emitento akcijas) teisė į dividendus neprarandama.

Susižavėjus atpirkimo sandorių teikiamomis galimybėmis į viešumą iškilo įdomus faktas apie AB Rokiškio Sūris (RSU1L) vadovo atpirkimo sandorį, kurio tarpininkas buvo SEB Vilniaus bankas (tuo metu vadinosi tiesiog Vilniaus banku, toliau straipsnyje tiesiog SEB VB). Kadangi nuo seno buvau ir esu lojalus SEB VB klientas, nutariau pasidomėti tokiomis galimybėmis ir pats asmeniškai.

Skambutis

Pirmas skambutis buvo įsimintinas tuo, kad atlyžo noras repuoti bet kokią akciją. SEB VB norėjo bene 12% metinių palūkanų. Ir tai dar ne viskas. Pasirodo, SEB VB repavo ne bet kokias akcijas. Gavęs tokios aplinkybes sunkinančios informacijos porciją pasikrapščiau pakaušį ir kadangi ką tik buvau pabaigęs mokėti vieną vartotojišką kreditą, nuskubėjau į tą patį banką pasiimti dar vieną tokį patį kreditą už perpus mažesnes palūkanas nei repuojant akcijas (5,8%). Šiais laikais su kreditais problemų nėra.

Druska

Kreditas kreditu, investavau visus pinigėlius, tačiau mintis turėti vis daugiau ir daugiau niekur nedingo. Pradėjau domėtis, kodėl SEB VB repuoja ne visas akcijas. Tuo pačiu susipažinau su patyrusiais investuotojais, kurie atvėrė kitą atpirkimo sandorių pusę. Atpirkimo sandorių skausminga vieta yra įkeistų akcijų kurso kritimas, o tuo pačiu būtinybė sumokėti garantinę įmoką, kuri užtikrina, kad įkeistų akcijų vertė su įnešta garantine įmoka turi būti didesnė už paskolintą sumą. Kitais žodžiais tariant, pinigų skolintojas reikalauja, kad įkeista akcijų vertė kartu su garantine įmoka būtų didesnė už jų rinkos vertę, kad esant reikalui, skolintojas galėtų parduoti įkeistas akcijas ir taip padengti paskolintą sumą. Išstudijavus antrą atpirkimo sandorių pusę, noras išbandyti šį instrumentą vis tik nedingo. Atvirkščiai, pradėjau ieškoti akcijų, kurios nepasižymėtų dideliu svyravimu ir kurias galima būtų sėkmingai panaudoti atpirkimo sandoriams. MS Excel pasirašiau formą, kuri skaičiuoja atpirkimo sandoriui reikalingus skaičiukus.

Pasirengimas

Nujausdamas, kad anksčiau ar vėliau vis tiek pasinaudosiu atpirkimo sandoriais, 2005 m. kovo mėn. nutariau sudaryti su SEB VB bendrąją atpirkimo sandorių sutartį, kuri vadinasi "Vertybinių popierių atpirkimo sandorių sutartis". Teko bėgti į banko verslo klientų aptarnavimo skyrių ir ten pateikus pasą atlikti reikiamus formalumus (nieko nekainuoja).


1 pav. VP atpirkimo sandorių sutarties fragmentas

Šioje sutartyje išdėstytos atpirkimo sandorių vykdymo procedūros ir aprašyta visa skaičiavimo metodika. Tokią sutartį turėtų užpildyti kiekvienas norintis atlikinėti atpirkimo sandorius SEB VB. Bene labiausiai įstrigo tai, kad reikėjo ant kiekvieno sutarties lapo pasirašyti: viso 34 psl. Rašydamas šį straipsnį dar kartą pakėliau šią sutartį ir pastebėjau, kad mano parašas kiekviename puslapyje skirtingas Kaip matematikai pasakytų, standartinis nuokrypis leistinas. Sudarius bendrąją sutartį pakilimo takas startui buvo paruoštas.

Ieškojimai

Nuo 2005 m. pradžios jau ieškojau VVPB (Vilniaus Vertybinių Popierių Birža, tada dar NVPB) tokių akcijų, į kurias galima investuoti ilgesniam laikotarpiui tikintis pelno, tuo pačiu su jomis sudaryti ir atpirkimo sandorį, taip pritraukiant papildomų lėšų kitoms investicijoms. Pirmosios nagrinėtos pozicijos buvo pieno sektoriaus atstovai. Atmečiau, nes po truputį pradėjo mirgėti pranešimai apie brangstančias žaliavos kainas. Sekanti akcija buvo "Invalda", tačiau iškart pasirodė kolegų pranešimai, kad SEB VB nustojo repuoti IVL1L akcijas. Po kiek laiko sumąsčiau pagalvoti apie Vilniaus Baldus (VBK1L), kurie didino gamybos apimtis ir atidarė naują baldų fabriką. Ir čia pagelbėjo patyrusių investuotojų patirtis. Jie paklausė, ar esu tikras, kad VBK1L rimtai sugebės startuoti su savo nauju fabriku ir tai duos tik teigiamus pelno rezultatus ? Suabejojau ir nutariau palaukti 1Q rezultatų. Po jų nesėkmingo 1Q vėl likau be atpirkimo sandorio. Sekanti akcija buvo Apranga (APG1L). Perspektyvos yra, 1Q buvo labai silpnas, teko laukti 2Q, kad įsitikinti ar pajėgi pasiekti metinius pelno planus. Jei yra pelnas, akcijos kaina neturėtų kristi. Sulaukiau.

Veiksmas

Susiskambinau su SEB VB dileriu, pareiškiau norą repuoti akcijas ir taikyti
konservatyvią taktiką, t.y. repuoti 55% akcijų rinkos vertės (standartinėmis sąlygomis 65%), šis trumpai paskaičiavęs pasiūlė už tai 7% metinių palūkanų + 50Lt administracinis mokestis. Nesiderėjau, tačiau sutikau Po kelių valandų gavau faksu vertybinių popierių atpirkimo sandorio formą, kurią pasirašęs išsiunčiau tuo pačiu faksu atgal.


2. pav. VP atpirkimo sandorio fragmentas

Vakare, atsidaręs SEB VB internetą, sutartą pinigų sumą jau mačiau savo sąskaitoje. Sekančią dieną nuvykau į banko filialą ir pasirašiau tą pačią formą, tik originale. Viskas, sandoris atliktas!

Kas toliau?

Tikslas padidinti investicijoms skirtą kapitalą buvo pasiektas. Kažkiek dar dienų kamavo psichologinis diskomfortas, kad repuotų APG1L akcijų nesimato mano vertybinių popierių sąskaitoje. Su laiku ir tai praėjo. Gautas lėšas sėkmingai investavau į PTR1L ir UKB1L, iš kurių gavosi nemažas prieaugis (kurio nebūtų buvę be REPO sandorio, nes neturėjau pakankamai lėšų šioms investicijoms). Nenuostabu, kad šiuo REPO sandoriu esu labai patenkintas. Norint išlikti pačiam sau objektyviam, turiu pateikti dar keletą faktų. REPO sandoris standartiškai sudaromas max. 6 mėn laikotarpiui, kas nėra daug, tačiau šį sandorį dažniausiai galima pratęsti dar tokiam pačiam laikotarpiui (tik reikia sumokėti palūkanas ir administracinį mokestį). Nuosavybės teisės mokestine prasme sudarant REPO sandorį nesikeičia, todėl užbaigus REPO sandorį, jei yra suėję metai nuo akcijų įsigijimo, galima iškart jas parduoti išvengiant 15% pajamų mokesčio valstybei.

Alternatyvos

Kita alternatyvi galimybė yra opcionai, kurių teikiamas galimybes jau stengiuosi išnaudoti. Bet apie tai galbūt kitame iš serijos "Mano pirmas kartas..." straipsnyje, jei atsiliepimai apie šį straipsnį bus teigiami ir matysime tokių šviečiamųjų straipsnių reikalingumą.

Dalis skaitytojų perskaitę šį straipsnį tikriausiai nuliūdo, nes nerado nei skaičiukų, nei formulių. Nieko tokio, formulių atpirkimo sandoriams pilna internete, susirasite. Taigi, rugsėjo 1 d. pirmyn į investuotojų gyvenimo mokyklą !

2005 m. rugsėjo 1 d.
esx1L

Taip pat skaitykite

Kiek dažnai verta peržiūrėti investicinio portfelio sudėtį?

Pagrindiniai prekybos CFD principai

Rinkos psichologija: mitas apie racionalų investuotoją

Su akcijomis susietos CFD leidžia taikyti finansinį svertą ir uždirbti iš kainos skritumo

2014-05-14 | Investavimo ABC 2014-03-04 | Investavimo ABC 2014-01-13 | Investavimo ABC 2013-12-16 | Investavimo ABC

Komentarai2006 05 14 00:33     #101
Geras straipsnis, idomus. O kur galimadaugiausuzinot apie REPAvima, nes nelabai zinau kaip ten vyksta?
2006 05 29 22:28     #107
Na man tokiam zaliukui, tai tikras paskatinimas ir noras dar labiau dometis siuo "mokslu". Tikrai straipsnis vertas demesio ir labai dziugu, kad visdel to atsiranda tokiu zmoniu kurie neabejingi yra kitiems, norintiems kazkokiu budu pasididinti savo kraiti. P.S. Butu labai malonu ,kad straipsniu butu dar daugiau tokia tematika...
2006 06 03 12:21     #108
Labai geras straipsnis. Dabar supratau kas yra REPO sandoriai ir kaip jie daromi. Dekui autoriui!
2006 07 15 14:35     #116
Supratau repa, ilgai skaitinejau si straipsni, kol ryzausi pats tai daryti. Labai gera emocionali, profesionali kalba.
2006 10 31 12:08     #347
paaiskinkit man visiskam naujokui kas yra 1Q ?
2006 10 31 12:44     #350
pirmas ketvirtis ;] sausis-kovas
2007 10 09 06:41     #2318
labai geras ruosiuos ir as daryt repo sandori t ik dabar vilniaus b pasake isnaudoti limitai tai akcijai reikia laukt aciu uz straipsni ...
2007 11 06 09:27     #2420
idomus ir naudingas straipsnis, dekui autoriui..
2008 03 22 10:53     #3125
aiskus ir geras :yes
2008 05 26 20:06     #3415
Suvokimo prasme geras straipsnis, esox daugiau savo tokiu straipsneliu. Dekui!
2019 02 14 10:25     #42042
Your site is really cool and this is an awesome motivating article. free gift card generator and free gift code generator and free gift card generator Thank you for sharing 
2019 02 15 04:59     #42109

Ekonominis kalendorius

Prekybos statistika realiu laiku

Techninės analizės įrankis

Privatumo politika Reklama Kontaktai Paskolos RSS RSS
© 2006-2024 UAB All Media Digital