Komentarai Siųsti draugui Spausdinti Vertinimas Neįvertintas

[L.T.] Savanoriškų pensijų fondų lengvai neatsikratysi

spekuliantai.lt | 2006-08-03 | Investavimo ABC | perskaitė: 3939
[L.T.] Savanoriškų pensijų fondų lengvai neatsikratysi "L.T.", 2006.08.03 L.T. tęsia ciklą apie pensijų kaupimo būdus. Šį kartą aptariame savanoriškus pensijų fondus. Nepatenkintiems žvirbliu rankose

"L.T.", 2006.08.03


 

L.T. tęsia ciklą apie pensijų kaupimo būdus. Šį kartą aptariame savanoriškus pensijų fondus. Nepatenkintiems žvirbliu rankose – vien „Sodroje“ kaupiama pensija – Lietuvos valstybė nuo 2004 metų suteikė galimybę sugauti briedį girioje.

 



Pensinio aprūpinimo sistema turi pakopas – „Sodrą“, pensijų fondus, gyvybės kaupiamąjį draudimą. Jei sulaukęs senatvės žmogus gyvena iš „Sodroje“ sukauptų pinigų, tuomet gaunamos lėšos yra keliskart mažesnės negu jos būdavo kiekvieną mėnesį gavus atlyginimą.

Be to, kaip anksčiau teigė prekiautojus akcijomis vienijančios asociacijos „Spekuliantai“ direktorius Valdas Petrutis, teoriškai gali būti, kad kai ateis laikas mokėti pensiją, nebus iš kur jos paimti. Bent jau tokios, kokios tikėjotės.

Dar vienas iš „Sodros“ pensijų, kurias aptarėme praėjusį ketvirtadienį, trūkumų yra tas, kad sukaupti pinigai nėra paveldimi.

O štai savanoriškų pensijų fonduose sukauptas lėšas paveldi artimieji.

Galima rinktis

Pensijų fondus valdo pensijų kaupimo veiklą vykdančios įmonės. V.Petrutis teigė, jog valdanti įmonė ir pensijų fondas yra skirtingi dalykai. Tai reiškia, jog gali bankrutuoti valdytojas, tačiau pensijų fondas neišnyks.

Be to, valdytoją pensijai kaupti galima rinktis savo nuožiūra. Kiek­vienas jų turi skirtingas pensijos rizikos ir pinigų grąžos programas.

Dirbančiojo Lietuvos piliečio pinigai, ateinantys į „Sodros“ fondą, padalijami: didžioji dalis lieka „Sod­roje“, o savanoriški pensijų fondai gauna 4,5 procento už 2006 metus, nuo 2007 metų – 5,5 procento.

Atsisakyti negalima

„Spekuliantų“ direktorius, nurodydamas didžiausius savanoriškų pensijų fondų trūkumus, teigė, jog kaupiant juose pinigus sumažėja „Sodros“ pensija, o pasirašius pirmą sutartį, jau negalima atsisakyti savanoriško pensijų fondo ir kaupti pensiją tik „Sodroje“.

Tiesa, anot V.Petručio, to galima siekti per teismą, tačiau tai sudėtinga.

Kaupiant pinigus savanoriškų pensijų fonduose yra ir kitų minusų – reikia žinoti, ar valdančios įmonės patikimos, ar profesionalūs jų specialistai, kokia investicinė rizika, kurią pasirenkame patys.

„Be to, valdančios įmonės įstatinio kapitalo dydis yra per mažas, „įėjimo” ir valdymo mokesčiai nepriklauso nuo rezultato“, – teigė jis.

Povandeniniai akmenys

Ką rinktis? Kas geriau: „Sodros“ pensija ar „Sodros“ pensija su pensijų fondais?

V.Petrutis išdėsto faktus: 2003 metais minimali alga buvo
450 litų, 2004 metų gegužę – 500 litų, 2005-ųjų birželį – 550 litų, nuo šių metų liepos – 600 litų. Vadinasi, per trejus metus nedaug uždirbančių žmonių pensija padidėjo 33 procentais, nes padidėjo atlyginimas, ir dar žadama jį kelti toliau. O didžiausius pensijų fondus valdančios įmonės žada grąžą nuo 2 iki 10 procentų per metus atsižvelgiant į pasirinktą riziką.

Tačiau šios įmonės taip pat pasiims valdymo ir „įėjimo“ mokesčius, todėl žadami procentai bus skaičiuojami nuo mažesnės pinigų sumos.

Ką daryti, jei senatvėje gauni per mažą pensiją?

„Turint tik žvirblį rankose, – jei visi pinigai gaunami iš „Sodros“ – galima skųstis, parašyti didelį plakatą ir, tikintis rezultatų, jį parodyti Seimui. O jau pensijų fondo valdytojui tokio plakato neparodysi – sutartis yra sutartis“, – paaiškino V.Petrutis.

Turintiems daug pinigų ir norintiems dar didesnės pensijos, yra dar viena pensijų kaupimo pakopa – gyvybės kaupiamasis draudimas. Apie jį ir investicinės rizikos pasirinkimą skaitykite kitame L.T. ciklo straipsnyje, kuris bus spausdinamas dienraštyje kitą ketvirtadienį.

http://www.lt24.lt/lt/content/viewitem/5549/

Taip pat skaitykite

Kiek dažnai verta peržiūrėti investicinio portfelio sudėtį?

Pagrindiniai prekybos CFD principai

Rinkos psichologija: mitas apie racionalų investuotoją

Su akcijomis susietos CFD leidžia taikyti finansinį svertą ir uždirbti iš kainos skritumo

2014-05-14 | Investavimo ABC 2014-03-04 | Investavimo ABC 2014-01-13 | Investavimo ABC 2013-12-16 | Investavimo ABC

Komentarai



Ekonominis kalendorius

Prekybos statistika realiu laiku

Techninės analizės įrankis

Privatumo politika Reklama Kontaktai Paskolos RSS RSS
© 2006-2022 UAB All Media Digital