Komentarai Siųsti draugui Spausdinti Vertinimas Neįvertintas

[L.T.] „Sodros“ pensija – žvirblis rankose

spekuliantai.lt | 2006-07-27 | Investavimo ABC | perskaitė: 3389
[L.T.] „Sodros“ pensija – žvirblis rankose "L.T.", 2006.07.27 Visiems dirbantiems rūpi, iš ko jie gyvens sulaukę garbaus amžiaus ir kaip geriau kaupti pinigus senatvei. L.T. tęsia ciklą ir šį

"L.T.", 2006.07.27


 

Visiems dirbantiems rūpi, iš ko jie gyvens sulaukę garbaus amžiaus ir kaip geriau kaupti pinigus senatvei. L.T. tęsia ciklą ir šį kartą pasakoja apie privalomą dirbančiųjų taupymo būdą, kurį yra nustačiusi valstybė.

 



Visą gyvenimą dirbame, todėl, sulaukus 62 su puse ar 60 metų bei išėjus į pensiją, valstybė privalo mus išlaikyti. Toks yra tradicinis kelias gyventi sulaukus senatvės.

Tačiau, anot prekiautojus akcijomis vienijančios asociacijos „Spekuliantai“ direktoriaus Valdo Petručio, darbo užmokestis ir „Sodros“ pensija skiriasi kelis kartus, tad gyvenimo lygis, nustojus dirbti, krinta kartu su pinigų suma.

Netradicinis, modernesnis kelias – visą gyvenimą dirbti ir investuoti. Pasak V.Petručio, darbas reikalingas kasdienei duonai, o investicijos – sviestui ant jos.

Atima mokesčiai

Ankstesniuose straipsniuose minėjome, kiek ir kokiais būdais galima taupyti – neišgertas kavos puodelis per 20 metų duoda 8 tūkstančius litų, terminuoti indėliai banke – nuo 2 iki 4 procentų, obligacijų, akcijų fondai – nuo 2 iki 120 procentų bei daugiau.

V.Petrutis siūlo atkreipti dėmesį – samdomo darbuotojo, tiek valytojos, tiek direktoriaus, uždirbti pinigai apmokestinami iki 50 procentų. Tai reiškia, kad jei uždirbote litą, į rankas nukrinta tik pusė jo, nes likusią dalį atima mokesčiai, „Sodros“ pensija ir t. t.

O nuo investicijų yra mokamas tik 15 procentų pelno mokestis. Tai reiškia, kad nuo uždirbto lito sumokėsite 15 centų pelno mokestį.

„Darbas duoda „Sodros“ pensiją, tačiau kai investicijų pinigų grąža viršija darbo užmokestį, jūs jau – pensininkas nepriklausomai nuo amžiaus“, – teigė V.Petrutis.

Susitaupo nedaug

Pensinio aprūpinimo sistema apima tris pakopas.

Viena iš jų – „Sodra“, kurią V.Petrutis vadina „žvirbliu rankose“. Kitus taupymo senatvei būdus – pensijų fondus bei kaupiamąjį gyvybės draudimą – aptarsime kituose L.T. ciklo straipsniuose.

„Spekuliantų“ direktorius elementariai sudėliojo akcentus, kaip pasiskirsto dirbančiojo Lietuvos piliečio pinigai, ateinantys į „Sodros“ fondą: 31 procentą sumoka darbdavys ir 3 procentus sumoka darbuotojas. 25,9 procento pinigų skiriama socialinėms pensijoms, 8,1 procento – kitoms socialinėms garantijoms (3,3 procento ligų ir motinystės išmokoms, 3 procentai sveikatos draudimui, 1,5 procento nedarbo pašalpos, 0,3 procento nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų išmokoms).

Pinigai pensijų pavidalu pradeda grįžti vyrams nuo 62,5 metų, moterims nuo 60. Be to, minimalus darbo stažas turi būti 15 metų, būtinasis – 30 metų.

Šį taupymo būdą, pasak V.Petručio, galima būtų pavadinti „žvirbliu rankose“, nes sutaupyti pinigai nėra dideli.

„Iš tikrųjų jūs gausite net ne tai, ką patys sutaupysite, o tiek, kiek teiksis jums mokėti ateinanti karta“, – teigė jis.

Esminis privalumas, laukiant pensijos iš „Sodros“, yra tas, kad valstybė bankrutuoti negali, o pinigai yra surenkami prievarta, todėl net ir nenorintys taupyti vis tiek sukaups pinigų senatvei.

„Sodra“ taip pat suteiks minimalų saugumą netekus pajamų dėl invalidumo, senatvės.

Pinigų nepaveldi

Kalbėdami apie „Sodros“ pensijų trūkumus asociacijos „Spekuliantai“ atstovai nurodė dideles valdymo aparato išlaidas, neracionalų pinigų panaudojimą.

Minusai yra tai, kad sukaupti pinigai nepaveldimi, keičiasi dirbančiųjų ir gaunančiųjų pensiją santykis pensininkų nenaudai.

Didžiausias trūkumas, anot V.Petručio, yra tas, kad kuo toliau, tuo didesnę pensininkų dalį išlaiko vienas dirbantysis, nes visuomenė sensta, jaunimas išvažiuoja į kitas šalis, o gimstamumas mažėja. „Teoriškai gali būti, kad kai ateis laikas jums mokėti pensiją, nebus iš kur jos paimti, bent tokios, kokios tikėjotės“, – teigė jis.

„Sodra“ nepopuliari

Asociacija „Spekuliantai“ savo interneto svetainėje surengė apklausą norėdama sužinoti, kaip pensiją kaupia asociacijos nariai. Gauti rezultatai parodė, jog „Sodra“ pasikliauna tik 8 procentai, „Sodros“ pensiją ir pensinius I pakopos fondus pasirinko 20 procentų respondentų. Visose pakopose dalyvauja tik 4 procentai, o su „Sodra“ visiškai nedraugauja 16 procentų apklaustųjų ir investuoja patys, likusieji 52 procentai naudoja įvairius variantus, tačiau kartu investuoja ir patys.

http://www.lt24.lt/lt/content/viewitem/5356/

Taip pat skaitykite

Kiek dažnai verta peržiūrėti investicinio portfelio sudėtį?

Pagrindiniai prekybos CFD principai

Rinkos psichologija: mitas apie racionalų investuotoją

Su akcijomis susietos CFD leidžia taikyti finansinį svertą ir uždirbti iš kainos skritumo

2014-05-14 | Investavimo ABC 2014-03-04 | Investavimo ABC 2014-01-13 | Investavimo ABC 2013-12-16 | Investavimo ABC

Komentarai



Ekonominis kalendorius

Prekybos statistika realiu laiku

Techninės analizės įrankis

Privatumo politika Reklama Kontaktai Paskolos RSS RSS
© 2006-2024 UAB All Media Digital