Pagrindinės naujokų klaidos

MatasM | 2005-04-26 | Investavimo ABC | perskaitė: 49808
Pagrindinės naujokų klaidos Patariamasis straipsnis pradedantiesiems investuotojams, kaip išvengti pargrindinių bei dažniausiai daromų klaidų.

Kiekvienas investuotojas pradėjo savo investavimo karjerą neturėdamas realios patirties biržoje. Daugelis dėl patirties neturėjimo padarė klaidų, kurios buvo pamokos ateičiai. Kadangi „Spekuliantų“ tinklapis yra daugiau informacinis ir supažindinantis su investavimu, tad nutariau padaryti tyrimą/apklausą tema „Pagrindinės pradedančiųjų investuotojų į akcijas klaidos“. Panaudojęs apklausos rezultatus parašiau straipsnį, kurį manau naudinga ir verta paskaityti visiems investuojantiems, ypač naujokams.
Bediskutuojant su spekuliantais ir apibendrinant jų nuomones, receptas kaip pradėti investuoti į akcijas būtų toks:

  1. Iš pradžių susikurkite virtualų portfelį arba pažaiskite virtualų akcijų biržos žaidimą ( pvz.: http://finasta.lt/index.php?1774959601 ). Taip susipažinsite su biržoje kotiruojamomis akcijomis, suprasite kaip vyksta sandoriai, pradėsite sekti naujienas ir domėtis akcijų birža. Patys turite suvokti, kada jau esate pasiruošę išbandyti jėgas realioje biržoje.

  2. Jei turite galimybę prisijungti prie virtualaus pokalbių kambario ( irc kanalo ) „akciju_birza“, taip ir padarykite. Kokia nauda? – Stebint kanale vykstančias diskusijas tarp spekuliantų, galima susidaryti bendrą vaizdą, kurios akcijos yra šiuo metu „populiariausios“. Išgirsite įdomių diskusijų, kurios leis apsispręsti dėl vienos ar kitos akcijos. Žinosite bendrą smulkiųjų investuotojų nuotaiką biržoje. 9:45-14:00 (darbo dienomis) – biržos metu vyksta aktyvios diskusijos tarp spekuliantų. Galėsite stebėti, kaip spekuliantai reaguoja į pasirodančias naujienas, akcijų kainos kitimus. Nuo 19:00 – dažnai renkasi spekuliantai padiskutuot rimčiau vienu ar kitu klausimu, nes dienos metu diskutuoti rimtom temom sunku.

  3. Prisijunkite prie Spekuliantų yahoo grupės http://finance.groups.yahoo.com/group/spekuliantai/ . Rasite daug naudingos informacijos investuojantiems žmonėms.

  4. Pasirašykite sutartį su vienu iš realių biržos duomenų tiekėjų ir stebėkite prekybą realiu laiku. Tai padės suprasti apie ką šneka kanale diskutuotojai.

  5. Klauskite kas neaišku spekuliantų puslapio forumo skiltyje, kuri yra skirta naujokams. Skilties pavadinimas „Pagalba naujokams“. Skaitykite ką rašo spekuliantai diskusijose, kad vėliau neuždavinėtumėte tų pačių klausimų.


Taigi ką tik išdėsčiau pačią pirmą ir pagrindinę klaidą pradedančiųjų. Nes daugelis net nesusipažinę su pačiu biržos mechanizmu puola investuoti, kas gali baigtis dideliais finansiniais nuostoliais. Tad siūlau pirma įvykdyti išvardintus penkis punktus.
Kai nuspręsite, kad jau galite išbandyti jėgas realioje biržoje, investuokite ne visą turimą pinigų sumą. Pasiimkite tokia sumą, kurios nebijote „paaukoti“. Tad jei Jums nepasisektų, nuostoliai būtų minimalūs. Spekuliuodami kurį laiką su maža suma, suprasite, kaip viskas veikia, įgausite šiek tiek patirties ir pagaliau susipažinsite su didžiausiu Jūsų priešu - emocijomis. Rodos visai nebaisus dalykas, tačiau palaukit! Žaidime Jūs žaidėte virtualiais pinigais, tad jei patirdavote nuostolių tikrai nebūdavo bemiegių naktų. O dabar Jūs jau rizikuojate savo asmeniniais pinigais. Tad kiekvienas akcijos smukimas, tai dar keliolika tūkstančių Jūsų žuvusių nervų ląstelių.
Taigi minimumas investuot į akcijas yra 1000lt. Galima ir mažiau, tačiau Jūs sunkiau su mažesne suma uždirbsite. Nepamirškite, kad Jūs turite pirmiausia atidirbti už komisinius, kuriuos sumokate maklerinėm. Taigi sumą, kurią investuoti, Jūs renkatės pradžiai patys, tačiau minimumas yra 1000lt.

Kaip išvengti klaidų investuojant? Klaidos dažniausiai daromos dėl šių priežasčių: emocijos, karštakošiškumas, nepatyrimas, žinių stoka.
Patarimai, kaip išvengti klaidų:

  1. Jei esate naujas žaidėjas investicijų pasaulyje, siūlau investuoti į likvidžias ( pasiekiančias didelę apyvartą ) akcijas arba bent pusiau likvidžias. Nes su nelikvidžiom žaidžia šiek tiek išmanantys rinką žmonės, arba turintys „inside“ informacijos, arba rizikos mėgėjai. Pradedantiesiems nepatariu kišti nosį į nelikvidžias akcijas.

  2. Jei esate naujokas, investuokite ilgesniam laikui, o ne bandykite gaudyti bangas ir spekuliuoti. Spekuliuoja tie žmonės, kurie yra išvardinti pirmam punkte. Naujai atėję į biržą žmonės gali labai lengvai pasidaryti didelių nuostolių taip šokinėdami.

  3. Jei Jūsų portfelis viršija 2000lt, Jūs jau galite pradėti mąstyti apie diversifikaciją ( skaidyti portfelį į kelias skirtingas akcijas ). Diversifikacija sumažina riziką patirti didelių nuostolių.

  4. Nusistatykite ribas, kada atsikratysite akcijos. Pvz.: Jei akcija nukrenta -7-8% (dažniausiai siūlomas procentas) nuo Jūsų įsigijimo kainos, Jūs jas parduodate be didesnių abejonių. Taip pat verta nusistatyti ir pliuso ribas, kad vėliau nebūtų taip, kad per didelį gobšumą, neuždirbsite nieko.

  5. Daugelis pradedančiųjų tik persivedę pinigus į sąskaitą skuba kažką nusipirkti net nesusipažinę su akcijomis. Nusiperka bet ko ir tik tada pradeda domėtis kas kaip kur. Na ir dažnai vėliau būna daug keiksmažodžių ir klausimų „kas nutiko, kodėl nekyla“ ir t.t. Neskubėkite, pasidomėkite prieš perkant apie akcijas, pasiskaitykite diskusijas. Jomis nesivadovaukite aklai, tačiau jose galima rasti faktų, kurių dar nežinojote.

  6. Krintant akcijos kainai, nesistenkite gaudyti vadinamą „dugną“, geriau pirkite akciją tada, kai pamatysite, kad akcijos kritimas tikrai baigėsi. Per tokius dugno gaudymus galima prisižaisti ir nusipirkti labai brangiai akcijų.

  7. Supraskite, kad akcijos ne visada kyla, tad jei turite didelį pelną, verta kažkurią dalį akcijų parduoti, kad jei ateityje akcija nukristų, jūsų anksčiau užfiksuotas pelnas kompensuos nuostolius.

  8. Mažėjant Jūsų turimų akcijų kainai pirkti atpigusias akcijas, kad sumažinti Jūsų įsigijimo kainą, reikia atsargiai. Taip daryti galima tada, kai kritimas yra lokalus, iššauktas kai kurių investuotojų noro nusiimti pelnus, arba dėl sezoniškumo. Jei priežastys fundamentalios (mažėjantis pelnas, blogėjanti padėtis rinkoje ir t.t.), tuomet reikia parduoti turimas akcijas nepaisant esamo minuso.

  9. Nepulti pirkti akcijos, jei ji staigiai šoka, o naujienų jokių nebuvo. Tai reiškia: arba kažkas kažką žino, arba kelią kainą dirbtinai. Visi suprantame, kad visi nori greito didelio pelno, tačiau rizika šiuo atveju yra labai svarbus faktorius, o su ja pradedančiajam nepatariam žaist.

  10. Nepulkit parduoti akcijos, jei ji staigiai krenta, o naujienų jokių nebuvo. Tai reiškia: arba kažkas kažką žino, arba muša žemyn kainą dirbtinai. Pirma išsiaiškinkite kritimo priežastį, vėliau darykite išvadas.

  11. Yra toks terminas "hanging man" (pakaruoklis), kurį manau puikiai pažįsta kiekvienas investuotojas. Jei akcijos kaina kyla labai staigiai arba labai staigiai leidžiasi, dažniausia smulkūs investuotojai būna neįvertinę realios situacijos ir puola strimgalviais pardavinėti/pirkti akcijas. Na o iš tikro reali situacija yra ne tokia jau gera/bloga, ir kaina galų gale atsistato (būna, kad ir iki pradinio taško). Tad tie investuotojai, kurie nusipirko/pardavė akcijas pačiam viršuje/dugne, tai reiškia, kad juos "pakorė", "išdūrė" kaip pavadinsi taip nepagadinsi. Jie atsikratė akcijos už labai žemą kainą, nors galėjo ją parduoti už žymiai aukštesnę, arba pirko už žymiai didesnę kainą, nei ji buvo verta. Būkite kantresni, mažiau leiskitės valdomi emocijų ir sekite naujienas.


Taigi stenkitės mažiau vadovautis emocijomis, neskubėkite investuoti, neklausykite aklai ką Jums sako kiti ir turėkite savo asmeninę nuomonę. Stenkitės būti neimpulsyvūs. Kai surasite ir susikursite savo asmeninę investavimo strategiją, ja ir vadovaukitės, jos nekeiskite. Nes strategija, kuri tinka kitiem, nebūtinai gali tikti Jums. Domėkitės rinkos pokyčiais, klauskite kas neaišku, mokykitės ir tobulėkite.

Sėkmės,
Matas Macijauskas (MatasM)

P.S. Dėkoju spekuliantams kurie pasidalino savo investavimo klaidomis.

Taip pat skaitykite

Kiek dažnai verta peržiūrėti investicinio portfelio sudėtį?

Pagrindiniai prekybos CFD principai

Rinkos psichologija: mitas apie racionalų investuotoją

Su akcijomis susietos CFD leidžia taikyti finansinį svertą ir uždirbti iš kainos skritumo

2014-05-14 | Investavimo ABC 2014-03-04 | Investavimo ABC 2014-01-13 | Investavimo ABC 2013-12-16 | Investavimo ABC

Komentarai2005 12 30 14:58     #31
koks butu optimalus poziciju kiekis portfeliui - 10-12? Portfelio dydis 10000 Lt.
2005 12 30 16:12     #32
minimum 1 pozicija, maximum 5. Beabejo kuo daugiau skaidai portfeli, tuo labiau sumazini rizika, taciau ir sumazini gaunama portfelio graza. Jei esi naujokas ir nori kuo daugiau ismokti, investuok i 5. Turesi ka veikti bent. Seksi, kursus akciju, nagrinetis bus daugiau ka ir t.t.
2006 04 27 15:47     #89
Matai, norejau paklausti taves del 6 punkto. Tu rasiai, kad nesistenkite gaudyti dugno, geriau pirkite akciją tada, kai pamatysite, kad akcijos kritimas tikrai baigėsi. Pasakyk prasau kada zinoti, kad akcijos kritimas tikrai baigesi?
2006 04 27 16:59     #90
1. Bandai stebet birzos indeksa. Nes jei vyksta birzoje korekcija, mazai lieka akciju, kurios lieka nepaliestos. Kai indeksas pradeda vel kopti i virsu, gali mastyti apie pirkima. 2. Pasiklausi Technines analizes salininku "ar jau galas?!" ;] 3. Kartais tiesiog pamatai pats, kad atsirado pastiprinimas paklausoje ir tuoj tuoj prades verstis akcija ir eit i virsu. Gal kas dar gali ka nors prideti, kokie pozymiai gali rodyti dugna? ;]
2006 05 07 21:03     #100
dugna gali rodyti firmos BANKROTAS o taip as tai nzn reik strategiskai pagalvot ir speti jei atspesi gali prisipirkt dachije o jei neatspesi gali ir pats bankrutuot tai geriause spek ! as taip dejau is galvos perdauk nekreipk i mane demesio nes as pats dar zalias
2006 07 09 16:08     #113
Kaina (taip pat ir jos dugna) formuoja pirkejai/pardavejai, taigi tokie patys investuotojai, kaip ir mes. Norint suzinoti ar jau dugnas, reikia pasiklausineti kitu investuotoju nuomones. Apklausos rezultatai daznai parodo labai daug ir stulbinanciai atspindi esama padeti birzoje ir pasirinktoje pozicijoje.
2006 09 22 11:20     #190
jus zmones tikrai labai padedat.. puikus straipsniai!
2006 09 22 15:00     #191
NeftAlmazInvest geras strapsniukas gyvenimo pradziai
2006 10 31 12:13     #348
paaiskinkit truputi 4 punkta ( sutartis su biržos duomenu tiekeju ), kiek kainuoja toks sutarties pasirasymas?
2006 10 31 12:43     #349
dazniausiai nieko nekainuoja.
2006 11 01 11:05     #359
kur man pasirasyti tokia sutarti ?
2006 11 01 13:44     #360
Pasiskaityk sita straipsni ir issirink http://www.spekuliantai.lt/page.php?id=49
2006 11 16 15:39     #419
spekuliantu yahoo grupeje man neraso lt raidziu "Kurį laiką investuotojų buvę primiršti AB “Teo” bei AB “Ūkio bankas” " ar jums irgi taip pat ar galima kaip nors padaryti kad rodytu ?
2007 04 23 06:09     #1168
"Žinosite bendrą smulkiųjų investuotojų nuotaiką biržoje. 9:45-14:00 (darbo dienomis) – biržos metu vyksta aktyvios diskusijos tarp spekuliantų. Galėsite stebėti, kaip spekuliantai reaguoja į pasirodančias naujienas, akcijų kainos kitimus. Nuo 19:00 – dažnai renkasi spekuliantai padiskutuot rimčiau vienu ar kitu klausimu, nes dienos metu diskutuoti rimtom temom sunku". Cia pries kiek laiko taip budavo ?
2014 05 11 17:30     #35731
jus zmones tikrai labai padedat.. puikus straipsniai!   pdf converter for mac provides the software to convert pdf  ,  pdf to flash converter
2014 08 08 13:19     #35776
Arent you need to put a jewel-studded Patek Philippe store your child's school activities in the Xipeinahai power. In addition, you do not call a $ 7,000 when you roast barbecue dinner any Wednesday Rolex watches. Swiss luxury replica watch black-tie occasions work, such event. If you do not participate in this type of event more often than not, it does not buy expensive watches.
2017 10 20 19:54     #37225
  KJHGFC

halloween costumes to make halloween invitations best halloween jokes adultshalloween pictures halloween make up coloring pages halloween freehalloween songs easy halloween recipes halloween games ideas halloween stories best 2018 calendar for free

 

 

 

the best halloween costumes halloween cards best funny halloween jokeshalloween images halloween makeup free pumpkin coloring pages Best halloween songs halloween recipes ideas halloween games history of halloween 2018 yearly calendar

 

 

 

unusual halloween costumes halloween party invitations free halloween jokeshalloween clipart halloween makeup ideas free halloween coloring sheetshalloween music easy halloween treats halloween games for kids halloween origin 2018 calendar HD

 

 

 

 

popular halloween costumes halloween birthday invitations free funny halloween jokes halloween wallpaper makeup halloween free halloween coloring pictures Best halloween music halloween snacks halloween party games story of halloween free calendar 2018

 

 

 

creative halloween costumes halloween invitations free halloween jokes adultsfree halloween wallpaper horror make up free halloween coloring bookhalloween music for kids halloween treat ideas kids halloween games origin of halloween free 2018 calendar

 

 

 

top halloween costumes free halloween cards free kids halloween jokeshalloween screensavers halloween face paint kids halloween music halloween party music halloween dinner ideas halloween party games for kids halloween spirit 2018 printable calendar templates

 

 

 

ideas for halloween costumes free halloween invitations free halloween humorhalloween desktop wallpaper how to do halloween makeup free halloween coloring pages halloween music playlist halloween desserts halloween activities for kids halloween history 2018 printable calendar

 

 

 

 

cheap halloween costume ideas free halloween cards free ghost jokeswallpaper halloween printable calendar 2017 coloring pages halloween scary halloween music halloween party food ideas halloween games for adults the history of halloween printable calendar 2018

 

 

 

halloween costume ideas top free halloween cards halloween jokes best pictures of halloween easy horror make up halloween coloring pages scary halloween sounds halloween food Free halloween activities for kids halloween city Halloween calendar

 

 

 

funny halloween costumes best halloween invitations funny halloween jokesfree happy halloween pictures halloween make up ideas halloween coloring book spooky halloween music halloween food ideas Free halloween gameshalloween horror nights free Halloween calendar

 

 

 

best halloween costumes best halloween party invitations halloween jokes adults happy halloween images free makeup halloween free halloween printables kids halloween songs halloween recipes halloween activitiesHalloweentown best halloween calendar

 

 

 

cool halloween costumes free halloween cards kids halloween jokes happy halloween pictures easy scary make up best halloween invitations halloween playlist halloween party food halloween party games for adults halloween ghosttop Halloween calendar

 

 

 

awesome halloween costumes free halloween invitations halloween humorpictures of halloween scary make up ideas halloween coloring pictureshalloween music list halloween treats kids halloween party games the story of halloween Halloween calendar printable

 

 

unique halloween costumes free halloween birthday invitations ghost jokeshalloween pics easy horror make up halloween coloring sheets 

Prekybos statistika realiu laiku

Techninės analizės įrankis