Komentarai 12 Siųsti draugui Spausdinti Vertinimas Neįvertintas

Voreno Bafeto patarimai investuotojams

spekuliantai.lt | 2008-05-19 | Investavimo ABC | perskaitė: 9164
Voreno Bafeto patarimai investuotojams Turtingiausiu pasaulio žmogumi tituluojamas 77 metų Vorenas Bafetas (jo turtas, žurnalo „Forbes“ duomenimis, yra vertinamas 62 mlrd. JAV dolerių) per sa


Turtingiausiu pasaulio žmogumi tituluojamas 77 metų Vorenas Bafetas (jo turtas, žurnalo „Forbes“ duomenimis, yra vertinamas 62 mlrd. JAV dolerių) per savo gyvenimą išbandė daug įvairių investavimo būdų.

Per penkis savo karjeros dešimtmečius jis matė ir dviženklius palūkanų procentų skaičius, ir hiperinfliaciją, ir fondų rinkos krachus, tačiau pats ilgalaikių nesėkmių patyręs nėra. V. Bafeto investavimo koeficiento efektyvumas, užfiksuotas įvairiuose dokumentuose, visada buvo aukštas (apie 21 proc. per metus), nes investuodamas jis matydavo ne tik akcijų kainą kaip daugelis investuotojų, o visą kompaniją ir jos veiklą.
V. Bafetas vadovauja korporacinei bendrovei „Berkshire Hathaway“, jis ją valdo nuo 1965 metų, o jo turtas įspūdingai didėja dėl kylančios šios bendrovės akcijų vertės.

Per 43 metus vienos „Berkshire Hathaway“ akcijos kaina pakilo nuo 19 iki 78 008 JAV dolerių , tai yra jų vertė augo po 21,1 proc. per metus.

„Investuotojas turėtų elgtis taip, lyg jam visam gyvenimui būtų duota kortelė, leidžianti padaryti tik dvidešimt sprendimų. Su kiekvienu sprendimu kortelėje išmušama skylutė, ir viena galimybe lieka mažiau, – teigia V. Bafetas. – Tuomet investuotojai būtų priversti kantriai laukti, kol atsiras tikrai puiki proga investuoti.“ (R. G .Hagstromas „Voreno Bafeto kelias“.)

Gimęs 1930 metų rugpjūčio 30 dieną Omahoje, Nebraskos valstijoje (JAV), V. Bafetas jau vaikystėje susižavėjo skaičiais ir lengvai gebėdavo mintinai atlikti sudėtingus matematinius skaičiavimus. Jo tėvas buvo vietinės biržos makleris, tad būdamas aštuonerių V. Bafetas pradėjo skaityti tėvo knygas apie akcijų rinką. Sulaukęs vienuolikos, jis ėmėsi pats registruoti akcijų kursus brokerių firmoje, kurioje dirbo jo tėvas.
Baigęs Kolumbijos universitetą ir gavęs ekonomikos magistro diplomą V. Bafetas, būdamas dvidešimt penkerių ir turėdamas 100 JAV dolerių savų pinigų, įsteigė investicinę kompaniją, kuri šiandien yra žinoma kaip „Berkshire Hathaway“ ir kurios 2007 metų pelnas buvo 12,3 milijardo JAV dolerių.
Pats V. Bafetas teigia, kad tai, ką jis daro, gali kiekvienas, ir kad svarbiausias jo bruožas, kurį turėtumėte išsiugdyti – žinoti, kas esate ir ko norite. Pavyzdžiui, V. Bafetas niekuomet neinvestuoja pinigų į verslą, kurio specifikos nesupranta. Jo nuomone, investuotojų finansinė sėkmė tuo didesnė, kuo jie geriau žino, kur deda savo pinigus. „Žmogui nereikia labai daug kartų pelningai investuoti“, – aiškina Bafetas. Jis tvirtina, kad per keturiasdešimt jo karjeros metų iš esmės viską lėmė vos dvylika reikšmingų investicinių sprendimų. Kaip investuotojas, V. Bafetas yra labai drausmingas, kantrus, lankstus, drąsus, ryžtingas, pasitikintis savimi ir visuomet ieško investicijų, kurių rizika yra nulinė arba minimali. Jis noriai rizikuoja, kai yra mažai šansų pralaimėti, o galimybės laimėti yra didžiulės. V. Bafetas investuodamas pasikliauja savo atliktais kompanijų tyrimais, o ne laime. Jo veiksmus skatina kruopščiai apgalvoti tikslai, jis puikiai supranta tikruosius rizikos veiksnius bei yra pasiryžęs patirti jų padarinius.

V. Bafetas gali per porą minučių nuspręsti neinvestuoti į vieną ar kitą sritį arba atvirkščiai – nedelsdamas nusprendžia pirkti.

V. Bafetas veikia ryžtingai: kai geros kompanijos akcijų kaina tampa mažesnė už jos tikrąją vertę, jis į ją investuoja. Jei Bafetas sugeba nupirkti kompaniją už 75 procentus jos tikrosios vertės (tai yra su 25 procentų „nuolaida&ldquo, ir vėliau jos vertė sumažėja dar 10 procentų, net ir tuomet pirkinis yra laikomas geru.
Knygoje „Voreno Bafeto kelias“ atskleidžiamos svarbiausios V. Bafeto investavimo idėjos: „Žiūrėkite į akcijų pirkimą kaip į verslą, išnaudokite rinkos svyravimus ir ieškokite saugumo atsargų.“ Šios idėjos puikiai atitinka V. Bafeto investavimo strategiją: ieškoti kompanijų, kurių veikla jam suprantama, kurios turi gerų perspektyvų, kurioms vadovauja kompetetingi žmonės ir – itin svarbu – kurių kainos yra patrauklios. Bafetą domina kompanijos, kurių rinkos vertė yra 5–20 milijardų JAV dolerių; kuo kompanija didesnė, tuo ji labiau traukia jo dėmesį. Pasak V. Bafeto, geriausia turėti tokį verslą, kuris laikui bėgant gali sunaudoti daug kapitalo ir duoti daug pelno.

Auksinės investuotojo taisyklės:

1. Sutelkite savo investicijas puikiai valdomose kompanijose;
2. Kompanijų, kurių veiklą suprantate, turėtų būti nuo 10 iki 20;
3. Iš šių puikų kompanijų išsirinkite geriausias ir daugiausia pinigų investuokite į jas;
4. Jūsų investicijų laikas turėtų būti nuo 5 iki 10 metų;
5. Nenutraukite savo investicijų vykstant įvairiems pokyčiams.

„Aš visai nesikrimsčiau, jei fondų biržos metams ar dvejiems užsidarytų. Kad įvertinčiau savo gerovę, man nereikia kasdien tikrinti, kaip kotiruojama viena ar kita mano valdoma bendrovė“, – teigia žymiausias visų laikų investuotojas Vorenas Bafetas. (R. G. Hagstromas „Voreno Bafeto kelias“.)

Šios V. Bafeto taisyklės atskleidžia investavimo esmę: išsirinkę keletą kompanijų, turite į jas investuoti didesnę dalį savo lėšų, o paskui kantriai laukti. „Kad sulauktumėte sėkmės, jūs turite mąstyti patys. Jei jums nuolatos reikės patvirtinimo, jog jūsų investiciniai sprendimai yra vykę, jūs turėsite mažiau gerų galimybių, – atskleidžia investavimo paslaptis V. Bafetas, – o jeigu mąstysite savarankiškai, naudositės paprastais metodais ir elgsitės pagal savo įsitikinimus, jūsų galimybės labai padidės.“
Kaip teigia V. Bafetas, labiausiai mūsų finasinius sprendimus veikia dvi emocijos – baimė ir godumas. Valdomi baimės ar godumo, investuotojai dažnai perka ir parduoda akcijas nerealiomis kainomis – daug didesnėmis ar mažesnėmis už tikrąją kompanijos vertę. Šioje situacijoje V. Bafetas sako, kad kiekvienas, besitikintis uždirbti rinkoje, privalo išmokti nuslopinti emocijas ir racionaliai ieškoti gerų progų. Sėkmės lydimas investuotojas dažniausiai yra ramus, kantrus, racionalus žmogus, o spekuliantas, priešingai, yra neramus, nekantrus ir neracionalus. Su emocijomis susieta ir žmonių rizikos tolerancija, nes ji keičiasi priklausomai nuo aplinkybių. Jei rinkoje kainos ima kristi, net ir atkaklūs investuotojai tampa labai atsargūs, o sparčiai kylančių kainų rinkoje netgi atsargūs investuotojai gausina savo akcijų portfelį taip pat greitai kaip ir linkusieji rizikuoti. Tačiau nepriklausomai nuo esamos rinkos situacijos reikia nepamiršti, kad tikrasis investuotojas turi būti ramus, kantrus ir racionalus.

Investavimo sėkmė nepriklauso nuo intelekto koeficiento. Jeigu turite normalų intelektą, jums reikia kontroliuoti emocijas, kurios kitiems investuotojams kelią rūpestį


Pasak V. Bafeto, pikčiausias žmonių priešas – ne akcijų rinka, o jie patys. „Kartais jie turi puikių matematinių, finansinių ir buhalterinių gabumų, tačiau nesugeba valdyti savo emocijų, taigi iš investavimo proceso vargiai gali gauti pelno, – aiškina V. Bafetas. – Jei kompanija, į kurią investavote, išsaugojo savo privalumus, tuomet jos akcijų kaina vėl pakils. Jeigu akcijas perkate šiandien, ketindami parduoti rytoj, jūsų sandoris rizikingas. Galimybė numatyti, ar akcijų kainos po trumpo laiko kils, ar kris, yra tokia pati, kaip atspėti mestos monetos atsivertimą“, – apie investavimo riziką aiškina V. Bafetas.
Plačiau ir išsamiau susipažinti su Voreno Bafeto pasaulėžiūra, investavimo stiliumi, strategija ir vertybinių popierių portfelio valdymo būdais galite lietuvių kalba išleistoje Roberto G. Hagstromo knygoje „Voreno Bafeto kelias“. Jos visame pasaulyje parduota daugiau kaip 1,2 milijono egzempliorių. Pats V. Bafetas ne kartą teigė, kad norėtų parašyti knygą apie investavimą, tačiau kol kas tokį darbą atstoja jo metinės „Berkshire Hathaway“ ataskaitos.

Taip pat skaitykite

Kiek dažnai verta peržiūrėti investicinio portfelio sudėtį?

Pagrindiniai prekybos CFD principai

Rinkos psichologija: mitas apie racionalų investuotoją

Su akcijomis susietos CFD leidžia taikyti finansinį svertą ir uždirbti iš kainos skritumo

2014-05-14 | Investavimo ABC 2014-03-04 | Investavimo ABC 2014-01-13 | Investavimo ABC 2013-12-16 | Investavimo ABC

Komentarai2008 05 19 16:08     #3392
Pasipildykite UKB ir kantriai laukite!
2008 05 19 16:10     #3393
kai man bus 77 metai manau ir as busiu racionalus ir sugebesiu nusodinti emocijas, o kol kas...
2008 05 19 16:12     #3394
"Per 43 metus vienos „Berkshire Hathaway“ akcijos kaina pakilo nuo 19 iki 78 008 JAV dolerių , tai yra jų vertė augo po 21,1 proc. per metus." tai BRK akcijos vertos daugiau nei 123k $
2008 05 19 17:45     #3395
neblogai. viena akcija 123 tukstanciai doleriu??
2008 05 19 18:07     #3396
yra knyga,ji vadinasi VORENO BAFETO KELIAS,lietuviu kalba beja.
2008 05 19 18:15     #3397
sugrybavau,ten apacioj viskas parasyta.
2008 05 19 19:38     #3402
ubagas, cia 78 000USD - tai BUHALTERINE VERTE, o 123 000USD - akcijos rinkos kaina...Bafetas visada skaiciuoja buhalterine verte, o rinkos kaina ji domina tada, kai jo norimo investicinio objekto RINKOS KAINA nukrenta zemiau BV (tada jis perka, net ir savo BRK-A akcijas pirko, jai ju kaina nukrito. O parduoda, kai RINKOS KAINA labai stipriai virsija BV. Paskutinis pavyzdys - taip jis pardave PetroChina akcijas (2007m), ir uzdirbo virs 1 milijardo pelno. )...
2008 05 20 05:25     #3403
"Jis noriai rizikuoja, kai yra mažai šansų pralaimėti, o galimybės laimėti yra didžiulės." Kitaip tariant jis nerizikuoja (mažai rizikuoja).
2008 05 20 06:44     #3404
Siais laikais daugiau laisves ir perspektyvu praturteti, nes gali investuoti betkuriame pasaulio kampelyje. Is kitos puses, daug daugiau tokiu paciu moliugu-spekuliantu.
2008 05 24 16:45     #3412
Mes irgi turim lietuviska varianta - Bufet'ava
2008 05 26 19:09     #3414
Viskas labai teisingai pasakyta,nei pridėsi,nei atimsi.Jokiu filosofijų ir kvailu pamokimų.
2008 06 21 19:41     #3527
Cia geras droidai - bufetava

Ekonominis kalendorius

Prekybos statistika realiu laiku

Techninės analizės įrankis

Privatumo politika Reklama Kontaktai Paskolos RSS RSS
© 2006-2024 UAB All Media Digital