PINIGŲ PABAIGA
Ashaman
|
2007-01-13
|
Investavimo ABC | perskaitė: 36852
PINIGŲ PABAIGA
Palūkanos - dabartinės pinigų sistemos žudikas
Kiekvieno žmogaus, bei žmonijos veiklos progresą nulemia fundamentalūs veiksniai. Jei tas fundamentas tvirtas (amžinas ir nekintantis) – vystymasis vyksta linijinės progresijos principų.
Bet užtenka į fundamentą įvesti paklaidą (sąmoningai) ir vystymasis gali pasukti geometrinės progresijos kelių.
The greatest shortcoming of the human race is our inability to understand the exponential function.
Didžiausias žmonijos trukumas tai nesugebėjimas suprasti eksponentinę funkciją.
~Dr. Albert Bartlett
Mūsų monetarinė sistema yra tiesiog puiki. Ji sugebėjo užtikrinti neįtikėtinus technologinius žmonijos pasiekimus ir pakelti gyvenimo kokybės lygį atvedant mus iš urvų į dangoraižius. Tačiau, ji turi viena lemtingą trukumą – ji turi pastoviai plėstis.
O tai sukelia matematinę problemą – eksponentinio augimo problemą.
Monetarinė sistema buvo sukurta kai žemė buvo pustuštė ir atrodė kad teritorijos ir resursai niekada nesibaigs. Ir niekam per daug nerupėjo kad kiekvienas išleidžiamas į apyvartą pinigas gims iš banko paskolos su nustatytomis palūkanomis. Reikia pripažinti kad daugeliui nerupi ir dabar. O be reikalo.
1.Pinigų kiekis auga parabolė – tam kad sukurti pirmą trilijoną USD prireikė 350 metų: http://www.economagic.com/em-cgi/data.exe/fedstl/m3ns+1 Tai reiškia kad viskas, kas buvo sukurta JAV per 1620 –1974 metus (visi namai, keliai, gamyklos, infrastruktūra, industrija ir t.t.) pareikalavo 1 trilijono USD piniginio ekvivalento. O mūsų dienomis trilijonas USD jau sukuriamas per 10 mėnesių: http://www.nowandfutures.com/key_stats.html Tačiau ar jus matote naujai sukurtą per tą laikotarpį materialinį (realų) turtą, kuris prilygtų 350 metų pasiekimams? Ne.
2.Namų ūkių skolos JAV padvigubėjo per paskutinius 6 metus: http://www.economagic.com/em-cgi/data.exe/frbz1/FL154102005
3.Bendra kreditorinė rinkos skola (čia įeina viskas) JAV siekė 5 trilijonus USD 1975, per pastaruosius 2 metus išaugo 5 trilijonais USD ir dabar siekia virš 51 trilijono: http://www.economagic.com/em-cgi/data.exe/frbz1/FL894104005
4.Tarpas tarp labai turtingų ir visų kitų didėja su pagreičių.
Kame gi priežastis? Gal JAV ekonomika yra tokia stipri kad reikalauja monetarinės/kreditinės pinigų masės dvigubėjimo kas 6-7 metai? O gal namų ūkius laukia nerealus algų kylimas tam kad atsiskaityti su visais kreditoriais? Jeigu ne, tai kame gi priežastis?
O atsakymas yra paprastas: kiekvienas doleris apyvartoje atsirado (gimė) iš banko paskolos už nustatytas palūkanas. Tai ir yra didžioji paslaptis. Ir jeigu visos paskolos būtų sumokėtos – pinigai išnyktų iš apyvartos.
Tačiau, jei visi pinigai atsirado apyvartoje iš paskolų už palūkanas, kaip gi tos palūkanos yra sumokamos? Iš kur apyvartoje atsiranda papildomi pinigai palūkanų grąžinimui? Dviračių niekas neišradinėja – papildomi pinigai palūkanų grąžinimui ateina į apyvarta per papildomas paskolas. Ir taip cikliškai generuojama skola – o tam reikalingas pinigų masės pastovus (eksponentinis) augimas. Ir kiekvienais metais pinigų masė turi padidėti bent jau dydžių, kuris prilygtų metinei palūkanų vertei (nuo visų skolų), kitaip bankinė sistema patirtų gylų sukrėtimą (pinigų trukumą).
Kur gi veda šis ydingas paskolų/palūkanų ratas? Tam kad lengviau tai suprasti pateiksiu pavyzdį iš bakterijų gyvenimo. Įsivaizduokite kad bakterijos dauginasi (dvigubėja) kas minute. Tai gi patalpiname 1 bakteriją į tuščią alaus bonką 11 valandą. Bakterijos pradeda daugintis: po minutės 2, po dviejų 4, po trijų 8, po keturių 16 ir t.t. Padarykime prielaidą kad 12 valanda bonka bus pilna bakterijų ir tuščios vietos bakterijų dauginimuisi nelieka. Dabar iškyla keli klausymai.
1.Kada alaus bonka buvo užpildyta pusiau? O gi 11:59, nes bakterijos dvigubėjo kas minutę.
2.Jeigu jus būtumėte middle-class bakterija šioje bonkoje, kuomet jus pastebėtumėte kad bonkoje greitai pritruks vietos? Ar tai būtų 11:59, kai bonka buvo pusiau užpildyta? Ar 2 minutės iki 12, kai bonka buvo užpildyta 1/4? Ir t.t. 1/8, 1/16. Ar 5 minutės iki 12 kai bakterijos bonkoje užėmė tik 3% tūrio, o 97% buvo dar laisvi? Kiek iš jūsų tuo metų suprastų kad neišvengiamai artėja problema?
Bet kam rūpi tos bakterijos. Gal jums atrodo kad pinigų masė gali pūstis neribotai ir tai niekam netrukdys? Ateis infliacija ir viską suvalgys? O kas atsitiks kai pinigų masė daugiau nebegalės pūstis? Nebegalės vien dėl to kad pagal eksponentinio augimo kreivę ji pasieks augimą iki lubų. Šios koncepcijos supaprastinimo tikslais nukeliaukime iki ekstremumo – pasaulyje lieka vienas žmogus, kuris valdo visus turtus ir kuriam yra skolingi visi kiti.
Taigi, kai ši monetarinė sistema priartės “prie lubų” įvyks kolapsas ir žmonija turės sugalvoti nauja vertės apskaitos būdą. Būdą, kuris būtų apsaugotas nuo eksponentinio augimo dėl įvestų palūkanų, nes palūkanos yra dabartinės monetarinės sistemos Achilo kulnas. Dėl jų net teoriškai yra neįmanoma grąžinti pagrindinės paskolos su sukauptomis palūkanomis nesukuriant naujos skolos.
Reikia paklausti save ar gali pinigų masė dvigubėti kas 6 metus amžinai. Kiek laiko pasaulio piniginė sistemą gali išlaikyti toki eksponentinį augimą? Koks bus jausmas kai monetarinė sistema pareikalaus 1 trilijono USD prieaugio kas mėnesį, savaitę, dieną, o galiausiai ir valandą?
Prisiminkite kad pinigams tenka vertės analogo arba žmonijos pastangų vaidmuo. O dėl ydingo paskolų/palūkanų rato ko toliau to labiau ši vertė, bei pastangos netenka savo našumo.
Mes sukūrėme parabolinę pinigų sistemą sferinėje planetoje, kur pirmas reikalauja begalinio augimo, o antras turi pradžią ir pabaigą. Kas gi liks? Liks fundamentas kuris yra amžinas ir nekintantis, o ši monetarinė sistema ankščiau ar vėliau žlugs. Tai ir bus pinigų pabaiga.
Tačiau kažko tai pabaiga reiškia kažko tai naujo pradžia.
Būkime optimistais – žmonija ras naują vertės analogo modelį.
Šioje medžiagoje panaudoti Dr. Chris Martenson teiginiai ir nuorodos