Komentarai 3 Siųsti draugui Spausdinti Vertinimas Neįvertintas

13 sėkmingo investavimo žingsnių. Šeštas

Spekuliantai.lt | 2009-09-28 | Investavimo ABC | perskaitė: 4261
13 sėkmingo investavimo žingsnių. Šeštas Lietuvoje FMĮ maklerių komisiniai gali skirtis net kartais. Tačiau jų teikiamos paslaugos yra labai ir labai panašios. Esmė yra Vilniaus biržoje. Ji yra

Pradžia

 

6 žingsnis. Ieškom brokerio su mažais komisiniais.

Lietuvoje FMĮ maklerių komisiniai gali skirtis net kartais. Tačiau jų teikiamos paslaugos yra labai ir labai panašios. Esmė yra Vilniaus biržoje. Ji yra sekli ir ribota. Pavedimų tipų yra vos keli, nėra įteisinto skolintų akcijų pardavimo (short selling), nėra išvestinių instrumentų. Todėl makleriai negali pasiūlyti nieko ypatinga. Vien dėl šios priežasties maklerį galima rinktis vertinant tik jų komisinių dydį. Kuo mažesni komisiniai, tuo mums geriau. Tuo Lietuvos klausimas šiai dienai yra išspręstas. Nors ne visai. Sakysim, mes norim pirkti užsienio biržose kotiruojamų instrumentų: akcijų, ETF‘ų, opcionų ir pan. Tada komiso klausimas „atsistoja šonkauliu“. Tokia paslauga pas mūsų mielus lietuvaičius net dešimtimis kartų brangesnė nei pas jų kolegas užsienyje. Bet užsienyje irgi pilna povandeninių akmenų. Pabandykim pasidairyti (panardyti)...

Žodžiu, mes ieškome brokerio, kurio komisiniai būtų pakankamai maži, kad mes patys galėtume pirkti parduoti. T.y. tokio brokerio, kuris mums, individualiems investuotojams, ir yra skirtas. Individualus investavimas skirtas tiems, kurie mėgsta, sakysim, patys pasikeisti automobilio variklio alyvos filtrą, susiremontuoti tekantį čiaupą. Bet kaip pastebėjom, individualiu investavimu užsiimantys žmonės, paprastai, nepriskiriami auksarankiams... Tačiau mes vis tiek kažką sugebam namų ūkyje nuveikti ir nebūdami meistrais, kurių darbas bijo. Kalbam apie tai todėl, kad prieš pradėdami bet kokį darbą, jūs išsiaiškinant, kokių instrumentų jam atlikti reikės. Taip ir čia. Brokeris yra mūsų instrumentas darbui. Renkamės patogiausią.
Manot lengva? Jų tiek daug, kad naujokui išsirinkti iš viso pasirinkimo beveik neįmanoma. Padėsim. Vienas patyręs investuotojas pataria:
„Manau, visų pirma turite įvesti tvarką savo galvoje. Kokio tipo spekuliantu ar investuotoju jūs norite būti? Tai svarbu, nes jums nebūtina mokėti už paslaugas, kurių jums nereikia. Tuo pačiu jums nereikalingas tas brokeris, kuris nedaro to, ko iš jo tikitės. Todėl pačioje pradžioje išsiaiškinkite „su savimi“. Motyvatoriai tai vadina: Tikslas-Planas-Strategija-Taktika-Priemonės ir pan.
Per daug iri neapsiribokite. Pagalvokite kiek toliau nei jūsų pradinė suma. T.y. pamąstykit apie tai, ką jūs darysit po metų ar dviejų su padidėjusia suma. Tikriausiai, nenorėsite kas keli mėnesiai keisti brokerio. Todėl ir verta pasirinkti tokį, kuris ilgai atitiktų jūsų poreikius. Va turėdami poreikių sąrašėlį ir brokerių paslaugas, sugretinkite, kas geriausiai tinka. Neskubėkit.
Nepatariam vadovautis net ir autoritetingų žmonių patarimais. Juk poreikiai kiekvieno labai individualūs, tad ir jūsų pasirinkimas turi būti individualus.
Daug informacijos, be abejo rasite įvairiuose forumuose ir komentaruose. Pasiskaitykite, pasižiūrėkite, kodėl vienam ar kitam tas brokeris patinka ar nepatinka. Sugretinkite tai su savo poreikiais. Ir dar, rasite ir tokios informacijos, kurios paklausti jums net nebūtų ir į galvą šovę... Peržiūrėkite patikusių brokerių svetaines. Susipažinkite su pateikta medžiaga, demonstracijomis. Paskambinkit, pasižiūrėsite, kaip sėkmingai jie bendrauja telefonu.
Būtinai susipažinkite su sutartimis. Nes reikės pasirašyti formą, kurioje turėsite sutikti su sutarčių sąlygomis. Tad tikrai geriau jas žinoti.
Rezultate jums liks vos keli patrauklūs brokeriai. Rinkitės bet kurį, nes realiai visi likę idealiai atitinka jūsų poreikius“.
Dar keli vertingi patarimai:
1. Atidžiai skaitykite dokumentus, įskaitant ir tai, kas parašyta smulkiu šriftu.
Kai kurie brokeriai „pamiršta“ nurodyti minimalaus komiso dydį, kiti pateikia pasenusią informaciją. Visada galima rasti paslėptus mokesčius: minimali suma, kuri nuolatos turi būti jūsų depozite, mokestis už pavėluotai įneštus pinigus, mokestis už orderio tvarkymą ir pan.
2. Komisinių dydžiai gali skirtis pas vieną ir tą patį brokerį, priklausomai nuo to, kokio tipo prekybą vykdote. Patikrinkite kiekvieną potencialų brokerį pagal tai, kokius komisinius sumokėsite atlikdami sau įprastus sandorius (sakysim, 1000 akcijų už kainą iki 10 USD)
3. Jei norite prekiauti užsienio akcijomis, opcionai arba kitais egzotiniais vertybiniais popieriais, įsitikinkit, ar brokeris pasiruošęs teikti tokias paslaugas.
4. Būtinai sužinokite, kokia brokerio maržos palūkanų norma, jei planuojate tuo pasinaudoti. Primenam, kad tik ilgametę patirtį turintis investuotojas drąsiai naudojasi maržos galimybėmis. Pradedančiajam tai gali tik pagreitinti „ką tik pradėjau, o jau išmetė iš rinkos“...
5. Patogi prekybinė platforma bei sąskaitų apžvalga. Bet to kažkaip ir sunku būtų suprasti, kam tas brokeris ir bereikalingas. Juokas juokais, bet, dažniausiai, tai gali tapti svarbiausiu kriterijumi ypač aktyviems prekiautojams.
7. Tiriamieji ir investiciniai instrumentai. Nors internete viso to pilna nemokamai, daug patogiau, kai visa tai: analitikų rekomendacijos, grafikai, akcijų monitoringas, diagramos ir pan. 8. Paprastas ir saugus pinigų pervedimas iš ir į sąskaitą. Tai, bene, svarbiausia.
9. Prekyba telefonu. Tai svarbu, jei staiga negalėsite svarbaus pavedimo pateikti internetu. Taip pat galima pasidomėti, ar šalia jūsų nėra brokerio atstovybės. Tai gali būti svarbu, esant reikalui, susisiekti su brokeriu akivaizdžiai.
10. Nemokamos privilegijos ir yra nemokamos privilegijos. Neaukokite kokybės dėl nemokamų privilegijų paketo. Nors mūsų tikslas ir yra sąnaudų mažinimas, tačiau visi suprantam, kad už paslaugas reikia mokėti. Jei kažką kažkas teikia nemokamai, tai arba mums to visiškai nereikia, arba yra paslėpti mokesčiai, nes nemokamų pietų nebūna.


Brangiai apmokami brokeriai, iš principo, yra tie, kuriems patikite valdyti savo kapitalą, kurie už jus generuoja idėjas, atlieka operacijas, konsultuojama įvairiausiais, tame tarpe ir mokestiniais, klausimais. Žodžiu, tai pilnas paslaugų spektras, viskas padaroma už jus. O jūs mokate gana solidų komisą plius dar prisideda visokie sėkmės mokesčiai ir pan. Tai nėra blogai, ypač jei jūs turite solidų kapitalą, bet neturite nei laiko, nei noro, nei supratimo kaip ir kur jį investuoti.
Tačiau egzistuoja kelios problemos. Šitie brokeriai, kurie teikia „pilną paslaugų spektrą“ ir jus konsultuoja, viso labo, yra pardavimų specialistai. Ir jų pagrindinis darbas ra gauti kiek galima daugiau komisinių, t.y. privesti jus pirkti ir parduoti. Tiesa, yra tokių brokerių, kurie investuoja ir taip uždirba pinigus savo klientams. Bet tokių vienetai. Dauguma nėra geresni investuotojai nei jūs patys. Todėl tokie brokeriai visiškai nesuinteresuoti jūsų sėkme. Jie suintersuoti tik tuo, kad jūs operacijas atliktumėte būtent per juos. Išgyvena tik tokios brokerinės, kurios realiai rūpinasi kliento sėkme, kuriose dirba sumanūs investuotojai. Apie tokius mes skaitome sėkmės istorijose ir Forbes viršeliuose.
Taigi, brangus brokeris idealiu atveju turėtų gauti premiją už jūsų sėkmę, o ne už tai, kad atlieka jūsų pavedimus, toks turi dirbti, kad užtikrintų ilgalaikį ir pastovų pelną nuo jūs investicijų. Kol taip nėra, mes renkamės brokerius, kurių veikla reikalauja kiek galima mažesnių sąnaudų nuo mūsų veiklos ir atitinka visus mūsų poreikius.

 

Parengta pagal užsienio žiniasklaidą.
 

Taip pat skaitykite

Kiek dažnai verta peržiūrėti investicinio portfelio sudėtį?

Pagrindiniai prekybos CFD principai

Rinkos psichologija: mitas apie racionalų investuotoją

Su akcijomis susietos CFD leidžia taikyti finansinį svertą ir uždirbti iš kainos skritumo

2014-05-14 | Investavimo ABC 2014-03-04 | Investavimo ABC 2014-01-13 | Investavimo ABC 2013-12-16 | Investavimo ABC

Komentarai2009 10 03 14:19     #32298

Idomu, kokioje FMI siandien maziausi komisiniai?

2009 10 03 22:30     #32302

 ūkyje ir orione

2009 11 21 14:24     #32677

o kiek orione?

Ekonominis kalendorius

Prekybos statistika realiu laiku

Techninės analizės įrankis

Privatumo politika Reklama Kontaktai Paskolos RSS RSS
© 2006-2024 UAB All Media Digital