Dar kartą apie opcionus
mattux
|
2006-11-17
|
Investavimo ABC | perskaitė: 12388
Dar kartą apie opcionus
Straipsnis labiau skirtas susipažinti su opcionais
Šio straipsnio idėja – kaip atsakas į keleto spekuliantų nuomones. Tai įžanga į pirmąjį Deniso straipsnį apie opcionus ir skirtas tiems, kam jį perskaičius kilo daugiau klausimų: kaip, kur, kodėl ir t.t., nei atsakymų. Straipsnis skirtas labiau susipažinti su opcionais, nei gilinti žinias išvestinių rinkos instrumentų srityje.
Taigi, kas tie opcionai?
Šiandien daugelis iš mūsų apsiriboja investicijomis į akcijas, obligacijas ar fondus. Tačiau investicijų įvairovė nesibaigia vien šiais trim vertybiniais popieriais. Alternatyva – opcionas. Opcionai atsirado JAV beveik tuo pat metu kaip ir akcijos, nors pirmieji opcionai siejami su senovės graikais ir romėnais. Apie 1600 metus opcionai buvo naudojami tulpių versle Olandijoje, o po šimto metų, sukėlę ekonomikos griūtį Londone, opcionai buvo uždrausti.
Opcionas – kontraktas, kuris suteikia pirkėjui teisę, bet ne įsipareigojimą pirkti ar parduoti turtą (šiuo atveju akcijas) suėjus arba ne tam tikram terminui. Teisė visuomet suteikiama opciono pirkėjui.
Opcionų rūšys
Tradiciškai opcionai yra skirstomi į call ir put. Call – teisė, bet ne įsipareigojimas pirkti akcijas tam tikra kaina iki galiojimo termino pabaigos. Put - teisė, bet ne įsipareigojimas parduoti akcijas tam tikra kaina iki galiojimo termino pabaigos. Pirkti ar parduoti vykdant opcioną – tai bene pagrindinis skirtumas, skiriantis call ir put opcionus.
Opcionai taip pat yra skirstomi į amerikinius ir europinius opcionus. Europinis opcionas tai opcionas kuris yra įvykdomas sutartą dieną, o amerikiniai opcionai gali būti vykdomi, bet kuriuo momentu, per visą savo gyvavimo laiką. Straipsnyje apie opcionus bus kalbama tik kaip apie amerikinius, nes jie dažniau sutinkami, populiaresni ir jais prekiaujama Lietuvoje.
Dar viena opcionų rūšis vadinama Capped. Jis labai panašus į amerikinius opcionus ir gali būti įvykdytas bet kuriuo opciono galiojimo metu, tačiau capped opcionas gali būti įvykdytas automatiškai tada, kai akcijos kaina pasiekia vadinamą cap kainą. Čia panašiai naudojama akcijų prekyboje, kaip stop loss ir stop profit.
Leaps (Long-term Equity Anticipation Securities) arba ilgo laikotarpio opcionai. Leaps praktiškai nesiskiria nuo paprasto opciono, tik tiek, kad jo galiojimo laikas yra daug ilgesnis - paprastai trys metai. Verta paminėti, jog būtent Leaps opcionai naudojami dabar bankų siūlomuose su akcijomis susietose obligacijos instrumentuose.
Kodėl opcionas?
Opciono panaudojimo tikslai:
Galima apsaugoti akcijas nuo korekcijos
Padidinti pelną akcijų kainoms kylant, nei uždirbti vien iš akcijų
Pasiruošti įsigyti pigių akcijų, kai galimas akcijos kainos kilimas
Galimybė iš anksto pasiruošti dideliems rinkos pokyčiams, kai nežinoma kuria kryptimi rinka pasuks
Galimybė uždirbti iš akcijos kainos pokyčių be didesnių išlaidų, jei pirktume ar parduotume tik akcijas.
Pateikti pavyzdžiai rodo, jog opcionas gali būti panaudotas spekuliaciniais ar konservatyviais tikslais, apsisaugoti ar padidinti riziką, yra daug jo panaudojimo krypčių. Instrumentas, kaip opcionas, jums leidžia biržoje elgtis įvairiai, priimti skirtingus sprendimus, o ne tik pirkti, parduoti, laikyti akciją. Vis dėl to, opcionai nėra skirti visiems, jie gali būti ypač rizikingi.
Kaip skaityti opcionus?
Pradedant prekiauti opcionais, pirmiausia reikia susipažinti su terminais. Dažnai FMĮ puslapiuose pateiktos lentelės, sutrumpinimai, kiekviena raidė ar skaičius turi savo pavadinimą.
Kaip pavyzdį naudosime MNF12C7.5
Opciono akcija (angl. Underlying Security) – akcija, kurios pagrindu sukurtas opcionas. Pavyzdžio atveju tai būtų MNF (“Mažeikių nafta&rdquo
. Prekybos praktikoje įprasta, jog opcioną sudaro 100 vienetų opciono akcijos. Tai reiškia, kad pirkdami opciono kontraktą įsigyjate teisę pirkti ar parduoti 100 akcijų.
Vykdymo data (angl. Expiration date) – data iki kurios galioja opciono kontraktas. Iš formulės MNF12C7.5 paryškintas skaičius 12 (gruodžio mėn.) pažymi opciono galutinę vykdymo datą. Pastaba: pasaulyje yprasta, jog opciono galiojimo laikas baigiasi trečiąjį vykdomo mėnesio penktadienį. Šiuo atveju opciono galiojimo laikas baigiasi gruodžio trečią penktadienį.
Vykdymo kaina (angl. Strike price) – kitas svarbus terminas opcionų prekyboje. Tai kaina, kuria vykdant opcioną perkate (jei call), parduodate (jei put) akcijas. Vėlgi, vykdymo kainą galime rasti - MNF12C7.5, ir tai yra 7,5Lt. Vykdymo kaina yra visuomet nekintama ir artima akcijos rinkos kainai. Pagal tai ar kaina didesnė, mažesnė ar lygi opciono vykdymo kainai, skiriami in-the-money, out-of-the-money ir at-the-money opcionai.
Formulėje MNF12C7.5 raidė C arba P reiškia Call arba Put.
Kiti svarbūs terminai:
Premija (ang. Premium). Jokiu būdu nemaišykite su vykdymo kaina. Premija – tai paprasčiausiai opciono kaina, kuria mokame pirkdami opcioną. Atsiminkite, jog už pvz. 0.5lt kainuojantį opcioną sumokėsite 50lt (0,5x100), opciono premiją visuomet dauginkite iš šimto, norėdami žinoti tikrąją opciono kaina.
Pavyzdys
Perkame MNF1C8 opcioną, kuris suteikia mums teisę įsigyti 100 MNF akcijų iki sausio trečio penktadienio. MNF akcijos kaina biržoje 8lt (paprustumo dėlei naudosime at-the-money opcioną). Opciono premija 1 lt, taigi viso sumokėta kaina už opcioną būtų 100x1=100lt + 30lt mokesčiai, taigi gaunasi 130lt. Tai reiškia, jog akcijos kaina turi pakilti aukščiau 9.30lt (8+1.30), kad opcionas pradėtų nešti pelną.
Opciono vykdymo data eina į pabaigą „Mažeikių naftos“ akcijos kaina rinkoje išaugo iki 10.50lt. Realybėje 60% opcionų yra parduodami, ir tik 10% vykdomi. Taigi, parduodame opcioną su 2.50lt premija. Iš opciono uždirbtas pelnas 120lt (250-130).
Jei būtume pirkę vien akcijas uždirbtumėme 250lt (1050-800), skirtumas tik tas, kad opciono atveju uždirbtumėme 92% (120/130) pelno, kai akcijos kaina pakilo tik 31% (2,5/8 ). Akivaizdus 3x didesnis pelnas.
Kitu atveju, „Mažeikių naftos“ akcijos kainai nukritus, sakykim, iki 5lt, mūsų opciono nuostoliai -sumokėta premija ir mokesčiai, t.y. 130lt. Kai nuostolis iš akcijų sudarytų 300lt (500-800).
Apibendrinant, opcionas - puiki investicinė priemonė, kurią įvaldžius galima praplėsti investicines galimybes, savo suvokimo lauką, o kartu ir investicinę grąžą. Opcionai Amerikos biržose yra neatskiriama prekybos su akcijomis dalis, tuo tarpu Lietuvoje tai tik užuomazgos. Nepamirškite, jog nemokšiškai naudojant opcionus statote save į labai rizikingą padėtį.
Nuorodos, kuriose galima susikurti virtualų opcionų prekybos portfelį:
https://www.lhv.lt/index.cfm?id=80000
http://www.cboe.com/tradtool/virtualtrade.aspx
Keletas nuorodų , norintiems daugiau pasiskaityti apie opcionus:
http://www.investopedia.com/university/options/default.asp
http://www.888options.com/
http://www.cboe.com/LearnCenter/pdf/understanding.pdf