Peter'io Lynch'o investavimo strategija
pink
|
2006-10-21
|
Investavimo ABC | perskaitė: 11099
Peter'io Lynch'o investavimo strategija
Peter'io Lynch'o investavimo strategijos santrauka.
Internete radau info apie Peter Lynch investavimo strategiją. Patiko, tai nutariau pasidalinti su visais 
Kas tas Peter’is Lynch’as? Tai labai sėkmingas Wall Street’o investuotojas, fondų valdytojas, kurio sugėbėjimas pasirinkti akcijas yra laikomas vienu geriausiu pasaulyje.
Tai kuo gi ypatingas tas jo pasirinkimas? Lynch’as paraše daug knygų apie savo investavimo filosofiją, tačiau galima išskirti pagrindines mintis (stengiausi atrinkti kas daugmaž tinka OMXV):
pirk tik tai, ką žinai ir supranti
atlik namų darbus
investuok ilgam
investuok ten, kur dar neinvestavo instituciniai pirkėjai
1. Pirk tik tai, ką žinai. Ši tiesa gal labiau taikoma pasaulinėms rinkoms, tačiau tikrai tinka ir OMXV. Visi žino, kad svarbiausias investuotojo ginklas yra informacija. O informacijos apie lietuviškas akcijas mes turim daugiausiai – televizija, laikraščiai, draugai ir tt. Juk galima matyti, kiek Aprangos parduotuvėse yra žmonių, kokia dalis šaldytuvų Topo centre yra Snaigės gamybos ir pan. Aišku niekas nesiūlo apsiriboti savo kiemu, bet savo kiemą žinom geriausiai. Pvz. gražu kai matai, kad “Kauno Tiltai” dirba Vilnius-Klaipėda autostradoje.
Lynch’as nemėgo investuoti į technologines kompanijas. Atvirkščiai, jis orientuodavosi į “paprastas” kompanijas – bankus, vartotojiškų produktų gamintojas, mažmenininkus ir tt.
2. Atlik namų darbus. Pirkti galima ir “iš lempos”, bet verta ir pasigilinti, prieš darant sprendimą. Neapsigaukite “savo kiemo” teorija – Peter’is Lynch’as atlikdavo nuodugnius tyrimus perkamų VP. Pagrindiniai fundamentiniai VP aspektai, kuriuos išskiria Lynch’as:
Pardavimai. Jei jus šioje kompanijoje patraukė tam tikras produktas ar paslauga, būkite tikri, kad tai sudaro esminę pardavimų dalį. Panašu į Vilniaus Vingio pelenines – gal produktas ir geras, bet įmonės padėties jis nelabai įtakoja
.
Augimas. Daug kas kritikuoja P/E, tačiau Peter’is Lynch’as siūlo naudoti PEG (“Price/Earnings To Growth&rdquo
. Pasiskaičiuoti tikrai paprasta – P/E yra dalinamas iš pajamų augimo (procentais). Jei kompanijos augimas yra stiprus, bet PEG yra 2 ar daugiau – augimas jau yra įskaičiuotas į akcijos kainą. Jo “pageidaujamas” PEG dydis – mažiau nei 1.2.
Peter’is Lynch’as mėgsta akcijas, kurios auga, bet ne per greitai. Jam labiausiai priimtinas nuo 15% -30% augimas. Kompanijos augančios greičiau nei 30% turi dvi pagrindines problemas. Pirma, tokį augimą yra ypatingai sunku išlaikyti (pvz. UKB, APG). Antra, sparčiausiai augančios jau būna išliaupsintos analitikų.
Rinkitės kompanijas su stipriais pinigų srautais ir mažesnėmis nei vidurkis skolomis.
3. Investuokite ilgam.
Lynch’as pasakė, kad jei nėra netikėtumų, akcijos yra nuspėjamos 10-20 metų į priekį. Jis sakė, kad 2-3 metų laikotarpyje akcijos gali ir kristi ir kilti – galima mesti monetą, kad tai nustatyti
.
Jis taip pat padarė tyrimą ar įėjimo į rinką laikas labai įtakoja ilgalaikius rezultatus. Vienas įsivaizduojamas pirkėjas buvo pirkęs akcijų už didžiausią metų kainą, kitas už mažiausią. Po 30 metų pigiai pirkęs investuotojas uždirbo 11.7% per metus, brangiai pirkęs - 10.6%. Todėl Lynch’as manė, kad spelioti trumpalaikius biržos svyravimus (arba gaudyti bangas
) paprasčiausiai neverta. Jo pagrindinė strategija buvo rasti geras kompanijas.
Jis ieškojo kompanijų, kurios galėtų augti 1000%, net ir pavadinimą joms sugalvojo – “tenbagger”.
4. Investuok ten, kur dar neinvestavo instituciniai. Kadangi Lynch’as rinkosi kompanijas, kurios potencialiai augti 10 kartų, jis suprato, kad pavieniai investuotojai tokio kilimo sukelti negali ir tam reikalinga institucinių pirkėjų pagalba. Todėl vienas iš pasirinkimo kriterijų buvo fondų nebuvimas tarp įmonės akcininkų. Kitaip tariant, įmonės buvo dar visiškai neatrastos.
Pabaigai verta paminėt, kad Lynch’o valdomi fondai galėjų būti laikomi pernelyg diversifikuotais (tam tikrais momentais fonde buvo tūkstančiai pozicijų), tačiau jo sugebėjimas rinktis akcijas nustelbdavo visas rizikas
.
Visai pabaigai – kelios Lynch’o citatos, neversiu, kad nesugadinti vaizdo
:
“I think you have to learn that there's a company behind every stock, and that there's only one real reason why stocks go up. Companies go from doing poorly to doing well or small companies grow to large companies.”
“In this business if you're good, you're right six times out of ten. You're never going to be right nine times out of ten.”
“You get recessions, you have stock market declines. If you don't understand that's going to happen, then you're not ready, you won't do well in the markets.”
“Go for a business that any idiot can run - because sooner or later, any idiot probably is going to run it.”