"Repo" sandoriai
spekuliantai.lt
|
2005-03-25
|
Investavimo ABC | perskaitė: 44088
"Repo" sandoriai
Pažintinis straipsnis apie "repo" sandorius. Kreditorių paslaugų sąlygos ir palyginimai.
[Redaguota: 2005-08-18 08:05]
Kas yra "repo" sandoriai
Repo sandorius Lietuvoje sudaro bankai ir finansų maklerio įmonės, toliau juos vadinsime kreditoriais. Kalbėdami apie vertybinius popierius turėsime omenyje akcijas, nors repuoti galima ir pvz. obligacijas.
Repo sandoris – tai, iš esmės, pinigų skolinimas, laikinai parduodant vertybinius popierius (toliau vadinsim VP). Kreditorius iš kliento įsigyja VP sutartam terminui, o suėjus šiam terminui juos parduoda klientui už iš anksto sutartą kainą.
Procedūra atliekama taip: pavyzdžiui, klientas turi 10 000 vnt. akcijų, kurių rinkos vertė yra 1Lt. Repuojant kreditorius dažniausiai sutinka nupirkti tas akcijas, tarkim, už 0.7 kainos (kaina būna sutartinė). Taigi duotu atveju kreditorius perka iš kliento 10 000 vnt. akcijų po 0.7 lt - klientas gauna 7000Lt. Taip pat kreditorius įsipareigoja tas akcijas klientui parduoti už tą pačią kainą plius palūkanos. Palūkanos sumokamos išpirkimo momentu. Taigi, jei po pusės metų klientas uždaro repą, tas akcijas iš kreditoriaus atperka už 0.7 + (0.7 * 0.1) / 2 = 0.735 Lt (čia paimta, kad palūkanos 10%) kainą.
Dar yra repo atidarymo ir/ar uždarymo fiksuotas mokestis. Paprastai jis svyruoja nuo 25Lt iki 100Lt. Repo sandoris yra sudaromas apibrėžtam laiko tarpui, kuriam pasibaigus privaloma grąžinti kreditą ir sumokėti palūkanas. Kai kurie kreditoriai skaičiuoja papildomus palūkanų procentus už sandorio uždaryma anksčiau laiko (bauda). Taip pat galioja tam tikros procedūros, pvz., privalu pranešti apie tai prieš kelias dienas. Akcijos rinkos kainai kritus žemiau tam tikros sutartyje apibrėžtos ribos įsijungia kreditoriaus apsaugos mechanizmas: reikalaujama arba įnešti papildomą garantinę sumą pinigų arba uždaryti repą anksčiau laiko.
Turekite omenyje, kad kreditorius NEprivalo repuoti jūsų pasiūlytų VP ir gali pasakyti, kad pvz., šiuo metu tam tikrų VP nerepuoja.
Repo privalumai:
1. Būdas pasiskolinti pinigų. Klientas turi daugiau pinigų investavimui į vertybinius popierius bei gali susikurti investavimo svertą. (Akivaizdu, kad tuos naujai nusipirktus VP galima būtų vėlgi repuoti ir nusipirkti dar daugiau VP ir taip padidinti svertą. Jei uždarant repą, nepakanka pinigų išpirkti viską iškart, viską reikėtų atpirkti atvirkštine tvarka.)
2. Kitaip negu paprastos paskolos atveju, pinigų grąžinimas ir palūkanų mokėjimas įvyksta repo uždarymo metu, o ne kas mėnesį.
Repo trūkumai:
1. Biurokratizmas. Tenka pasirašinėti sutartis, kitus dokumentus. Kreditoriai įvairiais būdais stengiasi pagreitinti šitą procesą: faksas, elektroninis paštas, telefonas. Bet apie repo sudarymą vienu pelės paspaudimu Lietuvoje kol kas pamirškite.
2. Repuojant keičiasi nuosavybės teisė. (Bet pagal paskutinį VMI išaiškinimą mokesčių atžvilgiu toks sandoris yra traktuojamas kaip pinigų pasiskolinimas, o ne VP pardavimas ir neturi įtakos apskaičiuojant įsigyjimo dieną.) Paprastai sutartyje yra sutariama, kad dividendai ir kitokios išmokos tuo metu, kai VP teisiškai nepriklauso klientui, yra pervedamos į specialią sąskaitą, atitinkama suma mažinama išpirkimo kaina. Taip pat kreditorius gali suteikti jums įgaliojimą dalyvauti akcininkų susirinkime.
Dabar plačiau apie kai kuriuos kreditorius.
AB SEB bankas
VB repuoja kol kas tokias akcijas: ALT, APG, GRG, KNF, LBS, LDJ, LJL, LTK, MNF, PTR, PZV, RST, RSU, SAN, VBL, VST, ZMP. (Sąrašas gali keistis.) Minimalios repo sumos kaip ir nėra.
Administracinis mokestis 50lt, palūkanos kinta 6%–8.5% (išankstinio uždarymo atveju – plius 3 procentiniai punktai), priklauso nuo sumos ir termino. Jei suma mažesnė nei 10 000Lt, nesitikėkite mažiausių palūkanų. Maksimaliai skolinama 62.5% nuo akcijų rinkos vertės. VB leidžia laisvai disponuoti skolintais pinigais, t.y. juos galima išleisti vartojimui. Už sutarties pratęsimą mokama 50 Lt, kaip ir už sutarties sudarymą.
Pirma yra pasirašoma pagrindinė sutartis (Master agreement), nustatoma rizikos grupė ir pan. Tai šiek tiek užtrunka (gali užtrukti net daugiau nei savaitę). Pasirašius pagrindinę sutartį, konkretūs repo sandoriai yra aptariami telefonu, patvirtinami faksu arba banko skyriuje.
FMĮ Finasta
Finastoje daugelis sutarties punktų nėra iš anksto nustatomi. Dėl jų yra aktyviai deramasi kiekvieną kartą sudarant repo sutartį. Finastos makleriai laisvai bendrauja elektroniniu paštu. Pirmą kartą sudarant sutartį, jums reikes nuvykti į būstinę ir pasirašyti dokumentus. Vėliau sudarant sutartis paprastai yra leidžiama pasirašyti faksu. Pasibaigus repo terminui, Finasta gali leisti pratęsti repo sutartį be papildomo fiksuoto mokesčio.
Finastoje yra galimybė parduoti parepuotus VP (nors teisiškai nuosavybės teisė priklauso ne jums) ir tokiu būdu grąžinti pasiskolintus pinigus.
Finasta neleidžia išsigryninti skolintų pinigų arba pervesti jų kitur. Galima tiktai pirkti VP.
Skolina nuo 50 iki 70% VP vertės. Metinės palūkanos už VP iš oficialiojo prekybos sąrašo bendrovių sudaro ne daugiau kaip 10%, einamojo – 12%. Fiksuotas sutarties mokestis nuo 50Lt iki 100Lt.
FMĮ Jūsų Tarpininkas
Skolina iki 70% VP vertės. Metinės palūkanos nuo 10 iki 12%. Fiksuotas sutarties mokestis 25Lt (mokamas du kartus: atidarant ir uždarant repą).
AB Hansabankas
Skolina iki 50% VP vertės. Metinės palūkanos 6%. Fiksuotas sutarties mokestis 50Lt. Standartinis sutarties sudarymo laikotarpis yra 3 mėn. su galimybe bet kada sutartį nutraukti (sumokant faktinį palūkanų dydį) arba sutartį pratęsti. Gali priimti įkeisti PZVG ir ALIT akcijas.
AB NORD/LB Lietuva
Skolina iki 70% VP vertės. Metinės palūkanos 6.5%. Fiksuotas sutarties mokestis 100Lt.
Pateikti skaičiai gali keistis. Be to konkretūs palūkanų dydžiai priklauso nuo jūsų sugebėjimo derėtis. Nepamirškite apie kitokius kreditorių teikiamų repo paslaugų skirtumus, kurie galbūt ne visada yra lengvai išreiškiami skaičiais ir palyginami tarpusavyje.