"Repo" sandoriai

spekuliantai.lt | 2005-03-25 | Investavimo ABC | perskaitė: 44088
"Repo" sandoriai Pažintinis straipsnis apie "repo" sandorius. Kreditorių paslaugų sąlygos ir palyginimai.

[Redaguota: 2005-08-18 08:05]

Kas yra "repo" sandoriai

Repo sandorius Lietuvoje sudaro bankai ir finansų maklerio įmonės, toliau juos vadinsime kreditoriais. Kalbėdami apie vertybinius popierius turėsime omenyje akcijas, nors repuoti galima ir pvz. obligacijas.

Repo sandoris – tai, iš esmės, pinigų skolinimas, laikinai parduodant vertybinius popierius (toliau vadinsim VP). Kreditorius iš kliento įsigyja VP sutartam terminui, o suėjus šiam terminui juos parduoda klientui už iš anksto sutartą kainą.

Procedūra atliekama taip: pavyzdžiui, klientas turi 10 000 vnt. akcijų, kurių rinkos vertė yra 1Lt. Repuojant kreditorius dažniausiai sutinka nupirkti tas akcijas, tarkim, už 0.7 kainos (kaina būna sutartinė). Taigi duotu atveju kreditorius perka iš kliento 10 000 vnt. akcijų po 0.7 lt - klientas gauna 7000Lt. Taip pat kreditorius įsipareigoja tas akcijas klientui parduoti už tą pačią kainą plius palūkanos. Palūkanos sumokamos išpirkimo momentu. Taigi, jei po pusės metų klientas uždaro repą, tas akcijas iš kreditoriaus atperka už 0.7 + (0.7 * 0.1) / 2 = 0.735 Lt (čia paimta, kad palūkanos 10%) kainą.

Dar yra repo atidarymo ir/ar uždarymo fiksuotas mokestis. Paprastai jis svyruoja nuo 25Lt iki 100Lt. Repo sandoris yra sudaromas apibrėžtam laiko tarpui, kuriam pasibaigus privaloma grąžinti kreditą ir sumokėti palūkanas. Kai kurie kreditoriai skaičiuoja papildomus palūkanų procentus už sandorio uždaryma anksčiau laiko (bauda). Taip pat galioja tam tikros procedūros, pvz., privalu pranešti apie tai prieš kelias dienas. Akcijos rinkos kainai kritus žemiau tam tikros sutartyje apibrėžtos ribos įsijungia kreditoriaus apsaugos mechanizmas: reikalaujama arba įnešti papildomą garantinę sumą pinigų arba uždaryti repą anksčiau laiko.

Turekite omenyje, kad kreditorius NEprivalo repuoti jūsų pasiūlytų VP ir gali pasakyti, kad pvz., šiuo metu tam tikrų VP nerepuoja.

Repo privalumai:

1. Būdas pasiskolinti pinigų. Klientas turi daugiau pinigų investavimui į vertybinius popierius bei gali susikurti investavimo svertą. (Akivaizdu, kad tuos naujai nusipirktus VP galima būtų vėlgi repuoti ir nusipirkti dar daugiau VP ir taip padidinti svertą. Jei uždarant repą, nepakanka pinigų išpirkti viską iškart, viską reikėtų atpirkti atvirkštine tvarka.)

2. Kitaip negu paprastos paskolos atveju, pinigų grąžinimas ir palūkanų mokėjimas įvyksta repo uždarymo metu, o ne kas mėnesį.

Repo trūkumai:

1. Biurokratizmas. Tenka pasirašinėti sutartis, kitus dokumentus. Kreditoriai įvairiais būdais stengiasi pagreitinti šitą procesą: faksas, elektroninis paštas, telefonas. Bet apie repo sudarymą vienu pelės paspaudimu Lietuvoje kol kas pamirškite.

2. Repuojant keičiasi nuosavybės teisė. (Bet pagal paskutinį VMI išaiškinimą mokesčių atžvilgiu toks sandoris yra traktuojamas kaip pinigų pasiskolinimas, o ne VP pardavimas ir neturi įtakos apskaičiuojant įsigyjimo dieną.) Paprastai sutartyje yra sutariama, kad dividendai ir kitokios išmokos tuo metu, kai VP teisiškai nepriklauso klientui, yra pervedamos į specialią sąskaitą, atitinkama suma mažinama išpirkimo kaina. Taip pat kreditorius gali suteikti jums įgaliojimą dalyvauti akcininkų susirinkime.

Dabar plačiau apie kai kuriuos kreditorius.

AB SEB bankas
VB repuoja kol kas tokias akcijas: ALT, APG, GRG, KNF, LBS, LDJ, LJL, LTK, MNF, PTR, PZV, RST, RSU, SAN, VBL, VST, ZMP. (Sąrašas gali keistis.) Minimalios repo sumos kaip ir nėra.
Administracinis mokestis 50lt, palūkanos kinta 6%–8.5% (išankstinio uždarymo atveju – plius 3 procentiniai punktai), priklauso nuo sumos ir termino. Jei suma mažesnė nei 10 000Lt, nesitikėkite mažiausių palūkanų. Maksimaliai skolinama 62.5% nuo akcijų rinkos vertės. VB leidžia laisvai disponuoti skolintais pinigais, t.y. juos galima išleisti vartojimui. Už sutarties pratęsimą mokama 50 Lt, kaip ir už sutarties sudarymą.

Pirma yra pasirašoma pagrindinė sutartis (Master agreement), nustatoma rizikos grupė ir pan. Tai šiek tiek užtrunka (gali užtrukti net daugiau nei savaitę). Pasirašius pagrindinę sutartį, konkretūs repo sandoriai yra aptariami telefonu, patvirtinami faksu arba banko skyriuje.

FMĮ Finasta
Finastoje daugelis sutarties punktų nėra iš anksto nustatomi. Dėl jų yra aktyviai deramasi kiekvieną kartą sudarant repo sutartį. Finastos makleriai laisvai bendrauja elektroniniu paštu. Pirmą kartą sudarant sutartį, jums reikes nuvykti į būstinę ir pasirašyti dokumentus. Vėliau sudarant sutartis paprastai yra leidžiama pasirašyti faksu. Pasibaigus repo terminui, Finasta gali leisti pratęsti repo sutartį be papildomo fiksuoto mokesčio.

Finastoje yra galimybė parduoti parepuotus VP (nors teisiškai nuosavybės teisė priklauso ne jums) ir tokiu būdu grąžinti pasiskolintus pinigus.

Finasta neleidžia išsigryninti skolintų pinigų arba pervesti jų kitur. Galima tiktai pirkti VP.
Skolina nuo 50 iki 70% VP vertės. Metinės palūkanos už VP iš oficialiojo prekybos sąrašo bendrovių sudaro ne daugiau kaip 10%, einamojo – 12%. Fiksuotas sutarties mokestis nuo 50Lt iki 100Lt.

FMĮ Jūsų Tarpininkas
Skolina iki 70% VP vertės. Metinės palūkanos nuo 10 iki 12%. Fiksuotas sutarties mokestis 25Lt (mokamas du kartus: atidarant ir uždarant repą).

AB Hansabankas
Skolina iki 50% VP vertės. Metinės palūkanos 6%. Fiksuotas sutarties mokestis 50Lt. Standartinis sutarties sudarymo laikotarpis yra 3 mėn. su galimybe bet kada sutartį nutraukti (sumokant faktinį palūkanų dydį) arba sutartį pratęsti. Gali priimti įkeisti PZVG ir ALIT akcijas.

AB NORD/LB Lietuva
Skolina iki 70% VP vertės. Metinės palūkanos 6.5%. Fiksuotas sutarties mokestis 100Lt.


Pateikti skaičiai gali keistis. Be to konkretūs palūkanų dydžiai priklauso nuo jūsų sugebėjimo derėtis. Nepamirškite apie kitokius kreditorių teikiamų repo paslaugų skirtumus, kurie galbūt ne visada yra lengvai išreiškiami skaičiais ir palyginami tarpusavyje.

Taip pat skaitykite

Kiek dažnai verta peržiūrėti investicinio portfelio sudėtį?

Pagrindiniai prekybos CFD principai

Rinkos psichologija: mitas apie racionalų investuotoją

Su akcijomis susietos CFD leidžia taikyti finansinį svertą ir uždirbti iš kainos skritumo

2014-05-14 | Investavimo ABC 2014-03-04 | Investavimo ABC 2014-01-13 | Investavimo ABC 2013-12-16 | Investavimo ABC

Komentarai2006 03 05 16:12     #50
Pereitos savaites duomenimis keli patikslinimai: JT taiko palukanas nuo 9% Snoras taip pat repuoja lietuvos VP, 70% vertes, metines palukanos 10%, butina pasirasyti maklerio paslaugu teikimo sutarty. Nor LB 1.5% palukanu pasiima is anksto pasirasant sutarti. Finastoje palukanos 9% oficialaus saraso ir 11% einamojo.
2006 03 05 16:25     #51
Beje, finansu tarpininkai ( del banku nzn, bet abejoju) sutinka automatishkai padaryti sverta, t.y. kad nereiktu n kartu pirkti ir repouoti tam tikrus VP, iskart pasiulo kiek sutinktu duot skolon, ir tada per viena diena superka VP ir visus kartu uzrepuoja beveik maksimaliu svertu
kriuksis
kriuksis

61 komentarai

2007 01 18 00:42     #793
Ryt H brokeresake kad hansa isleis ir UKB repa
2007 01 20 11:36     #829
o tai ne paprasciau paimti vartojamaja paskola? Ar repuoja tie, kurie paeme tiek paskolos, kiek galejo, prisipirko akciju ar tada dar jas uzrepavo? O ar galima, nusipirkus akciju uz repo pinigus, jas vel uzrepuoti, ir taip n kartu?
2007 05 06 12:47     #1362
ar egzistuoja kazkokie derybiniai argumentai, kurie leistu issidereti geresnes repo sandoriu palukanas?
2007 05 16 13:26     #1410
JT repuoja savo fondo vienetus,duoda 65 proc.,nuo vertes su 8 proc.palukanom.
2007 06 26 10:22     #1650
O repo sanderiai angliskai nesivadina forward contracts? Ar repuoja finasta savo fondus?
2009 06 19 14:50     #31937
http://www.verslosavaite.lt/index.php/Video/REPO-sandoriai-pliusai-ir-minusai.html video apie repo sandėrius
2014 05 11 17:27     #35729
software [ pdf converter for mac provides the software to convert pdf to MS Office and pdf splitters and merger & pdf creator,  pdf to flash converter   
2014 08 08 13:18     #35774
But when you have a significant arent from having to pay high wages to work, it's not practical factors, buy designer cheap replica watch. If you like a luxury watch, but you do not have cash, you can go to affordable alternatives. Switzerland synthetic version of the watch was able to recognize correctly, the real factor.
2017 04 12 15:38     #36573
2017 07 04 06:48     #36874
There’s also a new special edition of replica ray ban sunglasses the Radar Pace, Oakley’s smart eyewear. The Radar Pace features a voice-activated coaching system that aims to cheap ray ban sunglasses change riders’ training habits with more feedback. The Radar Pace collects performance data such as heart rate, power output, speed, cadence, distance, and time. Analysis happens through replica oakley sunglasses a phone app, and the Radar Pace will pair with your existing sensors through ANT+ or Bluetooth connections. The colorway of cheap oakley sunglasses the Tour de France Radar Pace’s iridium coated lens celebrates the regions of France.
2017 10 20 19:54     #37223
  KJHGFC

halloween costumes to make halloween invitations best halloween jokes adultshalloween pictures halloween make up coloring pages halloween freehalloween songs easy halloween recipes halloween games ideas halloween stories best 2018 calendar for free

 

 

 

the best halloween costumes halloween cards best funny halloween jokeshalloween images halloween makeup free pumpkin coloring pages Best halloween songs halloween recipes ideas halloween games history of halloween 2018 yearly calendar

 

 

 

unusual halloween costumes halloween party invitations free halloween jokeshalloween clipart halloween makeup ideas free halloween coloring sheetshalloween music easy halloween treats halloween games for kids halloween origin 2018 calendar HD

 

 

 

 

popular halloween costumes halloween birthday invitations free funny halloween jokes halloween wallpaper makeup halloween free halloween coloring pictures Best halloween music halloween snacks halloween party games story of halloween free calendar 2018

 

 

 

creative halloween costumes halloween invitations free halloween jokes adultsfree halloween wallpaper horror make up free halloween coloring bookhalloween music for kids halloween treat ideas kids halloween games origin of halloween free 2018 calendar

 

 

 

top halloween costumes free halloween cards free kids halloween jokeshalloween screensavers halloween face paint kids halloween music halloween party music halloween dinner ideas halloween party games for kids halloween spirit 2018 printable calendar templates

 

 

 

ideas for halloween costumes free halloween invitations free halloween humorhalloween desktop wallpaper how to do halloween makeup free halloween coloring pages halloween music playlist halloween desserts halloween activities for kids halloween history 2018 printable calendar

 

 

 

 

cheap halloween costume ideas free halloween cards free ghost jokeswallpaper halloween printable calendar 2017 coloring pages halloween scary halloween music halloween party food ideas halloween games for adults the history of halloween printable calendar 2018

 

 

 

halloween costume ideas top free halloween cards halloween jokes best pictures of halloween easy horror make up halloween coloring pages scary halloween sounds halloween food Free halloween activities for kids halloween city Halloween calendar

 

 

 

funny halloween costumes best halloween invitations funny halloween jokesfree happy halloween pictures halloween make up ideas halloween coloring book spooky halloween music halloween food ideas Free halloween gameshalloween horror nights free Halloween calendar

 

 

 

best halloween costumes best halloween party invitations halloween jokes adults happy halloween images free makeup halloween free halloween printables kids halloween songs halloween recipes halloween activitiesHalloweentown best halloween calendar

 

 

 

cool halloween costumes free halloween cards kids halloween jokes happy halloween pictures easy scary make up best halloween invitations halloween playlist halloween party food halloween party games for adults halloween ghosttop Halloween calendar

 

 

 

awesome halloween costumes free halloween invitations halloween humorpictures of halloween scary make up ideas halloween coloring pictureshalloween music list halloween treats kids halloween party games the story of halloween Halloween calendar printable

 

 

unique halloween costumes free halloween birthday invitations ghost jokeshalloween pics easy horror make up halloween coloring sheets 

2019 02 25 05:45     #42194
It's my pleasure to find this amazing website who provides mostly unseen information about every single topic which is i really like it. free brain games for adults

Ekonominis kalendorius

Prekybos statistika realiu laiku

Techninės analizės įrankis