Truputis apie TA ir FA
Raimondas
|
2007-09-19
|
Fundamentali analizė | perskaitė: 10332
Truputis apie TA ir FA
Kadangi netilpo į dienoraštį, tai teko parašyti prie straipsnių.
Šiandien parašysiu apie pagrindinius terminus, kurie yra vartojami akcijų biržoje. Ti

Kadangi netilpo į dienoraštį, tai teko parašyti prie straipsnių.
Šiandien parašysiu apie pagrindinius terminus, kurie yra vartojami akcijų biržoje. Tikiuosi tai pagelbės daugumai, kas skaitys šį dienoraštį, Taigi pasiimam kavos ir pradedam 
Norint prekiauti akcijomis, svarbiausias dalykas, ką mums reikia žinoti tai tickerius. Tickeris, tai yra akcijos pavadinimas, pvz Ūkio bankas UKB1L, Apranga APG1L ir t.t. Tai naudojamą, kad mums investuotojams, spekuliantams būtų lengviau prekiauti.
Kitas svarbus dalykas ką reikėtų žinoti, tai yra likvidi akcija ar nelikvidi.
Likvidžios akcijos pasižymi didelėmis apyvartomis, likvidžių akcijų free float yra didesnis. Free float- tai laisvų akcijų skaičius rinkoje. Turėdami likvidžias akcijas, galime parduoti - nusipirkit didesnį kiekį nenumušant kainos. Mūsų biržoje likvidžiausiomis akcijomis galime laikyti TEO1L, UKB1L. Nelikvidai labiau rizikingesnės akcijos, pvz LNS1L, GUB1L. Pvz norėdami nusipirkti gubernijos akcijų už 50k lt, mes turėtume kainą gana aukštai užkelti, ko nebūtų jei pirktume likvidą tokį kaip TEO1L ar UKB1L. Prisipirkus nelikvidų, galime skaudžiai degti, jei išeitų kokios nors prastos naujienos, nes paprasčiausiai sunkiai jas parduotume.
Žinome kas yra tickeris, likvidas, nelikvidas. Atrodytų galima jau pirkti, tačiau lietuvos akcijų biržoje yra 43 akcijos. Tam kad išsirinkti, kokią akciją pirkti, kokios ne, naudojama TA ir FA.
TA - techninė analizė.
Šios analizės metu, studijuojami dabarties ir praeities kainų pokyčiai, stebima sandorių statistika, t.y stebima ar dideli ar maži sandoriai vyksta, braižomi grafikai ir ieškoma tam tikrų modelių, pagal kuriuos bandoma nuspėti tolimesnius akcijos pokyčius. Grafikai yra braižomi naudojant tam tikras programas Amibroker ar Metastock. Aš asmeniškai naudoju Amibroker, nes tai patogesnė man programa. Techninėje analizėje yra daugybe terminų kuriuos galima sutikti, čia pateiksiu mano nuomone pagrindinius terminus. Dauguma investuojų naudoja žvakes pasitaiko, kad naudoja ir barus. Žvakės yra 2 tipų juoda ir balta. Juoda būna tuomet, kai uždarymo kaina yra žemesnė nei atidarymo. Pvz. Akcija atsidarė 4,8, o užsidarė 4,7, taigi šiuo atvėju turėsime juodą žvakę. Ši žvakė atspindi kritimą. Atidarimo kaina - tai atidarymo aukciono metu užfiksuota kaina, uždarymo kaina- uždarymo aukciono metu užfiksuota kaina, jei neįvyksta aukcionas, o jis gali neįvykti, todėl, kad neatsirado prekiautojų parduodančių ir perkančių ta pačia kaina, tai uždarymo kaina bus paskutinis įvykęs sandoris, o atidarymo kaina pirmas įvykęs sandoris. Balta žvakė - tai kuomet akcijos uždarymo kaina didesnė nei atidarymo, pvz akcija atsidare 4,7, o užsidarė 4,8, šiuo atvėju turėsime kylančia rinka.
Kitas svarbus indikatorius yra EMA.
EMA - tai eksponentinis slankusis vidurkis, jis parodo aiškesnę akcijos judėjimo kryptį, o apskaičiuojamas imant 5,10,15 ir t.t dienų kainų vidurkius. Jei žvakė kerta šią liniją iš apačios į viršų, tai galimas pirkimo signalas, jei atvirkščiai, tai pardavimo. Tačiau geriau naudoti 2 slankiuosius vidurkius. Tuomet galime gauti tikslesnius siganalus. Pateikiu pvz žemiau

raudona linija yra EMA(5) pasirinkau 5 dienų, nes tiek dienų per savaitę viksta prekyba, galime traktuoti šį vidurkį, kaip savaitini, Mėlyna linija EMA(23), tai 23 dienų, nes daugmaž tiek dienų vyksta prekyba per mėnesį. Taigi raudona linija kirto mėlyna iš apačios, tai buvo pirkimo signalas. Toliau viskas kilo, ir viena dieną raudona linija kirto mėlyna iš viršaus, tada buvo pardavimo signalas. Įvykus įvykiui visada lengviau pasakyti kada reikėjo pirkti ar parduoti
. Tiesiog čia buvo geras pvz kaip suprasti EMA. Taigi apie TA užteks.
FA - tai fundamentali analizė.
Čia jau svarbiausią dalį sudaro skaičiai. Naudojant šia analizę skaičiuojami įvairiausi rodikliai tokie kaip P/E, P/BV, EBITDA, P/S,ROA, ROE, ir t.t . Taigi apie visus rodiklius trumpai.
P/E - akcijos kainos ir pelnas akcijai santykis, arba paprasčiau, tai rodiklis parodantis, perk kiek metų atsipirks investicija nekintan pelnams. Dažniausiai šie rodikliai yra lyginami tarp kelių įmonių, kurios priklauso tam pačiam sektoriui. Niekad negalima lyginti skirtingų sektorių P/E. Kuo P/E didesnis, tuo galima teigti, kad įmonė pervertinta, o jei mažas neįvertinta. Tačiau sunku nuspresti, ar įmonė pervertinta kuomet jos P/E siekia 20 ar 30. Todėl geriau atsižvelgti ir į kitus rodiklius. Jei P/E yra neigiamas, aš į tokias akcijas nekreipiu dėmesio, geras pvz ATK akcijos P/E buvo minusinis, kas su ja atsitiko žinom visi. Šis rodiklis apskaičiuojamas Kapitalizacija/Pelno. Kapitalizacija tai akcijos kaina padauginta iš akcijų skaičiaus, kapitalizacija parodo, kiek reikia turėti pinigų norint nupirkti įmonę.
P/BV - šis rodiklis parodo, kiek kartų akcijos kaina yra didesnė už buhalterinę vertę. Buhalterinė vertė - tai teorinė akcijos kaina. Apskaičiuojant šį rodiklį, visa nuosavybė yra dalijama/akcijų skaičiaus. O apskaičiuojama Kapitalizacija/Turtas-įsipareigojimai. Pagal šį rodiklį dažniausiai lyginami finansinio sektoriaus įmonės, tačiau niekas per galva neduos jei ir lyginsit kitus sektoriaus. Tačiau pagrindinė taisyklė, kaip ir P/E taip ir P/BV būtina lyginti tam pačiam sektoriui priklausančias įmones. Geriausia, kad šis rodiklis būtų kuo mažesnis.
EBITDA- tai pelnas prieš mokesčius, nusidevėjimą, palūkanas ir amortizacija. Dauguma naudoja šį rodiklį, kad įvertinti įmonės pelningumą ar finansinę padėtį. Kuo jis aukštesnis, tuo geriau, tačiau ne visada patartina tikėti, nes balanse galima pažaisti su skaičiais ir pagrąžinti šį rodiklį. Jau geriau atžvelgti į grynąjį pelną.
P/S- tai kapitalizacijos ir pajamų santykis, aš asmeniškai jį retai naudojų, tačiau jis parodo, kiek mes mokame už įmonės pardavimus. Šis rodiklis tai pat turi būti kuo mažesnis
ROA- tai rodiklis kuris parodo, kaip yra išnaudojamas turtas. Jis apskaičiuojamas Metinis pelnas/įmones turto Jei šis rodiklis aukštas, tai įmonė sugeba efektyviai panaudoti savo turtą. Kaip ir kitus rodiklius jį būtina lyginti tarp to pačio sektoriaus įmonių.
ROE - tai rodiklis parodantis nuosavybės grąža, Apskaičiuojamas Metinis pelnas/nuosavo kapitalo. Šis rodiklis kuo aukštesnis tuo geriau, tačiau turėtų būti bent 10-15%, tuomet būtų galima teigti, kad įmonė neblogai dirba.
Metinius pelnus, nuosavybes ir kitus skaičius galima rasti įmonės balansuose. Taigi jei lyginat to pačio sektoriaus 2,3 ar daugiau įmonių, ir kažkurios įmonės rodikliai geresni, nei kitų, galima daryti išvada, kad tai patraukli investicija. Ir pats laikas atkreipti į ją dėmesį
Ačiū