Komentarai 7 Siųsti draugui Spausdinti Vertinimas Neįvertintas

ETF fondai – populiariausias būdas investuoti į žaliavas

mpbank | 2010-09-08 | ETF | perskaitė: 11931
Raktiniai žodžiai: ETF, ETN, grąža, žaliavų ETF, brangiųjų metalų ETF, naftos ETF, žemės ūkio ETF, investavimas, MP Bank
ETF fondai – populiariausias būdas investuoti į žaliavas Per pastaruosius dešimt metų investicijos į žaliavas išaugo nuo 10 mlrd. Iki 300 mlrd. JAV dolerių. Šimtai tūkstančių žmonių pradėjo investuoti į

Per pastaruosius dešimt metų investicijos į žaliavas išaugo nuo 10 mlrd. Iki 300 mlrd. JAV dolerių. Šimtai tūkstančių žmonių pradėjo investuoti į žaliavas per ETF fondus. Kokie jie būna? Ką reikia apie juos žinoti ir kaip rinktis ETF fondus jei tiksliai žinau, kad noriu investuoti pavyzdžiui į naftą?

Investicijos per 5 metus išaugo 20 kartų

Vienas naujausių būdų kaip investuoti į žaliavas – rinktis biržoje prekiaujamus fondus (ETF). Investuoti į juos yra pakankamai patogu ir prieinama net ir smulkiems investuotojams. ETF fondai pastaruoju metu pradėjo pritraukti vis naujų investuotojų į žaliavas.
Prekybos žaliavomis apyvartos tapo ypač didelės, jos pradėjo nesutapti su realiais išgaunamų žaliavų kiekiais ir kelia klausimų ar investuotojai neįgavo pernelyg didelių galių dirbtinai reguliuoti žaliavų kainas. Geriausiais pavyzdys - naftos kainos, kurios prieš keletą metų buvo pasiekusios 150 JAV dolerių už barelį ribą.
Žaliavų prekybos komisija dar praėjusiais metais išreiškė susirūpinimą, kad biržoje prekiaujami fondai žymiai padidino spekuliacijos žaliavomis lygį ir todėl net nusprendė kontroliuoti maksimalų investicijos į vieną žaliavą dydį. ETF taip smarkiai išpopuliarėjo, jog šiuo metu jie tapo pagrindiniu produktu norintiems savo investiciniame portfelyje turėti žaliavų. Financial Times teigia, jog per penkerius metus žaliavų ETF fondų valdomas turtas išaugo nuo 6,5 mlrd. iki 121,5 mlrd. JAV dolerių. Populiariausi žaliavų ETF fondai susieti su brangiaisiais metalais, į kuriuos krizės metu tapo ypač madinga investuoti.

ETF fondai kurie perka žaliavas

Žaliavų ETF fondai sudaryti keletu metodų. Kai kurie ETF fondai atkartoja tikrąją žaliavų kainą (tą kurią reiktų mokėti, jei norėtumėt tikrai gauti žaliavas užsakytu adresu). Patys populiariausi brangiųjų metalų ETF fondai: SPDR Gold Skares (aukso) bei iShares Silver Trust (sidabro) gali tiksliai atkartoti šią kainą, nes fondai tiesiogiai perka aukso bei sidabro luitus ir laiko juos saugyklose. Jei kokie nors stambūs investuotojai (paprastai fondai) nori tiesiogiai iš tokių ETF fondų išpirkti savo fondo vienetus, tuomet jie rinkoje parduoda metalo luitus už esamą rinkos kainą ir taip su jais atsiskaito.
Deja, ETF fondai tiesiogiai perka tik tokias žaliavas kaip auksas, sidabras, paladis ar platina. Žemės ūkio žaliavos netinkamos saugoti ilgesnį laiką, nes tiesiog sugestų, o industriniai metalai tokie kaip nikelis ar varis užimtų per daug vietos, kas žymiai išaugintų jų saugojimo kaštus. Jei ETF fondas norėtų saugoti naftą kurios vertė milijardas JAV dolerių, tam jis turėtu nusamdyti aštuonis didžiausius pasaulio tanklaivius, o milijardo JAV dolerių vertės gamtinių dujų atsarga įmanoma sukaupti tik tokio dydžio saugyklose kaip du tūkstančius Wembley stadionai. Akivaizdu, kad tokioms investicijoms reikalingi ne visai tiesioginiai investavimo būdai.

ETF fondai atkartojantys žaliavų kainas

Taigi tam, kad galėtų atkartoti grūdų, naftos, aliuminio ir kitų žaliavų kainas ETF fondai susitaria dėl to, jog ateityje pirks žaliavas – sudaro vadinamuosius ateities sandorius (vėliau šie sandoriai parduodami kitiems investuotojams). Tiesa, ateities sandorių kainų pokyčiai neleidžia visiškai tiksliai atkartoti tikrosios žaliavų kainos (tiek kiek šios žaliavos kainuotų dabar, jei norėtumėt į Lietuvą atsivežti vagoną grūdų).
Kitas metodas atkartoti žaliavų kainos pokyčius - yra neinvestuoti į žaliavas nei tiesiogiai, nei į jų ateities sandorius, o vietoje to sudaro apsikeitimo sandorį su investiciniu banku pažadant investuotojams tiksliai atkartoti tam tikro žaliavų indeksą.
Fondai kurie sudaromi tokiu principu vadinami ne ETF, o ETN (exchange traded notes), o investuojantiems į tokio tipo biržoje prekiaujamą fondą kyla papildoma investicinio banko bankroto rizika (to banko, kurio pagalba buvo garantuojamas tam tikro žaliavų indekso atkartojimas).

Žaliavų krepšeliai

Investavimo į žaliavas tikslas paprastai yra išskaidyti investicinį portfelį, o to patogiausia pasiekti investuojant ne į atskiros žaliavos kainą atspindintį ETF fondą, bet į tokį, kuris atkartoja kažkokio žaliavų krepšelio vertės pokyčius. Yra keturi pagrindiniai žaliavų krepšelio indeksai, kuriuos paprastai stengiasi atkartoti biržoje prekiaujami fondai: S&P Goldman Sachs Commodity Index, Dow Jones UBS Commodity Index, Thomson Reuters Jefferies CRB Index ir Rogers International Commodity Index. Paprastai visiškai tiksliai juos atkartoti įmanoma tik ETN pagalba, tačiau kokybiškai valdomi ETF fondai juos taip pat gali pakankamai tiksliai atkartoti.
Norintiems investuoti tiesiogiai į šiuos žinomus indeksus vertėtų rinktis „iPath GSCI Total Return Index ETN (GSP)“ ar „iPath Dow Jones-UBS Commodity Index Total Return ETN/United States (DJP)“ fondus. Abiejų fondų bendrasis išlaidų koeficientas yra 0,75% ir jie tiksliai atkartoja šiuos indeksus. Kaip minėjome anksčiau, investuodami į šiuos ETN jūs prisiimate investicinio banko bankroto riziką. Šiuo atveju tai bankas „Barclays Bank PLC“. Jei vis tik norite išvengti banko bankroto rizikos galima būtų vietoje ETN rinktis ETF fondą: „iShares S&P GSCI Commodity Indexed Trust (GSG)“, jo specializacija – atspindėti „S&P Goldman Sachs Commodity“ indeksą.
Prieš investuojant į ETF ar ETN fondus, atspindinčius tam tikrą krepšelį, visada patartume tiksliai išsiaiškinti ką tiksliai jie atkartoja. Ar jų pasirinktas indeksas yra pakankamai žinomas, ar sudarytas vieno iš didžiųjų bankų, vertėtų atkreipti dėmesį ir į istorinius to indekso bei ETF fondų pokyčius – ar jie juda kartu, ar vis tik su tam tikrais nukrypimais. Reikėtų nepamiršti patikrinti ir kokio dydžio yra ETF fondas (kapitalizacija) bei už kokią sumą pinigų kasdien suprekiaujama: kuo šie skaičiai didesni – tuo mažesni bus netiesioginiai prekybos kaštai.
Norint investuoti į žaliavų krepšelį galima rinktis šiuos populiaresnius ETF fondus - GCC, DBC (trijų raidžių kombinacija tai fondo pavadinimo sutrumpinimas kurį įvedus internetinėse paieškos sistemose nesunkiai rasite ir patį fondą), ETN (UCI, GSC), svertinį ETF (UCD), svertinį ETN (DYY) bei priešingai indeksui judančius ETF bei ETN fondus su svertu (CMD ir DEE).

Brangiųjų metalų ETF fondai

Brangiųjų metalų ETF fondai dažniausiai saugyklose laiko tikras žaliavas, todėl pasirinktų metalų kainas jie atkartoja ypatingai tiksliai. Pasaulinės finansų krizės metu ypač padidėjo investicijos į auksą, kuris visais laikais buvo laikomas kaip viena saugiausių investicijų. Į brangiųjų metalų ETF fondus investuota beveik 75 proc. visiems žaliavų ETF skirtų pinigų. Vien didžiausias aukso ETF fondas SPDR Gold Shares (GLD) yra daugiau nei 50 mlrd. JAV dolerių dydžio (turi daugiau nei 1 500 tonų aukso, o tai yra daugiau nei valdo kai kurie didieji centriniai bankai). Tačiau tai tikrai nėra vienintelis aukso ETF fondas. Pavyzdžiui 3,7 mlrd. JAV dolerių dydžio „iShares COMEX Gold Trust (IAU)“ fondas turi net mažesnį bendrąją išlaidų koeficientą nei aukščiau paminėtas. Bendrosios jo išlaidos - 0,25 proc., kai populiariausio aukso fondo bendrasis išlaidų koeficientas - 0.4 proc.
Renkantis aukso ETF fondą pirmiausia atidžiau pasitikrinkite ar tai ETF ar ETN tipo fondas. Pavyzdžiui „Bloomberg CMCI Gold ETN (UBG)“ yra aukso ETN fondas, kuris seka ne realią aukso kainą, o „UBS Bloomberg CMCI“ aukso ateities sandorių indeksą.
Norintys investuoti agresyviau gali rinktis aukso ETF fondus naudojančius svertą (DGP arba UGL), o tikintys kad aukso kainos tai jau burbulas - gali svarstyti apie ETF fondus uždirbančius iš kainų kritimo – atvirkštinius fondus (DGZ) arba rinktis atvirkštinį fondą su svertu (DZZ bei GLL).
ETF pagalba galima investuoti ir į kitus brangiuosius metalus: sidabras (SLV, SIVR, DBS, USFV), sidabras su svertu (AGQ) bei atvirkštinis su svertu (ZSL). Platinos investicijoms yra skirti tradiciniai ETF (PPLT, PTM, PGM), bei atvirkščiai platinos kainą atspindintis PTD, o investuojantys į paladį gali svarstyti ETF PALL.
Renkantis brangiųjų metalų ETF fondus galima sutikti ir atspindinčius ne pačio metalo kainą, o to metalo išgavėjų akcijų kainas (aukso kasybos bendrovių ETF GDX).

Naftos ETF

Beveik visą dvidešimtą amžių žaliavų rinkoje dominavo prekyba žemės ūkio produkcija, tačiau po kurio laiko energijos sektoriaus žaliavos perėmė lyderio pozicijas, o dabar aktyviausiai prekiaujama naftos ateities sandoriais.
Naftos kainas atspindintys ETF fondai yra labai populiarus produktas norintiems investuoti į naftą. Tačiau jie neinvestuoja tiesiogiai į naftos statines, o perka ateities sandorius. Juos analizuoti gerokai sudėtingiau nei brangiųjų metalų ETF fondus. Dėl šios priežasties naftos ETF fondai negali visiškai tiksliai atspindėti tikrosios naftos kainos. Kaip jau minėjome fiziškai saugoti didesnius naftos kiekius yra labai brangu.
Lyginant vieną ETF fondą su kitu, į akis iškart krenta tai, kad jų rezultatai vertinant praėjusius laikotarpius skiriasi net iki 10 proc. Geriausių žinomų naftos ETF fondų(OIL, USO, DBO ir USL) vienetų kainos per pastaruosius 12 mėnesių nukrito skirtingai: nuo -15 proc. iki -6 proc.. Reikia atkreipti dėmesį, kad jie stengiasi atkartoti skirtingus naftos kainų indeksus, investuoja į skirtingo laikotarpio ateities sandorius, todėl vien dėl to, kad vienas fondas uždirbo daugiau nei kitas negalima teigti, kad taip bus ir ateityje. Vienas iš jų (USL) daugiausia perka 12 mėnesių naftos ateities sandorius, o kitas (USO) perka įvairių terminų ateities sandorius norėdamas kuo tiksliau atkartoti tikrąją naftos kainą.
Kaip ir renkantis kitas žaliavas galima investuoti ir į kelis kart didesnius svyravimus nei sekamas indeksas garantuojančius naftos ETF fondus su svertu (UCO), arba siekti uždirbti iš naftos kainos kritimo renkantis atvirkštinius fondus (SZO, DNO) ar net atvirkštinius fondus naudojančius svertą (DTO, SCO).

Žemės ūkio ir industrinių metalų ETF

Investicijos į žemės ūkio produkciją per ETF pastaruoju metu tampa ypač populiarios. Dažniausiai tai ETN tipo fondai, todėl jie turėtų tiksliai atkartoti tam tikrą žemės ūkio produkcijos krepšelį ar atskirą produktų rūšį. Didieji fondai šią vasarą žemės ūkio produktų rinkoje veikė ypač aktyviai. Liepą paskelbta, kad Londone esantis Armajaro apribotos rizikos „hedge“ fondas įsigijo 7 proc. viso pasaulio metinės kakavos atsargų. Norintiems prisidėti prie šios spekuliacijos, galima svarstyti apie kakavos kainas atspindinčio ETN (NIB) fondo vienetų pirkimą. Tikintiems cukraus kainų kilimu galima pasiūlyti fondą, kurio trumpinys SGG, kavos – JO, o medvilnės – BAL. Šią vasarą ypač smarkiai kilo kviečių ir kitų grūdinių kultūrų kainos. Išnaudoti šiuos kainų svyravimus buvo galima pasirinkus fondus JJG ir GRU arba renkantis fondą FUD, atkartojantį „UBS Bloomberg CMCI Food Index“ maisto indeksą.
Investuotojai atidžiai stebi vario kainas, nes jos laikomos bendro ekonomikos atsigavimo signalais. Jo kainų pokyčius bene geriausiai atkartoja ETN fondas - JJC.
Anksčiau viena iš tiesų smulkiam investuotojui buvo tai, jog pačiam investuoti į pramoninius metalus praktiškai neįmanoma, šiandien tai galima padaryti ypač patogiai. Investuoti į aliuminį galima pasinaudojant ETF tipo fondu: JJU, į šviną – LD, į nikelį – JJN, į cinką – JJT (visi ETN tipo fondai).

Svarbiausi klausimai norintiems rinktis ETF

Apibendrinant patarimus investuojant į žaliavų ETF fondus galime teigti, kad kaip visuomet pirmiausia reikia tiksliai žinoti į ką investuojame. Derėtų perskaityti trumpą instrumento aprašymą, įsigilinti kokį indeksą jis stengiasi atkartoti. Svarbu suprasti papildomas rizikas jei renkamės ne ETF, o ETN tipo fondą. Žinoma, ETF su mažesniu bendruoju išlaidų koeficientu taupys jūsų pinigus, o pasirinkę didelius gerai žinomų ETF valdytojų produktus galime tikėtis mažesnių kainos nuokrypių perkant, parduodant fondo vienetus bei tikslesnio indekso atkartojimo.
 

Darius Križinauskas
„MP Bank hf.“ Filialo Baltijos šalyse Kapitalo rinkų departamento vadovas

 

Taip pat skaitykite

ETF‘ų fronte naujienos

Investavimas į žaliavas naudojant ETF

ETF klasifikacija pagal „Equity Stylebox“. Core/Satellite investavimo strategija

Svertiniai ETF

2010-10-08 | ETF 2010-02-01 | ETF 2009-12-02 | ETF 2009-11-16 | ETF

Komentarai2010 10 28 09:01     #34405
 Geras straipsnis
2013 11 25 05:29     #35568
Hey! Someone in my Facebook group shared this website with us so I came to check it out. I'm definitely loving the information. I'm bookmarking and will be tweeting this to my followers! Superb blog and outstanding design car service in san francisco limo service in san francisco limo service san jose.
2017 08 30 10:33     #37059


Air Max 90 Zoom Kobe guys's basketball Nike Air Max shoe is an excellent looking footwear. It has adaptable grooves to enhance the articulation and adaptability. It also has strong rubber and also a herring bone for added support. An EKG pattern uses a non marking grip. It likewise has a mid foot shank and also a full size phylon midsole. Kobe's name is noted on the tongue, as well as this shoe offers some brand-new modern technology gly cable for ultra lightweight comfort. This footwear at http://www.nikeairmaxshop.org.uk scores high for optimal support as well as convenience.
2019 07 27 15:21     #43282
 After research study a handful of the blog site website fast messages on your web site presently, I most definitely as if your technique of blog web site internet website composing. I bookmarked it to my bookmarking website listing together. garrys mod gaming
2019 08 21 15:55     #43391
I used to be basically looking at this data for an all-encompassing sum. when six hours of consistent Googleing, finally, I got it in your figuring machine. I question what is the nonattendance of Google strategy that doesn't rate this kind of reasonable locales in first. luxury limousine service
2019 10 01 14:39     #43478
 I most completely esteemed looking into your blog site website site. It was sensibly possibly produced despite in addition incredibly useful. Dissimilar to consisted of blog site web page I have in reality checked out which keep being genuinely not exceedingly exceptional. I, furthermore, subjected your messages unfathomably amazing. Truth is informed, after the exam, I asked for to go subject it to my friend together with besides, he respected it what's a lot more!  dentistry all services
 
2019 10 12 14:28     #43550
 This is such an amazing resource that you are offering along with you utilize it away from most definitely cost-free. I value seeing an internet site that identifies the well worth of using an expenditures resource completely most definitely cost-free. It is the old what walks occur normally. SAT program

Ekonominis kalendorius

Prekybos statistika realiu laiku

Techninės analizės įrankis

Privatumo politika Reklama Kontaktai Paskolos RSS RSS
© 2006-2023 UAB All Media Digital