Interviu su spekuliantu .oOo.
spekuliantai.lt
|
2009-05-22
|
Interviu | perskaitė: 23052
Interviu su spekuliantu .oOo.
1. Kaip ir kada atėjote į rinką?
Į vertybinių popierių rinką atėjau tuo laiku, kai taksistai tik pradėjo teikti investicines konsultacijas savo klient

1. Kaip ir kada atėjote į rinką?
Į vertybinių popierių rinką atėjau tuo laiku, kai taksistai tik pradėjo teikti investicines konsultacijas savo klientams. Nors pats taksi paslaugomis pasinaudoju labai retai. O apie investicinius reikalus iš viso su taksistais nesikonsultavau.
Tiesiog taip galėčiau charakterizuoti tą laiką, maždaug prieš 3 metus.
Susidomėjimas šiuo reikalu buvo iš anksčiau, matyt tiesiog dar nebuvo atėjęs mano metas.
2. Nuo ko pradėjote?
Pirmieji įsigyti vertybiniai popieriai buvo SASO, platinamos per Lietuvos bankų investicinius padalinius. Tada ir pradėjau domėtis TA, prasidėjo istorinių duomenų rinkimas, grafinis jų atvaizdavimas. Pradėjau eiti TA pradžiamokslį.
Kitas etapas buvo investicinių fondų vienetų pirkimas, pirmieji REPO sandoriai.
Toliau natūraliai sekė pirmieji Vilniaus ir Talino biržų pirkiniai. Ko gero tada supratau, kad man įdomiau yra aktyviai užsiiminėti vertybinių popierių prekyba, o ne patikėti šį darbą banko investicinio padalinio darbuotojui, ar fondo valdytojui.
Prieš 1,5 metų pradėjau išeidinėti iš OMXB ir mečiausi už Atlanto.
3. Kokiose rinkose dabar prekiaujate?
Dabar prekiauju tik JAV rinkoje.
4. Papasakokite apie kapitalo valdymą Jūsų prekyboje.
Šiuo metu mano kapitalo valdymas, tikriausiai, susideda iš keleto dalių.
Tai prekybos plano sudarymas, įvertinant su kokia portfelio dalimi vienu ar kitu metu einu, sau leidžiamo maksimalaus nuostolio apibrėžimas, prekybos plano vykdymo analizė.
5. Papasakokite trumpai apie savo prekybos stilių. Kokius metodus taikote?
Šiuo metu prekiauju pagal 30 minučių grafiką vieną akciją. Mano manymu, dar ne laikas pildyti ilgalaikį portfelį, diversifikuoti ir naudoti visas turimas lėšas. Nors ekranuose netrūksta grafikų. Bet tie grafikai daugiau dėl sportinio intereso.
Kaip minėjau, prekiauju vieną akciją pagal 30 minučių grafiką. Bet be 30 min. dar išvesti Tick, 1 min., 60 min. ir Day grafikai. Tai man padeda padaryti sprendimus tiek labai trumpu periodu, tiek ganėtinai ilgu.
Prieš kokį pusmetį pradėjau vis giliau klimpti į T.DeMarko TA metodus, bandau iš jų paimti tai, kas tinka man. Analizėje savo vietą randa ir tradiciniai slankiojo vidurkio metodai. Visiškai nenaudoju EW. Prekyboje bandau neapsiriboti tik vienu metodu. Paskutiniu metu pagrindinis indikatorius yra DeMarko sekvencijos. Bet užsidedu ir slankiuosius vidurkius, ir Center of Gravity pasižiūriu, pasibraižau trendo linijas ar Fibonacci Projections. Taip pat visada omeny turiu intarday ir daily palaikymo ir pasipriešinimo lygius. Negaliu objektyviai pasakyti, kiek visa tai man naudos duoda, bet potfelis atsigauna po mokslų
Tiesa, jau kurį laiką nenaudoju Stop order. Stopų lygius aišku turiu galvoje, bet pastebėjau, kad sekvencijų signalai sudirba maždaug tose vietose, kur būtų mano Stop.
Dėl rizikos prekiaujant vienu metodu. Prekybos metodų yra įvairiausių. Todėl aš galiu greitai pakeisti savo sprendimą, matydamas, kad prekiaujantys kitu populiariu metodu gali pasukti kainą man nenaudinga kryptimi. Rizikos esmė yra tame, kad reikia įvertinti kitų prekybos metodų įtaką kainos judėjimui.
6. Kokia tai akcija? Ar periodiškai keičiat?
Esu seniai pastebėjęs, kad kiekviena akcija turi savo "stilių". Nesu toks labai patyręs spekuliantas, kad galėčiau sau leisti labai blaškytis tarp begalės instrumentų. Todėl nuo pat aktyvios prekybos pradžios labiau kreipiau dėmesį į didelį volatilumą turinčias akcijas. Pasirenku vieną ir jodinėju. Kol mane tai tenkina. Esu prekiavęs FSLR, BIDU, SKF, UYG. Dabar jau keletą mėnesių su FAS draugauju.
Grafiko periodiškumas keičiasi. Būna periodų, kai matau potencialą su 30 minučių grafiku, būna 60 minučių, arba 15 minučių.
Manau, kad biržoje aplamai negalima tvirtai prie ko nors prisirišti. Visada reikia būti pasiruošusiam viską iš pagrindų keisti.
7. Gal galit keliais žodžiais apie T.DeMarko metodą? Manau, daugeliui skaitytojų, tai bus nauja...
Yra tokia nebloga knyga - Thomas R.DeMark - The New Science of Technical Analysis.
Turiu ją pdf formatu angliškai ir rusiškai. Tiems kas mėgsta spaustuvės dažų kvapą, vakarietiškuose e-knygynuose ją galima nesunkiai rasti.
Šioje knygoje yra visų DeMarko instrumentų aprašymai. Verta paskaityti.
Mano dėmesį tuose DeMarko metoduose atkreipė tai, kad nėra manipuliuojama tik istoriniais duomenimis, bet yra pakankamai sėkmingai nuspėjama tendencija.
8. Kaip atrodo pasiruošimas prekybai? Kokią informaciją laikote svarbia? Kokiems info šaltiniams teikiate prioritetus?
Kasdien paskaitau vakarykštes naujienas.
Kad neatsilikti nuo gyvenimo, ir kad šiandieninės naujienos nedarytų chaoso galvoje. Be to vakarykštės naujienos labiau padeda susidaryti bendrą vaizdą, gal todėl, kad nereikšmingi dalykai atkrito jau vakar.
Turiu porą mėgiamų tinklapių su ganėtinai apibendrinta informacija. Vienas iš jų ETF Digest (http://www.etfdigest.com).
Kitas darbas - parsisiunčiu istorinius prekybos duomenis, paprastai 10 dienų Day ir 10 dienų Intraday. Tada sėdu prie ateinančios dienos palaikymo ir pasipriešinimo lygių nustatymų. Nors dabar tai padaro mano grafinė programa pati. Pats tik pasiskaičiuoju prognozuojamus Hi ir Lo.
9. Kas Jums prekyba?
Smegenų darbas. Man patinka.
10. Kaip Jums sekasi?
Nuodėmė būtų skųstis.
Nors buvo visko. Aš matyt priklausau tai kategorijai žmonių, kurie atėjo į rinką, patyrė neblogų nuostolių, pasimokė ir liko rinkoje. Gal ir visam gyvenimui.
11. Trys spekulianto „Tėve mūsų...“?
Gal kiek banalu kalbėti žodžiais, kurie priskiriami tokiam Iljičiui:
- Mokytis, mokytis, ir dar kartą mokytis...
12. Patarimai spekuliantams.
Nesistengti ieškoti "Gralio", o dirbti ir mokytis.
Ir įsigyti normalius darbo instrumentus. Su titnaginiu kirvuku šiais laikais ne ką nuveiksi.
Ačiū už pokalbį.