Komentarai Siųsti draugui Spausdinti Vertinimas Neįvertintas

Nekilnojamojo turto rinką augins skandinavų pasitikėjimas ir NVS lėšos

Spekuliantai.lt | 2013-02-07 | NT rinka | perskaitė: 779
Raktiniai žodžiai: NT rinka, Lietuva
Nekilnojamojo turto rinką augins skandinavų pasitikėjimas ir NVS lėšos Nekilnojamojo turto rinką augins skandinavų pasitikėjimas ir NVS lėšos

 Karštymetis biurų ir prekybos patalpų segmentuose

Po stagnacijos atsigaunančią Lietuvos ir kitų Baltijos šalių nekilnojamojo turto rinką artimiausius 2–3 metus augins įgytas skandinavų, ypač norvegų investuotojų, pasitikėjimas bei NVS šalių pinigai, o 2013 metais numatoma nekilnojamojo turto sandorių už mažiausiai 300 mln. eurų (per 1 mlrd. litų). Tokias prognozes vasario 5 dieną pristatė „Newsec/Re&Solution“, parengusi nekilnojamojo turto rinkos 2012 metų ir ateities prognozių apžvalgą.
„Pasitikėjimą Baltijos šalių rinka sukūrė palyginti geri Baltijos šalių makroekonominiai rodikliai, sėkmingai įgyvendinti ankstesni nekilnojamojo turto projektai ir erdvė pelningumo augimui. Situacija investuoti į Baltijos šalių nekilnojamojo turto rinkas – palanki. Nors institucinių investuotojų skaičius ribotas, jų investuojamos lėšos – gan ženklios. Vis didesnis įplaukiantis skandinaviškų ir rusiškų pinigų kiekis mūsų šalis pasiekia per vietinius partnerius, todėl tai suformuos stiprų vietinių turto valdytojų ratą“, – antradienį spaudos konferencijoje komentavo finansų ir nekilnojamojo turto konsultacijų bendrovės „Newsec/Re&Solution” Baltijos šalių tyrimų ir analizės paslaugų grupės vadovas Mindaugas Kulbokas.
Tomas Milašauskas, advokatų kontoros LAWIN partneris, pastebi tendenciją, kad nekilnojamojo turto rinkoje investuotojai profesionalėja ir konkuruoja vertės sukūrimo/atkūrimo idėjomis.
„Sudarydami naujas nuomos sutartis nuomininkai įvertina praėjusių penkerių metų patirtį ir stengiasi iš anksto spręsti rinkos ciklo įtaką. Nuomos santykiai tobulėja, įtaką daro patyrusių Vakarų Europos prekybos gigantų atėjimas. Teisininkai tokius pokyčius vertina teigiamai, kadangi nuomos sutartys šiandien labiau atspindi abiejų šalių lūkesčius ir galimą elgesio modelį pasikeitus rinkos situacijai. Kita vertus, per pastaruosius metus nuomininkai priprato prie nuolaidų ir nuomotojų laukia nemenkas iššūkis sureguliuoti nuomos mokestį“, – komentavo Tomas Milašauskas.
Biurų segmente „Newsec/Re&Solution” prognozuoja karštymetį: šiuo metu biurų trūksta, o 2015 m. naujų biurų plotas viršys 80 tūkst. kv. m. ir susidarys jų perteklius.
„Dabar yra geriausias laikas susitvarkyti kontraktus ateities biurų nuomai, pavyzdį diktuoja DNB ir „Quadrum“ pasirašyta nuomos sutartis. Biurų plėtra yra investicinės aplinkos sąlygų gerinimas, tai turi pritraukti „šviežio kraujo“ į Lietuvą, tikimės, „Investuok Lietuva“ tuo pasinaudos“, – kalbėjo M. Kulbokas.
Įsibėgės naujų centrų plėtra
Pasak jo, prekybos plotų segmente įvyko revoliucija: blogus pakeitė labai geri. 2013 m. pasižymės ne naujų prekybos centrų statyba, o esamų didžiųjų centrų plėtra – MEGA Kaune ir kiti. „Pagrindinėse didmiesčių gatvėse patrauklių prekybos plotų jau trūksta. Prekybos plotų plėtros poreikį toliau judins stambių Švedijos prekės ženklų – H&M ir IKEA – atėjimas į Lietuvą šių metų trečiąjį ketvirtį. Šios įkurtuvės taip pat kuria pasitikėjimą Lietuva ir skatina kitų garsių prekių ženklų atėjimą“, – tendencijas piešė M. Kulbokas.
Šiandien Lietuvoje tūkstančiui gyventojų tenka 584 kv. m. prekybos ploto, Latvijoje – 685 kv. m., Estijoje – 765 kv. m.
Būsto sektoriuje potencialūs investuotojai išliks konservatyvūs ir kantrūs – juos domins tik išskirtinė vieta ir kokybiškos statybos būstas. Naujos statybos butų kainos 2013 metais turėtų 3–5 proc. augti, o senos statybos būstas per kelerius metus 5 proc. atpigs, prognozuoja „Newsec/Re&Solution”.
„2012 m. gyvenamųjų būstų rinkoje trys ketvirtadaliai sandorių sudaryta atsiskaitant grynaisiais, o butai didmiesčių miegamuosiuose rajonuose už patrauklią kainą šiemet ir toliau bus viena iš investicijų formų emigrantams“, – pastebėjo M. Kulbokas.
Lietuvoje vyrauja ekonominės klasės viešbučiai
Viešbučių rinką Lietuvoje diktuoja Lenkijos ir Baltarusijos turistai, todėl mūsų šalis pasižymi ekonominės klasės viešbučiais, kurie sudaro net tris ketvirtadalius viešbučių. Skaičiuojama, kad viešbučių svečių skaičius pernai Lietuvoje išaugo 15 proc. iki 1,6 milijonų, o viešbučių užimtumas ūgtelėjo iki 46 proc., Vilniuje – iki 58 procentų. Tuo tarpu Estijoje ir Latvijoje, ypač sostinėse, vyrauja aukštesnės klasės viešbučiai.
„Newsec/Re&Solution” analizė rodo, kad Lietuvos sandėliavimo patalpų rinkoje – stagnacija. Nuomos kainos atitinka rinkos poreikius, prielaidų dideliems pokyčiams nėra, rinką nebent gali išjudinti viešieji logistikos centrai ir laisvosios ekonominės zonos.
Teigiami teisiniai NT rinkos pokyčiai pakels Lietuvą pasauliniame reitinge
“2012-ieji pasižymėjo teigiamais teisinės aplinkos pokyčiais Lietuvoje. Nekilnojamojo turto rinkos sandoriams pozityvią įtaką darė hipotekos reforma, kuri šiandien leidžia sparčiau ir saugiau užbaigti sandorius. Progresą matome nekilnojamojo turto registro veikloje: registracijos ir duomenų pakeitimai vyksta daug sparčiau ir, manome, leis Lietuvai palypėti aukščiau Pasaulio banko „Doing business“ reitinge“, – sakė T. Milašauskas.
Jis įvardina ir opiausias dar neišspręstas NT srities teisines problemas. „Vis dar ilgai užtrunka Nacionalinės žemės tarnybos sutikimų NT sandoriams išdavimas ir žemės nuomos sutarčių sudarymas. Aktyvus „viešo“ intereso gynimas pradėjo kelti abejonių dėl nuosavybės neliečiamumo ir teisinių santykių stabilumo. Išliko ir senų problemų, dėl kurių gūžčioja pečiais investuotojai: nuomininko teisė nutraukti nuomos sutartį pasikeitus savininkui varžo nekilnojamojo turto sandorius, nuomininko pirmumo teisė pratęsti nuomos sutartį neleidžia aktyviai planuoti valdyti prekybos centrų, vis dar neaišku, ar galima pasitikėti ilgalaike nuomos sutartimi“, – kalbėjo T. Milašauskas.

Apie „Newsec“
„Newsec“ yra finansų ir nekilnojamojo turto konsultacijų bendrovė, veikianti Šiaurės Europoje bei teikianti plataus spektro paslaugas šiose srityse: tarpininkavimas stambiuose ir vidutiniuose investicijų į nekilnojamąjį turtą sandoriuose, nekilnojamojo turto valdymas, projektų vystymas bei įgyvendinimas, tarpininkavimas išnuomojant ir parduodant komercinį ir gyvenamąjį turtą. Bendrovė atlieka profesionalius rinkos tyrimus, teikia licencijuotas turto vertinimo paslaugas. „Newsec“ grupė turi biurus šešiose šalyse Šiaurės Europoje, kuriuose dirba daugiau nei 500 darbuotojų, o metinės pajamos siekia 65 mln. eurų.

Taip pat skaitykite

Žemės įsigijimo ribojimų neigiami atgarsiai – ir Vilniaus biržoje

Pardavimas atsigauna, bet šuolių nesitikima

Teisininko komentaras: šiandien galiojantis žemės mokestis – vargu ar tokią praktiką galima laikyti efektyvia arba tęstina

2012 metų naujų butų pardavimai Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje

2014-04-02 | NT rinka 2013-06-20 | NT rinka 2013-02-11 | NT rinka 2013-02-11 | NT rinka

KomentaraiEkonominis kalendorius

Prekybos statistika realiu laiku

Techninės analizės įrankis