Vytautas Žukauskas: Taip kaip ten su tom verslo sąlygom?

LLRI | 2011-08-31 11:57 | perskaitė: 1537
Raktiniai žodžiai: verslas, Ekonomika
Vytautas Žukauskas: Taip kaip ten su tom verslo sąlygom?  LLRI pirmadienį pristatė 28-ąjį Lietuvos ekonomikos tyrimą. Jame skelbiami duomenys apie tai, kaip rinkos dalyviai vertina verslo sąlygų kaitą Lietuv

 LLRI pirmadienį pristatė 28-ąjį Lietuvos ekonomikos tyrimą. Jame skelbiami duomenys apie tai, kaip rinkos dalyviai vertina verslo sąlygų kaitą Lietuvoje nuo 2009 m. t.y. 15-osios A. Kubiliaus Vyriausybės valdymo metu.

43 proc. dalyvavusių tyrime teigė, jog verslo sąlygos Lietuvoje nuo 2009 m. blogėjo, 31 proc. – jog nekito ir likusieji 25 proc. mano, jog verslo sąlygos Lietuvoje pagerėjo. Taigi, trys ketvirtadaliai apklaustųjų manė, jog verslo sąlygos Lietuvoje nuo 2009 m. negerėjo.

Ūkio ministras Rimantas Žylius kritikuoja šią tyrimo interpretaciją, teigdamas, jog reikia žiūrėti į kitus, objektyvesnius tyrimus, pavyzdžiui Pasalio banko sudaromą verslo sąlygų indeksą. Lietuva 2011 m. Verslo sąlygų reitinge įvertinta 23 vieta, t.y. 3 vietomis aukščiau nei 2010 m.

Ar šis Pasaulio banko tyrimas yra objektyvesnis ir iš tikro rodo verslo sąlygų Lietuvoje gerėjimą? Yra keletas labai svarbių „bet“.

Pirma - bendras Lietuvos verslo sąlygų vertinimas lyginant su praėjusiais metais pagarėjo trijose srityse: verslo pradžios, mokesčių mokėjimo ir leidimų statyboms. Verslo sąlygų pakitimus, pagerinusius Lietuvos vertinimą, galima suskaičiuoti ant vienos rankos pirštų, jie nėra esminiai: verslo pradžia buvo sumažinta viena procedūra, verslo pradžios laikas – 4 dienomis. Mokesčių srityje 4 proc. punktais sumažinta mokesčių našta (dėl pelno mokesčio sumažinimo), mokesčių mokėjimo skaičius sumažintas nuo 12 iki 11 . Leidimų statyboms srityje nepasikeitė niekas išskyrus tai, jog sumažėjo jų kaina (nesumažėjo nei procedūrų skaičius nei jų laikas). Tai yra visi pakeitimai, kurie pagerino Lietuvos vertinimą. Visose kitose srityse – Lietuvos reitingas krito.

Antra – šiais metais į bendrąjį Verslo sąlygų reitingą dėl metodologijos keitimo laikinai nėra įtraukta darbuotojų samdymo sritis. Darbo santykių reguliavimas Lietuvoje visuomet buvo sritis, labiausiai žemyn tempusi Lietuvos vertinimą Verslo sąlygų reitinge. Jokių esminių sprendimų ir didelio proveržio šioje srityje iki šiol nėra padaryta, todėl vargu, ar Lietuvos vertinimas 2011 m.Verslo sąlygų indekse būtų kilęs 3 pozicijomis, jei būtų įvertinti ir darbo santykiai.

Trečia – Verslo sąlygų tyrimo metodologijoje vertinama tik ribotos atsakomybės įmonių t.y. akcinių bendrovių verslo sąlygos. Daugelis reguliavimų visoms verslo rūšims yra panašūs, tačiau buvo priimta keletas mokestinių sprendimų, bloginusių tik individualių įmonių padėtį. Šie sprendimai Verslo sąlygų reitinge neatsispindi.

Verslo sąlygų reitingo sudarinėtojai šiais metais pirmą kartą pristatė naują rodiklį, kuris parodo, kiek pagarėjo ar pablogėjo verslo sąlygos šalyje per pastaruosius penkerius metus. Lietuvos vertinimas šiame rodiklyje itin iškalbingas. Lietuva yra tarpe tarp šalių, kuriose verslo sąlygos per paskutinius penkerius metus gerėjo, ir tarp tų, kuriose blogėjo. Taigi, pasak Verslo sąlygų reitingo sudarinėtojų, per pastaruosius 5 metus verslo sąlygos Lietuvoje nei pablogėjo, nei pagerėjo – išliko panašiame lygyje. Turint tai omenyje, Lietuvos vertinimo Verslo sąlygų reitinge pakilimas 3 vietomis rodo ne tiek verslo sąlygų pagerėjimą, kiek dalinį jų atstatymą po verslo sąlygas žymiai pabloginusių valdžios sprendimų.

Komentarai2011 08 31 23:36     #35335
  Labai gaila kad dėl pensinykų ir bambalinių balso per rinkimus galima užsmaugti kitus. Verslą šešėlyje belieka sukti, o taip būsi reketuojamas. Eisi į bedarbius - PSD. Dirbsi - mokėsi nežmoniškus mokesčius.