Naftos burbulas

el_dorado | 2008-05-22 16:55 | perskaitė: 1392
Naftos burbulas Kaip vakar karciai paaiskejo, svesti Chelsea pergales neteko :) Visgi rungtynes buvo itin grazios ir turiu pripazinti, kad Man U nusipelno pergales - sveikinima

Kaip vakar karciai paaiskejo, svesti Chelsea pergales neteko Visgi rungtynes buvo itin grazios ir turiu pripazinti, kad Man U nusipelno pergales - sveikinimai visiems sios komandos fanams



Ka gi, o siandien jau bandau mokytis. O mokytis neiseina, nes galveleje sukasi visokios idejos, kuriomis dabar ir noreciau pasidalinti:



Turbut nieko nenustebinsiu - mastau apie nafta, jos kaina ir kiek apskirtai ji gali kilti i virsu.



Ir isties, atrodo, kaina tik up - juk kinai, indai nori auto, US automobiliu efektyvumas nekinta jau gerus 30 metu (technologiju progresa anuliuoja didesni auto - SUV etc), o gavyba, savo ruoztu, darosi vis komplikuotiskesne: stai politinem istorijom apipintas Sakhalin projektas Rusijoje ar ofshoriniai giluminiai projektai Angoloje, Brazilijoje pries desimtmeti buvo paprasciausiai neimanomi del technologiju stokos.



Kadangi kiekvienas save gerbiantis finansinis zurnaliukstis jaucia pareiga eskaluoti sia tema pridedamas, be abejo, BUY rekomendacija, veikiausiai nieko greitai nebestebins situacija, kada eiline Kalvariju turgaus mociute, kojiniu 'tradere', metysis aukstais 'Peak oil', 'Supercycle' terminais, ir, be abejones, patarines eiti long visame kas susije su nafta



Taigi ka as tuo noriu pasakyti? Ogi tai, jog netycia/atsitiktinai man sove mintis apie vienoje protingu knyguciu skaityta kainu burbulo teorija, pagal kuria kainos kilimas padalintas i tris etapus:



A - Kilimas mazas, arba nulinis. Perka gerai informuoti / forward-looking rinkos veikejai.



B - Kilimas igauna pagreiti, galimybes uzsidirbti rinkoje pradeda pastebeti placioji visuomene.



C - Visuotine manija, VISI yra bullish, nes konkreciame instrumente ar rinkoje perspektyvos rozines. Ispudingi kainos kilimai aptarinejami media, taip pritraukdami dar daugiau greitu spekliatyviu pelnu istroskusiu zaideju.



Todel nusprendziau perzvelgti keleta garsesniu istoriniu burbulu ir palyginti juos su siandienos realijomis:



1. Dot-com bumas

183-nasdaq boom.jpg



Praejusiojo desimtmecio viduryje uzejusi visuotine interneto manija akivaizdziai atsispindi Nasdaq composite indekse: remiantis interneto kompaniju puiku perspektyvu neisvengiamumu technologiju akciju kainos buvo iskeltos i astronomines aukstumas, kuriu rezultatas buvo buvo simtiniai P/E rodikliai bei graibstyte graibstomi IPO vien isgirdus zodi 'internet company'. Puikiai tuo metu vyravusia nuotaika perteikia 'Random walk down Wall Street' rasta karikatura: 'In the internet business, profitability is for wimps. It means your business plan was not aggressive enough. It's ok to lose a lot of money as long as it's on purpose' Ir visgi, nepaisant, pripazinsiu, geru perspektyvu, 2000 metais, grafikas suformavo V reversal pattern - burbulas sprogo.



2. Japonijos NT bumas

183-japanese re boom.jpg

183-japan re.jpg



Palankios ekonomines salygos, aukstas savings rate, o ir galu gale, elementarus vietos trukumas palyginti mazoje, kalnuotoje saleleje leme kylancias NT kainas. Kaip ir paprastai buna, kylancios kainos pritrauke spekuliacini kapitala, kuris laikui begant buvo didinamas paskolu saskaita. Vel gi, bumo beprotybe puikiai apibudina dar viena citata: 'At the height of the bubble, a commonly-quoted claim was that the land beneath the Imperial Palace in Tokyo was worth more than the entire state of California.'

Pabaiga visiems zinoma - nepaisant NT kainu kilima lemusiu fundamentiniu faktoriu, grafikas suformavo V reversal, kurio pasekmes jauciasi dar ir dabar.



Ir pagaliau prieiname prie naftos. Nesupraskite manes klaidingai, taip, fundamentalios priezastys naftos kainos kilimui yra ir medium-run jos kaina bus spaudziama i virsu del elementariai per dideles paklausos.



183-nafta boom.jpg



Visgi ka as noriu pastebeti yra tai, jog, mano nuomone, pagristai izvelgiu tam tikras koreliacijas su istoriniais burbulais:



1. Pradines fundamentalios priezastys kilimui yra



2. instrumento performance C stadijos metu pradedamas placiai eskaluoti ir pasipelnyti nori vis platesnis ratas publikos: siuo atveju i rinkoje aktyviai pradejo zaisti Hedge fondai, galima investuoti per ETFs, i rinka atejo netgi pensiju fondai, siekdami diversifikacijos!



3. Naudojamas leverage, kaip ir dot-com, kaip ir Japonu NT bumo periodu, kas burbului sprogus per margin calls atsirugs keleriopai.



Taigi, manau, kad pastarasis itin geras naftos performance yra veikiau ne fundamentaliu priezasciu rezultatas, o spekuliacinio kapitalo antpludis, kuriam pasibaigus, anksciau ar veliau sulauksime liudnojo V reversal patterno.



Komentarai laukiami

Komentarai



2008 05 22 16:14     #13049
gal ir USA real estate pvz. tiktu? siaip viskas graziai ir aiskiai isdestyta. sunku butu nesutikti, tik klausimas lieka KADA tas brake pointas bus? 130 , 150, 190 $/bar ?_o nemazai dirvos pasidaryti ...$ % arba riebaus minuso, jei traukinys pergreit pajudes atgal
2008 05 22 16:22     #13050
Gali būti, kad problema būtent tuose fonduose - pensijų ir kitų valstybinių. Šiandien kaip tik teko skaityti liudijimą kažkokio dėdės Kongrese, kur jis būtent iškelia mintį, kad šitų fondų dėka commodities kainos taip kyla - tokie fondai ateina ilgam, o jiems tai puiki proga įsigyti nekoreliuojanti finansinį instrumentą.
2008 05 22 16:30     #13052
good job. ala ir minciu tau kyla.
2008 05 22 17:28     #13053
pritariu 100%. Fundamentalių priežasčių bent dabartiniu metu nėra, kad nafta per keletą mėnesių pabrangtų apie 40%...
2008 05 22 18:05     #13054
When burnt, diesel typically releases about 39.8 megajoules (MJ) per litre, whereas gasoline releases 34.7 MJ/L, about 15% less[4]. One watt hour is equivalent to 3,600 joules (1 J/s × 3600 s), thus a kilowatt hour is 3,600,000 joules or 3.6 megajoules Taigi sudeginę litrą dyzelio gauname ~ 11kWh. turint omeny, kad šiuo metu 1kwh = 0,3lt. Gauname kad 1L dyzelio yra toks pat kiekis energijos kaip elektroje už 3,3lt. Dar reiktų pridėti kad savikaina yra žymiai žymiai mažesnė negu elektros gamybos, kadangi naftos gamyba sėkmingai vyko ir prie žemesnių kainų. Taipogo vidaus varikliai turi tik maždaug 30% efektyvumą, kai tuo tarpu elektros varikliai - 90%. naftą visiškai neelastinga(ar koks ten ekonominis pavadinimas?) todėl gamintojai gali kainas kelti kiek nori, nes perėjimo ant pvz. elektros negalime greitai padaryti. Tačiau tai tik laiko klausimas, nes trūkstama dalis - daug kartų įkraunamos, didelio energetinio tankio ir pigios baterijos jau kuriamos. Kuo ilgiau laikysis tokios kainos tuo greičiau pamatysime pokyčius - daug elektromobilų ir saulės/vėjo/atominų elektrinių
2008 05 22 18:31     #13055
Anot, Ashaman, visus privalo suvaryti in bondus, todel USA reikes panaudoti savo strateginius rezervus. Nors as manau, kad cia daugiau politinis zingnis issipaiso
2008 05 22 19:08     #13056
Kol rinka valdys emocijos ir nesprogs pirmieji marginai tol kaina kils, visgi inercija didele.. Bet mano nuomone tokia pati, burbulas turi sprogt, perfect timining padaryt tik sunku
2008 05 22 19:46     #13057
Feningas, esu tikras mano pateikti pvz tikrai nera vieninteliai Snekant apie timing, kaip tik prisiminiau Peter Lynch minti apie akciju topa 'kada taksistai buliu rinkos metu atranda call options, tai yra pats tikriausias signalas palikti rinka' Perfrazuojant, kada optimizmas ir leverage auksciausiame taske, the end is near kafka, butent. ir paciam man teko ne karta skaityti kaip noriai fondai lenda i commodities del koreliacijos su akcijomis nebuvimo. student, aciu BuLLsEyE, na, as labiau norejau paziureti grynai is psichologines/spekuliacines puses. Jokiu budu nesakau, kad nesutinku su tavo mintimis, tiesiog EV ir kiti projektai labiau prie long term ir manau in the short run kazkokiu radikaliu technologiniu postumiu neprireiks, kad naftos kaina gerokai koreguotusi zemyn. Kaunas, jau norejau sakyti TA, bet ir pastaroji ne visagale
2008 05 22 21:15     #13058
Manau, kad korekcija prasidės tada kai pradės smukti naftos paklausa. Kada tai įvyks neaišku, nes ar Jūs sumažinot savo naftos suvartojimą dėl padidėjusių kainų? Aš tai ne.
2008 05 22 21:39     #13059
Naftos paklausa jau smuko 5,7% issivysciusiose salyse. Matau kruva antrasciu apie naujus telkinius. Taip pat manau, kad OPEC patytliukais didina davyba, keista butu jei to nedarytu.. Paskutinis lasas pensiju fondai, cia jau pabusiu Ashaman kartelio salininku, bankai sukraus pensiju fondams commodus pasiimdami sau grynus $, ko jiem dabar labiausiai ir reikia. Atomazga netoli, nes reiks USA pateisin, kad tax refund suveike. jei taip ir bus, kartelis bus suzaides idealiai / infliacija santykinai atpiginanti NT, nuostoliai is commodu pensininkams, karteliui $ uzlopyti skyles ir ipusti rinkai optimizmo.
2008 05 22 21:47     #13060
BuLLsEyE, tame ir visa esme, kad fundamentines priezastys naftos kainos kilimui yra. Taciau del tos pacios grazios fundamentikos, i rinka buvo pritraukta kruva nauju zaideju (hedge, investiciniai, pensiju fondai, privatus investuotojai per ETFs etc. ), kurie sukure paklausa ne tam, kad jie irgi nori prisipildyti baka benzino, bet siekdami uzdirbti pelno is kainos svyravimo - t.y spekuliacinis kapitalas sukuria spekuliatyvia paklausa. Butent tokio spekuliatyvaus kapitalo suformuoto trendo patikimumu as ir abejoju, o ne fiziniu naftos paklausos/pasiulos santykiu. Liaudiskai snekant, kaina turi kilti, bet ne tokiais astronominiais tempais - todel ir tikiuosi geros korekcijos.
2008 05 22 23:12     #13061
Matant kiekviena staigu kainos kitima, kyla mintis, kada turesim apsivertima. Vadovaujantis sia logika jau pradejau pirkti estu call opcijunu. Manau, kad opcionai (ilgo laikotarpio t.y. iki 12men) tokies atvejams yra tinkamiausi. Ribotas minusas ir riebus potencialus pliusas. Kokia strategija?: Numatai suma (kuria gali prarasti). Esant pirmam trendo luzio isleidi 20% numatytos sumos. Jei pataikei, valio. Jei nepataikei lauki naujo trendo luzio ir isleidi sekancius 30%. Jei ir si karta nepavyko tuomet sekancio luzio metu isleidi likusius 50% ir i baznycia. Del naftos: kai pamatysiu, kad medicinos sesutes UK i darba vaziuoja visuomeniniu transportu, tuomet pagalvosiu apie naftos sortinima. Siandien bloomberge parase, kad nafta pasoko, del sortu uzdarinejimu, nes kazkas nepataike. Net ir dabar per telika "politikai" varo kaip nafta brangsta.
2008 05 23 01:25     #13062
Na aš irgi galvojau kad opcionai geriausias variantas tokiais atvejais, tačiau ar jų būna naftai? Ar reikia pirkti kokio nors ETF'o putą?
2008 05 23 06:27     #13063
dantiste, linkiu sekmes su Talino call' ais ! el_dorado minciu patvirtinimui http://finance.yahoo.com/echarts?s=DUG#chart1ymbol=dug;range=my;indicator=volume;charttype=candlestick;crosshair=on;ohlcvalues=1;logscale=off;source=undefined Apyvartos !
2008 05 23 12:06     #13064
blogiausia, kad nera nei absoliutaus, nei santykinio mato ismatuoti kokioj fazej yra viena ar kita rinka. Feningas labai teisus: jei po keliu menesiu nafta nusuolios iki 180$ tada paaiskes, kad dabar esanti kaina buvo tik B etapas. el_dorado, burbulai buvo ir bus, jokie tavo mineti taksistai ar call opcionu populiarumas nei irodo, nei paneigia fakto. Reikia kazko "apciuopiamesnio". Nedristu priestaraut, kad tokie etapai egzistuoja burbuluose ar super cikluose, tik, kad jie identifikuojami jau po fakto
2008 05 23 13:06     #13065
mattux, jei ir pasiektu 180$ ar 200$, tai nekeistu fakto, kad dabar yra C etapas, juk rinka igavo itin statu, nuo Gann linijos desimtimis laipsniu besiskirianti trenda - kuris bendras visiems burbulams. Taip pat beieskant labiau apciuopiamos info apie spekuliatyvius flow, radau si straipsni: http://www.bloomberg.com/apps/news?pid=20601081&refer=australia&sid=aq9xxwsBzf6k 'Investments in commodity indexes rose $40 billion in the first three months of the year to $185 billion, [b] a larger gain than the whole of 2007 [/b] ' Kiti: Commodity trading advisers: $94 bn, +18% nuo pernai metu Hedge funds: $75 bn, +25% ETFs: $46 bn, +31% Atkreipk demesi, kad minimi investiciju i commodities prieaugiai yra TIK per tris pirmus siu metu menesius, t.y lyginama 2007.12.31 su 2008.03.31
2008 05 23 17:55     #13066
klausimas, ar gali nafta ilgai isbuti burbulo rezime. jei kiti burbulai skatino ekonomika, tai sis turi ja slopinti (neskaitant arabu ir rusu).
2008 05 23 19:20     #13067
kaip manote kas bus po burbulo sprogimo? Nesaugu investuoti i rusijos fondus?... brik'a?..
2008 05 23 21:01     #13068
Burbulas-neburbulas... bet pagalvokit apie nafta kaip apie puiku hedge instrumenta savo su energija susijusioms islaidoms (benzas, sildymas ir tt). Per ETF investaves i nafta nepergyvenu, i kuria puse bepasuktu kaina. Cia asmeninis lygmuo, taciau nemazai pramones saku, kurios naudoja daug nergijos istekliu, bent vakaruose vis aktyviau naudoja sita hedge, kas prisideda prie dar didesniu pinigu srautu i sita segmenta
2008 05 23 21:28     #13069
Nebuvo prie ko cia taip daug svarstyti paprasciausia Elijoto bangu teorija. Kitas klausimas, kada trecioji bangele kris. Mano manymu, vos tik prades mazeti naftos vartojimas, mesis didieji spekuliantai, o kad lengviau butu nusimesti, pries tai, per visas imanomas ziniasklaidos priemones (kad pasiektu ir tas "kojiniu treideres") susuks jog naftos kaina kils dar koki 50 proc. Turbut pastebejot, kaip didziuju speku snekta itakoja kaina, o taip pat padaznejusius ju optimistinius pasisakymus apie tolesni naftos kainos augima. Galvoji finisas netoli.
2008 05 23 22:39     #13070
tamsus, sunkus klausimas pabandysiu dar karta perversti Murphy knygutes, gal jis bus kokia statistika isvedes Omni, aciu uz dar viena ideja ateities postam Gaila, dabar vienareiksmisko atsakymo nesugebeciau sugalvoti - reiketu paanalizuoti, kur ten vis tik dabar naftos pinigeliai nuseda, nes esu skaites, kad milziniska naftos pelno dalis laikoma, taip sakant, dideleje kojineje - stabilizacijos fonde - ir naftos kainos svyravimai tiek daug itakos Rusijos ekonomikai nedaro erka, na va matai, cia juk ir visa esme, kad dabar net individualus asmenys gali, tegu ir ne tiesiogiai, konkuruoti su refineries del naftos bareliu ir taip kelti kaina Zilvinas3, ar tik ne manipuliavimu rinka itarineji finansu 'dievus' NY ir Londone? Visgi turiu pripazinti, kad skamba logiskai. Kas del pacio sprogimo, manau pagrindinis veiksnys bus elementarus spekuliatyvios paklausos trukumas (kitaip sakant, nebebus didesniu kvailiu, norinciu moketi dar didesne ispusta kaina), o kainai krentant, spauda jau atras atpirkimo ozi: galvoje sukasi pernai metu pvz, kada Kinijos korekcija tariamai sukele globaline mini krize Vasari - ne esme, kad tai yra uzsienio investuotojams uzdara rinka, kad tai yra palyginti mazyte rinka etc. Taigi manau, kad kazko radikalaus isoreje (eko letejimas, telkiniu atradimas) gali ir neprireikti
2008 05 23 23:38     #13071
Pratesiant tavo minti OM...
2008 05 24 11:19     #13072
ta prasme Mindzio? nesupratau
2008 05 24 15:27     #13073
1) idomu butu sudeti visus esamus ir per 12men. atsirasiancius "tuscius kuro bakus" ir palyginti su visu opcionu "talpomis" ir pasiula. Ar tikrai vis dar shortage? 2)juk jau kuris laikas girdim trimitavimus, kad "tuoj tuoj" barelis kainuos 200USD-ar tik ne su pagreiciu prie stacios virsunes? 3) kiek ne i tema, bet ties kuria A,B,C dalimi LFO grafikas siandien?
2008 05 24 17:11     #13074
USA jau atsirado siūlymų riboti ar net uždrausti prekybą žaliavomis...
2008 05 24 17:39     #13075
benarsydamas suradau dar viena gera straipsni sia tema: http://www.theaustralian.news.com.au/story/0,,23743273-7583,00.html?from=public_rss kuris puikiai iliustruoja mano samprotavimus apie tai, kad ne fizines naftos paklausos, o spekuliaciju deka kaina juda i virsu: 'Now consider the situation today in oil markets: the Gulf, according to Rothman, is crammed with supertankers chartered by oil-producing governments to hold the inventories of oil they are pumping but cannot sell. That physical oil is in excess supply at today's prices does not mean that producers are somehow cheating by storing their oil in tankers or keeping it in the ground. All it suggests is that [b] there are few buyers for physical oil cargoes at today's prices, but there are plenty of buyers for pieces of paper linked to the price of oil next month and next year. [/b] '
2008 05 26 21:43     #13090
Paprastai rudenį naftos kainos sumažėja, pasibaigus turizmo sezonui. Tai galėtų būti natūralus postūmis kainoms pradėti kelionę link normalaus lygio. Tik įdomu kiek per vasarą jos gali dar pakilti.
Privatumo politika Reklama Kontaktai Paskolos RSS RSS
© 2006-2024 UAB All Media Digital