Tik prisijungę vartotojai gali dalyvauti forume. Prisijungti.

 

Vaikų mokymas elgtis su pinigais

siaipzvejys
siaipzvejys
Rašyti privačią žinutę

559 žinutės
( +83 / -23 )

Jau geri metai, kaip mėginu savo vaikus išmokinti kaip elgtis su pinigais. Aiškinu, kas yra investavimas. Kaip pinigai daro pinigus. Akivaizdžiais pavyzdžiais mėginu nuo mažumės išaiškinti, kad dirbti kažkam - reiškia gyvenimas nuo algos iki kitos algos...
Mėginu sukurti mažus versliukus vaikams. Aiškinu pinigų skolinimo principus. Mokinu, ne stresuoti praradus paskolintą pinigų sumą. Mano dukrom (mokinukėm) 10 ir 7 metai.
Šiaip susiduriu su mokymo priemonių trūkuma. Gal geriau sakant su savo fantazijos stoka ir panašiai.
Gal galite pasidalinti, kaip kam sekasi su vaikų švietimu...
10% žmonių valdo 90% pinigų. Visada pasitikslinu kur aš esu.
Dievas
Dievas
Rašyti privačią žinutę

467 žinutės
( +9 / -5 )

Tema tikrai nuostabi. Kaip pas kažkurį spekuliantų credo parašyta "baksų į grabą nenusineši"... jais rūpintis turės mūsų vaikai, tad reiktų juos mokyti visko, ko mes patys visą laiką mokomės. Asmeniškai jau maždaug 11 metų varčiau tuometinės "Respublikos" ekonomikos skiltį, o dar didesnį postūmį padarė ekonominiai strateginiai žaidimai. Tuomet atsirado klausimų į kuriuos atsakymus bandžiau rasti paprastesnėje literatūroje - Kijosakio knygose. Tiesa, dar nesuvokdamas, kokia naudą galėtų atnešti "Monopolis", išmėtydavau jo korteles, o pinigus su draugais užkasdavom (tikriausiai tėvų tikslas perkant žaidimą buvo netoks ).
Tiesa, reiktų nepamiršti ir vaiko - ir smėlio dėžėj jam reikia kapstytis Tad jei kas turi dar paprastesnių ir patrauklesnių sprendimų, rašykit
Prattler
Rašyti privačią žinutę

19 žinutės

Monopolis, mano nuomone, nelabai ką išmokyt gali, nes ekonomika ten toli nuo realybės.

Šiaip galingas dalykas galėtų būt kompiuteriai žaidimai. Gal mergaitėms + jų amžiui ir netiks, bet tarkim Railroad Tycoon 3 ekonomika man pasirodė super gera kaip kompiuteriniam žaidimui, o juk tai traukinukų simuliatorius. Yra akcijų birža, take-over'iai, bondai, pats biznis tikras, etc etc. Spėju, kad turėtų būti prikepta nemažai panašių ir geresnių žaidimų. Tik kaip padaryti, kad vaikai (ir erm.. tėvai?) žaistų kažką protingesnio už World of Warcraft, tai jau neklauskit

Šiaip vaikų neturiu, bet patirtis kitų būtų tikrai įdomi!
waitas
waitas
Rašyti privačią žinutę

51 žinutės
( +10 / -9 )

Gera tema. Mano jaunėliui 13 m. Kaip visi šiuolaikiniai vaikai: tėvai, mama duok pinigų reikia naujo telefono ir t.t. Ką padariau: instaliavau į PC R. T. Kiyosaki investavimo žaidimą "Cash flow" ir ka užkabino vaiką. Vėliau nusivedžiau į Kauno spekuliantų klubą ten pažaidė stalo versiją. Ir net per pora dienų perskaitė "Du tėčiai-turtingas ir vargšas. Paaugliams" Labai padėjo. Pradėjo suprasti kas yra pinigai iš kur jie. Pradėjo suprasti ir daryti savo finansines ataskaitas. Dabar pradeda kurti savą pinigų srautą. Nupirkom fondo vienetų, stebi kiekvieną dieną. Susidomėjo birža, seka pokyčius ir nervuojasi kad dar nėra 14m. Bando Amibroker. Manau kad po truputi pradeda keistis požiuris. Tai jau neblogai.
Indrė
Rašyti privačią žinutę

3 žinutės

Na, galiu pasidalint patirtimi kaip mėginu broliui paaiškint, kaip elgtis su pinigais: prišnekinau, kad savo santaupas investuotų, aišku tai nedidelė suma, tačiau vis dėlto. Iš pradžių jam nepasirodė gera idėja, tačiau kai iš uždirbtų pinigų nupirkau mašinytę, šokoladą, na tada pamatė, kad galima užsidirbti Monopolis manau labai geras žaidimas, norint praplėsti vaiko žinias apie pinigus. Kai žaidžiu su broliu, pašnekam apie investavimą, super geras pavyzdys išeina, kai aš, tik kaupiu pinigus, o jis juos panaudoja pirkdamas įmones, vėliau statydamas namelius ir t.t. Taip pat nupirkau žurnalą „Investuok“, patiko paveikslėliai, ypač „stiklainis“ ir sužinojo kas tas W.Buffetas. Dar vis parodau paveikslėlius, iš kai kurių spekuliantų dienoraščių, na tiesiog bandau paaiškint, kad čia nėra taip jau nuobodu Jam aštuoneri...
va toks
va toks
Rašyti privačią žinutę

662 žinutės
( +121 / -46 )

Mano maze[kai jai buvo6m.]karta atsinese is darzelio 5lt.Is kur gavai -klausiu.O ji atsako.ISNUOMAVAU pazaisti SAVO zaisla visai dienai.Pasakiau,kad galite ir siaip pasikeisti savo zaislais .Tu duodi-tu gauni,bet nebariau ir pasakiau ,kad nieko blogo ji nepadare.Juk nuomodami pvz.SAVO nt.-gauname uz tai pinigus.Didzioji jau turi portfeli.Pradziai patariau nusipirkti teo ir san...tai viskas neblogai.Vidurinioji-menininke.Visada suteikiu galimybe uzsidirbti,derames del kainos.Vaikai dazniausiai issikovoja sau palankesnes salygas...
Baime mus sukausto, o tikejimas suteikia sparnus
OpTiiX
OpTiiX
Rašyti privačią žinutę

1136 žinutės
( +217 / -153 )

Norint vaika ismokint verslumo, investavimo, taupymo, reikia pradet nuo labai paprasto dalyko - bereikalingu pinigu ir daiktu/zaislu mazinimo. Reikia, kad vaikas suprastu, kad kiekvienas daiktas turi savo verte ir norint ji gaut, neuztenka istart pora zodziu - tete (mama), as noriu sito zailso.
Pats vaikysteje nebuvau lepinamas, nauja zaisla is tevu gaudavau tik per gimtadieni (ir tai ne visada), eidamas i mokykla negaudavau arbatpinigiu, taigi buvau vienas is nedaugelio, kuris prie kiosko nesustoja nusipirkt kramtomos gumos ar saldainio. Taciau butent tokios salygos priverte nuo pat mazens prasimanyti pinigu kitais budais - pridavineti butelius , veliau prekiaut laikrasciais, dar veliau IT technika, o paskui (dar neturint 18m) akcijomis. Ir tikrai tevai neprisidejo niekuo daugiau, kaip pinigu ir visu kitu materialiu gerybiu suteikimo stoka. Juolab, kad mano tevui vertybiniai popieriai yra priemone, atimanti is zmogaus paskutinius pinigus (apie uzdirbima net kalbos negali but) ir jie gali pelna atnest tik oligarchams, uz kuriuos dirba tukstanciai samdiniu. Taip, kad as is tevu jokio svietimo siuo klausimu gaut ir negalejau. Bet nuolatine pinigu stoka sukure itin stipria motyvacija, kuri labai daug prisidejo prie tobulejimo.
Apie zaidimus, atsimenu kaip zaisdavau "Transport Tycoon" ir "Simfarm", budamas gal 12-13 metu, tikrai geri ir ugdantys verslumo sugebejimus zaidimai, mokantys uzdirbt pinigus. Gaila, kad dabar vaikai daugiausia zaidzia auksciau mineta "World of Warcraft", taip pat "counter strike" ir panasaus plauko skerdynes.
Kas tas dugnas?
kriuksis

282 žinutės
( +33 / -22 )

Man pasirode, kad sioje diskusijoje tevai didziuodamiesi raso apie savo jaunelius vaikus, kuriuos ''uzkabino'' verslas ir rinka.. Grazu perskaityti ir sveikinu visus, nes tevu skatinimas tikrai turi didziule itaka siame zaidime O kas su jums pradejo siekti ir tobuleti finansuose? Manau, kad daugiau nei puse atsakys- niekas..
Nenoriu suklysti, bet rodos tu, siaip zvejy, vienoje diskusijoje esi uzsimines, kad Tavo vaiku per daug vartotojiskas poziuris- jie nori daikto tol, kol ji gauna- po to tai tampa neidomu. Turbut del to ir pradejai sia diskusija bet svarbiausia- ar tavo jaunele ne per jauna? Jai tik 7 metai- duok pasidziaugti pilanverte vaikyste. Zinoma, yra kita medalio puse, baisu, kad vartotojiskas poziuris isveses (geriau lenkti medi kol jaunas), bet ji dar ir i medeli nepanasi Su siuo teiginiu Kyosakis, zinoma, grieztai nesutiktu, bet Elderis kazkurioje knygoje puikiai parase- kiekvienam savo. Nereikia tiketis, kad kiekvienas butu verslinykas ir jokiu budu nelauzti prie to per prievarta.
Mano nuomone, svarbu ismokyti vaika nedaryti to, ko nenori, kad kitas tau darytu, o atejus paauglystei jau galima supazindinti su birza, jei matai, kad vaika tai traukia. Uzaugs tada jis tikras zmogus, o gal ir kulturingas verslininkas. Tiesiog reikia ju klausyti- jie pasakys, ko nori
remiga
Rašyti privačią žinutę

28 žinutės

Tėveliai, nebijot kad vaikai užauks spekuliantai/investuotojai, bet apart to nieko nemokės ir nesistengs išmokt?

Pvz. buvo "turgaus era" lietuvoj(po nepriklausomybės turbūt daugelis pamenate), tuo laikotarpiu baigus 9 klases visi į turgų prekiaut traukė(mokslų nereik, kai gali uždirbinėti pinigus), kas versliuką užsuko, o kaikam teko mesti šia veiklą kai pasirodė maximos ir kiti prekybos centrai... Jau baiginėjasi "emigravimo era", kai aukso kalnai vaidenas užsienyje, kam pasiseka/nepasiseka, bet mokslam daugelis gabių žmonių nesiryšta(o kam?). Aišku kaip kas sugeba prasisukt, tačiau juokinga kai tokie žmonės pasiekia kanors rimtesnio ir demonstruoja savo neišmanymą/siauraprotiškumą, t. y. nemoka net elementarios matematikos pasiskaičiuoti kiek kainuos išdažyti butą kai žino kvadrato kainą.

Kažkas minėjo "neatimkit vaikystės" iš savo atžalų ir duokit galimybę patiems vaikams rinktis pomėgius.

PS: Žinau vieną maximos kasininką, kuris turi savo verslą, važinėjasi audi A8(jau 5-6metai), darbas maximoj jam - "galimybė atsipalaiduot ir pabendraut su žmonėm". Jei mano vaikas,-ai sugebės prasigyvent ir nebijos juodo darbo, tada turėsiu tikrai kuo didžiuotis.
siaipzvejys
siaipzvejys
Rašyti privačią žinutę

559 žinutės
( +83 / -23 )

To Kriuksis

Vaikui kuriam 10 metų vienas informacijos krūvis, o vaikui kuriam 7 kitas. Realiai mėginu dirbti tik su vyresniaja ir ieškau tą informaciją, kurią vaikas gali praryti ir suvirškinti. Mano mažoji mažiausiai domisi ir mažiausiai leidžiasi nors kiek priimti žinių. Ji ir šiandien dar nelabai suskaičiuoja pinigus...
Patys suprantate, kad sukaupti kapitalą reikia išmokti riboti vartojimą, norint jį užauginti reikia tobulėti su mąstymu, o norint jį išsaugoti ir neišsvaistyti reikia dar ir moralės, etikos ir estetikos žinių. Suprantu, kad vaikus teks mokinti labai ilgai, bet ir suprantu, kad "berželį reikia lenkti kol jaunas".
Labiausiai erzina tai, kad mokykloje, vaikai skirstomi pagal tėvų pajamas ir socialinį statusą, pagal rubūs, pagal kišenpinigius, telefonus, kompus ir t.t. Visa tai mano galva yra atėję iš šiek tiek daugiau nei vidutinės pajamas gaunančių šeimų, kur visi matuojami pagal parduotuvių etikečių vardus ir kainas...
Kaip tai viską aiškiai paaiškinti savo vaikams...
10% žmonių valdo 90% pinigų. Visada pasitikslinu kur aš esu.
chromas
Rašyti privačią žinutę

30 žinutės
( -1 )

Pa smane berniukas 12 metu. Tai mes su juo pradejome "tecio" banka zaisti. Tai kazkaip uzsikabino, bent jau taupyti kazkiek pradejo.
kriuksis

282 žinutės
( +33 / -22 )

Is sios skilties sprendziu, kad Lietuvoje auga pirmoji motyvuotu verslininku karta skatinama nuo mazens...
Yes :yes
Nereik ziuret atgal, bet netgi pavydas ima
va toks
va toks
Rašyti privačią žinutę

662 žinutės
( +121 / -46 )

Butinai noriu pabrezti,jog nevalia spausti maza zmogeliuka ten,kur nekrypsta jo dusele,taip belenkdami medi,galime ji ir sulauzyti.Ne visi tai prima vienodai.Svarbiausia , manau,siuo vartojimo kilimo laikotarpiu duoti suprasti,kad pinigai-tai tavo darbo ivertinimas.
Su mazaja buvom sutare,ji rytais paklos visas lovas ir uzsidirbs 2litus.Karta,po jos atlikto darbo ,netycia vel sujaukiau lova.Ji labai isizeide,Bet juk as vis tiek tau duosiu 2lt.Manau,tada ji suprato,kad tie 2lt.-ne svarbiausia,jos idetos pastangos buvo ismestos i siukslyna.O kiek mes priperkame bereikalingu niekuciu,kurie mikliai randa savo vieta siukslyne.Ten ir gyvena musu pastangu ivertinimas.Kaip tai parodyti ir isaiskinti musu maziukams-nezinau,labai subtilus reikalas ir kiekvienas kelias cia geras,jei jis grazus ir vaisingas.Kiekvienas turi surasti savo keleli,juk ir musu vaikai labai skirtingi,o be to ...ir geresni uz mus.
Baime mus sukausto, o tikejimas suteikia sparnus
/dev/null
/dev/null
Rašyti privačią žinutę

1561 žinutės
( +373 / -333 )

Gera tema. Mano jaunėliui 13 m. Kaip visi šiuolaikiniai vaikai: tėvai, mama duok pinigų reikia naujo telefono ir t.t. Ką padariau: instaliavau į PC R. T. Kiyosaki investavimo žaidimą "Cash flow" ir ka užkabino vaiką. Vėliau nusivedžiau į Kauno spekuliantų klubą ten pažaidė stalo versiją. Ir net per pora dienų perskaitė "Du tėčiai-turtingas ir vargšas. Paaugliams"
"Sėkmės paieškos knygose":
http://www.delfi.lt/news/economy/business/article.php?id=14179065

Visos motyvacinės knygos pateiktos kaip baubas, o komentarai tipiškai lietuviški.
Taip, tiesa, dar niekas nemirė nuo sunkaus darbo, bet aš manau- kam rizikuoti?
~Ronald Reagan
dzukas
Rašyti privačią žinutę

130 žinutės
( +3 )

nors mano sunui dar tik 2.5, bet jau irgi galvoju, kaip reikes ji mokinti elgtis su pinigais... ir kokiam amziuj geriausia tai pradeti daryti...
kol kas, mano nuomone optimaliausias amzius yra tas, kai vaikas pradeda eiti i mokykla ir kai gauna pirmuosius kisenpinigius... kisenpingiu duoti tiek, kad uztektu kelionei i mokykla ir atgal, bei pietums... o tada paaiskinti, kad per menesi sutaupyti (neisleisti) pinigai gali paaugti (kaip jau kazkas rase tetes banke ), kad ir dvigubai...
baisiausia ko nenoriu tai, kad viska pradetu matuoti tik pinigais...
Egidijus R
Egidijus R
Rašyti privačią žinutę

648 žinutės

Vaikai megzioja tevus, todel jau savo pavyzdziu nukreipiame vienokia ar kitokia linkme. Patirties perdavimas, verslumo pamokos ir t.t. labai naudinga. Taciau noriu inesti i diskusija, mano manymu, svarbu akcenta - reikia stebeti savo atzalas ar jiems tikrai verslininko kelias tinka. Jeigu pastebima, kad vaikas pasauktas kitur, reiketu ji ten ir nukreiti. Kartais tai gali buti sunku, nes sunus/dukte nori buti toks, kaip tevas/mama ir nenori sutikti, kad jam geriau buti muzikantu, dailininku, mokytoju, o ne verslininku. Dar blogiau jeigu tevai matydami, kad vaiko pasaukimas kitoks vercia ji buti verslininku. Tas pajautimas tikrojo kelio gana sudetingas, nes kartais nematome realybes arba matome pro rozinius ar kitokios spalvos akinius.
Akciju birzoje pinigai is nekantriuju plaukia pas kantriausius.
dzukas
Rašyti privačią žinutę

130 žinutės
( +3 )

Egidijus R, manau kalba ne tik apie tai, kaip savo atzalas pakreipti verslo keliu... turbut daugiau apie tai, kaip netapti tik vartotoju, kaip ismokyti neisleisti visko, ka uzdirbai (tegul ir samdomam darbe), ir kaip tas santaupas priversti dirbti... tiek muzikantui, tiek mokytojui ar dailininkui gali ateiti tokia diena, kai jo muzikos, pamoku ar meno kuriniu niekam nebereikes... o kai ateis tokia diena (linkiu, kad to nebutu), kad nereiketu iseiti i gatve, tik todel, kad kisenese vejas svilps...
hansas
hansas
Rašyti privačią žinutę

205 žinutės
( +112 / -91 )

Mano vaikams 11 ir 9.
1. Nuo pirmos klases kisenpinigiu gauna tik po 50cnt. Galetu gauti ir po 5Lt, bet tai butu per lengvi ir per "dideli" pinigai, kurie palyginus su klases kisenpinigiais, leistu vaikui jaustis nepelnytai "virsesniam".
2. Nuo mazens aiskinau, jog noredami "patys" nusipirkti 2Lt kainuojanciu ledu, turetu atsisakyti(!) keturias dienas "kramtoskiu" Ir buvo smagu matyti, koks svarbus vaikas jautesi, eidamas su tevais i parduotuve, bet stovedamas atskiroje kasoje ir pats, uz savus perkdamas ledus.
3. Kita priemone yra taupykle. I jas vaikai kraunasi pasalinius pinigus, t.y. siaip gaunamus kisenpinigiu (ne tik tie kurie i mokykyla), visokias pinigines dovanas gimtadieniu proga ir pan. Kai santaupos virsija 50LT, jos keliauja i "investicinius fondus", kur auga ir dauginasi
4. Investicijos. Teko ilgokai aiskinti kaip ten pinigai auga ir dauginasi, kaip patiriama nuostoliu ir pan. Buvo labai idomu stebeti apsisprendima: jie gerai suprato jog gali ikristi i minusa, bet(!) galimas pelnas ju abejones nustelbe. Kitaip tariant nugalejo godumas Jie labai dziaugesi kai pirmakart buvo 7% pliuse, ir gerokai nuliudo kai buvo -9% minuse. Jaunelis jau norejo atsiimti pinigus, bet isaiskinau, jog pasiemes dabar tures tikrai maziau, todel geriau palaukti kol atsoks
Taip jie ismoko isgyventi korekcijas Dabar jie gerai supranta, kodel sia vasara mes perkam nauja auto ir vaziuojam prabangiai atostogauti, o kita vasara leidziam kukliau. Taip pat supranta, jog tik is atlyginimo viso to nenusipirksi...
5. Moralas? mokinu visu pinigu neisleisti vartojimui, o didesne ju dali investuoti. O suvartoti tik mazesniaja dali nuo jau gauto pelno

P.S. ir jokiu piniginiu skatinimu uz lovu klojima, kambariu tvarkyma, dantu valyma ar savo lekstes plovima... tai tiesiog privaloma! Nenori plauti pats? ok, sumoki mamai 50cnt ir mama isplaus. Ir ka? Plauna patys kaip bitutes, nes neapsimoka moketi :wink
... kokie zmones, tokia ir salis...
Limonas
Limonas
Rašyti privačią žinutę

147 žinutės
( +47 / -29 )

Egidijus R, sakai ne visiems verslininko kelias tinka ? Nu tai papasakok mums, kas gi yra verslininko kelias. Jeigu pastebima kad vaikas pasauktas kitur? Nu ir ka ? cia kazkoks yra pasaukimo identifikavimo centras, kuris tau pazyma isduos, ar kaip ? Ir ta pazyma galima pasitiket, taip ? Ir aplamai, tu skiri verslininka nuo spekulianto, ir juo labiau nuo investuotojo ? Papasakok ir situos skirtumus, galbut butent as kazka painioju. Sakai nematome realybes ? kas tie mes ? mes vaikai ar mes tevai ? Jeigu ir ziurim pro rozinius akinius, tai kokia prasme pasitiketi sita pazyma is pasaukimo identifikavimo centro ? Ir aplamai, ka manai apie vaiku mokyma skirti realybe nuo iliuzijos ? Paneik mano prielaida kad prisiskaitei ir nedaskaitei sekmes literaturos ir cituoji cia kas 5ta zodi, o ne tai kas ten parasyta.
va toks
va toks
Rašyti privačią žinutę

662 žinutės
( +121 / -46 )

Hansas
taviskiai po 50ct. tiesiog GAUNA,o maniske UZSIDIRBA.Jauti skirtuma.Taip ziurint i reikala,galima sakyti,kad dirbti privaloma ir taip,bet kai uz tai dar ir sumoka-kas kita.O sesiametis visai neprivalo kloti mano lova,nes as ir pats ne invalidas.
Baime mus sukausto, o tikejimas suteikia sparnus

Tik prisijungę vartotojai gali dalyvauti forume. Prisijungti.


Techninė analizė

Prekybos statistika realiu laiku

Ekonominis kalendorius

Privatumo politika Reklama Kontaktai Paskolos RSS RSS
© 2006-2024 UAB All Media Digital