Ashaman | Žinutės

Rinkos Pulsas 20859 Rinkos Pulsas 2008-08-10 16:37:48

Gili užuojauta sp.lt bendruomenei - teprireikė kelių mėnesių kad pasiekti delfi.lt lygį.
Jokiu, istorijos žiniomis ar teisinių susitarimų žinojimu pagrįstų faktų - tik emocijos nukreiptos į Dydyjį Agresorių - "meškų" šalį.
Personalinė užuojauta indenui - turėjote jau suprasti kad Lietuvoje buti objektyviam, kai kalba užeina apie Rusiją - yra tolygu užrašui ant kaktos - "raupsotas".
O tam nedideliam žmonių ratui, kurie ištiesu nori gaudytis situacijoje tarp Gruzijos ir Osetijos - teks pasigylinti į istoriją:
Osetinų tauta savo noru paprašė Carinę Rusiją apie įstojimą į ją - nes kitaip visą osetinų tauta turkų būtų išskersta dar prie šimtmečius. Kiek veliau tą patį padarė ir gruzinų tauta - t.y. abi šios etninės bendruomenės savanoriškai įejo į Carinės Rusijos sudėtį. Ir osetinai ir gruzinai turi lygias teises į savo teritorijas ir į savo tautų identitetą.
SSSR metais Osetija administraciniu principu per Kaukazo kalnus buvo padalinta į Šiaurės Osetiją ir Pietų Osetiją, kurios administravimo funkcija buvo patikėta Gruzijos SSR.
Kai Gorbačiovo laikais Gruzija paskelbė apie savo nepriklausomybę - ji, kaip naujai sukurta demokratiška valstybė, privalėjo sudaryti sąlygas autonominėse respublikose (P.Osetija, Abchazija, Adžarija) pravesti referendumus ir suteikti teisę šių autonomijų gyventojams išreikšti savo norą apie šių tautų ateitį (likti Gruzijos sudetyje, likti SSSR sudetyje arba pilna nepriklausomybė). P.Osetijai nebuvo suteikta laisva ir demokratiška teisė išrinkti savo ateities referendume, nes nėra jokios abejonės kad jei referendumas būtų pravestas 90-ųjų pradžioje - P.Osetija, kaip ir Š.Osetija išreikštu norą likti SSSR sudetyje.
Tai ir yra konflikto esmė - P.Osetijos teritorija istoriškai yra osetinų žemė ir tik nominaliai po SSSR griuties atiteko Gruzijai.
O politikavimas apie Rusijos imperiškas ambicijas ten kur žusta osetinų tautos seniai, moterys ir vaikai dėl Saakašvili vykdomo genocido rodo daugumos iš jūsų nesugebėjimą adekvačiai vertinti situacijos (tikriausiai jei vietoj rusų tankų į Chinvalį būtų įžengęs JAV desantas - viskas būtų demokratiškai ir teisetai)...

Jav krizės išvakarėse? 2722 Politinė ekonomika 2008-06-05 12:21:19

Taip taip, atomine su rusais.. ka dar? Gal bendra armijos dalini? :))))
Ką jus...Geriau tegu mūsų armijos dalinis tupi Afganistane. Būtent ten dabar ir yra pagrindiniai Lietuvos politikos ir verslo interesai...

Jav krizės išvakarėse? 2722 Politinė ekonomika 2008-06-05 10:38:21

Dėja didžioji dauguma tų intelektualų (inteligencijos) emigravo dar 90-ais. O tie kas liko turėjo adaptuotis prie laukinio kapitalizmo arba mirti. Ir jie adaptavosi, bet dabar į viską žvelgia per naudos prizmę. Ideologinio gerumo broliškoms tautoms neliko. Užtenka pažiūrėti į paskutinių kelių metų santykius tarp Rusijos/Ukrainos ar Rusijos/Baltarusijos.
Bet tokioje situacijoje galima ir būtina ieškoti abiem pusėm naudingų sprendimų. Kaip pvz.Rusija/Kazachstanas - yra bendrų interesų yra ir bendras biznis - abi šalys tik laimi.
Lietuva dėja neturi nei gamtinių išteklių, nei išvystytos pramonės, nei high-tech'o. Tai ko gi ji gali būti patraukli kaip lygiavetis partneris biznyje su Rusija? Tik tranzitų. Vartojimo prekės ir finansinio kreditavimo paslaugos labiau išvystytos Vakaruose, todėl su Rusija šitose srityse biznio nesigaus. O tranzito "šilko kelio" mūsų politikai taip ir neįrengė. Dabar galima tuo tik apgailestauti. Į bendrą katilą dar Mažeikių nafta, Ignalinos uždarymas ir rezultate - buvusi nauda suvalgyta, o perspektyvoje naudos nenusimato. O jog galėjo pabandyti susitarti ir pastatyti naują atominę elektrinę kartų su tais pačiais rusais - būtų ir pigiau ir greičiau. O dabar lieka tik rungtiniauti kas bus greitesnis: rusai Kaliningrade ar pabaltijo/lenkų konsorciumas Ignalinoje ir kas pasiūlys eksportui pigesnę elektrą. Kažkaip iliuzijų tuo klausimu neturiu.

Jav krizės išvakarėse? 2722 Politinė ekonomika 2008-06-04 21:00:36

Estremistinis pragmatikas :)
Lietuvai iš savo kaimynų reikia ne pagarbos, o naudos kuri ilgainiui atneš ir pagarbą. Kokią naudą šiai dienai mes galime gauti iš rusų su rusofobišką valstybės doktriną? O gi jokios. Rusai pribaltus laiko politine prostitute, kuri pasikeitus situacijai gulasi tai po rusus, tai po vokiečius. Jei jus skaitytumete rusiškus forumus, tai suprastumete kad rusyne žodis "pribaltas" yra "locho" sinonimas. Jie mums neturi nei pagarbos, nei simpatijos. Yra tik noras išnaudoti savo interesams. Tai ko gi mes skiriames? Lygiai taip pat pragmatiškai reikia išnaudoti juos savo interesams. Tuomet ir gims pagarba. Tuomet ir atsiras pas kaimynus supratimas kad mes nesame Briuselio subinlaižiai, o turime savų interesų, kuriuos mokame ir pateikti ir apginti ir kur reikia kompromisiškai susitarti. Yra Lietuvoje protingų pareigunų kurie galėtu apeiti aštrius kampus ir suartinti valstybių interesus (pvz.užsienio reikalų ministras Vaitiekunas), tik dėja mūsų Seimo "elitas" juos pastoviai stabdo.

Jav krizės išvakarėse? 2722 Politinė ekonomika 2008-06-04 20:32:42

Netinka jums analogija su Vokietija - įvertinkyte ką darė ir daro supervalstybė Nr.1.
JAV per 50 metų CŽV darbo pakeitė virš 40 režimų "draugiškuose" valstybėse kad jos taptu dar "draugiškesnės" - ir viskas vyko dėl stambių JAV kompanijų intereso: tai bananai, tai nafta, tai dar kas nors. JAV sukure dirbtinę ir savarankiškai negyvybinga šalį - Kosovo - pagrindinę pasaulio narkotrafiko bazę iš Afgano. JAV nesiskaito su savo artimiausiais kaimynais - nei su Meksika, nei su Kanada ir veda tą politiką, kuri yra naudinga būtent jankiams, o ne meksikečiams su kanadiečiais. Neužilgo įves panamerikinę valiutą, kurią kontroliuos beabejo pati, o meksai su kanadiečiais bus tik avys, kaip ir mes, kai leis įvesti eurą.
Mažosios valstybės visuomet yra išnaudojamos, taip buvo ir taip bus. Daugumos istorinė nuoskauda yra suprantama, bet ji nepadės jums vystyti santykių, o tik trukdys. Jei tik tu trukdžių nebūtų...jau prieš 10 metų rusai norejo tiesti ir naftotiekį ir dujotiekį į Europą per pabaltijos šalis. Įsivaizduokyte kad rusai tai įvykdė ir dabar Lietuva kontroliuotu dujų tranzitą į Europą ir gautu už tai milžiniškas babkes (ir be to galetu šantažuoti Rusiją kaip nekarta darė Ukraina). Tai ne, mūsų politikeriai pražiopsojo puikiausią progą ir susidraugauti su rusais ir tapti rusų resursų tranzito budeliais. Rezultate - "severnyj potok" ir "južnyj potok" ir jokių tranzitiorų, amen "družbai" ir atia pigiems resursams.
Todėl nereikia vienapusiškai kaltinti imperinių ambicijų kupiną kaimyną. Nereikia jam draugystės, kaip bėja nereikia jos jokiai imperijai. Jiems reikia naudos iš savo kaimynų, mums reikia to paties. Tereikia išnaudoti galimybes.

Jav krizės išvakarėse? 2722 Politinė ekonomika 2008-06-04 17:41:09

Su rusija galima bus kalbeti, kai ji i savo kaimynes ziures, kaip i lygiavertes partneres, o ne kaip i kolonijas.
Nejuokinkit. Niekada nei Rusija, nei JAV, nei kita, imperialistines idejas puoselėjanti valstybė, netraktuoja ir netraktuos savo mažų kaimynų kaip lygiaverčių partnerių.
Ar dabar esame lygiaverčiai partneriai su pvz.Vokietija? Esame, ir dabartinėje politinėje konjunkturoje liksime, buferio vaidmenyje. Vokietijai nusispjauti į mūsų nesutarimus su Rusija. Jiems reikia dujų, jie mato nauda iš bendradarbiavimo su rusais ir jie visuomet ras kompromisą, nekreipiant demėsio į buferio interesus. Ir nereikia jokio populistinio politikavimo - yra vien abipusės naudos siekimas (ir nepamirškyte kad dar prieš 50 metų vokietis ir rusas buvo mirtini priešai). Gyventi reikia ne praeitimi, o abiem pusėm naudingomis ateities perspektyvomis.

Jav krizės išvakarėse? 2722 Politinė ekonomika 2008-06-03 07:06:39

2 baliuka
Jei nepastebėjot - ji jau vyksta.

Jav krizės išvakarėse? 2722 Politinė ekonomika 2008-06-03 06:06:39

2 Agata
Jeigu teisūs būtų mano oponentai ir išsirutuliuotu hiperinfliacinis scenarijus (kam dabar pagrindo matau vis mažiau ir mažiau) - tai būtų hiperinfliacija ne kokioj nors Zimbvabveje, o G7 šalyse. Ir tai tikrai palaidotu dabartinę "dekretinių" valiutų sistemą. Tai reiškia kad atsiskaitimai dabartiniais "mažorais" sustuotu, nes niekam (t.t. ir Lietuvai) nereikės beverčių dolerių ar svarų už jų naftą, dujas ar surį.
Finsistema suskiltu į regionines valiutas ir didžiausią paklausą vėl turetu valiutos su padengimu (nafta, dujos, auksas ar uranas - jokio skirtumo).
Hiperinfliacija tai šokas po kurio nelieka jokio pasitikėjimo "fantikais" - ir tai viena iš priežasčių kodėl Vokietija pastoviai spaudžia ECB ryžtingai kovoti su infliacija (jie dar prisimena Weimarcho respublikos laikus).

Jav krizės išvakarėse? 2722 Politinė ekonomika 2008-06-02 10:23:08

2 indenas
Žinote, aš visai ne prieš naujus burbulus, tik norint iš to uždirbti reikia numatyti burbuliavimo kryptį :)
O kolkas, na nematau aš galimybės vėl išdurti visus pripučiant eilinį assetų burbulą ir atitolinant nuosmukį. Čia gi kalba eina ne apie kokį mini-burbuliuką, kaip nafta ar auksas. Komodai iš vis yra mažiausios apimties grandys finansų sistemoje. Norint išlaikyti status qwo ir pratęsti goldilocks ekonomikos gyvavimo metus tai turi būti mega-burbulas. Ir kur gi jį pusti? Solar energy ar nanotechnologijos? Kolkas neatrodo įtikinamai, o kitų kandidatų kaip ir nesimato.

Jav krizės išvakarėse? 2722 Politinė ekonomika 2008-06-02 09:57:17

2 indenas
Gerai. Pasakykyte tuomet kas sąlygos tą globalinį ekonominį pakilimą 2009-13 metais?
Jog jis neatsiras ant tuščios vietos. Kas bus eko, o kartu ir indeksų augimo varomoji jėga? Beprecedentinė infliacija? Tuomet gausime hiperinfliacinį šoką su analogiškom defliacijai pasekmėm - t.y.sistemos kolapsas.
Privatumo politika Reklama Kontaktai Paskolos RSS RSS
© 2006-2024 UAB All Media Digital