Baimė, viltis ir godumas

ArturasMilevskis | 2011-02-07 11:21 | perskaitė: 3667
Raktiniai žodžiai: investavimo psichologija, baimė, viltis, godumas
Baimė, viltis ir godumas Vienas iš indikatorių, pagal kurį galima spręsti apie akcijų ar kitos finansų rinkos stadiją, yra masės investuotojų emocijos. Kaip jau žinome, inve

Vienas iš indikatorių, pagal kurį galima spręsti apie akcijų ar kitos finansų rinkos stadiją, yra masės investuotojų emocijos. Kaip jau žinome, investuotojų sprendimus dažniausiai veikia trys esminės būsenos: baimė, viltis bei godumas. Kaip bebūtų gaila, dažniausiai šios emocinės būsenos investuotojus priverčia padaryti nuostolingus sprendimus.

Kaip to galima išvengti? Visų pirma reikia žinoti, kokios emocijos dominuoja skirtingose akcijų rinkos ciklo stadijose. Žemiau kaip tik pateikiamas supaprastintas paveikslas, kuriame viskas smulkiai atvaizduota.


 

Kaip matome, žmonių emocijos labai gražiai sutampa su akcijų rinkos ciklais, optimizmas didėja kainoms kylant, bei mažėja ir pereina į pesimizmą – joms krentant (be abejo, čia pateiktas supaprastintas vaizdas). Kai akcijų rinka pasiekia piką, dominuojanti emocija yra – godumas ar euforija. Būdamas tokioje būsenoje investuotojas absoliučiai neįžvelgia rizikos, priešingai žvelgdamas į pastarųjų kelių metų įspūdingus rezultatus, skaičiuoja ateities pelnus. Tačiau iš tikrųjų, šioje stadijoje investuotojas turėtų elgtis atsargiau, pradėti investuoti į mažesnės rizikos finansines priemones ir pan.

Tuo tarpu akcijų kainoms pasiekus dugną dauguma investuotojų nebegali pakelti skausmo ir kapituliuoja parduodami turimas pozicijas. Tokiu momentu finansų rinkose dominuoja baimė. Kaip matome iš aukščiau pateikto paveikslo, būtent pastebėjus investuotojų kapituliacijos požymius reikia būti pasiruošusiam investuoti, nes tai yra vienas iš geriausių momentų įsigyti labai stipriai atpigusių finansinių priemonių.

Gal kai kam teko girdėti, kad 2007 metais į investicinius fondus įplaukė rekordiniai pinigų kiekiai. Būtent tai ir pabrėžė investuotojų perdėtą optimizmą, kuris be abejo amžinai tęstis negalėjo. Kas vyko po to, mes jau žinome.

Tačiau kad ir kaip paprastai viskas atrodytų, galima būtų įvardinti dvi problemas. Vismų pirma yra labai sunku tiksliai įvardinti, kada yra pasiekiamas godumo pikas ar baimės dugnas. Kaip pavyzdžiui daug kas apie JAV nekilnojamo turto burbulą pradėjo kalbėti dar 2005 metais, tačiau jis sprogo tik 2007 metais. “dot-com” burbulo sprogimas įvyko 2000 metais, tačiau buvęs JAV centrinio banko vadomas apie šio burbulo grėsmes perspėjo dar 1996 metais. Antra problema – žmogui yra labai sudėtinga eiti prieš masę, t.y. parsiduoti turimas investicijas kai visi tik apie tai ir šneka, arba investuoti tuo metu, kai niekas apie tai nenori girdėti.

Kalbant apie dabartinę situaciją aš bandyčiau spėti, kad šiuo metu pasaulinės akcijų rinkos yra “optimizmo” stadijoje. Atsižvelgiant į emocijų ciklą galima teigti, kad bulių rinka dar neturėtų pasibaigti. Tačiau taip pat reikia suprasti, kad net ir bulių rinkoje 10 – 20% korekcija yra natūralus reiškinys.

 

Komentarai2011 02 07 19:16     #34979
nu tas charts tai 100% tiesa
2011 02 08 02:33     #34980
  Tas ciklas puiku, tik nei viršūnėj, nei dugne beveik neįmanoma atlikti pirkimo pardavimo. Iš patirties.
2011 02 08 11:50     #34984

2011 02 08 11:56     #34985
As visiskai sutinku su Vaidu777 ir kas keisciausia, tai dauguma ta zino, taciau vis tiek elgiasi priesingai. Mano manymu, reiketu zengti toliau, pabandysti kazkokiais konkreciais kintamaisiais isivertinti, ka reiskia euforija, ir ka reiskia kapituliacija, plius tada taikyti atitinkama strategija. Labai daug profesionalu tokiose situacijose naudoja opcionus, pirmu atveju perka putus, antru - perka callus (jei sudegs, tai viskas, jei bus gerai, tai labai gerai). Ir dar pabaigai, tikrai manau kad virsunej atlikti pardavimo, o dugne pirkimo neimanoma, taciau vien turint sita kreive pries akis virsunej nepadarysi pirkimo, o dugne pardavimo
2011 02 08 12:41     #34986
  Tai net per 2000 burbulą profai pirko putus, suprasdami kas vyksta, bet euforija buvo visuotinė, todėl čia net profai kišo. O kas kaltas? Niekas.
2011 02 08 12:48     #34987
ir dar neprosal butu susivogti kurioj sios kreives vietoj rinka buna esamu laiku, idomu kas 2007 atejo pilnom kisenem..
2011 02 09 15:17     #34988
Šitą kreivę tiesiog reikia atvaizduoti fraktalais-tokiu atveju bus daug maž aišku kurioje bangos vietoje kokia nuotaika būna.  O geriausiai tai nuotaikas galima suprasti iš savęs-gerai vaidas pastebėjo,kad kritiniuose taškuose limbika suparalyžuoja  neokorteksą savisaugos/išlikimo tikslais taip neleidžiant padaryti sprendimų, kurie atneštų sėkmę akcijų rinkoje.