Paklauskime Google: Auksą pirkti ar parduoti?

ArturasMilevskis | 2010-05-17 18:11 | perskaitė: 3594
Raktiniai žodžiai: auksas, Nassim Taleb
Paklauskime Google: Auksą pirkti ar parduoti? Jei į Google paieškos laukelį įvesite frazę “Buy Gold“, bus surasta viso 63 mln. rezultatų. Tuo tarpu jei įvesite frazę “Sell Gold” – rastų

Jei į Google paieškos laukelį įvesite frazę “Buy Gold“, bus surasta viso 63 mln. rezultatų. Tuo tarpu jei įvesite frazę “Sell Gold” – rastų rezultatų skaičius sieks 134 mln. Taigi šiuo metu WWW erdvėje galima aptikti beveik 2 kartus daugiau “pasiūlymų” parduoti auksą, nei jį pirkti (pavadinkime tai Google rekomendacija). Galima daryti prielaidą, kad dauguma investuotojų turėtų būti neigiamai nusiteikę geltonojo metalo atžvilgiu. Tačiau kyla paprastas klausimas: kodėl auksas yra viena iš stipriausių žaliavų ir jo kaina kyla labai įspūdingai paskutines 8 savaites, nuo 1085 iki 1250 JAV dolerių už unciją (+15%)?

Visų pirma aukso kainos kilimas vyksta išreiškus praktiškai visomis pagrindinėmis valiutomis (USD, EUR, JPY, AUD ir pan.). Pastaruoju metu dingo aukso ir JAV dolerio neigiama priklausomybė (JAV doleriui brangstant auksas pinga ir atvirkščiai). Toks aukso kainos elgesys iš dalies bando pasakyti mums tai, kad daugelis pasaulio investuotojų šiuo metu ypač bijo popierinių pinigų, kurie yra paremti tik milžiniškomis šalių skolomis. Esant tokiai situacijai investuotojus apninka baimė ir jie skuba kuo greičiau popierių pakeisti į kažką realesnio: žemę, nekilnojamą turtą, metalą ir pan. Tačiau net ir tokiais atvejais yra momentai, kai kaina labai greitai ir stipriai pabėga nuo tam tikrų kainos vidurkių ir turi potencialo kažkiek pasikoreguoti (kaip tarkime buvo 2009 metų pabaigoje). Korekcijai tinkamiausias momentas būna tada, kai visi pradeda apie tai šnekėti, rašyti ir prognozuoti nepertraukiamą kilimą.

Praėjusią savaitę mane pasiekė tokia statistika:

1. Per paskutines 2 savaites Šveicarijoje buvo parduota tiek auksinių monetų, kiek per pirmąjį 2010 metų ketvirtį.

2. Investuotojai, pirkdami fondą, kuris laiko tikrą auksą, moka 30% premiją.

Pastarieji dalykai iš dalies byloja apie tam tikrą mini maniją, kuri labai tikėtina baigsis tam tikra aukso kainos korekcija. Žemiau pažvelgsime į pastarųjų 6 mėnesių aukso kainos dieninį “candle” grafiką ir pabandysime atsakyti į klausimą, ar korekcija jau ne už kalnų.


 

Taigi, visų pirma yra labai aiškiai matoma, kad auksas yra kilimo tendencijoje. Tą patvirtina 2 žalios trendo linijos, bei tai, kad auksas yra virš 50, 100 ir 200 MA. Taip pat matome, kad maždaug nuo kovo mėnesio pabaigos aukso kaina sėkmingai viršijo visus pasipriešinimo lygius (raudonos horizontalios linijos). Po kiekvieno prasiveržimo šiek tiek pasikoreguodavo (iki maždaug 10, 20 MA), suformuodavo teigiamą “candle” ir kildavo toliau. Praėjusią savaitę aukso kaina pasiekė bei viršijo 2009 metų pabaigoje užfiksuotą maksimumą ir jau 4 dienas nebesugeba toliau pakilti. Taigi, galima teigti, kad dabartinis kainos elgesys yra labai panašus į prieš tai vykusių prasiveržimų.

Išvados: atsižvelgiant į tai, jog šiuo metu kaina yra pasiekusi visų laikų piką, bei yra labai stipriai perpirkta tiek dieniniame, tiek ir savaitiniame grafikuose, galima būtų tikėtis tam tikros ilgesnės stotelės arba didesnio pardavėjų suaktyvėjimo, tačiau kol investuotojai bijos besiartinančios šalių skolų krizės, tol geltonasis metalas turėtų laikytis gana stipriai.

Ir pabaigai pateikiame interviu su Nassim Nicholas Taleb, knygos “The Black Swan” autoriumi. Jis mano, kad metalų krepšelis turėtų būti gera investicija.

Komentarai2010 05 18 20:56     #33593
Todel, kad doleris yra pats gryniausias popierius, tik pasamoningai zmonems ikalta i galva, kad tai pinigas. Kai doleri atriso nuo aukso, tada ir prasidejo sou ... , prispausdino kiek tik kam reikia. Kazkas paklause, o kas butu, jei kiekvienas turintis doleriu sugalvotu kazka nusipirkti Amierikoje? o prie to dar prisidetu Kinieciai su savo visom JAV obligacijom ir akcijom. Tada ir islystu visi galai kokia dolerio verte ir kur reiktu padeti likusia didele kruva popieriaus kuri liktu be pirkinio. Supypta   ach.....telna BUTAFORIJA arba LOCHOTRONAS visam pasauliui
2010 05 19 00:20     #33596
  2009 krito popierinio AU kaina, o ne fizinio... Pats tikrinau... Vyksta durninimas liaudies ir deja kartais netgi Milevskis mato tik labai siaurai...