Kas iš tikrųjų įvyko vakar?

ArturasMilevskis | 2010-05-07 11:51 | perskaitė: 2240
Raktiniai žodžiai: SPY, AAPL, crash
Kas iš tikrųjų įvyko vakar?

Vakar vienu metu S&P 500 akcijų indeksas buvo smukęs daugiau nei 9.0%. Kaip pagrindiniam bei turbūt likvidžiausiam indeksui pasaulyje, tai turėtų būti gana didelis pokytis. Jei tarkime, pasaulio akcijų rinkos kapitalizacija siekia 33 500 mlrd. JAV dolerių (skaičius paimtas iš “Global Financial Stability Report“), tai 9% neigiamas dienos pokytis reikštų, kad per dieną prarasta maždaug 3 015 mlrd. JAV dolerių. Sakyčiau, gana didelis vienos dienos pokytis.

Kaip ten bebūtų, vakar prekybos diena JAV baigėsi šiek tiek geriau, t.y. uždarymo kaina buvo tik 3.24% žemiau nei trečiadienio uždarymo kaina. Na tai yra daug geriau nei -9.0%, tačiau ir 3.0% neigiamas pokytis yra gana prastas. Tačiau visiems investuotojams bei aktyviems prekiautojams kyla daug klausimų: kas vakar įvyko, kodėl dienos metu pagrindiniai akcijų indeksai taip stipriai smuko, ar tai buvo kažkokia elektroninė klaida, o gal Graikija paskelbė restruktūrizuojanti skolą, gal tai kažkas panašaus į Lehman Brothers atvejį ir akcijų rinka greitu metu praras 50% vertės ir pan. ir t.t. Yra net gandų, kad vieno banko treideris vietoj 16 mln. JAV dolerių pardavimo pavedimo įvedė 16 mlrd. JAV dolerių sumą (tai labai didelis skirtumas). Taigi tikrai labai daug klausimų ir neaiškumų, todėl žemiau pabandysime pateikti surinktą informaciją, kuri turėtų bent kiek nuraminti ir sudėlioti viską į vietas.

Visų pirma reikia suprasti, kad pasaulyje esminės problemos lieka neišspręstos: šalys skolinasi vis daugiau, nedarbas didėja, formuojasi kainų burbulai ir pan., o esant tokiai situacijai tikėtis labai ilgo ir stipraus akcijų rinkų augimo nereikėtų. Antra: 3 mėnesius trukęs kainų augimas pritraukė labai daug eilinių investuotojų, kurie, be abejo, pavėlavo į traukinį. Kai augimas sustojo, daugelis pradėjo nerimauti ir galvoti, kada fiksuoti nuostolį, kad tik jis neišaugtų. Taip pasauliniai akcijų indeksai pradėjo koreguotis ir tai jau vyksta pastarąsias 2 – 4 savaites. Kritimo metu vis daugiau investuotojų permąsto, ar ir toliau nori laikyti investicijas ar ne, ir galiausiai kažkada įvyksta lūžis – daugelis nusprendžia pasitraukti. Kad ir kaip keista bebūtų, toks lūžis dažniausiai įvyksta vienu metu ir jis paskatina dar didesnį kainų smukimą.  Galima teigti, kad labai panašus scenarijus klostėsi paskutines kelias savaites.

Dabar daugelis bandys ieškoti priežasčių, kodėl tas įvyko būtent vakar, ne diena anksčiau ar diena vėliau, bet būtent vakar. Atrodo, kad pateisinimas jau rastas – techninės problemos elektroninės prekybos sistemose (labai panašiai kaip ir 1987 metais). Žemiau pateikiame kelis straipsnius, kurie daug išsamiau visą tai aprašo:

1. Stock sell-off leads to probe of faulty trade (MarketWatch)

2. SEC Said to Probe Exploitation of Stock-Market Turmoil (Bloomberg)

3. Blame Electronic Trading for Stocks Plunge, NYSE Official Says (Bloomberg)

4. The Day The Market Almost Died (Courtesy Of High Frequency Trading) (ZeroHedge, kitu kampas)

Taigi, dabar užduokime klausimą, ką toks įvykis gali reikšti ateičiai? Jei tai buvo normlus kritimas, t.y. nebuvo jokios klaidos, investuotojai tokį įvykį įvertins neigiamai ir tai gali būti esminis psichologinis lūžio momentas, t.y. kai buliai tampa meškomis. Jei tai įvyko dėl techninių klaidų, tai vėl yra blogas ženklas, nes reiškia, kad niekas negali užtikrinti likvidumo ir sėkmingo rinkos veikimo net JAV, o tai labai padidina nepasitikėjimą rinkomis, bei sumažina norą jose dalyvauti. Prie to pačio galima pridėti daugiau priežiūros, mažiau inovacijų ir vėl mažesnį likvidumą. Kaip turbūt jau supratote, abu paminėti variantai yra neigiami ir tikrai turi svorio pakeisti investuotojų psichologiją.

Tačiau žemiau pateikiame 2 vakar dienos minutinius grafikus (pirmas – SPY, antras – AAPL). Abiejuose grafikuose labai aiškiai matome, kaip maždaug 20 valandą 40 minučių (Lietuvos laiku) šie instrumentai pradėjo staigiai judėti žemyn ir kaip tuo metu išaugo apyvarta (pažymėta raudonais kvadratais). Bendrai tokį įvykį reikėtų vertinti neigiamai. Tačiau pažiūrėję į grafikų kairę pusę rasime sukauptas apyvartas ties tam tikrai kainų lygiais. Kaip matome žemiau žalių horizontalių linijų apyvartos buvo labai mažos arba jos iš viso nebuvo. Tai reiškia, kad tose vietose prekyba praktiškai nevyko ir šį nuosmukį kol kas reikėtų vertinti kaip “blogą kainą“. Žaliomis linijomis taip pat galima sakyti pažymėti esminiai palaikymo lygiai.




 

Išvados: bendrai vakar dienos įvykį reikėtų vertinti neigiamai.  Tačiau ši situacija iš dalies gali būti panaši į 1987 metų spalio 19 dienos įvykį, kai indeksas smuko labai stipriai, visi apkaltino elektronines prekybos sistemas, tačiau po to kurį laiką konsolidavosi ir vėl perėjo į kilimą. Paprasčiausias dalykas, ką galima būtų padaryti, tai stebėti kaip elgiasi kaina bei apyvarta. Jei kaina nesmunka žemiau pažymėtų lygių, o išsigandusių investuotojų pasiūla yra sugeriama, tai galima būtų interpretuoti teigiamai. Tačiau jei korekcija nesustoja ir kainos smunka žemiau, tai gali reikšti dar didesnius kainų nuosmukius.

Būkite pasiruošę viskam!!!

 

Komentarai



2010 05 12 08:20     #33577
http://www.cnbc.com/id/37087826 - The top U.S. securities regulator said no single event had been found to explain Thursday's mysterious market plunge but the events were unacceptable and additional safeguards were coming.

P.S. Sveiki atvykę į reality šou II
2010 05 17 02:05     #33588
P.S sveiki atvyke i realu treidinimo pasauli!
Privatumo politika Reklama Kontaktai Paskolos RSS RSS
© 2006-2023 UAB All Media Digital