Komentarai 142 Siųsti draugui Spausdinti Vertinimas Neįvertintas

"Agrowill group" iš arčiau

interviu | 2008-11-30 | Spekuliantai.lt apžvalgos | perskaitė: 6055
"Agrowill group" iš arčiau Po ne itin džiugių „Agrowill group“ ketvirčio rezultatų paskelbimo, spekuliantai.lt pakalbino Domantą Savičių, bendrovės finansų direktorių, kuris
Po ne itin džiugių „Agrowill group“ ketvirčio rezultatų paskelbimo, spekuliantai.lt pakalbino Domantą Savičių, bendrovės finansų direktorių, kuris sutiko pakalbėti apie pokyčius produktų kainose ir ateities viltis.

1. Praėjusią savaitę paskelbėte trečio ketvirčio rezultatus. Pagal juos, bendrovės pardavimai kilo nuo 29,2 iki 39,1 mln. litų, o EBITDA krito nuo 12,6 iki 12 mln. litų. Kokie pagrindiniai faktoriai lemia EBITDA mažėjimą?

EBITDA mažėjimą lemia grūdinių kultūrų kainų pokyčiai. AB „Agrowill Group“ 2008m. derlius yra įvertintas rinkos vertėmis kurios tiesiogiai atsispindi EBITDA. Galite įvertinti EBITDA pokytį ir kviečių (kaip pagrindinės auginamos kultūros) kainų dinamiką: http://futuresource.quote.com/charts/charts.jsp?s=EBM%20X9-ENC&o=&a=D&z=610x300&d=medium&b=LINE&st=

2. 2008m. 3 ketvirčių pardavimų pajamos jau rodomos su naujais įsigijimais. Ar kilo pardavimai, jei neskaitytumėme naujų įsigijimų?

Taip, kilo. Į 3-ų ketvirčių skaičius yra įtraukti tik „Polva Agro“ rezultatai už trečią ketvirtį. Kadangi „Grūduva“ įsigyta tik rugsėjo pabaigoje, tai jos rezultatai kol kas neįtraukiami į pelno nuostolio ataskaita, tik prikonsoliduojamas turtas.

3. Kokias jaučiate artimiausio laiko tendencijas (produkcijos kainų mažėjimo ar didėjimo)?

Trumpuoju laikotarpiu dar vyks korekcija (tiek pieno, tiek grūdų kainų), kurias įtakoja bendri pokyčiai pasaulinėse žaliavų rinkose, vartojimo tendencijos ir Kinijos melamino skandalas (čia išskirtinai įtaka pieno vartojimui), tačiau jau kitų metų vasarą tikimasi kainų didėjimo, nes dėl sudėtingesnes situacijos nemažai ūkininkų ir bendrovių tiek Lietuvoje tiek kitose šalyse drastiškai mažina paselių plotus ir dėl to yra laukiamas maisto produktų pasiūlos mažėjimas, kai tuo tarpu pasaulio gyventojų skaičius tolygiai auga.

4. Visiškai nesenai pradėjote platinti neviešą obligacijų emisiją, kurių palūkanos sieks 14 proc. Šios palūkanos, lyginant su pernai metais, pabrango 6 proc. Ar didelę įtaką bendrovės rezultatams turės palūkanų brangimas? T.y. ar neatsisakote ir toliau leisti obligacijų emisijas?

Pelno nuostolio ataskaitoje palūkanos turi nemažą svorį. Obligacijų emisija yra platinama su tikslu dalinai refinansuoti ankstesnes emisijas, kurios buvo skirtos įsigijimams finansuoti. Didžiąją dalį išperkamų obligacijų emisijų dengsime iš veiklos srautų – grūdų pardavimo. Žr. mūsų pranešimą per biržos sistemą dėl obligacijų emisijos išpirkimo.

5. Ar jūsų plėtros nestabdo prasta situacija finansų rinkose? Sunku gauti kreditavimą, tačiau tuo pačiu pinga panašūs ar konkuruojantys verslai. Tad visumoje, Agrowill tai į naudą, ar ne?

Toliau domimės visomis galimomis investicijomis, tiesiog jų kaina yra vertinama skrupulingiau. Mūsų vertinimu tokia situacija yra mums naudinga, nes ilguoju laikotarpiu išlikti gali tik didesni ūkiai su platesnėmis finansinėmis galimybėmis. Einamuoju laikotarpiu Grupė daugiau energijos skiria vidiniam efektyvumui ir planuoja į pirkimų rinką grįžti 2009 m. pavasarį, kai, tikėtina, rinkoje bus nemažai patrauklių pirkinių. Dabar pagrindinis dėmesys yra skiriamas turimos gamybos bazės panaudojimo optimizavimui. Turime labai daug neišnaudoto vidinio potencialo kurio panaudojimas mums gali atnešti papildomai 10-15 mln. litu per metus (tikimės šį rezervą dalinai „naudoti“ jau 2009 m., o pilnai pasiekti norimą efektyvumo lygį per 2-3 metus). Tuo tikslu baigiame sutarti dėl strateginio bendradarbiavimo sutarties su kompanija - viena iš pasaulinių lyderių pieno sektoriaus technologijų ir „know-how“ srityje, plačiau apie tai pranešime kaip bus pasirašytas konkretus susitarimas. Taipogi esame sutarę dėl dviejų ekspertų iš vakarų Europos, kurie turėtų pradėti dirbti su mūsų bendrovėmis pieno ir augalininkystes srityse siekiant pasiekti norimą efektyvumą.

6. Ar ypač suprastėjusi Rusijos padėtis atsiliepia ir šiame regione dirbančioms žemės ūkio bendrovėms, kurias ketinate artimiausiu metu įsigyti (t.y. ar jų savininkai taip pat linksta mažinti bendrovių pardavimo kainas)?

Taip. Rinkos tendencijos neaplenkia nė vienos šalies, nes žemės ūkio sektoriuje gaminamas produktas yra laisvai per pasaulines biržas prekiaujama žaliava. Kaip minėjau aukščiau – prastėjanti konkurentų situacija atveria puikias galimybes plėtrai toms bendrovėms, kurios yra šiuo metu sukaupusios kapitalo arba turi konkrečių planų kaip jį pritraukti.

7. Vienoje investuotojams skirtoje prezentacijoje Gediminas Žiemelis yra minėjęs, o vėliau ir per biržos informacinę sistemą pranešta, kad ketinama mažinant užsiskolinimo lygį, dalį ar visus įsigytus sklypus parduoti pensijų ar kitiems fondams ir iš jų juos veiklai nuomotis pagal ilgalaikes sutartis. Ar šis procesas vyksta?

Taip šis procesas vyksta. Prisitaikant prie pakitusių rinkos sąlygų esame pradėję derybas ne tik su instituciniais investuotojais, o taipogi su keliais potencialiais žemės pirkėjais kurie patys būtų jos naudotojai, du iš jų yra iš Vakarų Europos, kas, mūsų nuomone, parodo užsieniečių susidomėjimą ir tikėjimą Lietuvos žemės ūkio sektoriaus ateitimi. Tikėtina, kad pirmieji sandoriai bus sudaryti dar šiais metais.

8. Tas pats Gediminas Žiemelis per prezentacijas yra sakęs, kad ŽIA Valda ketina didinti savo dalį Agrowill grupėje. Gal žinote, kodėl jie šios dalies nedidina, kuomet akcijų kaina pigo bene 2x lyginant su IPO kaina?

„ŽIA VALDA“ dalis AB „Agrowill Group“ nuo rugpjūčio mėnesio 26,14% padidėjo iki beveik 32 proc. šiuo metu. Kiek mums žinoma ši bendrovė siekia valdyti nemažiau nei 40 proc. akcijų.

9. Ko palinkėtumėte smulkiesiems Agrowill akcininkams, kurie kenčia akcijų kritimą iš 5-7 litų lygio į ~2.5?

Kantrybes ir racionalumo. Patarčiau situaciją vertinti remiantis finansiniais rodikliais ir skaičiavimais, o nereaguoti i pasaulinės ekonomikos pokyčius grynai emociškai. Mūsų įmonė gamina pirmo būtinumo produktą, kuris perkamas net per pačias didžiausias krizes. Pažymėtina, kad pirkėjų elgsena per krizes su pirmumo būtinumo prekėmis netgi teigiamai įtakoja mūsų verslą, nes paprastai žmonės kaupia maisto atsargas.
Pastarųjų 6 mėnesių įvykiai, kurie pasaulį apvertė aukštyn kojom išryškino kelis momentus investicinėje aplinkoje. Visų pirma – kiek verti finansiniai sektoriai ir kokia jų pridėtinė vertė. Manome, kad iki tol susižavėję būsimomis vertėmis, išvestiniais verslais vėl visi atsigręš į fundamentalias industrijas. AB „Agrowill Group“ verslas ne tik fundamentalus, bet ir pirmo būtinumo. O finansų krizės metu gaminti gali tik dideli ir stambūs ūkiai, todėl mūsų veiklai, tai turės netgi teigiamos įtakos. Žmonės gali atsisakyti automobilių, brangesnio būsto ar geresnių drabužių, bet jie neatsisakys duonos ar pieno.
Žiūrint ilgalaikėje perspektyvoje - augant gyventojų skaičiui ir perkamajai galiai bei mažėjant pasaulinėms maisto atsargoms neišvengiamai kils mūsų gaminamo produkto kainos ir, atitinkamai, šio sektoriaus įmonių vertės. Šiuo klausimu siūlytumėm pažiūrėti CNBC puslapyje publikuojamą interview su Syngenta CEO.
Bendrai paėmus AB „Agrowill Group“ ši krizė tik į naudą; manome, kad tą rodo ir akcijų kaina, nes daugumos kitų įmonių ji nukrito daugiau.

Dėkojame už interviu.
Taip pat skaitykite

Vakar dienos JAV akcijų biržos sesija privertė sunerimti

Kokiomis nuotaikomis rinkos gyvens šią savaitę?

Kodėl dabar krenta aukso kaina?

Eilinė prognozė – rimtos korekcijos sulauksime jau greitai. Ar išsipildys?

2017-03-22 | Spekuliantai.lt apžvalgos 2017-03-20 | Spekuliantai.lt apžvalgos 2017-03-08 | Spekuliantai.lt apžvalgos 2017-03-06 | Spekuliantai.lt apžvalgos

Komentarai2008 11 30 17:45     #4292
aciu ,.... idomu buvo suzinoti
2008 11 30 17:51     #4293
Jooo...pakalbejo vaikinas savicius cia graziai...tik va uzskolinta si kontora tai ziauriai...Finansiniu skolu/isipareigojimu virs 150mln, imone generuoja minusa, produkcijos kainos krinta...hmm, na parduos tas zemes, kad ir uz 100mln, ir ka? Atiduos skolas bankams ir ka? Ka tada uzstatys uz paskolas, fin. dira su generaliniu, ar koki atliekama sena flylal lektuva?...Sikna jiems dega dabar, o ne pletra galvoje. O dar linki situacija vertinti fin. rodikliais ir skaiciavimais?! Ha ha ha, tokiu atveju akcijos kaina siandien ryskiai per auksta
2008 11 30 17:56     #4294
tai gal tu insaideri koki turi kad taip zinai viska? ;D
2008 11 30 18:00     #4295
P.S. nepaminejo ir to kad smulkus ukininkai imasi is ES paramas ir ju lieka vis maziau
2008 11 30 21:45     #4296
Nenukrito akciju kaina? ne todel, kad ji daugiau verta nei kitos, o todel, kad visiskas nelikvidas.
2008 12 01 12:01     #4298
"o taipogi su keliais potencialiais žemės pirkėjais kurie patys būtų jos naudotojai, du iš jų yra iš Vakarų Europos, kas, mūsų nuomone, parodo užsieniečių susidomėjimą ir tikėjimą Lietuvos žemės ūkio sektoriaus ateitimi" Taip iseina, jog Agrowill parduoda dali savo verslo. Klausimas yra kitas - pinigu truksta pletrai ar kitiems poreikiams tenkinti (pvz: pasklos aptarnavimas)
2008 12 01 12:04     #4299
"dalį ar visus įsigytus sklypus parduoti pensijų ar kitiems fondams" Finasta pensiju fondai?
2008 12 01 13:12     #4301
Vienas britų lordas yra kada tai labai tiksliai pasakes - yra trys budai bankrutuoti: 1.greiciausias - arkliu lenktynes 2.maloniausias-moterys 3.patikimiausias - zemes ukis
2008 12 01 14:50     #4302
To uno teisingai... Kaip tik apie graika , gyvenusi LT Lrytas siandien rase - tip top ant karviu bankrutavo...
2018 07 11 15:03     #39208
 
Nice post. I was checking constantly this blog and I’m impressed! Extremely useful info specially the last part   I care for such information a lot. I was seeking this certain info for a long time. Thank you and good luck.
Julia Mattos
2018 07 12 16:11     #39218
 
Thanks for the blog loaded with so many information. Stopping by your blog helped me to get what I was looking for.
http://www.crossbowarticles.com
2018 07 14 15:48     #39227
 
This was really an interesting topic and I kinda agree with what you have mentioned here!
subicevac.com
2018 07 15 14:36     #39237
 
I just want to let you know that I just check out your site and I find it very interesting and informative..
acim
2018 07 20 11:17     #39286
 
Thanks for your post. I’ve been thinking about writing a very comparable post over the last couple of weeks, I’ll probably keep it short and sweet and link  to this instead if thats cool. Thanks.
learn here
2018 07 22 08:28     #39303
 
I am very happy to discover your post as it will become on top in my collection of favorite blogs to visit.
check it out
2018 07 22 11:19     #39306
 
Great  post, you have pointed out some  fantastic  points , I  likewise  think  this s a very  wonderful website.
go now
2018 07 24 09:14     #39324
 
I really loved reading your blog. It was very well authored and easy to undertand. Unlike additional blogs I have read which are really not tht good. I also found your posts very interesting. In fact after reading, I had to go show it to my friend and he ejoyed it as well!
 
Lebensversicherung kündigen
2018 07 29 09:06     #39375
 
Super-Duper site! I am Loving it!! Will come back again, Im taking your feed also, Thanks. 
monbazar.ca
2018 07 29 17:25     #39392
 
Please continue this great work and I look forward to more of your awesome blog posts.
sharrardlaw.com
2018 07 30 13:56     #39398
 
I am very much pleased with the contents you have mentioned. I wanted to thank you for this great article.
<a href='https://acourseinmiraclesnow.com/'>acim</a>
2018 07 30 13:57     #39399
 
I am very much pleased with the contents you have mentioned. I wanted to thank you for this great article.
 
acim
2018 07 31 16:17     #39415
 
Most of the time I don’t make comments on websites, but I'd like to say that this article really forced me to do so. Really nice post!
online study resources
2018 08 19 11:53     #39618
 
Nice post! This is a very nice blog that I will definitively come back to more times this year! Thanks for informative post.
suzuki coin

 
2018 08 25 11:17     #39666
 
I’ve been searching for some decent stuff on the subject and haven't had any luck up until this point, You just got a new biggest fan!..
regent seven seas cruise

 
2018 08 27 11:08     #39693
 
Thank you for some other informative website. The place else may just I get that kind of information written in such a perfect method? I have a venture that I am simply now running on, and I’ve been at the glance out for such info.
sfinvestorsummit.com

 
2018 09 02 09:20     #39762
 
Good article, but it would be better if in future you can share more about this subject. Keep posting.
 
paralegal near me
2018 09 03 14:22     #39783
thanks for the tips and information..i really appreciate it.. 
chipi
 
2018 09 05 21:25     #39810
 
This article gives the light in which we can observe the reality. This is very nice one and gives in depth information. Thanks for this nice article.
Infantino Baby Carrie
2018 09 13 18:12     #39848
Cool stuff you have got and you keep update all of us.
third eye activator
 
2018 09 17 18:27     #39905
  
I really impressed after read this because of some quality work and informative thoughts . I just wanna say thanks for the writer and wish you all the best for coming!. 
LED Panele
2018 09 28 12:07     #40118
 
Its a great pleasure reading your post.Its full of information I am looking for and I love to post a comment that "The content of your post is awesome" Great work.
wordpress site
2018 10 01 13:49     #40149
 
Wonderful article, thanks for putting this together! This is obviously one great post. Thanks for the valuable information and insights you have so provided here.
sports news
2018 10 02 10:21     #40160
The information you have posted is very useful. The sites you have referred was good. Thanks for sharing...
jui residence showflat
2018 10 03 13:15     #40184
 
Its a great pleasure reading your post.Its full of information I am looking for and I love to post a comment that "The content of your post is awesome" Great work. 
Prisluskivaci
2018 10 04 18:10     #40210
 
Great Information sharing .. I am very happy to read this article .. thanks for giving us go through info.Fantastic nice. I appreciate this post.
The Woodleigh residences showflat
2018 10 06 16:00     #40229
 
Please share more like that. 
Nyheter
2018 10 07 11:07     #40289
 
Thank you for very usefull information..
juniper hill location
2018 10 07 11:09     #40290
 
I recently came across your blog and have been reading along. I thought I would leave my first comment. I don't know what to say except that I have enjoyed reading. Nice blog. I will keep visiting this blog very often. 
juniper hill location
2018 10 08 15:59     #40330
 
I recently came across your blog and have been reading along. I thought I would leave my first comment. I don’t know what to say except that I have enjoyed reading. Nice blog, I will keep visiting this blog very often.
Eletricista
2018 10 08 15:59     #40331
 
I recently came across your blog and have been reading along. I thought I would leave my first comment. I don’t know what to say except that I have enjoyed reading. Nice blog, I will keep visiting this blog very often.
Eletricista
2018 10 08 16:03     #40333
 
I recently came across your blog and have been reading along. I thought I would leave my first comment. I don’t know what to say except that I have enjoyed reading. Nice blog, I will keep visiting this blog very often.
Eletricista
2018 10 14 13:47     #40513
 
These are some great tools that i definitely use for SEO work. This is a great list to use in the future.. 
urlaub mit snowtimes
2018 10 14 13:53     #40514
 
These are some great tools that i definitely use for SEO work. This is a great list to use in the future..
urlaub mit snowtimes.de
2018 10 14 15:54     #40521
 
Excellent information on your blog, thank you for taking the time to share with us. Amazing insight you have on this, it's nice to find a website that details so much information about different artists.
patong phuket hotel andatel
2018 10 23 16:43     #40884
 
Superbly written article, if only all bloggers offered the same content as you, the internet would be a far better place..
gaming rig computers
2018 10 31 16:11     #40954
 
Superbly written article, if only all bloggers offered the same content as you, the internet would be a far better place..
Thermorollen kaufen
2018 11 01 17:49     #41026
 
This is really a nice and informative, containing all information and also has a great impact on the new technology. Thanks for sharing it
broadcast encoder
2018 11 05 16:06     #41075
 
Wonderful article, thanks for putting this together! This is obviously one great post. Thanks for the valuable information and insights you have so provided here.
Umzugsfirma

 
2018 11 06 14:38     #41094
 
This is a great inspiring article.I am pretty much pleased with your good work.You put really very helpful information. Keep it up. Keep blogging. Looking to reading your next post.
Linoto
2018 11 07 15:40     #41106
 
i read a lot of stuff and i found that the way of writing to clearifing that exactly want to say was very good so i am impressed and ilike to come again in future.. 
https://essaysreasy.online/blog/compare-and-contrast-essay-topics

 
2018 11 08 16:40     #41172
 
This is a great inspiring article.I am pretty much pleased with your good work.You put really very helpful information...
The Link Directory
2018 11 18 15:34     #41495
 
I can see that you are an expert at your field! I am launching a website soon, and your information will be very useful for me.. Thanks for all your help and wishing you all the success in your business.
news

 
2018 11 22 12:27     #41527
 
Thank you so much for sharing this great blog.Very inspiring and helpful too.Hope you continue to share more of your ideas.I will definitely love to read.
AWS Cloud Practitioner
2018 11 28 12:40     #41564
 
I really enjoyed reading this post, big fan. Keep up the good work and please tell me when can you publish more articles or where can I read more on the subject? 
commercial awnings
2018 11 29 15:57     #41576
 
Superbly written article, if only all bloggers offered the same content as you, the internet would be a far better place..
Riverfront residences floor plan
2018 12 03 10:28     #41595
 
This is a great inspiring article.I am pretty much pleased with your good work.You put really very helpful information. Keep it up. Keep blogging. Looking to reading your next post.
park colonial showflat
2018 12 14 12:41     #41666
 
Thanks you very much for sharing these links. Will definitely check this out..
nikasticshop.com
2018 12 18 15:27     #41701
 
Nice blog and absolutely outstanding. You can do something much better but i still say this perfect.Keep trying for the best.
Krypto Index CIF200
2018 12 25 15:26     #41750
 
Thanks for this great post, i find it very interesting and very well thought out and put together. I look forward to reading your work in the future.
private investigator
2018 12 29 21:40     #41768
 
If you set out to make me think today; mission accomplished!  I really like your writing style and how you express your ideas.  Thank you.
tra giam can
2019 01 07 21:31     #41823
 
I am happy to find this post Very useful for me, as it contains lot of information. I Always prefer to read The Quality and glad I found this thing in you post. Thanks
Royal Home Painters Toronto

 
2019 01 10 15:20     #41845
 
I can set up my new idea from this post. It gives in depth information. Thanks for this valuable information for all,..
vipbox
2019 01 17 09:15     #41885
 
I just couldn't leave your website before telling you that I truly enjoyed the top quality info you present to your visitors? Will be back again frequently to check up on new posts.
party tents
2019 01 19 12:41     #41900
 
this is really nice to read..informative post is very good to read..thanks a lot!
Local SEO
2019 01 23 11:28     #41918
Wonderful illustrated information. I thank you about that. No doubt it will be very useful for my future projects. Would like to see some other posts on the same subject!  
kawaii shop
 
2019 01 24 10:09     #41927
 
this is really nice to read..informative post is very good to read..thanks a lot!
kpop merch
2019 01 31 11:29     #41971
 
Best work you have done, this online website is really cool with great facts.
orthopedic surgeon houston
2019 02 05 07:49     #42001
 
Best work you have done, this online website is really cool with great facts. 
https://www.fcsurplus.ca
2019 02 15 21:28     #42116
This is my first time i visit here. I discovered such a large number of fascinating stuff in your online journal particularly its dialog. From the huge amounts of remarks on your articles, I figure I am by all account not the only one having all the satisfaction here! keep doing awesome  Bryant
2019 02 21 16:55     #42143
 Interesting topic for a blog. I have been searching the Internet for fun and came upon your website. Fabulous post. Thanks a ton for sharing your knowledge! It is great to see that some people still put in an effort into managing their websites. I'll be sure to check back again real soon 먹튀사이트
2019 03 03 11:15     #42218
 
Admiring the time and effort you put into your blog and detailed information you offer!..
waterslide rentals cincinnati
2019 03 05 22:57     #42237
Much thanks to you a cluster for offering this to every one of us you really acknowledge what you are discussing! Bookmarked. If you don't mind likewise look for guidance from my site =). We could have a hyperlink change contract between us!
Aden
2019 04 29 15:32     #42610
 
Thanks for sharing nice information with us. i like your post and all you share with us is uptodate and quite informative, i would like to bookmark the page so i can come here again to read you, as you have done a wonderful job.
Dentist Uckfield
2019 05 07 14:38     #42683
 
I know your expertise on this. I must say we should have an online discussion on this. Writing only comments will close the discussion straight away! And will restrict the benefits from this information.
Heating and Cooling Home Service and Install
2019 05 12 13:22     #42711
 
I know your expertise on this. I must say we should have an online discussion on this. Writing only comments will close the discussion straight away! And will restrict the benefits from this information.
https://elojoseco.com
2019 05 15 15:02     #42727
 
Admiring the time and effort you put into your blog and detailed information you offer!..
Post Media Magazine
2019 05 19 13:22     #42743
I know your expertise on this. I must say we should have an online discussion on this. Writing only comments will close the discussion straight away! And will restrict the benefits from this information.
realizzazione siti web professionali
 
2019 05 20 23:45     #42752
 
Superbly written article, if only all bloggers offered the same content as you, the internet would be a far better place..
indianapolis in roof repair
2019 05 23 23:45     #42779
 
I have read your article, it is very informative and helpful for me.I admire the valuable information you offer in your articles. Thanks for posting it..
roof replacement Indianapolis
2019 05 27 20:00     #42795
 
I was looking at some of your posts on this website and I conceive this web site is really instructive! Keep putting up.. 
DAX realtime
2019 06 08 23:35     #42852
 
I really thank you for the valuable info on this great subject and look forward to more great posts. Thanks a lot for enjoying this beauty article with me. I am appreciating it very much! Looking forward to another great article. Good luck to the author! All the best!
Web Designer in Aurora CO
2019 06 09 21:45     #42862
 
I have bookmarked your blog, the articles are way better than other similar blogs.. thanks for a great blog!
garage door roller and hinge replacement
2019 06 11 12:57     #42883
 
Superbly written article, if only all bloggers offered the same content as you, the internet would be a far better place..
Moon Marketing
2019 06 15 10:33     #42915
 
This type of message always inspiring and I prefer to read quality content, so happy to find good place to many here in the post, the writing is just great, thanks for the post.
international freight forwarding
2019 06 15 21:09     #42923
 
Thanks for sharing this information. I really like your blog post very much. You have really shared a informative and interesting blog post with people..
international road transportation
2019 06 21 13:58     #42962
 
Your article has piqued a lot of positive interest.  I can see why since you have done such a good job of making it interesting.
viet finance news
2019 10 09 10:53     #43522
I may acknowledge that you have a spectacular proposal. You require to strive to comprise substantially a lot more creativity in your message. It will expeditiously bring in any type of kind of sort of website guest. There is some huge type of making treatments, as an instance, structure, strategy, along with the design. On the off possibility that you comprise of every one of these designs, you can make your blog websites all the more appealingly.
2019 11 06 15:13     #43697
 
I am happy to find this post Very useful for me, as it contains lot of information. I Always prefer to read The Quality and glad I found this thing in you post. Thanks
spirituality
2019 11 13 15:59     #43749
 
Nice post! This is a very nice blog that I will definitively come back to more times this year! Thanks for informative post.
leather bracelet for men
2019 11 13 17:37     #43753
 
Hello, I have browsed most of your posts. This post is probably where I got the most useful information for my research. Thanks for posting, maybe we can see more on this. Are you aware of any other websites on this subject.
оборудование для производства гофротары
2019 11 14 23:18     #43766
 
If you set out to make me think today; mission accomplished!  I really like your writing style and how you express your ideas.  Thank you.
hualien hotel
2019 11 23 23:16     #43835
 
This type of message always inspiring and I prefer to read quality content, so happy to find good place to many here in the post, the writing is just great, thanks for the post.
commercialista roma 
2019 11 26 20:19     #43867
 
I have not any word to appreciate this post.....Really i am impressed from this post....the person who create this post it was a great human..thanks for shared this with us.
Pháp Luân Công
2019 11 30 14:29     #43898
 
i read a lot of stuff and i found that the way of writing to clearifing that exactly want to say was very good so i am impressed and ilike to come again in future.. 
Alfred Hitchcock
2019 12 07 22:52     #43954
 
You completed a few fine points there. I did a search on the subject and found nearly all persons will go along with with your blog.
http://ypick.me
2019 12 09 13:55     #43966
 
I really appreciate this wonderful post that you have provided for us. I assure this would be beneficial for most of the people.
Consulta de psicoterapia en Moncloa
2019 12 09 14:00     #43967
 
Very interesting blog. Alot of blogs I see these days don't really provide anything that I'm interested in, but I'm most definately interested in this one. Just thought that I would post and let you know.
Consulta de psicoterapia en Moncloa
2019 12 10 14:32     #43980
 
I have read your article, it is very informative and helpful for me.I admire the valuable information you offer in your articles. Thanks for posting it..
mifuma
2019 12 10 16:36     #43985
 
This is a great inspiring article.I am pretty much pleased with your good work.You put really very helpful information. Keep it up. Keep blogging. Looking to reading your next post.
create your own t shirt
2019 12 10 16:39     #43986
 
I think this is an informative post and it is very useful and knowledgeable. therefore, I would like to thank you for the efforts you have made in writing this article.
customize your own t shirt
2019 12 13 12:32     #44015
 I would like to thank you for the efforts you have made in writing this article. I am hoping the same best work from you in the future as well. Thanks... Cool bathroom
2019 12 13 12:35     #44016
 Very good points you wrote here..Great stuff...I think you've made some truly interesting points.Keep up the good work. Jason Bognor
2019 12 16 13:09     #44035
 
Great article Lot's of information to Read...Great Man Keep Posting and update to People..Thanks
voyance internet
2019 12 16 14:28     #44041
 
Thanks for sharing this information. I really like your blog post very much. You have really shared a informative and interesting blog post with people..
voyance gratuite telephone
2019 12 16 14:32     #44042
 
Nice post! This is a very nice blog that I will definitively come back to more times this year! Thanks for informative post.
voyance gratuite amour
2019 12 19 16:18     #44088
 
I admit, I have not been on this web page in a long time... however it was another joy to see It is such an important topic and ignored by so many, even professionals. professionals. I thank you to help making people more aware of possible issues.
lifestyle blog
2019 12 25 12:41     #44156
 
I like this post,And I guess that they having fun to read this post,they shall take a good site to make a information,thanks for sharing it to me.
cbr testing
2019 12 25 15:18     #44161
 
Wonderful article, thanks for putting this together! This is obviously one great post. Thanks for the valuable information and insights you have so provided here.
homes for sale in navarre
2019 12 25 15:22     #44162
 
Thanks for sharing nice information with us. i like your post and all you share with us is uptodate and quite informative, i would like to bookmark the page so i can come here again to read you, as you have done a wonderful job.
Navarre homes for sale
2019 12 26 16:13     #44178
 
Wonderful illustrated information. I thank you about that. No doubt it will be very useful for my future projects. Would like to see some other posts on the same subject! 
Schwerlastauszüge
2020 02 15 20:56     #44533
 
I wanted to thank you for this great read!! I definitely enjoying every little bit of it I have you bookmarked to check out new stuff you post. 
wellbeingbodysite.com
 
 
2020 02 16 18:50     #44548
 
I recently came across your blog and have been reading along. I thought I would leave my first comment. I don't know what to say except that I have enjoyed reading. Nice blog. I will keep visiting this blog very often.  
thi cong noi that 2020
 
2020 02 18 08:37     #44567
 
Thank you very much for writing such an interesting article on this topic.  This has really made me think and I hope to read more.
My Hero Academia hoodie
 
2020 02 19 07:39     #44584
 
Great article with excellent idea!Thank you for such a valuable article. I really appreciate for this great information.. 
www.funjumps.com
 
2020 02 19 10:35     #44590
 
Nice knowledge gaining article. This post is really the best on this valuable topic. 
http://www.clydetheapplianceguy.com
 
2020 02 20 14:30     #44616
 
This is a great inspiring article.I am pretty much pleased with your good work.You put really very helpful information...
http://www.appleblossominn.net
 
2020 02 21 12:33     #44623
 
I wanted to thank you for this great read!! I definitely enjoying every little bit of it I have you bookmarked to check out new stuff you post.
http://www.adidas-eyewear.com
 
2020 02 22 15:37     #44640
 
I read that Post and got it fine and informative.
Redshaw Plumbing and Drainage
 
2020 02 25 10:43     #44677
 
Nice knowledge gaining article. This post is really the best on this valuable topic.
du lich nuoc ngoai
 
2020 02 27 17:06     #44704
 
I like this post,And I guess that they having fun to read this post,they shall take a good site to make a information,thanks for sharing it to me.
dự án vinhomes ocean park
 
2020 02 28 16:03     #44719
 
This is a great inspiring article.I am pretty much pleased with your good work.You put really very helpful information...
Vinhomes ocean park
 
2020 02 29 11:19     #44730
 
Wow what a Great Information about World Day its very nice informative post. thanks for the post.
xe ô tô điện việt nam
 
2020 02 29 17:35     #44744
 
Thank you for some other informative website. The place else may just I get that kind of information written in such a perfect method? I have a venture that I am simply now running on, and I’ve been at the glance out for such info.
cvvshop.su
2020 03 01 12:40     #44757
 
This is a great inspiring article.I am pretty much pleased with your good work.You put really very helpful information...
xe o to dien
 
2020 03 03 18:26     #44789
 
Hi! Thanks for the great information you have provided! You have touched on crucuial points!
chậu hoa lan hồ điệp
 
2020 03 05 13:03     #44808
 
It proved to be Very helpful to me and I am sure to all the commentators here! 
virtual phone number
 
2020 03 06 13:47     #44825
 
Yes i am totally agreed with this article and i just want say that this article is very nice and very informative article.I will make sure to be reading your blog more. You made a good point but I can't help but wonder, what about the other side? !!!!!!THANKS!!!!!!
cầm sim
 
2020 03 07 18:32     #44849
 
Thanks for posting this info. I just want to let you know that I just check out your site and I find it very interesting and informative. I can't wait to read lots of your posts.
áo thun trơn giá sỉ
 
2020 03 07 20:55     #44852
 
Thank you again for all the knowledge you distribute,Good post. I was very interested in the article, it's quite inspiring I should admit. I like visiting you site since I always come across interesting articles like this one.Great Job, I greatly appreciate that.Do Keep sharing! Regards,
Zahnarztpraxis Bern
2020 03 08 19:27     #44888
 
Very nice article, I enjoyed reading your post, very nice share, I want to twit this to my followers. Thanks!. 
https://walkonwatermovie.com
 
2020 03 09 16:06     #44906
 
it was a wonderful chance to visit this kind of site and I am happy to know. thank you so much for giving us a chance to have this opportunity..
https://ruleoflawinstitute.org
2020 03 10 14:07     #44931
 
I wanted to thank you for this excellent read!! I definitely loved every little bit of it. I have you bookmarked your site to check out the new stuff you post.
Notary Pleasanton
2020 03 10 14:11     #44932
 
This is a great inspiring article.I am pretty much pleased with your good work.You put really very helpful information...
mua chung cư bình dương
 
2020 03 11 16:13     #44963
 
Thank you for very usefull information.. 
shop hoa tuoi o tphcm
 
2020 03 11 18:56     #44969
 
Thanks for your post. I’ve been thinking about writing a very comparable post over the last couple of weeks, I’ll probably keep it short and sweet and link  to this instead if thats cool. Thanks.
Avenue South Residence
2020 03 13 22:28     #45005
 
thanks for this usefull article, waiting for this article like this agvcain.
Zahnklinik Bern
 
2020 03 15 09:23     #45039
 
 
This is a great inspiring article.I am pretty much pleased with your good work.You put really very helpful information. Keep it up. Keep blogging. Looking to reading your next post. 
Any Jerseys
2020 03 15 14:13     #45052
 
Hello There. I found your blog using msn. This is an extremely well written article. I will be sure to bookmark it and return to read more of your useful information. Thanks for the post. I’ll certainly comeback.
caravan repairs
2020 03 17 17:47     #45079
 
This is a great inspiring article.I am pretty much pleased with your good work.You put really very helpful information...
Zahnarztpraxis Luzern
 
2020 03 17 17:48     #45080
 
I like this post,And I guess that they having fun to read this post,they shall take a good site to make a information,thanks for sharing it to me.
Zahnarztpraxis Luzern
 
2020 03 17 17:55     #45081
 
Wonderful article, thanks for putting this together! This is obviously one great post. Thanks for the valuable information and insights you have so provided here.
Zahnarztpraxis Luzern
 
2020 04 07 23:27     #45111
 
I really appreciate this wonderful post that you have provided for us. I assure this would be beneficial for most of the people.
mua thú cưng online

Ekonominis kalendorius

Prekybos statistika realiu laiku

Techninės analizės įrankis