Komentarai 6 Siųsti draugui Spausdinti Vertinimas Neįvertintas

Apie indėlių draudimą plačiau

interviu | 2008-11-05 | Spekuliantai.lt apžvalgos | perskaitė: 5810
Apie indėlių draudimą plačiau Spekuliantai.lt susisiekė su valstybės įmonės „Indėlių ir investicijų draudimas“ direktoriumi Raimundu Žilinsku ir paprašė šiek tiek plačiau pak
Spekuliantai.lt susisiekė su valstybės įmonės „Indėlių ir investicijų draudimas“ direktoriumi Raimundu Žilinsku ir paprašė šiek tiek plačiau pakomentuoti Lietuvoje veikiantį indėlių draudimą. Kai kuriuos atsakymus papildė ir Lietuvos banko atstovų komentarai.

1. Kaip galėtumėte trumpai apibūdinti indėlių draudimą?

Indėlių draudimas - tai tokia indėlių apsaugos priemonė, kuri kredito institucijų bankroto atveju įstatymo numatytais būdais išmoka indėlininkams kompensacijas.

2. Ar piniginės lėšos bankuose taip pat pakliūna po šiuo draudimu?

Iš tiesų, įstatymų nustatyta tvarka draudžiamos kredito įstaigų klientų piniginės lėšos, laikomos tiek banko sąskaitose (einamosiose sąskaitose), tiek indėlio sąskaitose, įskaitant ir sukauptas palūkanas, ir kitos klientui priklausančios lėšos, t.y. visi kredito įstaigoje kliento laikomi pinigai. Tik čia reikėtų atkreipti dėmesį į valiutas. Draudimas galioja Europos Ekonominės Erdvės (EEE) valiutoms + JAV doleriui.

3. Lietuviškiems bankams galioja 100 tūkst. eurų draudimas. Įvykus „įvykiui“, per kiek laiko ir kas turėtų išmokėtų apdraustas lėšas?

Draudimo išmokas išmoka indėlius draudžianti institucija. Išmokėjimas, jei sąlygos tai leidžia, įvykdomas per 3 mėn. nuo bankroto paskelbimo. Tačiau, dėl tam tikrų situacijų, draudimo bendrovė atskiru sprendimu gali išmokėjimą nukelti dar 2 laikotarpiams po 3 mėn. T.y. maksimalus draudimo išmokėjimo terminas yra 9 mėn.

LB papildymas: Indėlininkų reikalavimai bankui dėl likusios negrąžintos (spekuliantai.lt: virš 100 tūkst. eurų) indėlio dalies tenkinami pagal Bankų įstatymo 87 nustatytą kreditorių reikalavimų tenkinimo eilę iš lėšų gautų pardavus banko turtą arba kreditoriams perduodant banko turtą.

LB papildymas: Pagal šių metų spalio 14 dieną Seimo pakeistą Indėlių ir įsipareigojimų investuotojams draudimo įstatymą komerciniuose bankuose ir kredito unijose visi laikomi indėliai iki 2009-ųjų spalio pabaigos 100 proc. apdrausti iki 100 tūkst. eurų (345,3 tūkst. litų). Ši nuostata įsigaliojo nuo šių metų lapkričio 1 d.

4. Tarkim, kad pilietis dviejuose Lietuvos bankuose turi indėlius, o viename ir kitame banke laikomų indėlio suma neviršija 100 tūkst. eurų. Susumavus abu indėlius, gauname didesnę sumą už 100 tūkst. eurų. Abiejų bankų bankroto atveju, pilietis gali tikėtis atgauti visą, ar tik iki 100 tūkst. eurų sumą?

Indėlių draudimas taikomas viename banke vienam indėlininkui. T.y. indėlininko turtas tarp bankų nesumuojamas ir tokiu atveju indėlininkas gautų 2 draudimo išmokas, iš kurių kiekviena bus iki 100 tūkst. eurų.

5. Kaip manote, ar šiandieniniai indėlininkai Lietuvoje gali vis dar ramiai miegoti?

Iš tų ataskaitų, kurias gauname, draudžiamų indėlių apimtys nemažėja. Neramų rugsėjo mėnesį draudimo apimtys netgi nežymiai išaugo. Plačiau viską galėtų pakomentuoti Lietuvos banko, kaip priežiūros institucijos, atstovai.

LB komentaras: Taip, gali, nes Lietuvoje sukurta ir veikia indėlių draudimo sistema.

6. Jei teisingai supratome, tai užsienio šalių bankams, kurie veikia Lietuvos teritorijoje įsteigę filialą, galioja ne Lietuvos, bet motininės šalies indėlių draudimas.

Taip, taip ir yra.

LB komentaras: Laikantis indėlių ir įsipareigojimų investuotojams draudimo įstatymo, užsienio banko filiale laikomi indėliai gali būti apdrausti pagal užsienio valstybės teisės aktus.

7. Gal galite išvardinti šiuos filialus ir apdraustų sumų ribas?

Lietuviškas draudimas šiuo metu negalioja 3 kredito įstaigų filialams. Tai Unicredit bank (draudimas Latvijoje), Nordea (draudimas Suomijoje) ir Danske bankas (draudimas Danijoje).

Spekuliantai.lt papildomai pasidomėjo dėl draudimo sumų. Unicredit banke draudžiama 60000 eurų sumai, Danske banke 200000 kronų (~138000 litų) ir Nordea 50000 eurų.

8. Tarkime Lietuvos pilietis turi lėšų ES erdvėje veikiančiame banke. Bankas bankrutuoja ir pilietis ketina atgauti pagal tos šalies įstatymus priklausančią sumą. Kur jis pirmiausia turėtų kreiptis? Kas jam galėtų padėti?

Kiekviena valstybė turi savo taisykles, tačiau pirmiausia reikėtų kreiptis į bankrutavusią įstaigą ir (arba) užsienio valstybės draudimo įstaigą pasiteirauti apie visą eigą.

9. Kur galima plačiau pasiskaityti apie indėlių draudimą tiek Lietuvoje, tiek ES?

Lietuvoje nemažai informacijos rasite http://www.iidraudimas.lt svetainėje. Daugiau informacijos ir kitas ES draudimo įstaigas (tikiuosi, kad neprireiks) galite rasti http://www.efdi.eu/ svetainėje.

LB komentaras: Taip pat naudinga paskaityti Lietuvos Respublikos indėlių ir įsipareigojimų
investuotojams draudimo įstatymą, jį galima rasti čia: http://www3.lrs.lt/pls/inter3/dokpaieska.showdoc_l?p_id=329215

Nuoširdžiai dėkojame už atsakymus
Taip pat skaitykite

Vakar dienos JAV akcijų biržos sesija privertė sunerimti

Kokiomis nuotaikomis rinkos gyvens šią savaitę?

Kodėl dabar krenta aukso kaina?

Eilinė prognozė – rimtos korekcijos sulauksime jau greitai. Ar išsipildys?

2017-03-22 | Spekuliantai.lt apžvalgos 2017-03-20 | Spekuliantai.lt apžvalgos 2017-03-08 | Spekuliantai.lt apžvalgos 2017-03-06 | Spekuliantai.lt apžvalgos

Komentarai2008 11 05 14:33     #4133
o kaip su busto paskolom kai bankas bankrutuoja ? gal nereikia moketi ?
2008 11 05 14:55     #4134
busto paskolas perleis ismusinetojams, kurie ismus per du menesius litus, o ne per 40 metu
2008 11 05 15:40     #4135
Doncikaz, labai teisingai. O jeigu litų kartais neturėtum, išmuš dantis ir nusuks galvą
2008 11 05 22:20     #4138
Draudimo ismokos valiuta yra litai? t.y. net indeli laikant eurais ar doleriais, ivykus draudiminiam ivykiui, kompensacija bus ismokama litais ar valiuta kuria ir buvo laikomas indelis?bijau kad tokiu atveju ivykus devalvacijai gautume mazesne pinigu suma eurais nei laikeme.
2008 11 06 09:11     #4143
Reikejo paklausti, kiek tame draudimo fonde yra pinigu ir is kur paims trukstamus. Jei bankrutuotu Siauliu ar Medicinos bnakas tai gal dar ir uztektu to sukaupto milijardo - bet visi like tai atgautu turbut po 10 metu.
2008 11 06 12:13     #4145
Tam ir yra Liet.Bankas, kuris tikrina banko būklę įskaitant blogų skolų dydžius.

Ekonominis kalendorius

Prekybos statistika realiu laiku

Techninės analizės įrankis

Privatumo politika Reklama Kontaktai Paskolos RSS RSS
© 2006-2021 UAB All Media Digital