Komentarai 4 Siųsti draugui Spausdinti Vertinimas Neįvertintas

Krizė ir galimybės

Nojus | 2008-10-13 | Rinkos aktualijos | perskaitė: 3446
Krizė ir galimybės Situacijos rinkose privertė sudrebėti ne vieną investuotoją. Tokių didelių kritimų ir tokios situacijos apskritai nematė nė vienas investuotojas ar mak

Situacijos rinkose privertė sudrebėti ne vieną investuotoją. Tokių didelių kritimų ir tokios situacijos apskritai nematė nė vienas investuotojas ar makleris pasaulyje, rinkose dirbantis 25 ir net daugiau metų. Nežiūrint didelių kritimų pasaulio biržose, investuotojai turėjo progų užsidirbti pirkdami ir „long“ instrumentus. Tai geras metas užsidirbti ir dabar bei geras metas pirkti akcijas su didelėmis nuolaidomis dabar ir skaičiuoti pelną ateityje.

Nuspėti galimas kainų kryptis šiomis dienomis nebuvo itin sudėtinga. Ypač jei bandoma nuspėti finansų sektoriaus bendrovių akcijų kainų kryptį. Be abejo, spėjimai yra reliatyvus dalykas, suklysti lengva. Tačiau esant bendroms rinkų nuotaikoms, idėją investavimui rasti lengva.

Taigi, turime idėją, kad bankų sektoriaus akcijos kris, ir iš to galima užsidirbti. Surasti tinkamą ar tinkamas tam akcijas ir jas „shortinti“ yra daug pastangų reikalaujantis dalykas, ypač jei ieškotojas yra naujokas Wallstreet‘e. Todėl geriausia rinktis ne akcijas pačiam ir jas „shortinti“ (nepamirškim, kad rinkose pasitaiko tokie dalykai, kaip „shortų“ draudimai), o fondus, kurie investuoja į mums reikalingus instrumentus. Tiksliau, pasirenkam ETF‘us (Exchange-traded fund).

Rasti reikalingą ETF‘ą jau kur kas paprasčiau. Yra portalų, kuriuose galima rasti viską, ką reikia žinoti apie ETF‘us. Tarp populiarių yra http://seekingalpha.com/ ; http://www.indexuniverse.com/sections/data.html . Jau nekalbant apie Yahoo ir MSN Money portalus. Jeigu mums reikia fondo, kuris kyla rinkoms krentant, tai renkamės „Bear-market“ kategorijos ETF‘us. Nemažai ETF‘ų čia yra svertinių. Dažniausiai svertas būna 1:2. Tai ir smagu, bet tai ir rizikinga, ypač šioje panikuojančioje ir dideliais svyravimais pasižyminčioje rinkoje.

Žiūrim, ką įdomesnio čia pastebėjom:
UltraShort Financials ProShares (SKF) ETF‘as „shortina“ Dow Jones U.S. Financials index‘ą. Fondas yra svertinis, t.y. indeksui pakitus vienu procentu, ETF‘as pakinta dviem. Todėl instrumento svyravimai yra labai dideli ir tai pakankamai rizikingas instrumentas investuojant trumpu periodu. Tačiau ilgu periodu ta rizika niveliuojasi.
Nuo 2007 m. liepos vidurio iki 2008.10.10 ETF vertė pakilo 125%. Tai, be abejonės, puikus rezultatas, įvertinus tai, kad kitais instrumentais prekiaujant prasidėjo praradimų metas. Žinoma, niekas dar 2007 m. liepą garsiai nekalbėjo apie krizę, tad investuojančių į panašius instrumentus ir nebuvo daug. Tačiau šiemet, apie krizę prabilus iš visų įmanomų ruporų, toks ETF‘as pasidarė itin patrauklus. Laikotarpyje nuo 2008.05.02 iki 2008.07.15 jo vertė pakito +129,19%.


1 pav. SKF grafikas nuo metų pradžioje.

Vėliau sekė „optimistinis“ periodas rinkoje, kai SKF judėjo į apačią. Bet nacionalizacijos bumas, taip vadinamas, „bailout‘as“ priminė, kad dar galima bandyti spėti į traukinį. Spalio 6 d. suveikė fraktalinis pirkimo signalas (rodyklė). Einama į poziciją. Spalio 10 d. ETF‘as pasiekia maksimumą ir pradeda judėti į apačią. Tokioje rizikingoje rinkoje geriau poziciją palikti. Tuo labiau, kad susiformavo bear reverso baras. Tuo pačius šis baras yra ir 1-mas Wismano signalas „shortintojams“. Per šį laikotarpį buvo galima užsidirbti 37,39% ir daugiau.


2 pav. SKF grafikas per paskutinį laikotarpį.

Mažiau rizikingas (mažesniais svyravimais) yra SKF „brolis“ Short Financials ProShare (SEF). Tai tas pats SKF tik be sverto. ETF‘as egzistuoja viso labo nuo š.m. liepos 22 d. Todėl „pasireikšti“ galėjo tik per „Didžiąją palūkanų normų mažinimo savaitę“.
Nuo pat pradžios iki spalio 10 d. fondo vertė pakilo 24,37%. O per praeitą savaitę, kai suveikus fraktaliniam pirkimo signalui (rodyklė) ir įėjus į poziciją iki penktadienio, buvo galima uždirbti 21,42%. Kaip matome, gerokai mažiau nei SKF, bet su mažesne trumpalaike rizika.


3 pav. SEF grafikas.

Dar vienas įdomus rinkos „naujokas“ yra „Japonijos shortas“ - UltraShort MSCI Japan ProShares (EWV). Jo „darbas“ yra „shortinti“ MSCI Japan index‘ą. Jis taip pat svertinis (1:2). Tad paskutinėmis savaitėmis pasižymėjo stipriais svyravimais. Nuo ETF‘o pradžios iki spalio 10 d. fondo vienetų vertė padidėjo 131,64%.
O per paskutinį laikotarpį, pasinaudojus panika rinkose, buvo galima taip pat solidžiai uždirbti – +45,57%.


4 pav. EWV grafikas. Paskutinis baras atrodo grėsmingai: bear reverso baras, bei gap‘as. Likti pozicijoje rizikinga.

Pasirinkus kiek platesnį instrumentą - ProShares UltraShort S&P 500 (SDS) – matomas atvejis, analogiškas jau aprašytiems. Nuo fondo pradžios jo vertė pakito 49,84%, o nuo krizės pradžios – 126,75%.


5 pav. SDS grafikas.

Ir visi kiti „bear market “ETF‘ai, pvz. UltraShort Basic Materials ProShares (SMN), elgėsi labai ir labai panašiai. Paprasčiausiai, reikia tik pasiieškoti ir susirasti sau tinkamiausią.

Bepigu daryti TA su praeities duomenimis. Gudriam čia labai lengva būti ir, atrodo, variokai skambėdami patys į sąskaitą subyra. Gal būt jau atėjo tas krizės pabaigos periodas, kai niekas nenori pirkti, kai optimistų jau nebeliko. Taip pat aptartos pozicijos verčia susimąstyti, ar tik jose nebus trendo apsivertimas. Todėl paieškom priešingų ETF‘ų...

PowerShares Dynamic Banking (PJB) ETF‘as yra tarsi veidrodinis SEF atspindys. Įdomumo dėlei, jo vertė nuo 2007 liepos pradžios krito 23,32%.
Priešingai nei „shortų“ ETF‘ai, spalio 10 d. čia susiformavo Bull reverso baras ir 1-mo Wismano signalas. Todėl rinkai išliekant optimistinei, galima surizikuoti įeiti į poziciją, kaina pakilus virš 17,58. O stop loss‘u pasirinkę tašką 14,27.


6 pav. PJB grafikas.

Kiti du labai panašūs ETF‘ai yra SPDR KBW Regional Banking (KRE) ir SPDR KBW Bank (KBE). KBE pozicijoje, suveikus 1-mam Wismano signalui, įeinama kainai pakilus virš 26,67, o SL yra 25,97. KRE pozicijoje atitinkamai virš 30,47 ir 24,90.



7 ir 8 pav. KBE ir KRE grafikai.

Kitas, ne mažiau įdomus, ETF‘as apima jau ne sektorių, o visą regioną. Tai, taip vadinamas, Rusijos ETF‘as Market Vectors Russia ETF (RSX). Nuo aukščiausio taško š.m. gegužę iki spalio 10 d. fondas nuvertėjo 71%. Dabar jis rodo 1-mo Wismano signalą. O tai reiškia, kad įeidinėti galima rinkai kylant ir kaina pakilus virš 17,32. Stop loss‘as – 14,70.
Antra vertus, nuspėti kryptį neturėtų būti labai sudėtinga. Pirmą dienos pusę, mes stebim įvykius Maskvoje, antroje – Niujorke, kur ir kotiruojamas šis ETF‘as. Todėl nuspėti įvykių eigą Niujorke nėra labai sudėtinga. Na bet čia tiems, kurie jaučia rinkos pulsą ir seka įvykius.


9 pav. RSX grafikas.

ETF‘ų įvairovė, mums leidžia pasirinkti instrumentus adekvačius situacijai rinkoje: kylant renkamės „bull market“ kategorijos ETF‘us, krentant – „bear market“. Viskas atrodo labai paprasta... Tačiau kai reikia apsispręsti, susivokti, kur link dabar eina rinka, uždavinys keblokas pasidaro. Problematiką didina dar ir tai, kad į rinkos žaidimą labai stipriai įsivėlė ir viso pasaulio politikai. Kas įneša dar didesnio neapibrėžtumo. Blogai tai, kad valdžios vyrai mėgsta rinktis „į toosą“ savaitgaliais. Todėl palikti atviras pozicijas savaitgaliams dabar yra labai rizikinga. O savaitės kryptį ir nuotaikas nustatyti per pirmadienį ir antradienį būna sunku. Kai trendas matosi akivaizdžiai, žiūrėk jau ir savaitgalis.

Pagrinde ETF‘ais prekiaujama AMEX, Londono, Paryžiaus biržose.

Manau, kad šis straipsnis galėtų būti straipsnių serijos, galimybėms ne Lietuvoje aptarti, pradžia. Siūlykit savo idėjas, rašykite, kaip Jums sekasi....

Sėkmės investuojant!

Taip pat skaitykite

Paskolų tipai: ką derėtų žinoti?

Trūkstamą pinigų sumą gali finansuoti paskolų bankas

Paskola suteikia galimybę įsirengti svajonių namus

Paslaugos, padedančios efektyviau valdyti verslą

2019-02-06 | Rinkos aktualijos 2018-09-07 | Rinkos aktualijos 2018-06-06 | Rinkos aktualijos 2018-01-09 | Rinkos aktualijos

Komentarai



2008 10 13 21:16     #3972
Aciu Nojau, lauksiu tesinio.Sekmes
2008 10 14 08:45     #3973
smagu paskaitineti apie si bei ta "is kitos operos", bet paprastai apie tai rasoma jau post factum. Taciau is ziniu ir ideju bagazo sukaupto dabar galima tureti nemenkos naudos ateity. Sweikintina ideja 10 balu
2008 10 14 09:12     #3974
As dar truputi itarus, galvoju kad tie pardavejai tik laikinai atsitrauke, leisdami rinkai atskvepti. Dar laukia vienas Islandijos banko nacionalizavimas, lemanu broliai gal dar ne viska issipardave... Manau bus dar vaizdu iki Kaledu, bus...
2008 10 14 11:17     #3975
Geras straipsnis. Dekui.

Ekonominis kalendorius

Prekybos statistika realiu laiku

Techninės analizės įrankis

Privatumo politika Reklama Kontaktai Paskolos RSS RSS
© 2006-2024 UAB All Media Digital