Komentarai 5 Siųsti draugui Spausdinti Vertinimas Neįvertintas

Po krizių

spekuliantai.lt | 2009-03-18 | Rinkos aktualijos | perskaitė: 6365
Po krizių Kiekviena iš praėjusių ekonominių krizių vienaip ar kitaip įtakoja tolesnę visuomenės, valstybės, institucijų raidą. Greičiausiai, ir ši krizė pal

Kiekviena iš praėjusių ekonominių krizių vienaip ar kitaip įtakoja tolesnę visuomenės, valstybės, institucijų raidą. Greičiausiai, ir ši krizė paliks žymų pėdsaką tolimesniame mūsų gyvenime.


Pasekmės valstybei
Tradiciškai valstybinės struktūros krizių metu būna atsparesnės už darbo rinką. Priežastis labai triviali: valstybė visada turi finansinių resursų ir visada gali valdininkams išmokėti algas ir teikti lengvatas. O ir atleidimų valstybiniame sektoriuje būna gerokai mažiau. Todėl krizių metu padidėja biudžetinių darbo vietų populiarumas. Analitikai pastebi, kad dėl to pagerėja biurokratinio aparato darbas, tai į naudą valstybei. Tačiau nauda nėra tokia didelė, palyginus kokią kainą už tai sumoka mokesčių mokėtojai. Ir ilgalaikėje perspektyvoje talentingų darbuotojų pagausėjimas priveda prie valdžios degradacijos.

Kita medalio pusė yra ta, kad krizių metu padidėja korupcija. Nieko nuostabaus, kas dabar gali leisti sau išlaidauti, tai tik valstybė. Juk ji irgi kažką perka, vysto kažkokius projektus, kuriuos būtina daryti ir pan. Jau šių metų pradžioje Transparency International perspėjo apie augančią korupciją visame pasaulyje.

Krizės metu padidėja profesanalios karinės tarnybos populiarumas. Nieko nuostabaus. Masinė bedarbystė jaunų žmonių tarpe verčia juos ieškoti pajamų šaltinio bet kur. Pavyzdžiui, vien tik JAV per paskutinį 2008 metų ketvirtį įvykdė penkių metų planą.

Manoma, kad ši krizė turės didelės įtakos ekologinei politikai. Dėl sumažėjusių gamybos apimčių ir išmetamųjų automobilinių dujų visame pasaulyje, sumažės teršalų, sukeliančių šiltnamio efektą, išmetimas į aplinką. Negiama šio reiškinio pusė yra ta, kad aplinkosauga gali būti nustumta į antraeilį planą, sumažintas finansavimas. Anksčiau skatinta biokuro gamyba dabar, dėl sumažėjusių naftos kainų, yra paprasčiausiai nuostolinga. Kita kritusių žaliavų kainų rinkose neigiama išdava yra nepelninga antrinių žaliavų perdirbimo veikla. Vien makulatūros kaina per metus krito nuo 105 USD iki 25 USD už toną. Atliekos paprasčiausiai dabar neperdirbamos. O tie, kas perdirbinėja, turi didžiulis nuostolius. Greitai miestus sups didžiuliai sąvartynai.Pasekmės visuomenei
Kiekviena krizė įtakoja visuomenės gyvenimo būdo ir žmonių pasaulėžiūros pasikeitimus. Kartais tai būna trumpalaikiai pokyčiai, kartais jie gali išlikti labai ilgam.
Analitikai JAV pastebėjo, kad 2008 metų pabaigoje apie 20% amerikiečių neapmoka medicininių sąskaitų. Jie rečiau kreipiasi į gydytojus, mažiau vartoja vaistų. Tokia tendencija gali tik dar labiau sustiprėti. Jau dabar JAV ligoninėse atliekama gerokai mažiau procedūrų. Labiausiai krizės padarinius jaučia lazerinės akių korekcijos ir kosmetinės chirurgijos sektoriai. Ir tokios tendencijos fiksuojamos visame pasaulyje.

Krizių metu labai padidėja religijų ir ezoterikos populiarumas. Net Kašpirovskis sugrįžo į Rusijos TV ekranus. Krikščioniškajame pasaulyje bažnyčių lankomumas ženkliai padidėja. Tačiau Azijoje yra priešinga tendencija. Žmonės pradeda dirbti daugiau valandų, ir bažnyčios ar kitos apeigų vietos, lankymui paprasčiausiai nebelieka laiko.


Kai kurios krizės pasėkmės matomos labai akivaizdžiai net ir dabar. Tereikia užeiti į mėgstamą kavinę. Krizių metu restoranų, kavinių ir pub‘ų lankomumas krenta drąstiškai, net iki bankrotų. Bet kas įdomiausia, žmonės nenustojo gerti alkoholio. Net gi priešingai, jo išgeriama daugiau, tik pigesnio ir prastesnės kokybės. O Jack Daniels ir Finlandia gamintoja paskelbė, kad jos pajamos šiais metais stabiliai auga toliau. Gerti pradeda net tie, kurie anksčiau alkoholio nevartodavo. Šis reiškinys stipriausias nemusulmoniškuose kraštuose.

Nusikalstamumo lygio augimas dėl ekonominio nuosmūkio dar nėra vienareikšmiškai įrodytas, bet to ignoruoti negalima. Stebėjimai patvirtinama, kad krizių metu stripriai išauga sukčiavimo aukų skaičius. Padaugėja šeimyninių dramų ir buitinių nusikaltimų. Tai dažniausiai pastebima tuose regionuose, kur didžiausia bedarbystė ir atlyginimų sumažėjimas.

Krizės yra palankus metas organizuotoms nusikaltėlių grupuotėms įsigyti legalaus verslo bendrovių. JT Tarpregioninių tyrimų institutas pastebėjo, kad narkotikų karteliai dabar supirkinėja bendrovių, ypač probleminių bankų akcijų paketus.

Ekonominių krizių metu sumažėja studentų, vysktančių studijuoti į užsienio aukštąsias mokyklas, skaičius. Jie mielai renkasi alternatyvas savoje šalyje. Apie tokia tendencijas jau pranešė Pietų Korėja ir Malaizija.

Kai kurių ekonomistų manymu, krizės metu išsiauklėjusi karta būna „protingesnė“ nei jų tėvai ir vaikai. Tokios kartos žmonės vengia finansinių rizikų, rečiau pakliūna siukčiams ant kabliuko, konservatyviai investuoja ir stengiasi nelaikyti pinigų kojinėse.


Pasekmės kultūrai
Tradiciškai kultūra tampa viena pirmųjų krizės aukų. Muzikantai, aktoriai, dailininkai, architektai negauna naujų užsakymų, pajamos sumažėja ne procentais, bet kartais. Bet, be abejo, tai ne vienintelė įtaka kultūrai. Kažkas pastebėjo, kad krizių metu atsiranda naujų meno krypčių, tendencijų. Atsiranda nauji talentai ir nemirtingi meno kūriniai.

Plačiai žinoma krizės įtaka madai. Jau po Antrojo pasaulinio karo moteriškų sijonų ilgis tapo ekonomikos sveikatos indikatoriumi: kuo ilgesni sijonai, tuo sveikesnė ekonomika. Kiti mados specialistai antrina, kad ir moterų plaukų ilgis atspindi makroekonominius duomenis. Trumpi moterų plaukai reiškia krizės laikus.
Vieno JAV universiteto psichologai išanalizavo Playboy modelių įvaizdį nuo 1960 iki 2000 metų (labai jaudinanti analizė turėjo būti). Išaiškėjo, kad žurnalas rinkdavosi tokius modelius, kurių tipas labiausiai atitikdavo nūdienos situaciją. Pavyzdžiui, pastebėjo, kad sunkiais JAV laikais, Playboy modeliai atrodydavo vyresnės, lieknesnės, mažesnės krūtinės apimties ir t.t.

2009 Vasario viršelis:


Krizių metu padidėja pažintinių, ekonominių, istorinių, švietimo knygų paklausa. Barnes & Nobles nurodo, kad antroje 2008 metų pusėje labai populiarios buvo knygos apie Didžiąją derpresiją, ekonomistų knygos su rekomendacijomis, kaip valdyti asmeninius finansus. Amerikiečiai suskubo kelti savo kvalifikacijas, todėl padidėjo vadovėlių pardavimai.
O kino populiarumas dar labiau padidėja. 2008 metais JAV parduotas rekordinis kino bilietų skaičius. Tačiau istorija rodo, kad lankytojų srautas ilgainiui pradeda slūgti. Tad padidėjęs srautas pirmais metais ir mažėjantis tolimesniais, yra ekonominės krizės požymis. Krizių metu keičiasi kino tematika, roles dažniau gauna vyresni aktoriai. Atsiranda naujos „žvaigždės“ (Peliukas Mikis).


Iš ekranų dingsta mafijos karai, vesternai. Atsiranda melodramos ir žinomų knygų ekranizacijos: „Vėjo nublokšti“, „Ozo šalies burtininkas“ ir pan. Tokie pastatymai reikalaudavo mažiau sąnaudų. Todėl per visas krizes visos pasaulio kino studijos kurdavo „kamerinius“ filmus. Pripažinta, kad į kino klasiką įrašyti filmai dažniausiai ir buvo sukurti kriziniu periodu. Prisiminkim kad ir „Mechaninį apelsiną“. Dramos ir tragedijos žanras pasidaro labai populiarus tarp režisierių. Kino kritikai pastebi, kad šie žanrai pupuliarėja krizei einant į pabaigą.

Parengta pagal užsienio žinisklaidą.

Taip pat skaitykite

Paskolų tipai: ką derėtų žinoti?

Trūkstamą pinigų sumą gali finansuoti paskolų bankas

Paskola suteikia galimybę įsirengti svajonių namus

Paslaugos, padedančios efektyviau valdyti verslą

2019-02-06 | Rinkos aktualijos 2018-09-07 | Rinkos aktualijos 2018-06-06 | Rinkos aktualijos 2018-01-09 | Rinkos aktualijos

Komentarai2009 03 18 15:26     #4786
"mechaninis apelsinas" (Clockwork Orange) verčiamas kaip "prisukamas aplesinas"
2009 03 18 16:17     #4787
Puikiai iliustruotas straipsnis
2009 03 18 21:21     #4793
Federico Fellini stebuklingas kino šedevras "8 1/2" iš viso gimė iš krizės ir yra apie krizę Tiesa, ne visai apie finansinę-ekonominę...
2017 01 13 09:46     #36327
 Nice post. We discover anything more challenging on distinct information sites each day. The item are invariably stirring to see content through various other internet writers and process a little from their website. I’d would prefer to employ a few with the content on my personal web site regardless of whether people don’t head. Natually I’ll provide you with a web page link on your own net web site. Appreciate it intended for sharing.
2017 05 24 17:09     #36706
 www.yeezy350find.com generator to generate unlimited coins gems and elixir for free it has proved beneficial to all the users visiting the website.

Ekonominis kalendorius

Prekybos statistika realiu laiku

Techninės analizės įrankis

Privatumo politika Reklama Kontaktai Paskolos RSS RSS
© 2006-2022 UAB All Media Digital