Komentarai 5 Siųsti draugui Spausdinti Vertinimas Neįvertintas

Didžioji Depresija. Kaip ją mato dabar I

spekuliantai.lt | 2009-02-26 | Rinkos aktualijos | perskaitė: 7020
Didžioji Depresija. Kaip ją mato dabar I Dabartinę finansinę krizę priimta gretinti su Didžiąja Depresija JAV. Nors dėl pagrindinių priežasčių, sukėlusių depresiją, ginčijamasi lig šiol,

Dabartinę finansinę krizę priimta gretinti su Didžiąja Depresija JAV. Nors dėl pagrindinių priežasčių, sukėlusių depresiją, ginčijamasi lig šiol, su šiuolaikine krize dauguma pasaulio valstybių bando kovoti tomis pačiomis priemonėmis kaip ir 1930 metais.

Didžioji Depresija užima unikalią vietą JAV. Ir iki jos valstybė turėjo ne vieną ekonominę krizę, bet nė viena iš jų netruko daugiau nei keturis metus. Didžioji depresija truko tris karta ilgiau už bet kurią kitą istorikams ir ekonomistams žinomą krizę. Vienas svarbiausių Depresijos padarinių yra pasaulio pasikeitimas: manoma, kad būtent ji sąlygojo, kad labiausiai krizės paveiktose šalyse įsigalėjo dešinieji ir kairieji ekstremistai. Taip atsirado Hitleris, Franko, Salazara, Chorti ir kiti. Nors ginčai dėl priežasčių vis dar vyksta, sutariama dėl vieno: krizės pranašai JAV ir Europoje buvo matomi visą dešimtmetį. Taip pat sutariama, kad 1920 metų JAV politika – maži mokesčiai, mažas valstybės kišimasis į ekonomiką, antimonopolinės politikos nebuvimas – negalėjo sustabdyti recesijos. Trečia, pirmosios iš krizės išlipo JAV, Didžioji Britanija, Vokietija ir Švedija. Šios šalys pasinaudojo Keinso modeliu: staigus valstybinių išlaidų padidėjimas, valstybės reguliavimo sustiprinimas, staigus biudžeto deficito padidinimas.
Kiti analitikai mano, kad Didžioji Depresija kilo ir tokį mastą pasiekė visų pirma dėl neprotingų valdžios veiksmų.

Pasižiūrėkime, kaip viskas vyko.
1920 m. biržos bumo metu didelė amerikiečių ir užsienio investuotojų dalis ėmė kreditus vertybinių popierių pirkimui, tikėdamiesi jį atiduoti pardavę pabrangusias akcijas. Po to, kai akcijos staiga krito, subankrutavo daug spekuliantų, dėl ko problemų turėjo juos kreditavę bankai. Tad būtent dėl to kaltinama vyriausybė dėl rinkos reguliavimo trūkumo.
Tačiau Džinas Smaili 2002 metais knygoje „Vertinant Didžiąją Depresiją“ rašo, kad būtent valstybės reguliavimas buvo krizės priežastis. Jis įrodinėja, kad bankai ir biržos puikiai suprato situaciją ir darė viską, kad sugriežtintų skolinimosi sąlygas. Paskutinį kartą bankai sąlygas sugriežtino 1928 metais, t.y. metai prieš krizę. O spekuliantų įtaka biržai ir bankams buvo itin menka.

Priimta kaltinti FED, dėl nepakankamo rinkos reguliavimo. FED atsisakė paleisti į rinką daugiau pinigų. Tai sumažino investicijų kiekį ir sukėlė bankrotų bangą. Tačiau ekonomistas Miurėjus Rotbardas knygoje „Didžioji Amerikos depresija“ pateikia visai kitokius pastebėjimus. Pagal jo padarytą analizę, FED 1921-1929 metais į rinką išleido didžiulę pinigų masę: 1929 metais pinigų kiekis buvo net 60% didesnis nei 1921m. Pagal Rotbardą, būtent didelis pinigų kiekis ir laisvai pasiekiami kreditai ir buvo biržos burbulo, sprogusio 1929 metais, priežastis.

Po 1929 metų kracho, FED staigiai pakėlė palūkanų normas ir pradėjo agresyviai pardavinėti VVP tam, kad sumažinti pinigų kiekį ir pagerinti ekonomikos būklę. Tačiau Miltonas Fridmanas ir Ana Švarc knygoje „Monetarinė JAV istorija, 1867-1960“ nurodo, kad būtent šie veiksmai sumažino pinigų kiekį rinkoje trečdaliu, o tai tik dar labiau pablogino situaciją, iššaukė dar didesnius indeksų kritimus biržose.

Manoma, kad JAV pradėjo kapstytis iš krizės tada, kai F.Ruzvelto administracija realizavo vyriausybės išlaidų padidinimo programą. Tokiai nuomonei knygoje „Amerikos liaudies istorija“ prieštarauja Polas Džonsonas. Jis mano, kad tokią politiką vyriausybės darė dar iki F.Ruzvelto. 1930-1931 metais JAV vyriausybės dalis BVP išaugo nuo 16.4% iki 21.5%. pagrinde biudžeto lėšos buvo skiriamos žemės ūkiui, tikintis, kad šio atsigavimas, suteiks optimizmo ir visai ekonomikai. Bet šios priemonės nepadėjo, priešingai, ūkininkai labiausiai nukentėjo per DD.

B.d.

Parengta pagal užsienio žiniasklaidą.

Taip pat skaitykite

Paskolų tipai: ką derėtų žinoti?

Trūkstamą pinigų sumą gali finansuoti paskolų bankas

Paskola suteikia galimybę įsirengti svajonių namus

Paslaugos, padedančios efektyviau valdyti verslą

2019-02-06 | Rinkos aktualijos 2018-09-07 | Rinkos aktualijos 2018-06-06 | Rinkos aktualijos 2018-01-09 | Rinkos aktualijos

Komentarai2009 02 26 19:23     #4659
karas WWII - isgelbejo JAV...
2009 02 26 20:56     #4660
be rysio straipsnius. Nieko neina suprasti. Vienam sakinyje teigia viena, kitam jau priesingai. Gal geriau viename straipnyje pateikti vienokia DD analizes versija, kitam straipnyje kita versija. Bus bent aisku apie ka kalba eina.
2009 02 27 09:35     #4662
kitaip sakant "aišku , kad nieko neaišku"
2009 02 27 14:08     #4663
1. padrikas, neapibreztas ir sunkiai suprantamas straipsnis. Puikiai suprantu, kad rasytojai atlyginimo uz tai negaun ir del to negali ar nenori skirti pakankamai laiko, taciau tai nera excuse i viesuma stumti net labai pusetina produkta. 2. Jei rasytojas siulo monetarist sprendimo buda krizei iveikti, man idomu kaip jis budamas CB vadovas money supply ypatumus isaiskintu buduliu armijai uz lango taip, keynes teorija ir money supply gali ir sukelia burbulus, bet pripazinkim, kad monetarist mokykla neretai atrodo siek tiek atitolusi nuo zmogiskosios realybes
2015 10 20 13:52     #35896
Even so, abounding individuals swiss Replica watches are searching for the designs presented by the replica watches. Altered Swiss and Asian firms aftermath these watches which absolutely account the altered design. So that you can bear accurate items, the manufacturers altogether amalgamate the account with top superior and bulk able features.As a lot of of these models are not attainable central the stores, you'll be able to assuredly locate a archetypal of your aftertaste on the on-line platforms. In the accident you admiration how you can accept an accomplished replica actualization which defines a accurate superior level, you can activate by establishing your wants.The barter who admiration their watches to accept the chic of acclaimed brands but are aswell apperceive what their wallets allow, replica watch would be the adapted one for them. Altered brands are alms alarming Replica watches of accepted models. But the original's superior is far bigger than the replicas.

Ekonominis kalendorius

Prekybos statistika realiu laiku

Techninės analizės įrankis

Privatumo politika Reklama Kontaktai Paskolos RSS RSS
© 2006-2022 UAB All Media Digital