Komentarai 3 Siųsti draugui Spausdinti Vertinimas Neįvertintas

Piktadariai „shortintojai“

spekuliantai.lt | 2008-09-29 | Rinkos aktualijos | perskaitė: 2551
Piktadariai „shortintojai“ Pirmas „short“ sandoris užregistruotas 1609 m., kada tūlas spekuliantas sudarė kontraktą ateity parduoti Dutch East India Company akcijas. Tai stipriai

Pirmas „short“ sandoris užregistruotas 1609 m., kada tūlas spekuliantas sudarė kontraktą ateity parduoti Dutch East India Company akcijas. Tai stipriai numušė akcijų kainą rinkoje. O jau po metų valdžios organai paskelbė pirmą pasaulyje „short“ sandorių draudimą.
Nuo to laiko „mėgėjų“ tiek „shortinti“, tiek drausti tik padaugėjo, o konfrontacija tarp jų tik sustiprėjo... Nuo to laiko „shortintojai“ yra kaltinami beveik kiekviena krize finansų rinkose.
Per „Didžiąją depresiją“ JAV „shortus“ pasmerkė net pats prezidentas. Vėliau šioje šalyje „trumpintojus“ apkaltino sukėlus akcijų biržos žlugimą 1987 m. spalio mėn. O 1997 m. Malaizija apkaltino Credit Lyonnais „shortais“ sužlugdžius šalies akcijų rinką ir valiutą.

David‘as Tice‘as, vienas įtakingiausių „shortintojų“, mano, kad visais laikai „shortintojus“ mėgstama apkaltinti sukėlus krizes. Net gerais rinkoms laikais „shortintojai“ yra niekinami už „žaidimą į priešingą pusę“. Visi žinom, kad rinkoms kylant, balsai apie akcijų pervertinimą, dažniausiai, būna negirdimi, o kartais net bandoma ir sugėdinti tokius „panikuotojus“. D.Tice‘as sako, kad tokiu būdu jie nori perspėti rinkos reguliuotojus ir institucinius investuotojus apie akcijų pervertinimus.

„Shortintojai“ skolinasi akcijų iš brokerio ir parduoda jas rinkoje tikėdamiesi akcijų kainos kritimo. Paskui jie atperka akcijas už žemesnę kainą, grąžina jas brokeriui, o kainų skirtumą įsideda į kišenę. Tokia prekybos taktika, kai siekiama apsaugoti portfelį ir/arba aktyviai prekiauti akcijomis, manant, kad šios yra perventintos, ir vadinama „short selling“. Dar yra manoma, kad „shortintojai“ pelnosi iš kitų nelaimės. Šiomis dienomis, kai SEC (vėliau ir daugelyje kitų biržų) apribojo „short“ sandorius, „trumpininkai“ sako, kad tai ne jie sukėlė „subprime“ krizę, privedusią iki bankroto stambius bankus. Jie tik pasinaudojo krizės teikiamomis galimybėmis.

„Shortintojai“ geri kol jų fondai investuotojams uždirbinėja pelno. Bet kai krizių metų reikia surasti „atpirkimo ožį“, jie patampa pačiu patraukliausiu taikiniu. Tad ir apribojimai yra viso labo žodžių karas. Nepaisant jų, rinkos toliau griausmingai rieda žemyn. Pasirodo ir apribojimus galima apeiti, pasinaudojant atitinkamus instrumentus. Patys „shortai“ negali būti blogais, kaip tokie. Juk žmonės veikia vedavi savo interesų, kaip ir visas Wallstreetas.

Tiesą pasakius, gana juokingai atrodo John Mack, Morgan Stanley CEO, pareiškimai, kad „shortintojai“ šiomis savaitėmis numušė jo bendrovės akcijų kainą. Dar juokingiau atrodo kaltinimai „shortintojams“, privedus Lehman Brothers prie bankroto. Akademiškai neįrodyta, kad „short selling“ gali nuvaryti į bankrotą bendrovę be kažkokių kitokių pagrindinių priežasčių. Ir kai Lehman Brothers ieškojo pirkėjo, tokios neatsirado. Niekas nenorėjo pirkti, kai pasižiūrėjo į bendrovės buhalterines knygas... Tokiu atveju, „shortintojai“ yra netgi laba teisūs.

Paruošta pagal užsienio žiniasklaidą.

Taip pat skaitykite

Paskolų tipai: ką derėtų žinoti?

Trūkstamą pinigų sumą gali finansuoti paskolų bankas

Paskola suteikia galimybę įsirengti svajonių namus

Paslaugos, padedančios efektyviau valdyti verslą

2019-02-06 | Rinkos aktualijos 2018-09-07 | Rinkos aktualijos 2018-06-06 | Rinkos aktualijos 2018-01-09 | Rinkos aktualijos

Komentarai2008 09 29 12:03     #3814
galim lazintis, kad uzdraudus shortinima iki 2009 OMXV uzsidarytu ~ 400 2008.12.31
2008 09 29 12:12     #3816
lažinamės.
2008 09 29 13:43     #3821
Vagie, kepure dega - investiciniai bankai patys mielai shortina, kai tik pamato silpnesni banka ar valiuta. O dabar bando isiteikti visuomenei ir aiskina kokie blogi tie "shortai". Jei tokie nekalti "katineliai" pajaus, kad galima lita nustumti zemyn ir priversti devalvuoti, jie pirmi "pashortins" lita ar kita finansini instrumenta, kad tik pelno uzsidirbtu. Labai juokinga, kai visi pensiju fondu turetojai eina isvien su jais

Ekonominis kalendorius

Prekybos statistika realiu laiku

Techninės analizės įrankis