Komentarai 9 Siųsti draugui Spausdinti Vertinimas Neįvertintas

E-interviu su finansų analitiku Donatu Frėjumi

kafka | 2007-06-03 | Rinkos aktualijos | perskaitė: 3335
E-interviu su finansų analitiku Donatu Frėjumi Truputis informacijos apie save. Gimiau 1975 m. Tauragėje. Baigęs mokyklą studijavau Kauno Technologijos Universitete, 1997 m. įgijau Informatikos bakalaur

Truputis informacijos apie save.
Gimiau 1975 m. Tauragėje. Baigęs mokyklą studijavau Kauno Technologijos Universitete, 1997 m. įgijau Informatikos bakalauro laipsnį. 1999 m. pasitaikė proga studijoms užsienyje, pasirinkau Reading'o universitetą, kuriame veikia specializuota verslo mokykla finansų rinkos specialistams. Praleidęs Anglijoje beveik metus, įgijau magistro laipsnį ir parsivežiau neįkainojamų žinių, kurios tuo metu Lietuvoje atrodė mažai pritaikomos. Laimei, viskas stebėtinai pasikeitė per tuos 7 metus. Po studijų kurį laiką dirbau įvairų su investicijomis susijusį darbą Kaune. 2003 m. vasarį pradėjau dirbti Finastoje. Turbūt laimingo atsitiktinumo dėka tai sutapo su akcijų rinkos pakilimo pradžia, o su ja vyko ir audringas Finastos kaip organizacijos augimas. Tikrai labai džiaugiuosi, kad buvo lemta būti to augimo dalimi, o ypač ten sutiktais žmonėmis, kurie tapo artimais draugais. Visgi praėjusių metų pabaigoje pribrendo reikalas mesti sau iššūkį ir pradėti kažką naujo. Taip atsirado "Aurora Holding" - islandiško kapitalo investicinė bendrovė, kurios investicijas su kolega Petru dabar ir valdom.
Jaučiu didelę aistrą kelionėms, ir tai dar vienas mano darbo privalumų

Nuo ko prasidėjo domėjimasis prekyba akcijomis?
Dar nuo mokyklos laikais per LTV matyto serialo "Kapitalo miestas". Jei tik kur rasčiau DVD, mielai vėl pažiūrėčiau.

Koks labiausiai įsimintinas įvykis, susijęs su prekyba akcijomis ir nuostoliu?
Po mokyklos baigimo, 1993-ųjų vasarą, kažkaip šovė į galvą mintis užsiimti valiutos spekuliacijomis. Tuo metu tarp Tauragės ir Sovietsko, kaimyninėje Kaliningrado srityje, vyko aktyvi turgaus prekyba, todėl žmonės dažnai keisdavo litus į rublius, dolerius, Vokietijos markes ir atvirkščiai. Pasiskolinau iš tetos porą tūkstančių doleriais ir Vokietijos markėmis, atsistojau turgelyje ir pradėjau savo prekybą. Ilgainiui pastebėjau, kad valiutų kainos Sovietske ir Tauragėje gerokai skiriasi - tereikdavo ryte nuvažiuoti į Sovietską (už 35 km) nusipirkti tam tikros valiutos, grįžti į Tauragę ir parduoti brangiau. Tik vėliau sužinojau, kad tai vadinama arbitražu.
Viskas ėjosi kaip iš pypkės, bet tą vasarą visa Lietuva laukė popiežiaus Jono Pauliaus II. Valiutų rinkoje sklido kalbos, kad į Lietuvą suplūs Lenkijos tikintieji, kurie atsivežtus dolerius keis į litus, todėl valiutų kainos turėtų kristi, o litai brangti. Natūrali reakcija - prisipirkti litų ir laukti greito pelno. Deja, litas ne tik nepabrango, bet dar ir atpigo. Šitos operacijos nuostoliai suvalgė visą dviejų mėnesių arbitražinį pelną. Dievas, matyt, visgi yra...


Kokią (-ias) investavimo strategiją(-as) naudotate?
Esu fundamentalios analizės ir ilgalaikio investavimo šalininkas. Didesnė dalis dienos praeina skaitant brokerių ir analitikų atsiųstas kompanijų apžvalgas. Jei yra galimybė, labai naudinga susitikti su bendrovės atstovais, o taip pat - su jų konkurentais. Kaip sakė Gordon Gekko: "Information is the most valuable commodity I know of".
Investuodami stengiamės ne atspėti rinkos kryptį ar nuotaikas, o tiesiog ja pasinaudoti kaip įrankiu akcijoms pirkti arba parduoti. Pagrindinis kriterijus - bendrovės vertės ir rinkos kainos santykis. Todėl man - geriausias laikas pirkti, kai kainos krenta, o parduoti - kai jos kyla.
Nupirktas akcijas parduodu tuomet, kai kompanijos veiklos perspektyvos pradeda blogėti arba kai rinka pradeda siūlyti beprotiškus pinigus.

Pagrindinis įrankis (indikatorius, šablonas, FA)?
Diskontuoti pinigų srautai, palyginimas su konkurentais, kainos ir pelningumo santykiai, vadovų kompetencija ir etikos standartai.

Kokias knygas galėtumėte rekomenduoti investuotojams/spekuliantams?
Benjamin Graham - Intelligent Investor
Barton Biggs - Hedgehogging

Kokios mintys apie Baltijos rinką ? Kokios jos ateities perspektyvos?
Jei klausimas apie rinką kaip infrastruktūrą, tai, manau, jos ateitis labai priklausys nuo naujųjų OMX savininkų.
Jei apie kainas - tai jos svyruos. O kuo labiau svyruoja, tuo daugiau atsiranda galimybių.

Ar anksčiau buvo lengviau užsidirbti biržoje?

Nemanau. Yra toks posakis - kai vėjas stiprus ir kalakutai skraido. Tik ateitis parodys, kiek iš jų pavyks sėkmingai nutūpti.

Ką galėtumėte rekomentuoti naujokams?
Po pirmosios sėkmės - nepradėti pernelyg pasitikėti savimi, po pirmosios nesėkmės - nenuleisti rankų.

Kas labiausiai patinka /motyvuoja prekyboje akcijomis?
Tam tikra prasme - tai labai įdomus intelektinis žaidimas. Be to, puiki galimybė susipažinti su įvairiais verslais, jų specifika, ir net skirtingomis kultūromis.

Kaip manote, kodėl nepavyko STU aukcionas? Ar vis dar manote, kad 'Aurora Holding' pasirinko teisingą kompaniją investicijai?
Galbūt dėl to, kad kompanija nepakankamai pristatyta užsienio investuotojams, o vietinės rinkos pajėgumai per maži tokiam kiekiui. O ir laikas ne pats tinkamiausias. Visgi manau, kad rudenį situacija gali pasikeisti. Gerėjantys kompanijos veiklos rodikliai kol kas rodo, kad pasirinkome teisingai, bet "viščiukus skaičiuoti" dar tikrai per anksti.

Taip pat skaitykite

Paskolų tipai: ką derėtų žinoti?

Trūkstamą pinigų sumą gali finansuoti paskolų bankas

Paskola suteikia galimybę įsirengti svajonių namus

Paslaugos, padedančios efektyviau valdyti verslą

2019-02-06 | Rinkos aktualijos 2018-09-07 | Rinkos aktualijos 2018-06-06 | Rinkos aktualijos 2018-01-09 | Rinkos aktualijos

Komentarai2007 06 03 15:16     #1473
Kadangi interviu apie gyvenima, tai pridursiu, kad, mano nuomone, Frejus yra vienas geriausiu fond manageriu Lietuvoje. Specifinis mastymas, geras issilavinimas ir siaip protingas zmogus. Malacius ir tiek.
2007 06 03 19:33     #1474
aha, as irgi su nostalgija prisimenu "Kapitalo miesta". Nors ir apie pragmatinius dalykus, bet kazkoks siltas filmas, na ir kai kurie dalykai tuomet jame buvo nelabai suprantami
2007 06 04 08:27     #1478
aha, kazka panasaus su valiutomis esu patyres ir as.1992-1993m Panevezio turguje buvau eilinis "valiutcikas"- supirkinejau-pardavinejau dolerius,markes.Taciau viena diena isskaiciavau, kad labiausiai apsimoka supirkti markes ir vakare jas iskeisti i dolerius.Du men niekas nesuprato ,kodel as perku tik markes, net dabartiniai bankininkaiGal cia ir ne i tema, bet prisiminiau jaunyste.
2007 06 04 11:35     #1492
As ir prisimenu,kai kazkuriais metais 1993 ar truputi veliau pirkdavau dolerius Vilniaus banke,o parduodavau komerciniame ar dar kazkuriame.Ir vis galvojau,kodel tie bankai tarp saves susitarti negali,kai vienas is ju perka brangiau,nei kitas parduoda.
2007 06 04 13:56     #1508
kas cia per nesamone ? Lietuvos investavimo zvaigzde gal ;-)) labiau skraidantis kalakutos - sorry, bet man imponuoja laiko patvirtintos asmenybes, pageidautina aprasytos knygose ;-)
2007 06 04 17:14     #1525
individas, tai parašyk, kokios tos laiko patvirtintos asmenybės yra Lietuvoje
2007 06 04 21:51     #1568
individas, man labiau imponuoja autorius, nei tavo pasisakymas.
2007 06 05 13:23     #1586
Autobiografijoms dar anksti. Reikejo sneketi apie zemiskuosius reikalus. Tada ir pats e-interviu butu idomesnis ir naudingesnis investuotojams. Nepriimkit asmeniskai...
2007 06 09 20:13     #1594
o man patiko straipsnis/interviu toks, koks yra. Ne viskas gyvenime yra tuscias pinigu kalimas. Man idomu ir tuo uzsiimanciu zmoniu gyvenimas, ju istorija ir t.t Paciam asmeniskai Frejaus ir Jonucio pavardes asocijuojasi su protinga ir izvalgia nuomone, komentarais, kuriu ZR kadaise klausiau kaip Dievo zodzio ) Pagarba, tikiuosi gyvenime igausiu nors dalele gudrumo/izvalgumo kaip minetieji

Ekonominis kalendorius

Prekybos statistika realiu laiku

Techninės analizės įrankis

Privatumo politika Reklama Kontaktai Paskolos RSS RSS
© 2006-2024 UAB All Media Digital