Komentarai 184 Siųsti draugui Spausdinti Vertinimas Neįvertintas

VŽ konferencija „Nauja galimybė smulkioms ir vidutinėms įmonėms bei investuotojams: Alternatyvi vertybinių popierių rinka“.

Ledine | 2007-04-15 | Rinkos aktualijos | perskaitė: 10658
VŽ konferencija „Nauja galimybė smulkioms ir vidutinėms įmonėms bei investuotojams: Alternatyvi vertybinių popierių rinka“. Nusprendė Chikirap, JuMis ir Ledine balandžio 12 d. apsilankyti VŽ konferencijoje skambiu pavadinimu „Nauja galimybė smulkioms ir vidutinėms įmonėms be

Nusprendė Chikirap, JuMis ir Ledine balandžio 12 d. apsilankyti VŽ konferencijoje skambiu pavadinimu „Nauja galimybė smulkioms ir vidutinėms įmonėms bei investuotojams: Alternatyvi vertybinių popierių rinka“. Kaip tarė, taip ir padarė - nuėjo. O nuėję šį bei tą įdomaus nugirdo, pasidalyt su visais nusprendė.

Pradžių pradžia
Konferencijos pradžia Radisson SAS Astorija viešbutyje, kaip visuomet, buvo ceremoninė – įžanginiai žodžiai, sveikinimai... Įsiminė pirmieji Rolando Baryso (vyriausiojo VŽ redaktoriaus) žodžiai, kad šiandien Vilniuje vyksta du svarbūs renginiai – automobilių paroda ir ši, Verslo Žinių, konferencija. (Po tokios pastabos Chikirap tyliai pakomentavo: „Bet skirtumas juk yra. Ten pinga, o čia – brangsta.“ Nebūtų spekuliantas )
Įžangoje be R. Baryso kalbėjo ir Gediminas Rainys, LR Ūkio ministerijos sekretorius. Jis, kaip ir pridera Vyriausybės atstovui, aiškino, kad toks produktas, kaip Alternatyvioji akcijų rinka, labai naudingas Lietuvai, jos finansų sistemos infrastruktūrai bei verslo sektoriui...Patys suprantant
Po dar kelių „įžanginių žodžių“ prasidėjo ir esminė konferencijos dalis – pranešėjų pristatymai.
Jųjų metu ir paaiškėjo, kas yra ta Alternatyvioji akcijų rinka, ir su kuo ji valgoma. Taigi, jei kas tik dabar po žiemos miego pabudę negirdėję apie šį produktą esat – maloniai prašom skaityti toliau.

Alternatyvioji akcijų rinka – kas tai?
Šiemet VVP birža jau vasaros pradžioje siūlo mums naują terpę pinigų cirkuliacijai - Alternatyviąją akcijų rinką (AR), kurioje bus prekiaujama bendrovių, netenkinančių atrankos kriterijų į Oficialųjį bei Einamąjį sąrašus, akcijomis.

Ne pirmieji esame.

Jau nuo 1995 m. alternatyvioji rinka AIM veikia Londono vertybinių popierių biržoje. Ten dabar – daugiau nei 1.700 bendrovių. Anot Johan‘o Allstrin‘o (OMX, Švedija, Pardavimų vadovas), į AIM veržiasi ir kitų šalių mažos kapitalizacijos įmonės – iš JAV, Kanados. Labai pamėgę ją ir Rusijos įmonės, mat nedidelei Rusijos įmonei savo šalyje į rinką patekti – jokių šansų. O štai AIM – gera alternatyva.
Nors VŽ konferencijoje Londono AIM‘as dažnai minėtas, kaip sėkmingas tokios koncepcijos blynas, daugiausia kalbėta apie tai, ką netrukus turėsime mes. "First North" – OMX‘o kūdikis, jau metus Stokholmo ir Kopenhagos biržose veikianti alternatyvioji rinka. Štai "First North" pas mus iš skandinavų ir atkeliauja šią vasarą.
"First North" - autonominės biržos su savo prekybos sistema, taisyklėmis, nariais, emitentų sąrašais, naujienų sistemomis bei indeksais. Nors viskas panašu į tai, ką JAU turime, skirtumų tikrai bus. Kokie jie?
Aišku, skirtumai slypi ten, kur yra paklausa. Visų pirma, tai - mažesni reikalavimai nei reguliuojamojoje rinkoje:
Mažesni nuosavo kapitalo reikalavimai. Potenciali dalyvė – akcinė bendrovė (AB) su >= 150.000 Lt įstatiniu kapitalu. Visgi čia - tik formalumas: aišku, kad investuotojo akiai patraukti reikia bent 20-30 kartų didesnė vertės.
Nereikia turėti sėkmingos veiklos istorijos. Nors visą konferenciją pranešėjai kalė ir kalė įmonių vadovams, kad reikia ne tik gero PR‘o, bet ir gero pagrindo – nuo verslo koncepcijos iki vadybos. Antraip, investuotojai gal ir ateis į IPO, bet...ar ilgam? Akcentas būtent ir buvo – svarbu ne tik ateiti į rinką, bet ir joje išsilaikyti.
Nereikalaujama atskleisti pastarųjų 3 m. finansinių ataskaitų. Gal įmonėms ir mažiau darbo, bet solidžiam investuotojui norėtųsi ir oficialaus istorinio pjūvio – aišku, perspektyvomis tikėti visad smagu, bet dėl drąsos norėtųsi ir gero finansinio fundamento.
Nėra minimalaus laisvų akcijų rinkoje bei smulkiųjų akcininkų skaičiaus reikalavimų. Visgi nesunku suvokti, kad norint didesnio likvidumo ir aktyvesnės prekybos, reikia pakankamo akcijų kiekio investuotojams – kaip gryno oro reikia. Todėl nori to ar ne, įmonių vadovai, pasiryžę atvesti savo verslus į AR, negalės „užspausti“ nuosavybės. Antraip – ko gi iš viso ten rodytis.
Įmonės turės pateikti pusmetines ir metines ataskaitas, atskaitomybė pagal VAS. Taigi supaprastės analitikų lentelės – nebus ketvirtinių (quarter-to-quarter) ataskaitų. Bet štai su VAS ir neaišku – ar tik nebus papildomo darbo lyginant įmones viename sektoriuje, kai „alternatyvias“ dėsime prie Oficialiojo sąrašo įmonėmių (pastarųjų standartas - TFAS).
Paprastesnės ir kitos priėmimo į biržą procedūros. Paprastume slypi jėga, tačiau slypi ir rizika. Bet, kaip sakė Arminta Salandžienė, „didžiausia rizika yra nerizikuoti“.

Patraukliai Jiems...
Su tokiais palengvinimais, „First North“, kaip ir būsimoji mūsų alternatyvioji akcijų rinka, yra puiki vieta „mažiesiems“. T.y., nedidelės, jaunoms ir sparčiai besivystančios bendrovės, kurioms kelias į Oficialųjį bei Einamąjį sąrašus užvertas, dabar turi galimybę tapti biržos narėmis. Tai –naujas būdas pritraukti kapitalo. Kartu būdas pritraukti dėmesį, reputaciją pakelti, „praskaidrėti“ partnerių akyse ir panašiai. Daug tų priežasčių išvardinta buvo, bet konferencijos pabaigoje „Apranga“ grupės finansų ekonomikos direktorius Vaidas Savukynas tiesiai šviesiai pasakė – taip, daug motyvų į rinką eit, bet – dažniausiai – pinigai, arba lėšos, plėtrai. Prieštaraujančių nebuvo.
Bendrovės, ateidamos į Alternatyviąją rinką, ne pritrauks lėšų, taps skaidresnės ir labiau pastebimos investuotojams, bet ir turės progą pasirengti „didžiajai kovai“, t.y. prekybai tikroje akcijų biržoje. Tai – galimybė ir „pasyvioms“ dabartinio Einamojo biržos sąrašo dalyvėms. Juk kai prekyba ten nedžiugina (neaktyvi), geriau trauktis į antrą frontą (AVRP), nei visai „iškristi iš žaidimo“.

...patogiai Mums
Svarbiausia, prekyba bus patogi, mat
• Ta pati prekybos sistema
• Tos pačios FMĮ
• Tie patys info kanalai
• Ta pati grupavimo į sektorius metodika

Net atskirą indeksą turės ši rinka – galėsime lyginti su tradiciniais OMX indeksais. Taigi viskas lieka savo vietoj – ateina tik naujos, patrauklios įmonės, kurioms Šarūnas Skyrius suteikė vardą „avantiūristės“. Ne, ne blogąja prasme – atvirkščiai. Tai – įmonės-„galimybės“.
Bendrovės, kurios galbūt kažkada išaugs į dar vieną Google ar Microsoft. Nors tikimybė, aišku, nedidelė, vis geriau pirkti tokią akciją nei loterijos bilietą, ar ne?

Ne be problemų/sunkumų
Truputėlis ekstra rizikos investuotojams bus, kadangi bendrovių Alternatyvioje rinkoje nekontroliuos už VP rinkos priežiūrą atsakingos institucijos. Tačiau tai nereiškia, kad kontrolės visiškai nebus: rinka bus prižiūrima nepriklausomų finansų tarpininkų. Be to, ten, kur didesnė rizika – neretai ir didesnė grąža, o tai – galimybė rizikos mėgėjams.
Alternatyviai rinkai išpopuliarėti reikės laiko (prisimenant lietuvišką konservatyvumą, gal ir nemažai laiko...o gal ir labai daug).
Neapsieis ir be išlaidų: neturinčios patirties bendroves (kiekvieną individualiai) turės konsultuoti kvalifikuoti ir sertifikuoti finansų patarėjai – tiek atėjimo į AR klausimais, tiek tolesnių įsipareigojimų investuotojams išlaikymu, komunikacijos klausimais (informacija ir pan.). Šiuo metu į jų gretas ketinimo protokolus jau pasirašę FMĮ "Orion Securities", UAB "KPMG Baltics", strategijų UAB "Strata". Šitie patarėjai bus privalomi kiekvienai norinčiai kotiruotis AR bendrovei. Tiesa, užklausus konferencijos pranešėjus, kiek gi kainuos tas malonumas įmonėms – konkrečiai neatsakyta, bet užkulisiuose Saulius Malinauskas, VVP biržos valdybos pirmininkės pavaduotojas, kalbėjo, kad išlaidos didelės tikrai nebus.
Problemų gali būti su instituciniais – ala, trūks dėmesio iš jų pusės mažoms įmonėms. Bet Johan‘as Allstrin‘as tikino, kad Švedijoje to bijota – bet taip nenutiko. Visgi faktas lieka faktu: esminis institucinis žaidėjas Baltijos šalyse – pensijų fondai – tiesiogiai investuoti negalės. Nebent paplis AIM gudrybė: Oficialiajame sąraše kotiruojamos įmonės, kuriuos specializuojasi Alternatyviajame esančių įmonių pirkimais. O tas „oficialiąsias“ pensijų fondai pirkti gali, tokiu būdu netiesiogiai įsigydami ir norimą įmonę iš Alternatyviosios rinkos. Vat jums, kaip sakant, ir įstatymai apeiti – rinka daro savo, pinigai kelią visad suras .
Spekuliantams nauda, aišku, didesni svyravimai – kai geri laikai daugiau į viršų, kai blogi – žemyn. Taigi, dėmesio, mėgstantiems linksmuosius kalnelius: prašome prisisegti diržus O rizikos nemėgėjams – užsimerkti akis

Konferencijoje akcentuota...
Susidarė bendras įspūdis, kad šioje konferencijoje dauguma pranešėjų kreipėsi į būsimų smulkių ir vidutinių įmonių vadovų sąžinę su žinute „negalvokit, kad apgudrausit spekuliantus“.
Čia vienas ryškiausių buvo A. Strumskio, UAB „Strata“ direktoriaus pranešimas. Jis akcentavo, kad ateinančios į Alternatyvią rinką įmonės turi susitvarkyti savo organizacinę struktūrą (kad investuotojui būtu aišku, kas skaičiavimo mašinėlę valdo, kas grindis plauna...). Svarbi ir kompensavimo tvarka – kaip ir už ką atlyginama vadovams. Pažymėta ir tai, kad įmonės turi komunikuoti konkrečiai – ne „mes augsim“ rėkt, o „kiek mes augsim“ aiškint. Kitaip tariant, reikalauta skaidrumo, visiško informacijos pateikimo. Net web prezentacijas siūlyta pateikti, kad investuotojas iš vadovo lūpų ir žiūrėdamas jam į akis galėtų išgirsti, ką vienokį ar kitokį skaičiukai įmonės veikloje reiškia; ir „pajaustų“ su kuo turi reikalų apskritai.
Šmaikščiai komentavo ir Šarūnas Skyrius, Gild bankers partneris. Jis sakė, kad į Alternatyviąją rinką ateinančių įmonių vadovai nebūtų per daug gobšūs – t.y. nesipirktų sau video kamerų asmeninėms reikmėms, o ir paskolų už 2% nesidalintų sau bendrovės sąskaita.

Esmė: skaidrumas – štai raktas į investuotojo širdį ir piniginę.

...o spekuliantams aktualiausia
Šarūno Skyriaus pranešimas privertė spekuliantų ausis stačiau sustoti, mat šis konferencijos personažas pristatė temą „Alternatyvioji rinka: kiek paklausos tikėtis?“.
Jis viską pateikė skaičiukais. Pvz., minimalus (efektyvus) reikalavimas įmonei, norinčiai prasidėti su Alternatyviąją rinka – 35-40 mln. litų kapitalizacija.

Pateikti ir skaičiai „kiek kas gali investuoti“ Baltijos šalyse:
• Investiciniai fondai – iki 500 mln. litų
• Draudimo bendrovės – iki 200 mln. litų
• Fiziniai asmenys – 500-550 mln. Litų

Štai fizinių asmenų „finansinio pajėgumo“ skaičiavimo metodika tikrai įdomi. Imta bendra IPO paraiškų per 2 metus suma (Tallina Vesi, Starman, Tallink, Eesti Ehitus, Olympic, Express Group). Iš viso – 624 mln. lt. Ir čia dar ne viskas.
Prie šios sumos pridėtos:
• mažmeninių investuotojų paraiškos, pateiktos per šalių, kuriose viešas platinimas nebuvo vykdomas, tarpininkus (15-50 mln. Lt – „ekspertinis“ vertinimas).
• paklausa naujoms aukšto pajamingumo obligacijų emisijoms (12-20 mln. lt)
Ir atimta:
Vadinamoji „pavedimų infliacija“ – t.y. suma, kuri pavedama tikintis gauti kelis kartus mažesnės paklausos. Kitaip tariant, jei per IPO nori „imti“ akcijų už 1000 Lt, bet tikiesi 3x paklausos, prašysi akcijų už 3000 Lt – o tai ir yra infliuotas pavedimas. Pastarųjų Š. Skyrius ir atmetė: 40% nuo visos paklausos.
Štai kaip gavosi tie 500-550 mln. potencialios paklausos iš fizinių asmenų Baltijos šalyse.

Visgi norisi tikėti, kad skaičius būtų didesnis. Bet kokiu atveju, pinigų mūsų regione netrūksta. Net pats Š. Skyrius gale numetė frazę: „Tiek daug pinigų rinkoje, kad visus Lietuvos UAB‘us galima parduoti, ir dar liks.“
Vienaip ar kitaip, p. Skyrius – tikras šaunuolis. “Spekuliantai” žodis paminėjo bent 5 kartus per savo prezentaciją.

Klausimai
Auditorija nebuvo super aktyvi, kai moderatorius skelbdavo laiką klausimams. Dėl įvairių priežasčių – pvz., vieną kartą dėl to, kad jau vėlavom į pietus .
Nors klausimų iš žiūrovų pusės buvo. Pvz., „ar gali ateiti į Alternatyviąją rinką UAB“ sulaukė atsakymo – ne, negali, reikia bendrovę reorganizuoti į AB, ir tik tuomet eiti į rinką.
Vienas iš nedažnų klausimų iš auditorijos buvo pateiktas ir spekuliantų. Be to, tai buvo ir vienas pirmųjų (jei ne pats pirmas).
Kai tik Arminta Saladžienė, VVP prezidentė ir valdybos pirmininkė, baigė pirmąjį pranešimą, atėjo laikas klausimams iš publikos. Žinoma, Chikirap nenusėdėjo vietoj – juk jau atėjo į renginį su klausimu galvoj. Tad nieko nelaukdamas nekantriai užklausė pranešėjos, ar galima bus pakotiruoti tam tikrą akcijų paketą prieš pagrindinio akcininko valią, ir jei galima - koks minimalus kiekis? Deja, ilgai lauktas atsakymas buvo neigiamas – ne, negalima, nes privalomas visų akcininkų sutikimas, paaiškino jam p. Saladžienė, choru su S. Malinausku. Nereikia ir sakyti – atsakymas nepradžiugino.

Ne esminiai

Šiaip renginyje dalyviams nuobodžiauti tikrai neteko. Ir nereikėjo klausytis prezentacijų iki užmigimo, mat labai organizuotą grafiką turėjom, ir kavos pertraukėlių „darbo“ metu netrūko. O ir pietus turėjom neblogus. Prie pietų stalo atsitiktinai atsisėdom prie keturviečio stalo, ir pradėjom diskutuoti su Chikirap ir JuMiu. Kažkaip kalba apie NT užsisuko, ir kilo amžinas „kils-kris“ klausimas. Ir čia į pokalbį įsiterpė mūsų stalo kolega – pasirodo, žmogus – verslininkas iš NT srities, pats planuojantis atvesti į šią Alternatyviąją rinką savo įmonę.
Klausė jis mūsų, ar paklausa iš spekuliantų pusės bus. „Bus bus“ – vieningai atsakė užklaustieji. „Tik kuo greičiau reikia eiti,“ – psichologiją aiškino Chikirap, - „mat būdamas pirmas visad geriau įsiminsi spekuliantui, nei, kad atėjęs numeriu 101“.

The End
„Pasaulyje visad yra daugiau pinigų negu proto“ – pasakė Š. Skyrius. Kas tiesa – tas ne melas.
Su tokia mintim ir užbaigiamas šitas įspūdžių-informacinis straipsniukas. Mūsų misija baigta, o dabar – nekantriai laukiam Jūsų įnašo, diskusijos šia tema.

Ar laukiat Alternatyviosios rinkos Lietuvoje?Ledine, Chikirap

Taip pat skaitykite

Paskolų tipai: ką derėtų žinoti?

Trūkstamą pinigų sumą gali finansuoti paskolų bankas

Paskola suteikia galimybę įsirengti svajonių namus

Paslaugos, padedančios efektyviau valdyti verslą

2019-02-06 | Rinkos aktualijos 2018-09-07 | Rinkos aktualijos 2018-06-06 | Rinkos aktualijos 2018-01-09 | Rinkos aktualijos

Komentarai2007 04 15 21:19     #1128
Puikus straipsnis. Aciu As laukiu Alternatyviosios VP rinkos, kadangi tikiuos kad i ja ateis idomiu ir perspektyviu imoniu, kurios bus vertos spekuliantu pinigu Kas liecia imoniu skaidruma ir pan., tai manau viskas bus tvarkoj su tom imonem, kurios ateis i sia Alt. rinka DIDINTI imones verte, o ne apgaudinet speku ar pan.
2007 04 15 21:55     #1129
Aciu,Ledine,uz straipsni ! Manau, kad grynai lietuvisko kapitalo bendroves neskubes i sia birza, juk lietuviams neleidzia mentalitetas- reik sekmingu pavyzdziu ir kad kaimino imonei pasisektu o tada stacia galva! O perspektyva, manau, priklausys nuo paciu bendroviu, jei bus pagarba investuotojus-bus gerai visiems, jei nors viena bendrove isdurs investuotojus dar birzos besivystymo stadijoj, pasitikejimui atkovot teks nemazai laiko... Bet novatoriskumu ir suolaikiska vadyba jos greiciausiai lenks sustabarejusias bendroves is "prestizines" birzos ir turetu priversti jas pasitempti.
2007 04 16 00:33     #1130
aciu uz straipsni, AR laukiu del didesnes rizikos, taciau manau kad tikrai reikes palaukti kol ji isivaziuos.
2007 04 16 07:37     #1131
Thanks už staripsniuką. Manau su lietuvių mentelitetu tai alternatyviai biržai bus sunku. Kur mažiau kontrolės ten daugiau ir netvarkos bei apgaulės. EKR, GUB, ATK ne itin malonūs pavyzdžiai OMXV bet yra ir šaunuolių APG, SAN ir kiti.
2007 04 16 07:57     #1132
Kas galėtų paaiškinti, ar latvių Free List'as nėra kažkas panašaus į būsimąją Alternatyviąją Rinką?
2007 04 16 10:10     #1133
latviu free listas greiciau yra panasus i musu einamaji sarasa. tik ten viskas n kartu leciau sukasi (beje kaip ir didysis ju sarasas)
2007 04 16 11:48     #1134
nzn... man tai su ta alternatyvia labai jau slidus reikalas, o viskas priklauso tik nuo pačios kotiruojamos įmonės - jei sugebės reikiamą viešumą palaikyt, tai gal pavyks. Nes jei vienintelės naujienos bus pusmečio rezai, o sprendimą pirkti teks priimti skaitant horoskopą (nes nereikia 3 metų ataskaitų pateikt) - tai kokia tikimybė, kad išvis tos akcijos judės?
2007 04 16 13:32     #1135
idomu ant kiek sumazes prekyba emm "standartineje" birzoje, kai atsidarys AIM. o siaip as laukiu. ir aciu uz straipsni.
2007 04 16 20:48     #1136
VD power, tiesa, kad lt kapitalo imones nedrasios. Tas vyrukas su kuriuo bendravom prie pietu stalo irgi dvejojo - ar but pirmam ir greiciau sokti i rinka, ar palaukti, paziureti kaip kitoms seksis firmoms. Bet va po seminaro Malinauskas, (VPK) uzklaustas ar domisi imones sia galimybe - sake, dar ir kaip domisi, skambineja, klausinejasi ir visa kita. Bet aisku, dometis nelygu ryztis IPO. ragvel, turbut alternatyvioji taip greit neisibeges, kad savo kapitalizacija pranoktu standartine Bet jei varikliukas isisuks, ko gero ilgesniu laikotarpiu matysim kova tarp "oficialiu" ir "alternatyviu". Tas is dalies gerai - abidvi puses tures pasistengt, kad piniga patrauktu. Bet is dalies ir blogai, nes neaisku, ar nebus dalis lesu perviliota i ta AR, kaip kad gerais laikais i emerging market'us is issivysciusiu rinku. Turim nepamirsti ir konteksto: kaip ne kaip, po paskutinio rimtesnio kritimo rinkose jau ne vieni ir ne du metai. Vargu ar labai pasiseks toms imonems, kurios megins ieit i rinka nepalankiu metu. Net jei issiplatins geru laiku, kiekvienas korekcijos pobudzio niuansas AR bus tikrai didesnio masto - zemyn. Kiek pamenu, Londono praktika +-30 standartinis nuokrypis.
chamas
chamas

93 komentarai

2007 04 17 19:15     #1139
Atsimenat ka Zavanelli sake? Nori pelno - investuok i small caps value reik tiketis netruks tokiu small caps sitam sarase..
2007 04 18 12:22     #1141
chamas> tai kad praktiskai visa musu birza small caps ir micro caps
chamas
chamas

93 komentarai

2007 04 19 00:05     #1142
na situose modeliuose kazkiek turetu lemt ir santykiniai dydziai. toks kompanijos dydis yra dekingas - gali dvigubint, trigubint savo apyvartas, pelna nors bendrai rinkos ir ne kazkiek atsipjausi. bendrai, jei besilistinguojancios imones rimtai ziures i sita birza, i savo veikla, bus ir investuotoju, ir pinigu, ir pelno. tik labai galimas daiktas si birza taps nelikvidu sarasu, kurie irasyti jame tik del savininku ar direktoriu ambiciju.
2007 04 20 07:04     #1147
aciu uz straipsny, manau wisiems jis atnes naudos! nes ne wisi gali nuwykti (del laiko stokos ar siaip) ii tokius pristatymus.
2007 04 20 07:33     #1148
o šitas seminaras mokamas buvo ar ne?
2018 07 11 11:16     #39205
 
I have read a few of the articles on your website now, and I really like your style of blogging. I added it to my favorites blog site list and will be checking back soon. Please check out my site as well and let me know what you think.
KFZ
2018 07 12 14:29     #39215
 
This blog website is pretty cool! How was it made !
www.timetrex.com
2018 07 14 13:41     #39223
 
Friend, this web site might be fabolous, i just like it.
www.realestatenewsgateway.ca
2018 07 15 12:27     #39234
 
Keep up the good  work , I read few posts  on this  web site  and I  conceive that your blog  is very   interesting and has   sets  of  fantastic   information. 
www.crossbowsport.com
2018 07 16 13:14     #39241
 
This is truly a great read for me. I have bookmarked it and I am looking forward to reading new articles. Keep up the good work!.
online
2018 07 18 14:00     #39262
 
Thank you for another great article. Where else could anyone get that kind of information in such a perfect way of writing? I have a presentation next week, and I am on the look for such information.
youtube
2018 07 19 15:27     #39276
 
This is a smart blog. I mean it. You have so much knowledge about this issue, and so much passion. You also know how to make people rally behind it, obviously from the responses.
look at this
2018 07 20 15:17     #39290
 
Good article, but it would be better if in future you can share more about this subject. Keep posting.
Michigan criminal appeals attorneys
2018 07 21 19:01     #39300
 
I have been checking out a few of your stories and i can state pretty good stuff. I will definitely bookmark your blog
read here
2018 07 23 10:11     #39316
 
I have bookmarked your blog, the articles are way better than other similar blogs.. thanks for a great blog!
click for info
2018 07 23 17:07     #39320
 
I am happy to find this post very useful for me, as it contains lot of information. I always prefer to read the quality content and this thing I found in you post. Thanks for sharing.  
mobil bekas
2018 07 24 14:02     #39328
 
I would like to say that this blog really convinced me to do it! Thanks, very good post. 
camping cot reviews
2018 07 28 12:54     #39360
 
Admiring the time and effort you put into your blog and detailed information you offer!.. 
www.pembrokeshirebb.com
2018 07 29 15:28     #39385
 
I have read your article, it is very informative and helpful for me.I admire the valuable information you offer in your articles. Thanks for posting it..
west los angeles chiropractor
2018 07 30 12:27     #39395
 
I haven’t any word to appreciate this post.....Really i am impressed from this post....the person who create this post it was a great human..thanks for shared this with us.
un curso de milagros
2018 07 30 18:42     #39406
 
The information you have posted is very useful. The sites you have referred was good. Thanks for sharing...
lessons online
2018 07 31 13:31     #39409
 
This is actually the kind of information I have been trying to find. Thank you for writing this information.
non duality teachers
2018 08 01 17:22     #39424
 
You have a real ability for writing unique content.  I like how you think and the way you represent your views in this article.  I agree with your way of thinking.  Thank you for sharing.
www.cinderconeclaycenter.com
2018 08 07 19:43     #39499
 
I found your this post while searching for information about blog-related research ... It's a good post .. keep posting and updating information.
suzuki coin
2018 08 25 16:20     #39669
 
You’ve got some interesting points in this article. I would have never considered any of these if I didn’t come across this. Thanks!.
samostroika.com

 
2018 08 25 16:20     #39670
 
You’ve got some interesting points in this article. I would have never considered any of these if I didn’t come across this. Thanks!.
samostroika.com

 
2018 08 26 14:54     #39684
 
Please continue this great work and I look forward to more of your awesome blog posts.
www.afaiships.com
2018 08 27 17:40     #39705
 
Keep up the good  work , I read few posts  on this  web site  and I  conceive that your blog  is very   interesting and has   sets  of  fantastic   information.
Luxury used cars

 
2018 09 01 13:16     #39753
  
I was looking at some of your posts on this website and I conceive this web site is really instructive! Keep putting up..  
leiloes de imoveis judiciais
2018 09 01 16:14     #39756
 
It is imperative that we read blog post very carefully. I am already done it and find that this post is really amazing.
 
Ruhrgebiet Marketing Agentur
2018 09 05 17:43     #39802
  
Lasertherapie
 
Great post, and great website. Thanks for the information!
2018 09 08 20:33     #39831
  1. Hi! Thanks for the great information you have provided! You have touched on crucuial points! 
    Spray painting Bournemouth
2018 09 13 15:48     #39844
 
I appreciate everything you have added to my knowledge base.Admiring the time and effort you put into your blog and detailed information you offer.Thanks.
pineal gland decalcifier tablets
2018 09 15 10:21     #39865
 
Your content is nothing short of brilliant in many ways.  I think this is engaging and eye-opening material.  Thank you so much for caring about your content and your readers.
Menükarten
2018 09 16 10:18     #39879
 
Cool stuff you have got and you keep update all of us.
technology and business news
2018 09 16 10:22     #39880
 
Very good written article. It will be supportive to anyone who utilizes it, including me. Keep doing what you are doing – can’t wait to read more posts. 
technology and business news
2018 09 22 19:19     #39974
 I discovered your blog site on google and appearance a number of your early posts. Maintain the excellent operation. I just extra your feed to my MSN News Reader. Looking for a lot more from you down the road!
http://www.thequestionpapers.com


2018 09 22 19:56     #39976
 
Friend, this web site might be fabolous, i just like it.
prezent na dzień nauczyciela
2018 09 24 17:54     #40036
 
The information you have posted is very useful. The sites you have referred was good. Thanks for sharing...
<a href='https://www.parc-esta-official.com.sg/'>parc esta singapore</a>
2018 09 24 17:55     #40037
 
The information you have posted is very useful. The sites you have referred was good. Thanks for sharing...
parc esta singapore
2018 09 29 19:06     #40127
 
I read a article under the same title some time ago, but this articles quality is much, much better. How you do this..
small portable kitchen island
2018 09 29 19:14     #40128
 
I read a article under the same title some time ago, but this articles quality is much, much better. How you do this..
small portable kitchen island
2018 09 30 17:17     #40138
 
Great! It sounds good. Thanks for sharing..
the jovell location
2018 10 01 11:32     #40144
 
Great survey, I'm sure you're getting a great response.
sportmun
2018 10 02 14:59     #40173
 
I haven’t any word to appreciate this post.....Really i am impressed from this post....the person who create this post it was a great human..thanks for shared this with us. 
Vidare in till den aktuella sidan
2018 10 03 12:10     #40182
 
nice bLog! its interesting. thank you for sharing....
compare boiler cover
2018 10 04 16:11     #40208
 
very interesting post.this is my first time visit here.i found so many interesting stuff in your blog especially its discussion..thanks for the post!
juniper hill singapore location
2018 10 06 14:20     #40222
 
This is a truly good site post. Not too many people would actually, the way you just did. I am really impressed that there is so much information about this subject that have been uncovered and you’ve done your best, with so much class. If wanted to know more about green smoke reviews, than by all means come in and check our stuff. 
Webbtips
2018 10 07 10:00     #40284
 
This article gives the light in which we can observe the reality. This is very nice one and gives in depth information. Thanks for this nice article. 
Woodleigh Residences
2018 10 08 14:23     #40322
 
I just want to let you know that I just check out your site and I find it very interesting and informative.. 
Encanador em sp
2018 10 10 10:20     #40396
 
Great Article it its really informative and innovative keep us posted with new updates. its was really valuable. thanks a lot. 
SOLAR LIGHTS
2018 10 11 14:42     #40420
 
This is a great article thanks for sharing this informative information. I will visit your blog regularly for some latest post. 
what to eat in hualien

 
2018 10 11 22:40     #40470
 
Excellent information on your blog, thank you for taking the time to share with us. Amazing insight you have on this, it's nice to find a website that details so much information about different artists.
hualien beaches
2018 10 12 00:19     #40472
Doubtlessly this is a magnificent post I got a considerable measure of information in the wake of perusing good fortunes. Topic of online journal is fantastic there is just about everything to peruse, Brilliant post.

Arthur


2018 10 12 10:47     #40475
 
This is my first time i visit here and I found so many interesting stuff in your blog especially it's discussion, thank you.
Mahabhulekh
2018 10 12 16:57     #40483
 
This article gives the light in which we can observe the reality. This is very nice one and gives in depth information. Thanks for this nice article.
Farbband Profi
2018 10 12 17:07     #40484
 
I recently came across your blog and have been reading along. I thought I would leave my first comment. I don't know what to say except that I have enjoyed reading. Nice blog. I will keep visiting this blog very often.
Farbband Profi
2018 10 13 14:50     #40500
 
These are some great tools that i definitely use for SEO work. This is a great list to use in the future.. 
taig headstock
2018 10 15 09:27     #40533
 
I read that Post and got it fine and informative. Please share more like that...
online discounted sales
2018 10 15 09:28     #40534
 
I read that Post and got it fine and informative. Please share more like that...
online discounted shopping
2018 10 15 12:55     #40550
 
I am continually amazed by the amount of information available on this subject.  What you presented was well researched and well worded in order to get your stand on this across to all your readers.
pos4less immer billig
2018 10 15 15:55     #40556
 
Excellent information on your blog, thank you for taking the time to share with us. Amazing insight you have on this, it's nice to find a website that details so much information about different artists.
Enjoy Mexico top desinations
2018 10 16 12:52     #40566
 
Interesting topic for a blog. I have been searching the Internet for fun and came upon your website. Fabulous post. Thanks a ton for sharing your knowledge! It is great to see that some people still put in an effort into managing their websites. I'll be sure to check back again real soon.
Enjoy Mexico Villa Rentals in Punta Mita
2018 10 17 11:40     #40623
 
Very useful post. This is my first time i visit here. I found so many interesting stuff in your blog especially its discussion. Really its great article. Keep it up. 
p402 asbestos
2018 10 18 16:04     #40689
 
I am definitely enjoying your website. You definitely have some great insight and great stories.
walami trail taiwan
2018 10 18 17:00     #40691
 
The information you have posted is very useful. The sites you have referred was good. Thanks for sharing...
zhuilu old trail tour
2018 10 20 15:39     #40745
 
very interesting post.this is my first time visit here.i found so many interesting stuff in your blog especially its discussion..thanks for the post!
The Hyde showflat
2018 10 21 10:58     #40858
 
Its a great pleasure reading your post.Its full of information I am looking for and I love to post a comment that "The content of your post is awesome" Great work.
nirvanaasianmassage.com
2018 10 24 11:54     #40893
 
An fascinating discussion is value comment. I think that it is best to write extra on this matter, it won’t be a taboo topic however generally people are not enough to talk on such topics. To the next. Cheers
Vidare till sajten nu
2018 10 24 11:57     #40894
 
Nice to be visiting your blog once more, it has been months for me. Well this article that ive been waited for therefore long. i want this article to finish my assignment within the faculty, and it has same topic together with your article. Thanks, nice share. 
Vidare till sidan nu
2018 10 26 18:24     #40909
  
I think this is an informative post and it is very useful and knowledgeable. therefore, I would like to thank you for the efforts you have made in writing this article. 
Vidare till bloggen nu
2018 10 26 18:29     #40910
 
I think this is an informative post and it is very useful and knowledgeable. therefore, I would like to thank you for the efforts you have made in writing this article.
Klicka vidare till webbplatsen
2018 10 28 08:12     #40932
 
I am glad you take pride in what you write.  This makes you stand way out from many other writers that push poorly written content. 
Liyu Lake
2018 10 28 08:16     #40933
 
I am glad you take pride in what you write.  This makes you stand way out from many other writers that push poorly written content.
Liyu Lake
2018 10 31 14:45     #40949
 
I am glad you take pride in what you write.  This makes you stand way out from many other writers that push poorly written content.
Wordpress baserad hemsida
2018 10 31 14:50     #40950
 
I am glad you take pride in what you write.  This makes you stand way out from many other writers that push poorly written content.
Wordpress baserad sida
2018 11 04 16:14     #41064
 
Thanks for sharing the post.. parents are worlds best person in each lives of individual..they need or must succeed to sustain needs of the family. 
Spyware Tek
2018 11 05 12:41     #41071
 
I really enjoyed reading this post, big fan. Keep up the good work and please tell me when can you publish more articles or where can I read more on the subject? 
Nicole Bray

 
2018 11 05 16:36     #41077
 
Nice post mate, keep up the great work, just shared this with my friendz
Warren Barnett
2018 11 06 11:45     #41090
 
Excellent information on your blog, thank you for taking the time to share with us. Amazing insight you have on this, it's nice to find a website that details so much information about different artists.
Milwaukee SEO Company

 
2018 11 08 13:44     #41130
 
i read a lot of stuff and i found that the way of writing to clearifing that exactly want to say was very good so i am impressed and ilike to come again in future.. 
Home Health Care Boca Raton
2018 11 12 13:00     #41327
 
Yes i am totally agreed with this article and i just want say that this article is very nice and very informative article.I will make sure to be reading your blog more. You made a good point but I can't help but wonder, what about the other side? !!!!!!THANKS!!!!!!
Bücher für plastische Chirurgie
2018 11 12 17:07     #41400
 
Interesting post. I Have Been wondering about this issue, so thanks for posting. Pretty cool post.It 's really very nice and Useful post.Thanks
swallow grotto
2018 11 13 12:44     #41414
 
I have not any word to appreciate this post.....Really i am impressed from this post....the person who create this post it was a great human..thanks for shared this with us.
Prominews

 
2018 11 18 20:55     #41498

Good article, I like these articles, interesting to read and instructive.
bubice

2018 11 20 13:22     #41516
 
Positive site, where did u come up with the information on this posting? I'm pleased I discovered it though, ill be checking back soon to find out what additional posts you include.
new technologies
2018 11 28 17:04     #41569
 
I like this post,And I guess that they having fun to read this post,they shall take a good site to make a information,thanks for sharing it to me.
read here
2018 12 02 17:25     #41589
 
Its a great pleasure reading your post.Its full of information I am looking for and I love to post a comment that "The content of your post is awesome" Great work.
mayfair modern condo
2018 12 06 12:06     #41627
 
The information you have posted is very useful. The sites you have referred was good. Thanks for sharing...
kinetechseo.com
2018 12 15 09:26     #41674
 
I really loved reading your blog. It was very well authored and easy to undertand. Unlike additional blogs I have read which are really not tht good. I also found your posts very interesting. In fact after reading, I had to go show it to my friend and he ejoyed it as well!
direccionynegocios.com
2018 12 18 22:47     #41705
 
I found your this post while searching for information about blog-related research ... It's a good post .. keep posting and updating information.
car paint protection
2018 12 22 08:48     #41722
  
This type of message always inspiring and I prefer to read quality content, so happy to find good place to many here in the post, the writing is just great, thanks for the post.  
Training Baseball Bat
2018 12 22 09:28     #41723
 
I am happy to find your distinguished way of writing the post. Now you make it easy for me to understand and implement the concept. Thank you for the post.
 
2019 01 01 16:08     #41781
 
Thanks for this great post, i find it very interesting and very well thought out and put together. I look forward to reading your work in the future.
Anabole steroide kaufen
2019 01 08 09:26     #41828
 
I really loved reading your blog. It was very well authored and easy to undertand. Unlike additional blogs I have read which are really not tht good. I also found your posts very interesting. In fact after reading, I had to go show it to my friend and he ejoyed it as well!
vipbox
2019 01 09 23:57     #41842
 
I was surfing net and fortunately came across this site and found very interesting stuff here. Its really fun to read. I enjoyed a lot. Thanks for sharing this wonderful information.
Convention photographers Washington DC
2019 01 19 16:34     #41902
 
Thank you for taking the time to publish this information very useful!
taroko gorge

2019 01 20 09:23     #41905
 
I'm glad I found this web site, I couldn't find any knowledge on this matter prior to.Also operate a site and if you are ever interested in doing some visitor writing for me if possible feel free to let me know, i am always look for people to check out my web site.
t shirt printing singapore
2019 02 24 09:55     #42168
Hi I am so charmed I found your web journal, I truly found you by misstep, while I was watching on google for something else, Anyways I am here now and could simply jump at the chance to say thank for an enormous post and an inside and out engrossing site. Kindly do keep up the considerable work. 
Benjamin
2019 03 04 22:48     #42223

2019 03 06 15:20     #42244
 
Thanks for posting this info. I just want to let you know that I just check out your site and I find it very interesting and informative. I can't wait to read lots of your posts.
Fame Park Studios Wedding Photography
2019 03 07 21:11     #42253
 
Excellent information on your blog, thank you for taking the time to share with us. Amazing insight you have on this, it's nice to find a website that details so much information about different artists.
http://www.colin-e.org/

 
2019 03 09 20:11     #42271
 
I have read your blog it is very helpful for me. I want to say thanks to you. I have bookmark your site for future updates.
Custom website design Toronto
2019 03 11 21:05     #42285
 
You know your projects stand out of the herd. There is something special about them. It seems to me all of them are really brilliant!
بنك
2019 03 16 23:16     #42333
 
i read a lot of stuff and i found that the way of writing to clearifing that exactly want to say was very good so i am impressed and ilike to come again in future.. 
wall beds
2019 03 18 11:24     #42345
 
Friend, this web site might be fabolous, i just like it.
Tree Service
2019 04 14 12:50     #42488
 
I'm glad I found this web site, I couldn't find any knowledge on this matter prior to.Also operate a site and if you are ever interested in doing some visitor writing for me if possible feel free to let me know, i am always look for people to check out my web site.
For me one the best holiday

 
2019 04 22 20:25     #42542
2019 04 26 01:39     #42583
2019 04 28 13:14     #42600
 
This is a great inspiring article.I am pretty much pleased with your good work.You put really very helpful information. Keep it up. Keep blogging. Looking to reading your next post.
Dentist Heathfield
2019 05 03 00:53     #42633
2019 05 04 09:32     #42650
 
Thanks for posting this info. I just want to let you know that I just check out your site and I find it very interesting and informative. I can't wait to read lots of your posts.
home improvement news
2019 05 05 16:11     #42663
 
I high appreciate this post. It’s hard to find the good from the bad sometimes, but I think you’ve nailed it! would you mind updating your blog with more information?
arzt fachbuecher
2019 05 06 06:39     #42671
2019 05 06 15:28     #42681
 
I admit, I have not been on this web page in a long time... however it was another joy to see It is such an important topic and ignored by so many, even professionals. professionals. I thank you to help making people more aware of possible issues.
latest technology
2019 05 10 08:29     #42694
 
I admit, I have not been on this web page in a long time... however it was another joy to see It is such an important topic and ignored by so many, even professionals. professionals. I thank you to help making people more aware of possible issues.
Felix Hesse Media
2019 05 11 10:52     #42699
 
This blog is so nice to me. I will keep on coming here again and again. Visit my link as well..
Activate Press
2019 05 15 13:05     #42723
 
This blog is so nice to me. I will keep on coming here again and again. Visit my link as well..
Bulle Immobiliere
2019 05 18 21:38     #42739
 
I can see that you are an expert at your field! I am launching a website soon, and your information will be very useful for me.. Thanks for all your help and wishing you all the success in your business.
international freight forwarding price
2019 05 20 21:37     #42749
 
I really appreciate this wonderful post that you have provided for us. I assure this would be beneficial for most of the people.
stay dry roofing
2019 05 22 00:08     #42764
 
Positive site, where did u come up with the information on this posting? I'm pleased I discovered it though, ill be checking back soon to find out what additional posts you include.
Indianapolis roof replacement contractor
2019 05 22 23:36     #42772
 
Very interesting blog. Alot of blogs I see these days don't really provide anything that I'm interested in, but I'm most definately interested in this one. Just thought that I would post and let you know.
gutter contractors near me
2019 05 27 22:24     #42799
 
I read a article under the same title some time ago, but this articles quality is much, much better. How you do this..
SEO9
2019 05 30 20:10     #42802
 
I have read your article, it is very informative and helpful for me.I admire the valuable information you offer in your articles. Thanks for posting it..
Times connection
2019 06 03 03:01     #42816
2019 06 04 05:19     #42826
 
I can set up my new idea from this post. It gives in depth information. Thanks for this valuable information for all,..
crypto tracker
2019 06 04 19:48     #42830
 
Thank you so much for sharing this great blog.Very inspiring and helpful too.Hope you continue to share more of your ideas.I will definitely love to read.
men's grooming Salt Lake City
2019 06 07 02:21     #42837
2019 06 08 21:26     #42849
 
This is such a great resource that you are providing and you give it away for free. I love seeing blog that understand the value of providing a quality resource for free.
zhuilu old trail
2019 06 09 20:23     #42859
 
The post is written in very a good manner and it contains many useful information for me.
Denver towing company
2019 06 10 15:33     #42875
 
i read a lot of stuff and i found that the way of writing to clearifing that exactly want to say was very good so i am impressed and ilike to come again in future.. 
Elmhurst Dentist
2019 06 13 15:45     #42904
 
i read a lot of stuff and i found that the way of writing to clearifing that exactly want to say was very good so i am impressed and ilike to come again in future.. 
freight forwarding
2019 06 15 17:05     #42920
 
Very interesting blog. Alot of blogs I see these days don't really provide anything that I'm interested in, but I'm most definately interested in this one. Just thought that I would post and let you know.
freight forwarding

 
2019 06 15 23:59     #42928
 
Excellent information on your blog, thank you for taking the time to share with us. Amazing insight you have on this, it's nice to find a website that details so much information about different artists.
Business news blog
2019 06 21 10:18     #42959
 
I’ve been searching for some decent stuff on the subject and haven't had any luck up until this point, You just got a new biggest fan!..
water damage
2019 06 24 13:17     #42997
 
I read a article under the same title some time ago, but this articles quality is much, much better. How you do this..
international road transportation
2019 06 26 14:22     #43023
 
Very interesting blog. Alot of blogs I see these days don't really provide anything that I'm interested in, but I'm most definately interested in this one. Just thought that I would post and let you know.
catalogue printing
2019 06 28 21:46     #43049
2019 06 29 15:29     #43056
 
I am no expert, but I believe you just made an excellent point. You certainly fully understand what you are speaking about, and I can truly get behind that. 
freight forwarding
2019 07 01 17:03     #43085
 
Positive site, where did u come up with the information on this posting? I'm pleased I discovered it though, ill be checking back soon to find out what additional posts you include.
cocinas
2019 07 03 14:29     #43111
 
Positive site, where did u come up with the information on this posting?I have read a few of the articles on your website now, and I really like your style. Thanks a million and please keep up the effective work.
banquet area in pittsburgh
2019 07 03 14:38     #43116
2019 07 07 14:31     #43141
 
I'm glad I found this web site, I couldn't find any knowledge on this matter prior to.Also operate a site and if you are ever interested in doing some visitor writing for me if possible feel free to let me know, i am always look for people to check out my web site.
Athletic Culture
2019 07 07 19:00     #43144
 
I read a article under the same title some time ago, but this articles quality is much, much better. How you do this..
antikelifinder.com
2019 07 13 16:05     #43180
 
Positive site, where did u come up with the information on this posting? I'm pleased I discovered it though, ill be checking back soon to find out what additional posts you include.
comida vegetariana em Pirenopolis
2019 07 14 11:31     #43189
 
Excellent information on your blog, thank you for taking the time to share with us. Amazing insight you have on this, it's nice to find a website that details so much information about different artists.
haulage
2019 07 17 20:13     #43219
 
I recently came across your blog and have been reading along. I thought I would leave my first comment. I don't know what to say except that I have enjoyed reading. Nice blog. I will keep visiting this blog very often.
Anime Clothing
2019 07 25 19:14     #43274
 
Wonderful article, thanks for putting this together! This is obviously one great post. Thanks for the valuable information and insights you have so provided here.
Blog SUBMIT URL
2019 07 27 11:04     #43279
 
This is a great inspiring article.I am pretty much pleased with your good work.You put really very helpful information. Keep it up. Keep blogging. Looking to reading your next post.
Articole Top 300 Firme
2019 07 31 18:05     #43312
 
Wonderful article, thanks for putting this together! This is obviously one great post. Thanks for the valuable information and insights you have so provided here.
Hamptons architects
2019 08 06 19:32     #43323
 
Thanks for sharing nice information with us. i like your post and all you share with us is uptodate and quite informative, i would like to bookmark the page so i can come here again to read you, as you have done a wonderful job.
interesting posts 
2019 08 08 18:52     #43334
 
Positive site, where did u come up with the information on this posting?I have read a few of the articles on your website now, and I really like your style. Thanks a million and please keep up the effective work.
taroko park
2019 08 10 15:24     #43341
 
I can see that you are an expert at your field! I am launching a website soon, and your information will be very useful for me.. Thanks for all your help and wishing you all the success in your business.
Visit dorset
2019 08 11 15:29     #43347
 
This blog is so nice to me. I will keep on coming here again and again. Visit my link as well..
iPhone reparatie
2019 08 19 15:26     #43373
 
Yes i am totally agreed with this article and i just want say that this article is very nice and very informative article.I will make sure to be reading your blog more. You made a good point but I can't help but wonder, what about the other side? !!!!!!THANKS!!!!!!
Trading Standards Pest Control
2019 11 02 16:48     #43681
 
This is really a nice and informative, containing all information and also has a great impact on the new technology. Thanks for sharing it
Private Investigator Tennessee
2020 02 15 17:33     #44527
 
Thanks for your information, it was really very helpfull..
Flat Fee Movers Bradenton
 
2020 02 16 13:11     #44536
 
This is a great inspiring article.I am pretty much pleased with your good work.You put really very helpful information...
phong thuy nha ve sinh trong phong ngu
 
2020 02 17 16:29     #44556
 
Excellent website you have here, so much cool information!..
myheroacademiastuff.com
 
2020 02 18 06:23     #44564
 
thanks for the tips and information..i really appreciate it..
My Hero Academia Stuff
 
2020 02 18 13:06     #44572
 
I wanted to thank you for this great read!! I definitely enjoying every little bit of it I have you bookmarked to check out new stuff you post.
Eagle Six Gear
 
2020 02 19 08:47     #44586
 
I read that Post and got it fine and informative.
Household
 
2020 02 19 14:47     #44600
 
thanks for this usefull article, waiting for this article like this agvcain.
Dishwasher Repair Torrington CT
 
2020 02 20 12:04     #44611
 
This is actually the kind of information I have been trying to find. Thank you for writing this information.
Keto burn xtreme review
 
2020 02 22 11:15     #44635
 
Hi! Thanks for the great information you have provided! You have touched on crucuial points!
http://www.rmfinancialadvice.co.uk
 
2020 02 27 15:03     #44701
 
Excellent article. Very interesting to read. I really love to read such a nice article. Thanks! keep rocking.
shophouse vinhomes ocean park
 
2020 02 29 08:32     #44727
 
this is really nice to read..informative post is very good to read..thanks a lot!
ô tô điện giá rẻ
 
2020 02 29 15:41     #44740
 
Wonderful article, thanks for putting this together! This is obviously one great post. Thanks for the valuable information and insights you have so provided here.
Xe ô tô điện
 
2020 03 03 14:19     #44775
 
Thanks for the blog loaded with so many information. Stopping by your blog helped me to get what I was looking for.
lan hồ điệp vàng
 
2020 03 06 10:48     #44820
 
Very good points you wrote here..Great stuff...I think you've made some truly interesting points.Keep up the good work. 
cầm sim
 
2020 03 07 15:27     #44841
 
I’ve been searching for some decent stuff on the subject and haven't had any luck up until this point, You just got a new biggest fan!..
xưởng quần áo sỉ tphcm
 
2020 03 09 10:00     #44893
 
This is a brilliant blog! I'm very happy with the comments!..
Cabin Rentals Twain Harte
 
2020 03 10 11:09     #44923
 
howdy, your websites are really good. I appreciate your work.
giá chung cư bình dương
 
2020 03 11 11:39     #44952
 
Nice post! This is a very nice blog that I will definitively come back to more times this year! Thanks fo 
shop hoa tươi hcm
 
2020 03 13 12:41     #44998
 
I wanted to thank you for this great read!! I definitely enjoying every little bit of it I have you bookmarked to check out new stuff you post.
Zahnarztpraxis Bern
 

Ekonominis kalendorius

Prekybos statistika realiu laiku

Techninės analizės įrankis

Privatumo politika Reklama Kontaktai Paskolos RSS RSS
© 2006-2023 UAB All Media Digital