Komentarai 3 Siųsti draugui Spausdinti Vertinimas Neįvertintas

Seminaro "Vertybinių popierių vertės nustatymas ir rizikos išmatavimas" apžvalga. 2 dalis. A.Variakojis - apie mėsą ir vitaminus

spekuliantai.lt | 2007-03-23 | Rinkos aktualijos | perskaitė: 2876
Seminaro "Vertybinių popierių vertės nustatymas ir rizikos išmatavimas" apžvalga. 2 dalis. A.Variakojis - apie mėsą ir vitaminus « 2.1 dalis. A.Variakojis - apie "babkes" Antroji tema kurią seminare dėstė A. Variakojis taip pat buvo apie įmonių vertinimą, tačiau šiek tiek iš

« 2.1 dalis. A.Variakojis - apie "babkes"

Antroji tema kurią seminare dėstė A. Variakojis taip pat buvo apie įmonių vertinimą, tačiau šiek tiek iš kitos pusės. Buvo akcentuojama keletas įmonių tipų, kurių vertinimas iš esmės skiriasi. Buvo pasirinktos trys reprezentacinės įmonių grupės, vaizdžiai prilygintos mėsai, jaučiams ir vitaminams. Tai skirtingos kompanijos, kurias analizuoti reikia skirtingai.
Mėsa – geras daiktas tada, jei yra tinkamai paruoštas tinkamu laiku tinkamoje vietoje. Jei su mėsa nieko nedarysime, ji labai greitai suges. Tokios įmonės gali būti veikiančios nuostolingai, likviduojamos ir pan. Mėsą galima tiesiog iškepti, padaryti skilandį ar pagaminti kitokį patiekalą, žiūrint kokią mėsą turime. Su įmonėmis panašu (praktiškai analizuotas Vilniaus Vingio pavyzdys). Tam, kad įvertinti, ko įmonė verta ir ką su ja galima padaryti reikalinga nuodugni jos analizė. Šiuo atveju vertinant likvidacinę įmonės vertę pirmiausia reikia įvertinti įmonės turtą, kokia reali jo vertė. Įvertinti kiek turtas padengia akcijos kainą biržoje (P/NAV įmonės kainos biržoje ir grynojo turto santykis). Kokie likvidavimo kaštai tiek laiko, tiek lėšų aspektu, kaip likvidavimas bus/yra vykdomas. Įmonės turtą dėl jo formų įvairovės įvertinti gana sunku. NT, įrengimai, nematerialus turtas (prekės ženklai ir pan.) – skirtingos turto grupės, kurios vertinamos skirtingai. Pavyzdžiui įrengimų, kurie kainuoja milijonus išmontavimas ir pardavimas gali kainuoti daugiau nei jų reali vertė. Jei įrengimai labai specifiniai (siaura panaudojimo sritis) ar sudėtingai išmontuojami, jų likvidacinė vertė gali būti ir minusinė. Įmonės jėga dažnai slypi jos personale, kompetentingoje vadovų komandoje ar apskritai visoje organizacinėje struktūroje. Tai didžiulis turtas, kurį labai sunku sukaupti, tačiau realizuoti likviduojant įmonę – labai sunku. Atvirkščiai, darbuotojams reikia mokėti išeitines kompensacijas, todėl šis „turtas“ įmonę likviduojant gali duoti ir dideles išlaidas. Visgi, sumaniai likviduojant įmonę netgi personalas gali būti parduotas. A.Variakojis išreiškė viltį, kad kompetentingas Vilniaus Vingio personalas, visa organizacinė struktūra (įmonės skeletas) galėtų būti pelningai parduotas panašaus profilio įmonei („iš skeleto, padaryti skanius šonkauliukus&ldquo.
Kai kuriais atvejais, akivaizdžiai matosi, kad įmonės generuojami pinigų srautai neatitinka jos turto vertės, o kapitalas tikrai galėtų žymiai geriau būti panaudotas kitur. Tokioms įmonėms nelemta ilgai gyvuoti, todėl dažnai reikia priimti principinius sprendimus iš karto, nedelsiant.
Jaučių fermai prilygintos įmonės kurios gana sunkiai verčiasi, tačiau turi galimybių optimizuoti veiklą ar būti reorganizuotos. Šio tipo įmonės analizuojamos daugiausia dėmesio kreipiant į tai, ką iš jų galima padaryti. Jaučius galima paleisti ganytis ir samdyti piemenį, galima piemens nesamdyti, o tiesiog aptverti tvorą su įtampa (elektrinis piemuo), o gal tiek daug žemės naudoti nebūtina? Gal galima juos uždaryti į fermą ir ten šerti jau paruoštu pašaru? O gal tie jaučiau gali atlikti dar kokį nors darbą – pvz. būti kinkomi ir pan. Analizuojant tokias įmones reikėtų atkreipti dėmesį į jos veiklos specifiką, konkurencinę aplinką, pardavimus ir žaliavų tiekimą, atsargų apyvartumą, turto panaudojimo efektyvumą, įmonės skolas. Išskirti tokie rodikliai kaip (EV/EBITDA – įmonės kaina biržoje + grynosios skolos santykis su įmonės generuojamu pinigų srautu) parodo kiek mokama už įmonės pinigų srautą atsižvelgiant į jos turimas skolas; bei P/S (įmonės kainos biržoje bei jos pardavimų santykis) parodo kiek perkant/parduodant akcijas mokama už įmonės pardavimus. Dažnai į tokias įmones pažvelgus iš šalies ir pamačius visumą galima rasti būdų kaip optimizuoti įmonės veiklą per pardavimų didinimą ar finansų valdymą ir taip gerokai padidinti įmonės vertę.
Vitaminai – tai sėkmingai veikiančios, smarkiai besiplečiančios įmonės. Analizuodami tokio tipo įmones daugiausia dėmesio kreipiame į perspektyvą ir tolimesnę plėtrą. Svarbu išanalizuoti šalies/sektoriaus perspektyvas, atkreipti dėmesį į produkto ir naudojamų technologijų naujumą, vadovavimo kokybę, užimamą rinką, plėtros galimybes bei iš jos gaunamą naudą. Išskiriami tokie rodikliai kaip P/E (parodo kiek mokama už įmonės pelną), PEG ( kiek mokama už įmonės pelną atsižvelgiant į augimą, vidurkis 0.8-1.2). Labai svarbu suprasti įmonės veiklą ir gaminamą produktą.
Vertinant visų trijų tipų įmones investuotojai siekia to paties – pasiekti didžiausią investicijų pelningumą. Analizės nors ir gana skirtingos, bet kartu ir labai panašios. Visose įmonėse dirba žmonės – kokie jie? Kokia reali turto vertė? Kokie pinigų srautai? Tai tik keletas klausimų, kuriuos investuotojai turėtų sau užduoti vertinant bet kokią įmonę.

Laukite tęsinio

Chikirap, Nepermatomas, Tranous

Taip pat skaitykite

Paskolų tipai: ką derėtų žinoti?

Trūkstamą pinigų sumą gali finansuoti paskolų bankas

Paskola suteikia galimybę įsirengti svajonių namus

Paslaugos, padedančios efektyviau valdyti verslą

2019-02-06 | Rinkos aktualijos 2018-09-07 | Rinkos aktualijos 2018-06-06 | Rinkos aktualijos 2018-01-09 | Rinkos aktualijos

Komentarai2007 03 25 18:21     #1078
Tai taip ir nesupratau, ar dėstymas buvo įdomus, ar nebuvo nuobodu, ar sugebėjo patenkinti auditoriją, ar auditorija nenuobodžiavo ? Pasidalinkite ir šia info
2007 03 25 20:40     #1079
Sugebėjo. Labai įdomiai pateikė visą tą informaciją, o visi klausėsi net išsižioję, lygtais taip geriau girdėtųsi.
2007 03 26 08:24     #1080
Kai žmogus klausos išsižiojęs tai ir girdi geriau, nes prie nosiaryklės yra vidinis kanalas, kuris jungiasi su vidine ausimi, tas kanalas reikalingas ka palaikyti vienoda slegi ausyje ir tuo kanalu atskriejancios garso bangos truputi pagerina klausa. Todėl žmogus kuris klausosi išsižiojęs girdi geriau.

Ekonominis kalendorius

Prekybos statistika realiu laiku

Techninės analizės įrankis