Komentarai 27 Siųsti draugui Spausdinti Vertinimas Neįvertintas

"Sanito" konferencija-pristatymas. 2006.12.07, Vilnius

nepermatomas | 2006-12-08 | Rinkos aktualijos | perskaitė: 3187
"Sanito" konferencija-pristatymas. 2006.12.07, Vilnius Sanitas čia nekaltas, aplinka kalta. Ne nu rimtai, prie ko čia Sanitas? Ir Jelfa prie ko? Čia force majeure situacija, ne kitaip. Ir iš viso čia visas tas

Sanitas čia nekaltas, aplinka kalta. Ne nu rimtai, prie ko čia Sanitas? Ir Jelfa prie ko? Čia force majeure situacija, ne kitaip. Ir iš viso čia visas tas Corhydrono skandalas tokia nereikšminga problema – tai tik vienas „laboratorinis atvejis, žmogus dėl to nenumirė, o ir tas numirimas sąlyginis dalykas“. Sąlyginis dėl to, kad jei rimtai būtų panaudotas buteliuke buvęs Chlorsuccilinas, tai žmogus būtų po 10min. „padžiovęs mokasinus“. O visi tie komentarai apie pacientų nusiskundimus, panaudojus Corhydrono – vieną pykina, kitas užmigti negali ir panašiai – yra subjektyvūs ir neturi jokio pagrindo, nes taip negali būti. Jei jau būtent šitie vaistai sumaišyti – viskas, keliauji į amžinuosius medžioklės plotus...

Taip, pusiau cituojant, pusiau šmaikščiai perfrazuojant generalinio direktoriaus Sauliaus Jurgelėno mintis, galima būtų apibudinti tikrąją “Jelfos įvykių” esmę. Bet liūdniausia, kad pasakymas “aplinka kalta” šiuo atveju yra teisingas... Linksmas ir nuotaikingas Jurgelėno pasakojimas visiems salėje sėdintiems turėjo pasirodyti įtikinantis. Ir apskritai, nuolat besišypsantis „Sanito“ generalinis direktorius sudarė įspūdį, kad vistiek viskas bus gerai. Apskritai, klausantis, kokią įvykių koncentraciją tomis dienomis patyrė įmonės vadovai, galima tik žavėtis visiškai neišblėsusia S. Jurgelėno energija.

Taip, burbulas buvo išpūstas didelis. Faktas, kad vaistai iš rinkos Lenkijoje atšaukiami nuolat dėl įvairiausių priežasčių ir faktas, kad būtent iš šito atvejo buvo padarytas skandalas, tikrai krenta į akis. Kiek tendencingai paimti skaičiai pristatymui apie pranešimus nušviečiančius įvykį žiniasklaidoje sunku pasakyti, bet, kad skirtumai tarp skaičių milžiniški (apie tai vėliau) irgi faktas. Maždaug 95% lenkų apie Corhydrono skandalą yra girdėję mažiausiai 3 kartus! Prie to labai prisidėjo ir tuo metu vykę rinkimai į savivaldybes (tvarka bus!), todėl ir perdėta žiniasklaidos reakcija čia koreliuoja su perdėta valdžios reakcija. Lenkijoje su valdžia sunku, ypač sunku prieš rinkimus. Įdomu, kad apskųsti sprendimą, visiškai sustabdyti gamybą Jelfoje (Jurgelėno nuomone visai neadekvatų), Sanitas galėjo tik ... tai pačiai valstybinei institucijai, kuri tą sprendimą ir padarė (juokas pro ašaras). Beje apskundus, skundo išnagrinėjimo galima buvo tikėtis greičiausiai po mėnesio, todėl protingiau buvo sutikti su visais reikalavimais ir bandyti išeiti iš krizės kitais būdais. Su valdžia pyktis yra blogai, ypač su lenkų valdžia. Būtent todėl Jurgelėnas labai atsargiai kalbėjo apie galimus ieškinius ar kitokius reikalavimus valstybei, kad galima būtų gauti kokią nors kompensaciją už galimai neteisėtus valdžios veiksmus, o ypač, kol šitas skandalas dar iki galo nepasibaigęs ir Corhydrono gamyba dar vis sustabdyta. Taigi, leista suprasti, kad Sanitas geriau linkęs draugauti su valdžia ir vykdyti kartais absurdiškus reikalavimus, nei įsivelti į karą, kuriame laimėtojų greičiausiai nebūtų. Labai gali būti, kad net nebus rasta ir kaltų. Klausantis Jurgelėno, galima buvo suprasti, jog galbūt tai tikrai inspiruota akcija.

Bet kad tai, kas pasakyta, neatrodytų žodžiai, laužti iš piršto, Jurgelėnas pateikė labai kruopščius tyrimus, kuriuos iškart užsakė, įvykus Jelfos uždarymui. (Prisipažinsiu, buvau pakerėtas tokios profesionalios, žaibiškos ir nebūdingos daugeliui mūsų įmonių reakcijos į šį įvykį, apie ką, beje, iki šiol kažin ar kam buvo žinoma). Taigi buvo pateiktas panašių analogiškų skandalų, įvykusių Lenkijoj nuo 2004 metų, atspindys Lenkijos žiniasklaidoje, pradedant nuo spaudos, baigiant televizija, neaplenkiant net interneto. Buvo pasirinktos dvi lenkų įmonės - Constar ir Vioxx preparatą gaminanti įmonė, bei dabartiniai įvykiai su PKN – “Mažeikių naftos” sandoriu. Pastarasis pasirinktas dėl didelio rezonanso visuomenėje, o pirmųjų dvejų įmonių nusižengimai buvo susiję su žmonių sveikata. Jei gerai supratau, Constar (mėsos pramonė) atvejis buvo net sąmoningai piktybinio pobūdžio. Taigi buvo tiriama, kiek kartų šie rezonansiniai įvykiai buvo atspindėti įvairioje žiniasklaidoje: nuo 100 (Vioxx atvejis) iki 450 (Constar). Jelfos atvejis tikrai nebuvo “žiauresnis” už Constar, tačiau Jelfa buvo paminėta ... 3500 kartų! Skaičiai įspūdingi ir keliantys įvairių minčių...

Dar vienas įdomus faktas. Sanitas krizės metu kreipėsi į kitus vaistų rinkos dalyvius Lenkijoje, prašydamas užtarti jų poziciją ir išreikšti savo nuomonę apie drastiškus valdžios veiksmus. Nei vieno atsakymo, nei vieno pranešimo nebuvo sulaukta. Ir dabar aiškėja kodėl. Dabar vienas po kito į farmacijos priežiūros tarnybą plaukia kitų firmų „prisipažinimai“ apie klaidas arba netikslumus gamyboje (pakuotės, bandymai ir pan.). Visi pamatę, kokios gali būti pasekmės, „tvarkosi“ pas save ir geranoriškai „prisidavinėja“. Lenkijoje geriau bangų nekelti, nes kitaip gali pabuvoti Jelfos kailyje. “Taigi už netvarką Lenkijos farmacijoje visą kainą sumokėjo viena Jelfa!” – ši Jurgelėno frazė gana iškalbinga.

...Plačiai nušvietęs, kaip sunku dirbti Lenkijoje Jurgelėnas perėjo prie skaičių, rodančių, kaip šis skandalas atsiliepė ekonominiams rezultatms. Pagal pateiktus duomenis, pats skandalas Jelfos pardavimus sumažino 5-10%. Skaičiai nėra visiškai reprezentatyvūs (atrinktų produktų, sudarančių 70% Jelfos pajamų, didmenininkų pardavimai į vaistines), todėl reikia manyti, kad Corhydronas į pateiktą statistiką greičiausiai nepateko. Vien jo pardavimai sudaro gana ženklią Jelfos pardavimų dalį. Vėliau pristatyme atskirai buvo išskirta, kiek 2006 metų pardavimams atsiliepė Corhydrono pardavimų sustabdymas (3 mln. PLN), kiek bendras gamybos sustabdymas (1,4 mln. PLN) ir kiek atsargų sumažėjimas didmenininkų sandėliuose Lenkijoje (60 mln. PLN). Šios milžiniškos atsargos buvo sukauptos ankstesnės įmonės vadovybės, dirbtinai didinant pardavimus ketvirčių gale, kad būtų galima parodyti gerus pardavimus ir pelningą Jelfos veiklą. Kodėl senieji vadovai tingėdavo gerai dirbti viso ketvirčio metu, galima tik spėlioti. Na o tam, kad “priverstų” didmenininkus pirkti tokius didelius kiekius iš karto, Jelfa naudojo įvairias priemones – nuo didelių nuolaidų iki didelių mokėjimo atidėjimų. Taigi Sanitas nusipirko dirbtinai „pagražintą“ Jelfą. Į klausimą, negi jie to nematė prieš pirkdami, sekė visai logiškas atsakymas. Duomenys, kuriuos gavo Sanitas prieš pirkdamas, buvo pateikiami ketvirčiais, ir ten nebuvo įmanoma pamatyti, kaip pardavimai išsidėsto laike (ketvirčio bėgyje). Gilesnės analizės atlikti valstybinėje įmonėje jiems niekas neleido, taigi Jelfa buvo perkama be Due diligence. Kaip bebūtų keista, pasirodo, įsigijimai net ir už pusę milijardo gali būti daromi be skrupulingos analizės. O mes ką galvojome? Nors iš kitos pusės, reikėtų prisiminti, jog su Sanitu, kuris už Jelfos akciją mokėjo 93 zlotus, labai įnirtingai konkuravusi Lenkijos investicijų bendrovė "Logis Partners" už akciją siūlė tik 3 zlotais mažiau. Taigi niekas nežinojo tikrosios Jelfos padėties!

Pasak Jurgelėno, šiuo metu didelių atsargų problema yra išspręsta, nes jos sumažėjo iki beveik normalaus lygio (1- 2 mėn. priklausomai nuo didmenininko veiklos specifikos). Taigi gruodžio rezultatai dar bus prasti, o nuo kitų metų viskas švies kitomis spalvomis. Jei ne sausį (tikimės, kad sausį), tai vasarį bus pasiektas lapkričio mėn. pardavimų lygis, kuris jau yra pelningas, o visi sekantys mėnesiai turėtų eiti tik geryn. Ar galėtų būti kitaip?
Šviesios 2007m. perspektyvos yra siejamos su naujų vaistų įvedimu į rinką, naujų eksporto partnerių atsiradimu (pavyko surasti partnerių NVS šalyse), valdymo ir pardavimo procesų efektyvinimu. Taigi nepaisant visų užgriuvusių nesėkmių, Sanitas dirba kruopščiai ir nuosekliai: jau šiuo metu registravimo fazėje yra 17 naujų preparatų; Hoechst Biotika gauna naujų kontraktinės gamybos sutarčių (jau pasirašyta už 6,9mln.), kurios yra žymiai pelningesnės už nekontraktines sutartis.
Kalbant apie 2007m., buvo paliestas ir Mildronato klausimas. Pasak Jurgelėno, Europa kaip įmanydama stengiasi visokiausiais netarifiniais barjerais apsisaugoti nuo azijiečių, todėl ES REACH direktyva, reguliuojanti chemikalų vartojimą pramonėje, yra ne kas kita, kaip dar vienas netarifinis barjeras. Ši direktyva greičiausiai bus taikoma su pereinamaisiais laikotarpiais, todėl farmacininkus realiai palies po kelių metų. Bet kokiu atveju Sanitas gali iš kitų šalių įsivežti reikalingą substanciją ir dėl ribojimų niekaip nenukentės.
Taip pat buvo paminėta ir naujai kylanti įmonė Kaune. Šiuo metu daromi projektiniai pakeitimai ta linkme, jog stengiamasi atsisakyti tų produktų gamybos linijų, kurie jau dabar susiduria su per didele pasiūla Europoje, ir stengiamasi orientuotis į tokias sritis, kuriose pasiūla nėra didelė (pvz., intraveninių vaistų ampulės). Be to siekiama orientuotis į tas sritis, kurioms bent jau artimiausiu metu negresia didelė konkurencija iš Azijos (konkrečiai minėta Indija, kaip labai stambi tablečių tiekėja), bei stengiamasi gamybos procesą padaryti kuo lankstesnį (galimybė gaminti mažesnėmis partijomis ir pan.).

Apskritai konferencija buvo įdomi ir paliko gerą įspųdį. Pats faktas, kad po įvykių, esmingai pakeitusių įmonės perspektyvas, buvo surengtas toks susitikimas su investuotojais, tik parodo, jog sekama pačia geriausia vakarietiška praktika ir tai tik kelia pagarbą Sanitui. Galėtų ir kitos įmonės vadovautis tokia gera ir vakaruose įprasta praktika.
Nors pristatyti visiškai prasti 2006m. rezultatai, tačiau 2007m. planai yra gana gražūs ir adekvatūs. Gal todėl konferencijos pabaigoje visų nuotaika buvo daug geresnė (o gal todėl, kad po susitikimo laukė kava ir bandelės). Susitikime dalyvavo ir gausus spekuliantų būrys, taip pat žinomi makleriai bei finansų analitikai, žiniasklaida.

Pateikiame visą konferencijos pristatymo medžiagą

Taip pat skaitykite

Paskolų tipai: ką derėtų žinoti?

Trūkstamą pinigų sumą gali finansuoti paskolų bankas

Paskola suteikia galimybę įsirengti svajonių namus

Paslaugos, padedančios efektyviau valdyti verslą

2019-02-06 | Rinkos aktualijos 2018-09-07 | Rinkos aktualijos 2018-06-06 | Rinkos aktualijos 2018-01-09 | Rinkos aktualijos

Komentarai2006 12 08 23:18     #528
Dekui uz issamu reporta. O Jurgeleno manau laukia grazi ateitis. Tikiuosi Sanite
2006 12 09 08:40     #530
Aciu, geras informatyvus straipsnis!
2006 12 09 08:46     #531
Trumpai - drutai. Fantastika.
2006 12 09 09:36     #532
Drutai, bet netrumpai . Bene bus rekordas pagal ilguma Labai gyvas stilius!
2006 12 09 10:40     #533
Aciu uz informatyvu straipsni
2006 12 09 10:46     #534
Puikus straipsnis! Aciu
2006 12 09 11:14     #535
Kad tik machytu
2006 12 09 11:21     #536
tikrai ishsamus ir lengvai skaitomas straipsnis! Kad daugiau tokiu butu
2006 12 09 11:22     #537
Beje achiu Artai uz papildymus ir redagavimą.
2006 12 10 16:56     #538
Kad ir kaip pasiteinančiai atrodo kalba ir čia rašytas straipsnis, teisybė yra kita - Sanitui kolkas didelis ragas. Mane domina tik pinigai, kurių ant Sanito kolkas neuždirbsi. Taip, parašytas šauniai. Pliusas. Tik mes apie kitą esmę čia kalbame - pelną.
2006 12 10 17:19     #539
man rodos, kad sanita kaip tik dabar reikia imt..
2006 12 10 19:00     #540
pasakysiu zodziais, pasakytais ne Sanito konferencijoje, bet vieno analitiko zodziais dar zymiai seniau (kai dar ir Jelfos skandalo nebuvo): "man nesvarbu, ar bus pasiekti siu metu rodikliai. Svarbu, kaip dirbs kitais metais".
2006 12 10 19:53     #541
Tai nėra analitinis SAN1L straipsnis. Stengtasi nušviesti konferenciją, kurios tikslas aišku buvo įkvėpti optimizmo. Kad shudas gavosi SAN su Jelfa tai ir taip aishku, nusipirko ne tai ką tikėjosi ir dar priedo labai sunkioje politinėje terpėje. Pats Jurgelėnas sakė "Velnias nešė į tą galerą...". Visgi susitvarkyt galima, klausimas kiek tai užtruks.
2006 12 11 10:19     #542
Arta, o tu manai kitais metais pelno bus ?
2006 12 11 10:25     #543
Toks vaizdas, kad SAN tikrai ziaurioj padety, bet turi labai gabu management'a su Jurgelenu priesaky... :yes Gal issikapstys..
2006 12 11 13:10     #544
panašu, kad yra labai gabi PR tarnyba, o kai vadovai prognozėse apsiskaičiuoja ant 60mln pardavimuose (-27proc.) ir ~35mln Ebitda (-~70proc.)... juo labiau, kad dėl skandalo kaip teigiama Jelfa praras iki 10proc. pajamų, tai kyla klausimas dėl ko visi kiti praradimai?...
2006 12 11 13:21     #545
Atsargų sumažėjimas Lenkijos didmenininkų sandėliuose 60 mln. PLN. Ataskaitoje parashyta.
2006 12 11 14:04     #546
tas tai taip, bet jau balandžio viduryje sanitas valdė 85proc. Jelfos akcijų, o birželio pradžioj buvo suformuota ir lietuviška Jelfos valdyba, bet iki gruodžio pradžios niekas neišsiaiškino, kad pardavimai buvo daromi ketvirčių pabaigoje....
2006 12 11 14:21     #548
tai ir nepatiko kad bveik visa apie konferencija apie Jelfos skandalo geneze, kas jau nelabai beidomu O kitu metu pardavimu prognozes giliau neanalizuotos (atseit neleidzia VPK) Tos atsargos pas didmenininkus gali ir nebepasiekti norimo lygio
2006 12 11 14:25     #549
Nu jo, prognozę jie skaičiavo greičiausiai dar neįsigilinę į pardavimų struktūrą laiko atžvilgiu, visgi prognozė lyg ir rugsėjo pradžioj buvo pateikta. Kada jie išsiaiškino dirbtinį pardavimų didinimą sunku pasakyti, bet grafike matosi, kad paskutinis toks dirbtinis "užkėlimas" buvo 2006 balandį.
2006 12 11 21:29     #550
resident, tai kad bandrove gali kazkurioj vietoj susimaut - ne nuodeme. Kiekvienam gali pasitaikyti nenumatytu nesekmiu. O teisingumo delei reiketu prisiminti, kad iki siol Sanito prognozes visada budavo labai atsargios ir visada vykdomos. Jei prognozes daromos dabar jau viska issinagrinejus, tai as visgi manau, kad jos realios. Ir pagal esama situacija net labai geros. Nemanau, kad jie rizikuotu blefuoti dabartineje situacijoje
2006 12 12 09:42     #551
visgi man truksta skaiciu apie kitus metus. Zodziu ir as galiu pasakyti daug, bet skaiciai jau kita kalba. Aisku, tai ne autoriaus kalte (straipsnis tikrai geras,dekui), bet "Sanito" vadovo
2006 12 12 10:21     #552
Pilnai sutinku, kad nenumatyti atvejai pasitaiko ir nuo jų nevisada galima apsisaugoti. Kita vertus visi šie įvykiai (beje SAN turbūt tiktų posakis "nelaimė po vieną neveikšto" ar kažkaip pan.) didina riziką ir mažina prognozių tikimybę. Anyway, aš tik norėjau pasakyt kad ir kaip šustrai atrodo prezentacijos+Jurgelėnas - tai dar nereiškia, kad SAN yra apsaugotas tiek nuo vidinių/vadovų tiek nuo išorinių nesėkmių.
2006 12 12 21:38     #553
Jei nebuvo Due diligence, tai siurprizu pakeliui gali buti dar ne vienas. Tikekimes kuo maziau aisku...
2006 12 13 16:54     #554
Sveiki apsvieskit apie ka jus? Raimis.ozingoff
2006 12 13 17:18     #555
RaimisZ: apie gyvenimą
2006 12 13 23:13     #556
apie Saruno viesbucio anksta sale ir neparagautus pyragelius

Ekonominis kalendorius

Prekybos statistika realiu laiku

Techninės analizės įrankis