Komentarai 109 Siųsti draugui Spausdinti Vertinimas Neįvertintas

„Naftos turim – tiesiog gręžti reikės giliau“

zhaltis | 2006-09-24 | Rinkos aktualijos | perskaitė: 9222
„Naftos turim – tiesiog gręžti reikės giliau“ „Naftos turim – tiesiog gręžti reikės giliau“ „Vis dažniau girdite linksniuojant „Peak Oil“ (teorija, teigianti, kad netolimoje ateityje naf

„Naftos turim – tiesiog gręžti reikės giliau“

„Vis dažniau girdite linksniuojant „Peak Oil“ (teorija, teigianti, kad netolimoje ateityje naftos pasiūla nebesugebės patenkinti augančios paklausos: grėsmingai didėjantys Kinijos, Indijos apetitai, o ir likusio pasaulio vartotojai nėra linkę keisti savo įpročių, taigi naftos kainos judės vienareikšmiškai aukštyn) frazę? Nusiraminkite, persėsti už vandeniliu ar kitomis daržovėmis varomo automobilio vairo nereikės - jau dabar galite tai pamiršti: sėkmingi tyrimai Meksikos įlankoje pagelbės šią teoriją dar bent kelis dešimtmečius laikyti alternatyvia“, - rugsėjo penktąją paskelbė Chevron, Devon Energy ir Norvegijos Statoil kompanijos.‘

(Ribinė naftos kreivė, pateikta M. King Hubbert‘o 1956 metais)Žinoma, vieno didelio telkinio atradimas (net jeigu jį galime lyginti su 1968 metų didžiąja naftos sankaupa Prudhoe įlankoje), kad ir padidinsiančio Amerikos naftos atsargas 50% , nebūtų labai reikšmingas įvykis pasaulinėje rinkoje, tai net nepadėtų Amerikai tapti energetiškai nepriklausoma, kuomet naftos gavyba pradės suktis maksimaliomis apsukomis netolimoje - 4-5 metų ateityje. Tačiau galimybė išgauti naftą ekstremaliomis sąlygomis: gylis, temperatūra, spaudimas - ką šį mėnesį jau pademonstraco Chevron, ženkliai padidins eksploatuotinų naftos telkinių potencialą ir ilgam leis pamiršti Peak Oil scenarijų. Jau vien Meksikos įlankoje yra apie tuziną didelių naftos telkinių, kurių eksploatuoti neapsimokėjo ar nebuvo įmanoma dėl techninių priežasčių: dabar tai jau praeitis. O ir kiti telkiniai, esantys labai giliai po vandenyno dugnu, įskaitant ir Šiaurės jūrą, Nilo deltą, Brazilijos pakrantes taps prieinami. Analitikai priduria, kad vakarinė Afrika yra turtinga giliųjų naftos telkinių, kurių anksčiau nebuvo įmanoma pasiekti.

Rekordinio gylio naftos telkinys, kurį pavyko pasiekti Chevron darbininkams yra net 5 mylių gylyje, kurių penktadalį sudaro Meksikos įlankos vandenys. Nors giluminės naftos išgavimo pionieriams užmojis „gręžti giliau“ itin brangiai atsieina: tinkama įranga, bei terminalų statyba bendrovėms atsieina šimtus tūkstančių dolerių per dieną, ekspertai teigia, kad tokių telkinių ekploatavimas bus pelningas kainai esant virš 40-45 dolerių už barelį.

Sparčiai tobulėjantis technikos lygis Kembridžo energetinių tyrinėjimų specialistus įgalina prognozuoti, kad pasaulinės eksploatuotinos naftos ir gamtinių dujų atsargos gali išaugti net 25% 2015 metais.

Pastaruoju metu naftos kaina tirpo, tarsi plaukdama „kirviu žemyn“. Vasarą vartotojai buvo priversti mokėti „premiją“ dėl galimų trikdžių, kuriuos galėjo sukelti tiek sezoniniai uraganai, tiek neramumai ir įtempta situacija vidurio-rytų Azijoje. Tiek vienam, tiek kitam pavojui sumažėjus, nafta pradėjo pigti.
Nuo arabijos šeichų, automobilių bei lėktuvų kompanijų iki eilinio vartotojo - kiekvieną neramina klausimas: kur gi sutiksime naftos kainos dugną? Spėjimų vėl gi daugybė. Yra pateikiami trys pagrindiniai scenarijai:

Sprogimas: Amerikai pavyksta įkalbėti JT imtis griežtų sankcijų prieš Iraną. Iranas, savo ruožtu, atsako laikinu naftos eksporto nutraukimu. Venesuela apkarpo ir savo eksportą. Nafta šturmuoja 100$ ir visi draugiškai persėdame ant dviračių. J

Aukso viduriukas: Amerikos ekonomika sulėtėja, tačiau ekonominė fazė nesikeičia – recesija neprasideda. Kinijos augimas taip pat aprimsta, tačiau padėtis nėra dramatiška. Kainos svyruoja [60;70] $ intervale.

Ice age‘as: Globalus ekonomikos sulėtėjimas prasideda 2007 ir ‚išauga‘ 2008. Tuo pačiu metu žaliavinės naftos tiekimas ženkliai išauga. Naftos kaina kone ištirpsta pasiekdama 22$ už barelį kainos lygį.

(Infliacija neįskaičiuota)(galime įvertinti infliacijos nuveiktą darbą)Vienas pagrindinių veiksnių, darančių įtaką naftos kainai yra OPEC (naftą eksportuojančių šalių organizacija) ministrų nutarimai dėl naftos išgavimo kvotų kartelyje didinimo/mažinimo. Nors OPEC kvotų keisti kol kas nesirengia ir vyrauja nuomonė, kad OPEC bandys apginti ~60$ už barelį lygi, kad ir vilkas sotus būtų ir avys sveikos liktų: t.y. tenkintų tiek savo interesus, tiek vartojančiųjų šalių, tačiau kainai krentant toliau (>10-15%) gali būti imtąsi kvotų mažinimo strategijos, kad būtų stabilizuota naftos kaina.

(OPEC narės)(Matome šalių naftos eksportą bareliais per dieną)Pagal Global Insight Inc., naftos kainos kritimas 10$ už barelį, kelia bvp ~0.2%. Dar didesnę įtaką naftos kainos kritimas turės infliacijai – be abejo, investoujantiems nefiksuoto pajamingumo įrankiais, tai yra teigiama žinia, nes Fed‘ui nepakėlus bazinės palūkanų normos, o gal net ją ir sumažinus (?), tokių investicijų patrauklumas tik išaugs. (Y)

Pabaigai, legendinis Texaso naftos magnatas T. Boone Pickens vis dėlto nekeičia savo prognozių dėl 80$ už barelį ir teigia: „Mūsų prognozė buvo beveik pasiekta, tik nesitikėjome, kad kaina pradės kristi taip greit. Dabar turi įvykti nebent svarūs geopolitiniai poslinkiai, kad mes jau šiais metais (2007) pasiektume 80$, tačiau kitais metais ir „normaliomis sąlygomis“ išvysime 80$.

Naudotąsi Business week, Stanley Redd‘o, Chris Palmeri‘o informacija, straipsniais.
Paruošė T. Pilkauskas, 3a, (zhaltis)

Taip pat skaitykite

Paskolų tipai: ką derėtų žinoti?

Trūkstamą pinigų sumą gali finansuoti paskolų bankas

Paskola suteikia galimybę įsirengti svajonių namus

Paslaugos, padedančios efektyviau valdyti verslą

2019-02-06 | Rinkos aktualijos 2018-09-07 | Rinkos aktualijos 2018-06-06 | Rinkos aktualijos 2018-01-09 | Rinkos aktualijos

Komentarai2006 09 24 20:44     #198
Liuks straipsnelis! Aciu. Bet keistas sutapimas: pats si savaitgali "Verslo klasej" 2005m. lapkr. men perskaiciau panasu straipsni apie nafta ir kai ka pasizymejau savo dienorastyje (http://www.spekuliantai.lt/journal.php?m=page&p=357)
2006 09 24 21:34     #199
Manau reikia atkreipti demesi, kad naftos kainai isaugus iki tam tikro lygio atsiperka darzovinis kuras. Jei neuzdusim per ateinanciu 50 m. nuo naftos - turesim pereiti prie alternatyvu.
2006 09 24 22:34     #200
Puikus straipsnis! Daug aiskios informacijos, graziai isliustruotas. Be to manau kad tikrai laiku. Tiesa kaip neekonomistas turinio nedrystu vertinti, taciau smagu kad spekuliantai.lt gali pasigirti tokiu straipsniu ka nelabai rasi lietuvos dienrasciuose.:yes
2006 09 25 07:36     #204
Dėkui, gimnazijoje gavau užduotį parašyti str. šia tema, tai ir čia atsiunčiau. Malonu, kad radote naudingos informacijos. O dėl VK nžn - lietuviška literatūra nesinaudojau, tačiau straipsnyje info yra iš Business week, The Economist savaitraščių, tai ir VK berašydami galėjo užmest akį.
2006 09 25 08:03     #206
truputį druskos, nors gal nebūtinai "giliau" tai gilesnėse vandenyno vietose ar gilesni gręžiniai?
2006 09 26 19:52     #210
Jei artės naftininkų apokalipsė, viskas matysis naftos kainoje.
2006 09 28 21:20     #216
Saunuolis, Zalti! Labai informatyvus ir sklandziai isdestytas staripsnelis. Reikia tau i Alfa zurnalistus kaip nors patekt - aplenksi visus eksternu! Pagarba, Sekmes!
2006 09 29 21:34     #228
[quote] [b]Iš straipsnio:[/b] Nors OPEC kvotų keisti kol kas nesirengia ir vyrauja nuomonė, kad OPEC bandys apginti ~60$ už barelį lygi, kad ir vilkas sotus būtų ir avys sveikos liktų: t.y. tenkintų tiek savo interesus, tiek vartojančiųjų šalių, tačiau kainai krentant toliau (>10-15%) gali būti imtąsi kvotų mažinimo strategijos, kad būtų stabilizuota naftos kaina. [/quote] Atsimenu, kai prieš tris metus buvo kalbama, kad tas "aukso viduriukas" yra 30$ už barelį. Tuomet buvo kalbama, kad naftos kainai viršijus šią ribą, OPEC'as žada didinti kvotas... Andrius_S
2017 01 13 09:49     #36329
 I am usually to blogging and site-building and i seriously take pleasure in your content. This great article possesses genuinely highs my personal attention. My goal is to book mark your internet site and retain examining intended for brand new info.
2017 08 30 10:09     #37050
Today in this quick world overseeing time has turned out to be truly troublesome. In the event replique cartier that you are the person who keep running with tight calendar then web based shopping is the ideal alternative for you.Take your time when you are looking on the grounds that there are such a large number of replique montre omega choices to browse when you are searching for the ideal men's watches or ladies' watches. When you shop online you truly don't need to go and visit the shop. Whatever you wish to get from http://www.repliquemontre1735.com/category/replique-montre-rolex/ you can get it with only couple of snaps. You can utilize your PDA or your PC to shop your most loved item.
2018 07 12 15:02     #39216
 
Thanks for taking the time to discuss this, I feel strongly about it and love learning more on this topic. If possible, as you gain expertise, would you mind updating your blog with more information? It is extremely helpful for me.
collegw writing
2018 07 21 13:17     #39296
 
You make so many great points here that I read your article a couple of times.  Your views are in accordance with my own for the most part.  This is great content for your readers.
click this site
2018 07 30 17:28     #39403
 
This is really a nice and informative, containing all information and also has a great impact on the new technology. Thanks for sharing it
westcoast420express.ca
2018 08 01 10:59     #39421
 
Thanks for posting this info. I just want to let you know that I just check out your site and I find it very interesting and informative. I can't wait to read lots of your posts.
online study resources
2018 08 02 15:02     #39437
 
I can see that you are an expert at your field! I am launching a website soon, and your information will be very useful for me.. Thanks for all your help and wishing you all the success in your business. 
rental mobil jogja
2018 08 15 17:50     #39550
 
This is really a nice and informative, containing all information and also has a great impact on the new technology. Thanks for sharing it
search engine marketing
2018 08 27 17:11     #39703
 
Great post I would like to thank you for the efforts you have made in writing this interesting and knowledgeable article.
ccfftoronto.ca
2018 08 28 16:26     #39716
 
I high appreciate this post. It’s hard to find the good from the bad sometimes, but I think you’ve nailed it! would you mind updating your blog with more information?
Michigan Personal Injury Law Firm
2018 10 01 12:08     #40146
 
Your website is really cool and this is a great inspiring article.
sportmun
2018 10 04 14:19     #40205
 
I am no expert, but I believe you just made an excellent point. You certainly fully understand what you are speaking about, and I can truly get behind that. 
คอกีฬา
2018 10 06 14:47     #40224
 
Great  post, you have pointed out some  fantastic  points , I  likewise  think  this s a very  wonderful website. 
Internettips
2018 10 07 09:13     #40270
 
I learn some new stuff from it too, thanks for sharing your information.
The Woodleigh Residences
2018 10 08 09:13     #40308
 
This is such a great resource that you are providing and you give it away for free. I love seeing websites that understand the value of providing a quality resource for free. It is the old what goes around comes around routine.
Buy organic web traffic
2018 10 08 12:40     #40320
 
Very nice article, I enjoyed reading your post, very nice share, I want to twit this to my followers. Thanks!. 
Encanador 24 horas
2018 10 10 09:39     #40393
 
Pretty good post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I have really enjoyed reading your blog posts. Any way I'll be subscribing to your feed and I hope you post again soon. Big thanks for the useful info. 
BEST SOLAR LIGHTS REVIEWS
2018 10 12 16:25     #40481
 
All the contents you mentioned in post is too good and can be very useful. I will keep it in mind, thanks for sharing the information keep updating, looking forward for more posts.Thanks
Farbband Epson
2018 10 13 13:24     #40497
 
I am definitely enjoying your website. You definitely have some great insight and great stories.
regalos para mujer
2018 10 21 10:13     #40856
 
I am definitely enjoying your website. You definitely have some great insight and great stories.
Nirvana Asian Massage
2018 10 28 09:40     #40937
 
nice bLog! its interesting. thank you for sharing....
Transfer 16mm Film to Digital
2018 11 04 15:44     #41062
 
Thanks for your insight for your fantastic posting. I’m glad I have taken the time to see this. 
Spyware Tek
2018 11 05 16:55     #41080
 
It is imperative that we read blog post very carefully. I am already done it and find that this post is really amazing. 
Warren Barnett
2018 11 19 08:48     #41499
 
I gotta  favorite this website   it seems  very helpful . 
voyance gratuite
2018 11 24 11:24     #41539
 
I wish more authors of this type of content would take the time you did to research and write so well.  I am very impressed with your vision and insight. 
design garden
2018 12 01 11:16     #41586
 
Thank you very much for writing such an interesting article on this topic.  This has really made me think and I hope to read more. 
Whistler grand
2018 12 13 07:57     #41656
 
I have bookmarked your blog, the articles are way better than other similar blogs.. thanks for a great blog! 
best bass headphones
2018 12 18 07:55     #41699
 
This is my first time i visit here and I found so many interesting stuff in your blog especially it's discussion, thank you. 
illegal movie sites
2019 01 07 13:02     #41818
 
I gotta  favorite this website   it seems  very helpful .
ukrayna üniversitesi
2019 01 27 08:01     #41945
 
I am happy to find this post very useful for me, as it contains lot of information. I always prefer to read the quality content and this thing I found in you post. Thanks for sharing.
web tutorials
2019 02 13 23:56     #42038
 
Thank you so much for the post you do. I like your post and all you share with us is up to date and quite informative, i would like to bookmark the page so i can come here again to read you, as you have done a wonderful job. 
proroid
2019 02 14 22:46     #42075
 
I am very much pleased with the contents you have mentioned. I wanted to thank you for this great article.
long-term disinfection
2019 02 16 16:06     #42119
 
Thank you so much for sharing this great blog.Very inspiring and helpful too.Hope you continue to share more of your ideas.I will definitely love to read.
rasensamen kaufen

 
2019 02 20 16:25     #42138
 
Positive site, where did u come up with the information on this posting?I have read a few of the articles on your website now, and I really like your style. Thanks a million and please keep up the effective work.
métrosexuel
2019 02 20 19:27     #42140
 
Thanks for posting this info. I just want to let you know that I just check out your site and I find it very interesting and informative. I can't wait to read lots of your posts.
HOW YOU CAN EARN MONEY IN REAL ESTATE

 
2019 02 24 15:23     #42170
 
Thanks for the nice blog. It was very useful for me. I'm happy I found this blog. Thank you for sharing with us,I too always learn something new from your post.
Search engine optimization Sydney
2019 02 25 21:28     #42196
 
I'm glad I found this web site, I couldn't find any knowledge on this matter prior to.Also operate a site and if you are ever interested in doing some visitor writing for me if possible feel free to let me know, i am always look for people to check out my web site.
https://www.webdesignbrisbane.com.au
2019 02 27 14:16     #42206
 
Wonderful illustrated information. I thank you about that. No doubt it will be very useful for my future projects. Would like to see some other posts on the same subject! 
Web Communication Tools

 
2019 03 05 21:55     #42235
 
This is very educational content and written well for a change. It's nice to see that some people still understand how to write a quality post! 
airsoft guns
2019 03 31 21:43     #42393
 
I read a article under the same title some time ago, but this articles quality is much, much better. How you do this..
iptv
2019 04 01 20:27     #42395
 
I really appreciate this wonderful post that you have provided for us. I assure this would be beneficial for most of the people.
Air Conditioning Orange County
2019 04 02 13:16     #42398
 
This is a great inspiring article.I am pretty much pleased with your good work.You put really very helpful information. Keep it up. Keep blogging. Looking to reading your next post.
The Day Herald
2019 04 09 12:17     #42436
 
Superbly written article, if only all bloggers offered the same content as you, the internet would be a far better place..
cheapest domains in kenya
2019 04 09 17:25     #42442
 
Great info! I recently came across your blog and have been reading along. I thought I would leave my first comment. I don’t know what to say except that I have.
Genuine Soccer Tipster
2019 04 12 23:13     #42469
 
This blog is so nice to me. I will keep on coming here again and again. Visit my link as well..
read the article
2019 04 16 21:50     #42505
 
Excellent information on your blog, thank you for taking the time to share with us. Amazing insight you have on this, it's nice to find a website that details so much information about different artists.
tech news
2019 04 18 08:03     #42515
 
Superbly written article, if only all bloggers offered the same content as you, the internet would be a far better place..
health articles
2019 04 22 17:21     #42534
 
I like this post,And I guess that they having fun to read this post,they shall take a good site to make a information,thanks for sharing it to me.
Reference for marketing
2019 04 22 20:34     #42549
2019 04 26 01:42     #42590
2019 05 01 08:23     #42622
 
including reasonable comments here...
Domain Registration
2019 05 03 00:56     #42640
2019 05 03 15:33     #42646
 
Thanks for your insight for your fantastic posting. I’m glad I have taken the time to see this. 
my conveyancing specialist
2019 05 08 21:58     #42689
 
Thanks for providing recent updates regarding the concern, I look forward to read more.
Holidays in Milan Italy

 
2019 06 07 02:29     #42843
2019 06 10 18:43     #42880
 
Nice knowledge gaining article. This post is really the best on this valuable topic.
Business Updates
2019 06 12 09:37     #42885
 
Nice knowledge gaining article. This post is really the best on this valuable topic.
eLawyer Blog
2019 06 13 09:32     #42893
 
Thank you for some other informative blog. Where else could I get that type of information written in such an ideal means? I have a mission that I’m just now working on, and I have been at the look out for such information. 
Moon Marketing
2019 06 13 13:48     #42898
 
I read that Post and got it fine and informative.
freight forwarding
2019 06 16 08:40     #42930
 
Thanks for sharing this useful info..
https://maybomhangphu.com/
2019 06 16 11:37     #42934
 
The website is looking bit flashy and it catches the visitors eyes. Design is pretty simple and a good user friendly interface.
camping
2019 06 19 15:26     #42950
 
Is it okay to post part of this on my website basically post a hyperlink to this webpage?
Charlotte M.
2019 06 25 17:00     #43013
2019 06 25 17:05     #43014
 
Super-Duper site! I am Loving it!! Will come back again, Im taking your feed also, Thanks.
Five Star Complete Restoration
2019 06 26 16:49     #43029
 
I have bookmarked your blog, the articles are way better than other similar blogs.. thanks for a great blog!
freight forwarding
2019 06 29 15:53     #43058
 
Thanks for your insight for your fantastic posting. I’m glad I have taken the time to see this.
https://www.melissabradshaw.net
2019 06 29 18:45     #43065
 
2019 06 29 18:45     #43066
I wanted to thank you for this great read!! I definitely enjoying every little bit of it I have you bookmarked to check out new stuff you post.
antikelifinder.com
 
2019 06 30 17:28     #43076
 
An interesting dialogue is price comment. I feel that it is best to write more on this matter, it may not be a taboo topic however usually individuals are not enough to talk on such topics. To the next. Cheers. 
kitchen remodel
2019 06 30 17:35     #43077
 
An interesting dialogue is price comment. I feel that it is best to write more on this matter, it may not be a taboo topic however usually individuals are not enough to talk on such topics. To the next. Cheers. 
kitchen remodel
2019 07 02 08:13     #43089
 
Great article with excellent idea!Thank you for such a valuable article. I really appreciate for this great information..
data sanitization
2019 07 07 08:00     #43132
 
Nice to be visiting your blog again, it has been months for me. Well this article that i've been waited for so long. I need this article to complete my assignment in the college, and it has same topic with your article. Thanks, great share. 
taroko park
2019 11 05 21:23     #43692
 
I can set up my new idea from this post. It gives in depth information. Thanks for this valuable information for all,..
new technology information
2019 11 11 21:57     #43729
 
You know your projects stand out of the herd. There is something special about them. It seems to me all of them are really brilliant!
sporting ferret
2019 11 13 13:15     #43743
 
Very interesting blog. Alot of blogs I see these days don't really provide anything that I'm interested in, but I'm most definately interested in this one. Just thought that I would post and let you know.
home improvement news
2019 11 14 20:18     #43762
 
This is such a great resource that you are providing and you give it away for free. I love seeing blog that understand the value of providing a quality resource for free.
taroko park
2019 11 15 23:11     #43770
 
Most of the time I don’t make comments on websites, but I'd like to say that this article really forced me to do so. Really nice post!
top 10 best goods
2019 11 18 13:54     #43797
 
Great write-up, I am a big believer in commenting on blogs to inform the blog writers know that they’ve added something worthwhile to the world wide web!..
Cancun area cenotes
2019 11 20 10:47     #43808
It is a good website blog post without fail. Few individuals would, in fact, the way you just did. I am impressed that there are a lot of details regarding this topic that has been uncovered as well as you've defeated yourself this time around, with so much high quality. Good Works!. low rate locksout
2019 11 23 21:52     #43831
 
Thanks for posting this info. I just want to let you know that I just check out your site and I find it very interesting and informative. I can't wait to read lots of your posts.
Karriere per Fernstudium
2019 11 26 11:36     #43859
 
Superbly written article, if only all bloggers offered the same content as you, the internet would be a far better place..
fakultet
2019 12 04 11:45     #43929
 
Most of the time I don’t make comments on websites, but I'd like to say that this article really forced me to do so. Really nice post!
software affiliate programs
2019 12 04 14:31     #43933
 
i read a lot of stuff and i found that the way of writing to clearifing that exactly want to say was very good so i am impressed and ilike to come again in future.. 
Kawaii Stationery
2019 12 04 14:31     #43934
 
i read a lot of stuff and i found that the way of writing to clearifing that exactly want to say was very good so i am impressed and ilike to come again in future.. 
Kawaii Stationery
2019 12 07 15:35     #43947
 
I would like to thank you for the efforts you have made in writing this article. I am hoping the same best work from you in the future as well. Thanks...
מנעולן בקריות
2019 12 10 11:34     #43975
 
Superbly written article, if only all bloggers offered the same content as you, the internet would be a far better place..
psicologos en Moncloa
2019 12 15 20:20     #44028
 
I love the way you write and share your niche! Very interesting and different! Keep it coming!
voyance serieuse
2019 12 17 21:20     #44051
 
Positive site, where did u come up with the information on this posting?I have read a few of the articles on your website now, and I really like your style. Thanks a million and please keep up the effective work.
Cerrajeros en Madrid
2019 12 18 13:45     #44059
 
I'm glad I found this web site, I couldn't find any knowledge on this matter prior to.Also operate a site and if you are ever interested in doing some visitor writing for me if possible feel free to let me know, i am always look for people to check out my web site.
Cerrajero en Alicante
2019 12 19 10:37     #44074
 
This is such a great resource that you are providing and you give it away for free. I love seeing blog that understand the value of providing a quality resource for free.
get more info
2019 12 23 16:33     #44132
 
i read a lot of stuff and i found that the way of writing to clearifing that exactly want to say was very good so i am impressed and ilike to come again in future.. 
Schwerlastauszüge
2019 12 24 21:23     #44150
 
This is highly information, crisp and clear. I think that everything has been described in systematic manner so that reader could get maximum information and learn many things.
flood cleanup
2020 02 15 15:15     #44523
 Your article has piqued a lot of positive interest.  I can see why since you have done such a good job of making it interesting. https://www.clickcoweta.org
2020 02 16 13:55     #44538
I admire what you have done here. I like the part where you say you are doing this to give back but I would assume by all the comments that this is working for you as well. thiết kế nội thất văn phòng
2020 02 16 16:11     #44544
 
Awesome blog. I enjoyed reading your articles. This is truly a great read for me. I have bookmarked it and I am looking forward to reading new articles. Keep up the good work!
gia seo website
2020 02 18 17:24     #44579
 
I love this blog!! The flash up the top is awesome!!
My Hero Academia merch
 
2020 02 22 20:00     #44647
 No doubt this is an excellent post I got a lot of knowledge after reading good luck. Theme of blog is excellent there is almost everything to read, Brilliant post.car wash
2020 03 02 18:19     #44767
 
I would like to thank you for the efforts you have made in writing this article. I am hoping the same best work from you in the future as well. Thanks...
Appliance Repair Near Me
2020 03 05 17:28     #44813
 
This is a great inspiring article.I am pretty much pleased with your good work.You put really very helpful information. Keep it up. Keep blogging. Looking to reading your next post.
https://bestforexmt4indicators.com
2020 03 13 21:10     #45004
 Good website! I truly love how it is easy on my eyes it is. I am wondering how I might be notified whenever a new post has been made. I have subscribed to your RSS which may do the trick? Have a great day! Tax Service
2020 03 15 12:38     #45045
 Very good written article. It will be supportive to anyone who utilizes it, including me. Keep doing what you are doing – can’t wait to read more posts. best charcoal grill under 200

Ekonominis kalendorius

Prekybos statistika realiu laiku

Techninės analizės įrankis

Privatumo politika Reklama Kontaktai Paskolos RSS RSS
© 2006-2023 UAB All Media Digital