Dešimt kvailiausių brokerių klaidų
spekuliantai.lt
|
2006-09-29
|
Rinkos aktualijos | perskaitė: 12114
Dešimt kvailiausių brokerių klaidų
ELTA maloniai sutiko šį įdomų pranešimą patalpinti mūsų tinklapyje, už ką jiems esame dėkingi.
Sparčiai besivystant kompiuterijai ir telekomunika
ELTA maloniai sutiko šį įdomų pranešimą patalpinti mūsų tinklapyje, už ką jiems esame dėkingi.
Sparčiai besivystant kompiuterijai ir telekomunikacijoms, prekyba vertybiniais popieriais visame pasaulyje vykdoma mygtuko paspaudimu. Taip pat sparčiai daromos ir klaidos, rašo „The Wall Street Journal“.
Biržoje rašybos klaida ar ne tas paspaustas mygtukas gali kainuoti milijonus dolerių ir net sukelti biržos griūtį. Klysti žmogiška, to nepadeda išvengti ir pačios naujausios technologijos. Dėl to net labiausiai patyręs brokeris gali įvesti ne tą akcijų kainą arba iš vis parduoti ne tas akcijas, kurias reikėjo parduoti.
Rugsėjo 27 d. investicinio banko „JP Morgan” brokerių padalinys Japonijoje per klaidą pardavė ne tas akcijas. Iš pradžių ketinta parduoti į “Topix” indeksą įtrauktų kelių įmonių akcijų, tačiau per klaidą buvo parduotos kompanijų, įtrauktų į “Nikkei 225” indeksą, akcijos.
“JP Morgan” buvo priverstas supirkti per klaidą parduotas akcijas. Ekspertų teigimu, banko nuostoliai gali viršyti 50 mln. JAV dolerių.
Birželio mėnesį Japonijos kompanija “Tachibana Securities” pardavė 2 tūkst. 600 internetinės bendrovės “Adways” akcijų už 1 tūkst. 670 jenos (14,47 JAV dolerio) už akciją, tuo tarpu neseniai “Adways” biržoje pardavė 2 tūkst. 400 savo akcijų už 1,4 mln. jenos (12 tūkst. JAV dolerių) už akciją.
Nors klaida buvo pastebėta gana greitai ir sandoris nutrauktas, 1 tūkst. 482 akcijos vis dėlto buvo parduotos. Brokeris pridarė nuostolių už 1,5 mln. JAV dolerių.
Praėjusių metų gruodį brokerių firma “Mizuho Securities”, užuot pardavusi akciją už 610 tūkst. jenų (5 tūkst. JAV dolerių), pardavė 610 tūkst. akcijų po jeną.
“Mizuho Securities” negalėjo iš karto supirkti parduotų akcijų dėl techninių problemų Tokijo vertybinių popierių biržos sistemoje. Vėliau birža pripažino, kad problemų kilo dėl jos kaltės.
Galiausiai klaidą padaręs brokeris supirko akcijas iš investuotojų, kurie nepraleido progos pasinaudoti “Mizuho Securities” klaida. Nuostolis - daugiau nei 341 mln. JAV dolerių.
Praėjus dviem savaitėms po šio incidento, atsistatydinimo Tokijo vertybinių popierių biržos vadovybė. Taip pat buvo įvestas reikalavimas dėl galimų klaidų atidžiai tikrinti visus sandorius, kurių metu siekiama parduoti daugiau nei 5 proc. kompanijos akcijų.
2003 m. balandis. Didžiosios Britanijos brokeris per klaidą 500 tūkst. farmacijos kompanijos “GlaxoSmithKline” akcijų įsigijo, už akciją mokėdamas 13 svarų, tuo tarpu biržoje šios įmonės akcijos kaina nesiekia 70 pensų. Nuostolis - daugiau nei 6 mln. svarų.
2002 m. lapkritis. Aviakompanijos “Ryanair” akcijas biržoje pardavinėjančios brokerių firmos klerkas supainiojo akcijų kainą eurais ir svarais. Dėl to Londono vertybinių popierių biržos indeksas šoktelėjo 61 proc. nuo 404,5 iki 653,7 punkto.
2002 m. spalis. Dėl to, kad vienas brokeris suklydo įvesdamas ateities sandorio kainą, prekyba “Eurex” biržoje sustojo trims valandoms, o biržos indeksas smuko 500 punktų.
2002 m. rugsėjis “Eurex” biržos brokeris, ketinęs parduoti į DAX indeksą, kuris tuo metu siekė 5180 punktų, įtrauktos kompanijos akcijų, sudarė 5 tūkst. 180 sandorių, dėl kurių smuko biržos apyvarta. Po penkių valandų biržos vadovybė nusprendė atšaukti visus sandorius, sudarytus po klaidingo sandorio, dėl kurio smuko apyvarta.
2001 m. gruodis. Šveicarijos banko “UBS Warburg” prekybininkas per kelias sekundes savo darbdaviui pridarė nuostolių už rekordinę 71 mln svarų sumą. Užuot pardavęs 16 Japonijos kompanijos “Dentsu” akcijų po 600 tūkst. jenų už akciją, pardavė 610 tūkst. akcijų po 6 jenas už akciją.
2001 m. gegužė. Investicinio banko “Lehman Brothers” prekeivis norėjo parduoti akcijų už 3 mln. svarų, tačiau prirašė perdaug nulių ir pardavė akcijų už 300 mln. svarų.
1999 m. lapkritis. Brokeris alkūne atsirėmė į kompiuterio klaviatūrą ir per klaidą pardavė 16 tūkst. bendrovės “Premier Oil” akcijų už 1,8 mln. svarų.