Komentarai Siųsti draugui Spausdinti Vertinimas Neįvertintas

Naftos vartojimo ir kainos perspektyvos

Spekuliantai.lt | 2013-09-27 | Rinkos aktualijos | perskaitė: 3776
Raktiniai žodžiai: Nafta
Naftos vartojimo ir kainos perspektyvos Naftos vartojimo ir kainos perspektyvos

Taigi, du pagrindiniai rodikliai, nusakantys pasaulinę naftos paklausos dinamiką, yra naftos vartojimo mažėjimo tempai išsivysčiusiose šalyse ir naftos vartojimo didėjimo tempai Kinijoje.

Europos ir NVS šalys

Aukščiausią naftos suvartojimo tašką Europos ir NVS šalys pasiekė 2006 metais, kai paklausa siekė 972 mln. tonų. Nuo to momento paklausa smuko 10 proc. iki 880 mln. t. 2012 metais. Didžiausią įtaką naftos suvartojimo maėjimui turėjo šalys, dėl skolų krizės atsidūrusios kebliausioje padėtyje: Italijos ir Ispanijos naftos paklausa vidutiniškai krito 8 proc.
Naftos suvartojimas Europoje ir NVS, mln. tonų


Šaltinis: BP Statistical Review of World Energy 2013


Darant prielaidą, kad regiono ekonomikos atstatymas artimiausiais metais nebus spartus ir tuo pačiu mažai tikėtinas reikšmingesnis pablogėjimas, ateinančiais metais galima tikėtis panašios paklausos dinamikos, kaip ir pastaruosius 2 metus – sumažėjimas 1-2 proc.

JAV

Naftos paklausa JAV didžiausią reikšmę buvo pasiekusi 2005 metais, kai šio rodiklio dydis buvo 940 mln. tonų ir iki 2012 metų jis sumažėjo 10 proc. Pradėjus aktyviai naudoti skalūninių dujų versloves bei vartotojams pereinant prie aktyvesnio pigesnių skalūninių dujų naudojimo, naftos produktų vartojimas bei naftos paklausa šalyje ėmė apčiuopiamai mažėti. Pažymėtina, kad aktyvi vietinių naftos verslovių eksploatacija ir ypatingai skalūninės naftos gavybos bumas nuo 2007 m. sąlygojo JAV naftos importo mažėjimą atskaitiniu laikotarpiu 22 proc. iki 530 mln. tonų per metus.
Naftos paklausa ir importas JAV


Šaltinis: BP Statistical Review of World Energy 2013

Toliau mažėjant naftos vartojimui bei išliekant dideliems išgaunamų angliavandenilių kiekio augimo tempams, kaip būdinga išsivysčiusioms šalims, galima tikėtis, kad naftos paklausos mažėjimas JAV gali būti greitesnis, nei ankstesniu laikotarpiu, o tai gali turėti reikšmingos įtakos naftos kainai.

Kinija

Kinijos naftos vartojimas yra pagrindinis paklausos augimo variklis, kuris ne tik neutralizuoja vartojimo mažėjimą išsivysčiusiose šalyse, bet ir didina pasaulinę naftos paklausą.
Makroekonominiai Kinijos rodikliai atlieka svarbiausią vaidmenį nustatant naftos kainą, o svarbiausias iš prieinamų rodiklių – šalies naftos importo apimtys. Per pastaruosius 12 mėn. (iki šių metų liepo mėn.) Kinijos naftos importas paaugo tik 1,7 proc. Tuo tarpu 2012 ir 2011 metais šis rodiklis siekė atitinkamai 6,8 ir 6,1 proc., o 2010 m. – 17,4 proc. Naftos vartojimo tempų mažėjimas Kinijoje, tikėtina, turės neigiamos įtakos naftos kainai. Įvertinant tik aukščiau paminėtas aplinkybes, galima daryti prielaidą, kad šiuo metu nafta rinkoje yra pervertinta, o jos kaina turi potencialą mažėti. Juk dabartinės kainos vis dar laikosi 2011-2012 metų lygyje, kai tuo tarpu Kinijos importo augimo tempai reikšmingai krito.
Naftos vartojimas ir importas Kinijoje

Šaltinis: BP Statistical Review of World Energy 2013

Taip pat vertėtų pažymėti dar vieną reikšmingą aplinkybę – tai JAV centrinio banko ekonomikos skatinimo programa, kurios mažinimas (ar net visiškas panaikinimas) svarstomas nuo šių metų gegužės mėnesio ir labai tikėtina, kad iki šių metų pabaigos tai bus padaryta. Tokiu atveju dėl sumažėjusio ekonomikos likvidumo gali būti išparduodami finansiniai aktyvai, tame tarpe ir naftos ateities sandoriai. Bet tai ilgalaikis procesas ir nors aišku, kad jis turės neigiamos įtakos naftos kainai, tačiau – kokios apimties, šiuo metu įvertinti gana sunku.
Vystantis skalūninės naftos gavybos technologijai, naftos gavybos apimtys JAV gali ženkliai didėti, kas gali sukelti pasiūlos perteklių rinkoje. Ekspertų vertinimu, išliekant tiems patiems gavybos vystymosi tempams, iki 2017 metų skalūninės naftos gavyba gali būti padidinta daugiau kaip 4 kartus – nuo 1,2 mln. iki 5 mln. barelių per dieną. Palyginimui, šiuo metu JAV išgaunama 7 mln. barelių per dieną tiek tradicinėse, tiek skalūnų verslovėse.
Turint omenyje tai, kad pasaulinė naftos paklausa auga gerokai mažesniais tempais (maždaug 1,5% per metus) ir yra rizika, kad gali žymiai kristi naftos vartojimo augimo apimtys Kinijoje, skalūninės naftos gavybos technologijų vystymasis gali sąlygoti ganėtinai reikšmingą naftos kainos sumažėjimą. Šiuo metu skalūninės naftos gavybos pelningumo riba yra ties 85 USD už barelį, bet toliau vystantis gavybos technologijoms, ši riba neišvengiamai mažės.
Apibendrinant aukščiau išdėstytas aplinkybes bei prielaidas, 2014 metais faktorių, galinčių daryti neigiamą įtaką naftos kotiruotėms, bus gerokai daugiau. Ir jeigu politinė situacija Artimuosiuose rytuose nesukels rimtų karinių konfliktų, tuomet ekspertų prognozuojamas kainų lygis ties 95-100 USD už barelį ateinantiems metams atrodo visiškai tikėtinas.

Pagal užsienio spaudą parengė
TeleTrade analitikas
Romualdas Antoniukas

 

Užsakymo Nr. 3102_36


 

Taip pat skaitykite

Paskolų tipai: ką derėtų žinoti?

Trūkstamą pinigų sumą gali finansuoti paskolų bankas

Paskola suteikia galimybę įsirengti svajonių namus

Paslaugos, padedančios efektyviau valdyti verslą

2019-02-06 | Rinkos aktualijos 2018-09-07 | Rinkos aktualijos 2018-06-06 | Rinkos aktualijos 2018-01-09 | Rinkos aktualijos

KomentaraiEkonominis kalendorius

Prekybos statistika realiu laiku

Techninės analizės įrankis