Komentarai Siųsti draugui Spausdinti Vertinimas Neįvertintas

Dauguma pensijų fondų dalyvių pritaria kaupimui pagal amžių

Spekuliantai.lt | 2011-10-13 | Rinkos aktualijos | perskaitė: 1005
Raktiniai žodžiai: VKP, pensija, pensijų fondai
Dauguma pensijų fondų dalyvių pritaria kaupimui pagal amžių Dauguma pensijų fondų dalyvių pritaria kaupimui pagal amžių

Vertybinių popierių komisijos (VPK) užsakymu viešosios nuomonės ir rinkos tyrimų bendrovės „Spinter tyrimai“ atlikta apklausa atskleidė, kad dauguma Lietuvos gyventojų, kaupiančių pensiją II pakopos pensijų fonduose, pritaria pensijos kaupimui pagal gyvenimo ciklus, t. y. amžių – 53 proc. apklaustųjų sutinka, kad tokia strategija, kai artėjant pensiniam amžiui mažinamas pensijų fondo rizikos laipsnis, leis išsaugoti fonduose sukauptą turtą.
„Didžioji dalis pensijų fondų dalyvių neturi pakankamai žinių ir noro aktyviai rinktis bei laiku keisti fondo investavimo strategijos, tad ilgainiui dauguma atsidurs netinkamos rizikos pensijų fonde. Kaupimas pagal gyvenimo ciklo koncepciją šią problemą išspręs ir apsaugos pasyvius dalyvius“, – sako VPK pirmininkas Vilius Šapoka.

Tai, kad dauguma pensijų fondų dalyvių yra pasyvūs patvirtino ir atlikto tyrimo duomenys – net 64 proc. kaupiančiųjų pensiją II pakopos pensijų fonduose ateityje neketina keisti pensijų fondo strategijos ar bendrovės. 2010 m. tokių pensijų fondų dalyvių skaičius siekė 59 proc.

VPK yra parengusi ir artimiausiu metu Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai ketina pateikti teisės aktų projektus, reikalingus kaupimo pagal gyvenimo ciklus koncepcijai įgyvendinti.

II pakopos pensijų sistema vis dar pasitikima
Tyrimo metu nustatyta, kad dauguma pensijų fondų dalyvių (53 proc.) pasitiki II pakopos sistema ir neketina pasinaudoti galimybe grįžti atgal į „Sodros“ sistemą. Praėjusiais metais pasitikinčių II pakopos sistema buvo 61 proc.

Apklausti pensijų fondų dalyviai nurodė, kad mažiau pasitikėti privačia pensijų kaupimo sistema skatina nepakankamas pervedamų įmokų dydis (37 proc.), diskusijos dėl II pakopos pensijų sistemos panaikinimo (31 proc.) ir negarantuojama grąža (42 proc.).

Tyrimas taip pat atskleidė, kad 68 proc. pensijų fondų dalyvių mano, kad II pakopos sistemos efektyvumui užtikrinti ir svariam lėšų rezervui sukaupti, pervedamų įmokų dydis turėtų būti 5,5 proc. ir daugiau.

Jei būtų suteikta galimybė pasitraukti iš II pakopos pensijų sistemos, ja, dėl nepakankamo pervedamų įmokųdydžio, pasinaudotų 8 proc. apklaustųjų. Dar dešimtadalis (10 proc.) nurodė, kad pasitraukti paskatintų netenkinantys pasirinkto pensijų fondo rezultatai.

Kaupti savarankiškai trukdo laisvų lėšų stoka
Dauguma apklaustųjų, išėjus į pensiją, savo finansinį saugumą sieja su II pakopos pensijų (91 proc.) ir „Sodros“ (76 proc.) sistemomis. 16 proc. tiriamųjų senatvės pensijai tikisi papildomai sukaupti gyvybės draudimo bendrovėje, o 15 proc. ketina sukaupti kito materialaus turto. Tik 7 proc. apklaustųjų kaups lėšas papildomai III pakopos pensijų fonduose.

Papildomai senatvės pensijai gyventojai teigia nekaupiantys dėl laisvų lėšų stokos (59 proc.), žinių trūkumo (24 proc.) ar įsitikinimo, kad išėjus į pensiją užteks „Sodros“ ir II pakopos pensijų fonde sukauptų lėšų.

V. Šapokos teigimu, tyrimo duomenys taip pat atskleidžia, kad šalies gyventojams dar sunku priprasti, jog pensijai reikia kaupti ir savarankiškai.

Panaikinus II pakopos sistemą, pensijai papildomai kauptų tik 17 proc. esamų pensijų fondų dalyvių. Palikus sumažintas įmokas į II pakopos pensijų fondus, daugiau nei trečdalis (36 proc.) apklaustųjų dėl lėšų trūkumo vis tiek nekauptų papildomai.

Galima alternatyva 2+2+2 (kai 2 proc. pervedami į pensijų fondą iš „Sodros“, o dar 2 proc. papildomai gali įmokėti kaupiantis asmuo iš savo pajamų, sumokėjęs mokesčius, ir už tai Valstybė pridėtų dar 2 proc.) pasinaudotų 40 proc. esamų pensijų fondų dalyvių.

Apie tyrimą: Viešosios nuomonės ir rinkos tyrimų bendrovė “Spinter tyrimai” tyrimą atliko 2011 metų birželio 10 – liepos 8 dienomis. Tyrimo metu buvo apklausti 1001 Lietuvos gyventojas, papildomai kaupiantis pensijų privačiose pensijų kaupimo sistemose (II ir III pakopos pensijų fonduose). Apklausa vyko 95 atrankos taškuose visose Lietuvos apskrityse. Rezultatų paklaida neviršija 3 proc.


Daugiau informacijos:
Toma Grinytė
Vyriausioji specialistė (ryšiams su visuomene)
Tel. (8 5) 271 49 07, 8 686 588 25
El. p. tgrinyte@vpk.lt

Taip pat skaitykite

Paskolų tipai: ką derėtų žinoti?

Trūkstamą pinigų sumą gali finansuoti paskolų bankas

Paskola suteikia galimybę įsirengti svajonių namus

Paslaugos, padedančios efektyviau valdyti verslą

2019-02-06 | Rinkos aktualijos 2018-09-07 | Rinkos aktualijos 2018-06-06 | Rinkos aktualijos 2018-01-09 | Rinkos aktualijos

KomentaraiEkonominis kalendorius

Prekybos statistika realiu laiku

Techninės analizės įrankis

Privatumo politika Reklama Kontaktai Paskolos RSS RSS
© 2006-2022 UAB All Media Digital