Klausaisi ir stebiesi...
vaidas7777
| 2009-10-04 19:53 | perskaitė: 1289
Klausaisi ir stebiesi...
http://www.lrytas.lt/-12546652051252643360-kriz%C4%97s-lietuvoje-prie%C5%BEastys-ir-pamokos-ar-ko-nors-i%C5%A1mokome.htm
Ištraukos:
Kodėl, jūsų manymu
http://www.lrytas.lt/-12546652051252643360-kriz%C4%97s-lietuvoje-prie%C5%BEastys-ir-pamokos-ar-ko-nors-i%C5%A1mokome.htm
Ištraukos:
Kodėl, jūsų manymu, Lenkija nepatiria panašios krizės? Ten nėra nieko panašaus į tą ekonomikos nuosmukį, kurį išgyvename mes.
A.Butkevičius: Manau, kad yra kelios priežastys. Ten į nekilnojamojo turto rinką atėjo mažiau pinigų. Lietuvoje nuo 2004 iki 2008 metų pinigų importas išaugo 2,9 karto, tuo tarpu BVP per tą patį laipkotarpį padidėjo tik 28 procentais.
A.Kubilius: Lietuva, kaip ir kitos dvi Baltijos valstybės judėjo link ekonomikos perkaitimo ir pirmą kartą tokios nuomonės pasirodė 2006 metais.
Kiaulė: Įdomų 2005 lrytą neseniai skaičiau. Kaip bankai įkeičiamo turto vertę mažina, kad užstatas būtų didesnis imant paskolą nuosavam NT. Ir tą garantuoja įvertintojas ( savo lėšom). Taigi viską bankai žinojo, apsidraudė jau 2005 ir su AMB chebra laimingai skaičiavo didėjantį BVP. Laimėtojai tokiu atveju - valstybė su gautais pvm irtt., rangovai, statybininkai, bankai, importuotojai, transportininkai... Looseriai - kas ėmė paskolas ir nespėjo jų išmokėti. Ir dar neseniai prisipažino, kad nenorėjo gąsdinti liaudies, todėl apie ateinančią krizę nekalbėjo nors matė. Bliat kas per melagiai tie politikai...
A.Kubilius: Padarius paprastą analizę, matome, kad labiausiai ES kenčia tos valstybės, kurios naudoja valiutų valdybos modelį. Neturėjimas savos pinigų politikos, galbūt ir centrinių bankų vaidmens mažėjimas atvedė į situaciją, kuomet visos šios vastybės patiria gilesnį ekonomikos nuosmukį.
Kiaulė: Aha. Tai Kubilas su Butkevičiumi vienodai sutinka kad jei turėtume savo CB, nebūtume priklausomi nuo importo taip ekonomika leistųsi sklandžiau, sakykime taip kaip anglijoje. O dabar ką 10 000 000 000 skolinsimės? Šaunūs planai.
A.Butkevičius: Dėl klaidų pripažinimo būtų labai sudėtinga atsakyti vienu sakiniu. Stebiu ką kalba ir rašo užsienio ekspertai ir ekonomistai apie tai, kas atsitiko Baltijos vastybėse.
Išvados maždaug tokios - Baltijos valstybės buvo labai atviros ir į jas nevaržomai plūdo pinigai iš patronuojančių užsienio bankų. Kaip galima buvo valdyti šį procesą? Pirmiausiai, Lietuvos centrinis bankas galėjo padidinti komercinių bankų privalomąsias atsargas. Kita priemonė - suteikiant būsto paskolas iš gyventojų reikėjo reikalauti didesnio savojo įnašo - maždaug 30 proc. perkamo būsto vertės.
Kiaulė: Vot bliamba - o pats tai tikėjosi kad pranesiot... pats matyt turto 2006 -- 2008 nepirko

Dar iš Delfio:
Buvęs socialdemokratų Vyriausybės finansų ministras Rimantas Šadžius šeštadienį vykusiame partijos tarybos posėdyje pripažino, kad apie artėjančią krizę nutylėjo sąmoningai. Pasak politiko, taip elgtasi norint išlaikyti stabilius gyventojų pasitikėjimo reitingus bei bijant, kad po kalbų apie krizę skolinimasis užsienio rinkose pabrangs iki neįsivaizduojamų aukštumų.
Savo kalbos pabaigoje R. Šadžius parbilo ir apie tai, ar teisingai pasielgė tuometinė valdžia, neprabilusi apie mūsų šalies ir viso pasaulio laukiančią ekonominę krizę. Politikas pripažino, kad visa informacija išties rodė artėjančius sunkumus, tačiau nuspręsta tylėti bei negąsdinti žmonių.
„Manau, metai praėjo, dabar galima atskleisti šitą paslaptį. Iš tikrųjų ta informacija buvo“, - pripažino R. Šadžius.
Buvęs ministras sako, kad tuometinis neformalus opozicijos lyderis, dabartinis premjeras Andrius Kubilius nuolat skatindavo pranešti tautai, kas laukia Lietuvos ekonomikos, bet esą krizę jis įsivaizdavo tik kaip 17 proc. pasieksiančią infliaciją
„Dabartinis premjeras mus visą laiką skatino: „Jūs pasakykit, kad ateina blogi laikai. Jūs pasakykit tautai, kad iš tikrųjų artėja krizė“. Kaip suvokė A. Kubilius šitą krizę? Man ne vieną kartą teko su juo diskutuoti. Jis sako, mes atsiliekam nuo Latvijos, pas mus rudenį-gruodžio mėnesį bus infliacija 17 proc. Buvo toks suvokimas“, - teigė politikas.
Tačiau R. Šadžius sako, jog tuometinė valdžia pasirinko kitokį elgsenos būdą ir apie artėjančią krizė nutylėjo: „Įsivaizduokite, jeigu premjeras ar finansų ministras būtų pasakęs, kad mes numatom labai didelius sunkumus Lietuvos ūkiui. Kas tada būtų įvykę, kas darytųsi pasaulio rinkose ir už kiek mes skolintumėmės biudžeto deficitui dengti?!“.