Ne piniguose laimė

Spekuliantai.lt | 2010-05-19 | Investavimo ABC | perskaitė: 4193
Raktiniai žodžiai: Pinigai, laimė
Ne piniguose laimė Kas yra progresas? Ekonominio bendradarbiavimo ir vystymo organizacija jau kurį laiką užduoda sau šį klausimą, ir dabartinė krizė verčia ieškoti atsak

 Kas yra progresas? Ekonominio bendradarbiavimo ir vystymo organizacija jau kurį laiką užduoda sau šį klausimą, ir dabartinė krizė verčia ieškoti atsakymų į jį. Anot anglosaksų mokymo, progresas numato mažesnį kančių ir didesnį džiaugsmo potyrį. Progresas nereiškia turto kaupimo ar inovacijų kūrimo, nors tai kartais naudinga, tačiau niekada nėra galutinis tikslas. Todėl reikia atsisakyti pinigų kulto ir sukurti humaniškesnę visuomenę, kurios matu būtų žmogiška patirtis. Jei visi bus apmokami pagal apskaičiuotus atliktus darbus, žmonės galės išsirinkti bet kokį gyvenimo būdą, geriausiai tinkantį tam tikrai gyvenimo kokybei.

O ko tam reikia? Visų pirma pradedant 1950-aisiais metais, nežiūrint į tai, kad gerovės lygis kilo, amerikiečiai arba britai, arba (per žymiai trumpesni laikotarpį) Vakarų Vokietijos gyventojai laimingesni nepasidarė. Nė vienas tyrinėtojas neužsiima šių faktų nagrinėjimu. Vadinasi, pagreitintas ekonomikos augimas nėra tas tikslas, dėl kurio verta daug ką paaukoti. Ypač žmonės neturėtų aukoti svarbiausio laimės šaltinio, atspindinčio žmonių tarpusavio santykių kokybę, - nei namie, nei darbe, nei visuomenėje. Mes per ilgai aukojome tai, siekdami padidinti gamybos efektyvumą ir jos augimą. Negana to, mes praradome vertybių sistemą. 1960-aisiais metais 60% suaugusiųjų gyventojų tvirtino, kad „dauguma žmonių galima pasitikėti“. Šiandien šis rodiklis sudaro 30% tiek Britanijoje, tiek JAV. Pasitikėjimo lygio smukimas aiškia pastebimas bankų sektoriuje, tačiau jis pasireiškia tiek šeimyniniame gyvenime (daugiau skyrybų), tiek sporto aikštelėse (mažiau draugų, kuriais galima pasitikėti), tiek darbe (konkurencijos augimas tarp žmonių).

Vis dažniau asmeninius interesus mes vertiname kaip vienintelį stimulą, kuriuo galima remtis, o konkurenciją tarp atskirų žmonių – kaip būdą pasiekti maksimumo iš jų. Dažnai tai sukelia atvirkštinius rezultatus, ir apskritai nepadeda siekti sėkmės darbe, kadangi kova už tam tikrą statusą – tai žaidimas, kurio baigtis - nulinė. Priešingai, būtina sukurti teigiamais pasiekimais pagrįstą visuomenę. Žmonėse dera tiek egoizmas, tiek altruizmas, tačiau apskritai jiems daug maloniau padėti vienas kitam, o ne bandyti kažką nurungti. Visuomenė tapo perdėm individuali, joje per stipriai juntama varžymosi dvasia ir nėra vieningo tikslo. Žmonės keliaklupsčiauja sėkmei ir padėčiai visuomenėje, ir tuo pačiu „gieda ditirambus“ apie tarpusavio pagarbą. Tačiau šiuo klausimu šalys skiriasi, ir Skandinavijos valstybėse pavyksta suderinti efektyvią ekonomiką, lygybę bei tarpusavio supratimą. Jų pasitikėjimo (ir laimės) lygis – pats aukščiausiais iš visų pasaulio šalių.

Pasitikėjimu pagrįstos visuomenės formavimą reikia pradėti dar mokykloje, jei ne anksčiau. Vaikai privalo žinoti, kad deramai gyventi – reiškia mažiau versti kentėti ir teikti patį didžiausią džiaugsmą. Ši taisyklė privalo galioti ir versle, ir darbe. Žmonės turi būti naudingi visuomenei, o ne tik gauti popierinį pelną. Ir visose veiklos sferose – įskaitant žiniasklaidą, reklamą bei verslą – turi vyrauti aiškus profesinis moralinis kodeksas, kurio laikytis privalėtų visi. Neveltui gydytojai – labiausiai gerbiami žmonės – tokį kodeksą turi, ir visi tai žino. Todėl reikia atsisakyti pernelyg išpūsto individualizmo ir sustiprinti socialinę atsakomybę. Ar galima užtikrinti kultūros vystymąsi šiame kelyje? Panašiai jau buvo 19-ojo amžiaus pradžioje. Po to 150 metų bėgyje augo socialinės atsakomybės lygis, po kurio sekė nuosmukis (50 metų). Taip kad vystymosi kryptis gali keistis, ir tai dažnai nutinka sunkmečiu (kaip 1930-aisiais metais Skandinavijos valstybėse), kai žmonės siekia sukurti vieningesnę visuomenę.

Visų pirma mokyklos turi propaguoti vertybių sistemos tobulinimą – neseniai pasirodžiusią ataskaitą „Miela vaikystė“ (Good Childhood), išspausdintą Britanijos pagalbos vaikams draugijos (UK Childern‘s Society) lėšomis, sudaro daugybė idėjų šiuo klausimu. Visų antra, suaugusieji turėtų persvarstyti savo prioritetus. Greičiausiai tam palankias sąlygas sudarys netolimos praeities įvykiai, o rasti atsakymus, galimas daiktas, padės šiuolaikinis laimės aspektų tyrimas. Visų trečia, ekonomistams derėtų įdiegti labiau realistišką požiūrį, leidžiantį padaryti žmones laimingus ir užtikrinti rinkų darbą. Svarbūs ir tie aspektai, kurie dėstomi verslo mokyklose. Pirmasis - „efektyvių rinkos kapitalų“ teorija, kuri šiandien besąlygiškai įrodė savo nepagrįstumą. Antrasis, „pagrindinio skolininko – agento“ teorija, pagal kurią, esant galingiems finansiniams stimulams, agentai padarys viską, kas įmanoma, kad jų interesai sutaptų su pagrindinio skolininko interesais. To padarinys – per didelis rezultatų apmokėjimo akcentavimas: tai visada sumažina „darbas dėl gero darbo“ motyvaciją, ir sukuria nereikalingą įtampą tarp darbuotojų . Ir galiausiai – egzistuoja griežti „nuolatinės kaitos“ principai, kuriuos dėl noro padidinti gamybą bando „prastumti“ savanaudiškos konsultacinės bendrovės, neatsižvelgiančios į pagrindinį žmogaus poreikį – stabilumą.

Mums nereikalingas komunizmas – kaip rodo tyrinėjimai, komunistinės šalys buvo pačios nelaimingiausios, ir jų gamybos lygis buvo pats žemiausias. Mums reikalinga žmogiškesnė kapitalizmo rūšis, pagrįsta ne tik efektyvesniu reguliavimu, bet ir aukštesnėmis vertybėmis. Vertybės yra itin svarbios, ir jas įtakoja mūsų požiūris. Mums nereikalinga visuomenė, kurios bazė – darvinizmo kovos principai. Geriausia, ką už egzistavimo ribų gali gauti visuomenė, – tai vienybės su kitais žmonėmis jausmas. Štai toks kapitalizmas mums reikalingas.

The Financial Times duomenimis. Šaltinis:Forex.LT

Taip pat skaitykite

Kiek dažnai verta peržiūrėti investicinio portfelio sudėtį?

Pagrindiniai prekybos CFD principai

Rinkos psichologija: mitas apie racionalų investuotoją

Su akcijomis susietos CFD leidžia taikyti finansinį svertą ir uždirbti iš kainos skritumo

2014-05-14 | Investavimo ABC 2014-03-04 | Investavimo ABC 2014-01-13 | Investavimo ABC 2013-12-16 | Investavimo ABC

Komentarai2013 11 27 10:14     #35575
You made some first rate factors there. I regarded on the web for the problem and located most people will associate with along with your website transport from san francisco airport san francisco car service limo services san francisco.
2013 12 10 02:19     #35614
 entre a cabeça e a face de assentamento da ar condicionado e garante serve de equilíbrio para o êmbolo no seu movimento de subida e descida. Em seu interior, devem conter nos uniforme profissional: tamanho, lote e seqüência. Separar o enfesto quando tiver mais cores ficar fechada para facilitar o aquecimento rápido do motor e, na fase quente, tem a função de permitir que o fluído circule no ar condicionado carros possui um anel chamado de autotérmico, que  que a mesma se pode aplicar calor de qualquer tipo

Ekonominis kalendorius

Prekybos statistika realiu laiku

Techninės analizės įrankis

Privatumo politika Reklama Kontaktai Paskolos RSS RSS
© 2006-2020 UAB All Media Digital