Komentarai Siųsti draugui Spausdinti Vertinimas Neįvertintas

Penkios investuotojo taisyklės Rusijoje

spekuliantai.lt | 2008-09-15 | Investavimo ABC | perskaitė: 2114
Penkios investuotojo taisyklės Rusijoje spekuliantai.lt

Investuotojų akys dažnai suka NVS link. Rusijos rinka visada atrodė patraukliai. Ypač dabar, kai Maskvoje akcijos labai stipriai atpigusios, dalis drąsesnių investuotojų jau pradėjo formuoti ilgalaikius portfelius su Rusijos VP.
Rusija savotiška rinka, mums įprasti dėsniai ten gali ir negalioti. Kaip jie patys sako, Rusijos protu nesuvoksi... Todėl geriau paklausyti pačių rusų suformuotom Investuotojo taisyklių.

1. Politiniai pareiškimai

Rinka labai jautriai reaguoja į valdančiosios partijos tiesioginius ir netiesioginius pareiškimus bei veiksmus rinkų ir konkrečių bendrovių atžvilgiu. „Šviežias“ pavyzdys yra Rusijos premjero aštrus pasisakymas kotiruojamos bendrovės „Mečel“ direktoriaus atžvilgiu. Kiek senesnis įvykis, palietęs ir Vilniaus biržą, yra to pačio V.Putino veiksmai Yukos atžvilgiu.
Nuo tokių pareiškimų nukenčia ne tik tų bendrovių vadovai ir akcininkai, bet ir visi „įmerkę“ kapitalą į Rusijos akcijas tiesiogiai ar per fondus.
Nereikia net aukščiausios valdžios pareiškimų. Užtenka įvairiausio rango valdininkų žodinių intervencijų, kad akcijų kaina pajudėtų viena ar kita linkme.

Taigi, pirma investuotojo taisyklė – sekti paartinę ir nepartinę retoriką.


2. Mokesčių našta

Į Rusijos energetines kompanijas žiūrima ne tik kaip į bendroves, generuojančias solidžius pelnus, ypač kai žaliavų kainos pasaulinėje rinkoje kyla, bet ir kaip į nacionalinio biudžeto melžiamas karves. Mokesčių įstatymo pataisos taip apdėjo naftą ir dujas išgaunančias bendroves mokesčiais, kad visas jų viršpelnis nusėda ne akcininkų sąskaitose, o į Rusijos iždą taip vadinamais naftos doleriais. Būtent naftos sektoriui (o tai didžioji dalis Rusijos rinkos) yra sukurtas atskiras mokesčių įstatymas. Mokesčiai čia ne mažėja, priešingai, tik didėja. Todėl manoma, kad Rusijos naftos ir dujų bendrovių pelnai nepriklauso nuo pasaulinės žaliavų kainų konjunktūros.

Antra investuotojo taisyklė – sekti mokesčių naštą.


3. Valstybinis kapitalizmas

Rusijos valstybė turi potraukį užsiimti komandiniu valdymu ir kontroliuoti stambiausias akcines bendroves. 2004 m. RTS indeksą sudarančiose bendrovėse valstybė valdė 20 % kapitalo; 2008 m. – jau 60%. Kai tuo tarpu DJIA sudarančiose bendrovėse JAV vyriausybė nekontroliuoja nė vienos kompanijos.
Ir kas įdomiausia, investuotojai teigiamai vertina tai, kad naftos bendrovės pereina valstybės žinion. Tikimasi, kad tokioms bendrovėms valdžia bus palankesnė, jų akcijos auga sparčiau už indeksą. Sakysim, „Gazprom“ gauna solidžią valdžios paramą žaliavų tiekime į Vakarus ir kainų reguliavime.

Trečioji investuotojo taisyklė – nepamiršti, kad valstybės turi savo interesus valdyti naftos bendroves.

3. Akcininkų interesų konfliktas

Pagrindinis konfliktas vyksta tarp valdančiųjų kontrolinį paketą ir smulkiųjų akcininkų. Čia stambieji neretai nesismulkina: dukterinių bendrovių akcijos konvertuojamos į motininės bendrovės akcijas be jokio atsižvelgimo į akcininkų poreikius. Taip didžioji dalis bendrovės akcininkų tampa smulkiais. Rusija ne Lietuva – su smulkiaisiais niekas per daug nesiskaito.
Yra bendrovių kurios nevykdo apskaitos pagal tarptautinius standartus, nes „nemato reikalo tenkinti kažkieno smalsumą“. Be rinkos analitikų, negalinčių padaryti korektiškos analizės, „ant ledo“ palikti smulkieji akcininkai, kurie net nežino kiek akcijų yra įmonės balanse.
Pelnai skaičiuojami pagal vieną apskaitos standartą, dividendai mokami pagal kitą. Kad mažesni būtų...
Pavyzdžių čia, kaip ignoruojami smulkieji akcininkai, galima pririnkti labai daug.

Ketvirta investuotojo taisyklė – analizuoti pagrindinių akcininkų strategijas.

3. Trečiasis ketvirtis

RTS indekso svyravimai griežtai sezoniški. Trylikos metų stebėjimų statistika rodo, kad kasmet pirmą, antrą ir ketvirtą ketvirčiais rinka stipriai auga, o trečią, paprastai, būna kritimas. Vadinasi, tie rinkos dalyviai, kurie iš rinkos išeina būtent liepos, rugpjūčio ir rugsėjo mėnesiais, uždirba daugiausiai.

Penkta investuotojo taisyklė – pirkti akcijas rugsėjo gale, parduoti birželio pabaigoje.

Tai žmonių surašytos taisyklės. Matyt, pravartu įrašyti dar ir šeštą taisyklę, kad valdžios bei pasaulinių rinkų konjunktūra padaro daug išimčių suformuluotoms taisyklėms. Ilgainiui išimtys tampa naujomis taisyklėmis...

Paruošta pagal užsienio žiniasklaidą.

Taip pat skaitykite

Kiek dažnai verta peržiūrėti investicinio portfelio sudėtį?

Pagrindiniai prekybos CFD principai

Rinkos psichologija: mitas apie racionalų investuotoją

Su akcijomis susietos CFD leidžia taikyti finansinį svertą ir uždirbti iš kainos skritumo

2014-05-14 | Investavimo ABC 2014-03-04 | Investavimo ABC 2014-01-13 | Investavimo ABC 2013-12-16 | Investavimo ABC

Komentarai



Ekonominis kalendorius

Prekybos statistika realiu laiku

Techninės analizės įrankis

Privatumo politika Reklama Kontaktai Paskolos RSS RSS
© 2006-2024 UAB All Media Digital