Komentarai 7 Siųsti draugui Spausdinti Vertinimas Neįvertintas

Kaip palyginti skirtingus investicinius fondus

spekuliantai.lt | 2008-06-11 | Investavimo ABC | perskaitė: 13339
Kaip palyginti skirtingus investicinius fondus Straipsnio autoriui bei Verslo žinioms maloniai sutikus, šį įdomų straipsnį pateikiame mūsų auditorijai. Įvairių investicinių priemonių gausa ver

Straipsnio autoriui bei Verslo žinioms maloniai sutikus, šį įdomų straipsnį pateikiame mūsų auditorijai.

Įvairių investicinių priemonių gausa verčia kiekvieną investuotoją ieškoti tam tikrų kriterijų, kuriais remiantis būtų galima palyginti, sugrupuoti ar kitaip įvertinti investicijas. Kiekvienas investuotojas ant svarstyklių lėkštelių turėtų padėti abi bet kokios investicijos puses – ir pelningumą, ir riziką.
Taigi pirmas svarbus investicijų vertinimo kriterijus – pelningumas. Jei viena investicija yra pelningesnė už kitą, lyg ir turėtų būti aišku, kurią rinktis. Tačiau ar to pakanka? O kaip su investicijų rizika? Kaip įvertinti ir pelningumą, ir riziką? Kaip tai padaryti teisingai, kaip tai pritaikyti lyginant bei vertinant skirtingus investicinius fondus?
Pelningumo ir rizikos analizę tikslinga atlikti ne tik vertinant istorinius investicijų rezultatus, bet ir planuojant naujas investicijas, kai investicinius fondus galima apibūdinti ne istoriniu, o tik tikėtinu pelningumu bei rizika.
Pelningumą ir riziką sieja vadinamasis Šarpo koeficientas (angl. Sharpe ratio). Kaip jį suprasti ir teisingai interpretuoti? Tarkime, turime portfelį i, kurio pelningumas Ri. Taip pat stebime palyginamąjį (angl. benchmark) portfelį b, kurio pelningumas Rb. Šarpo koeficientas yra apskaičiuojamas taip:

, kur σ– laukiamas arba stebėtas investicijų fondo pelningumo standartinis nuokrypis. Standartinis nuokrypis yra investicijų rizikos rodiklis, kiekybiškai įvertinantis investicijų pelningumo nepastovumą arba svyravimų mastą. Kuo labiau svyruoja investicijų pelningumas, tuo standartinis nuokrypis bus didesnis, ir atvirkščiai.

Su kuo lyginti
Kitas svarbus klausimas – ką laikyti palyginamuoju portfeliu b? Pavyzdžiui, TEO LT akcijos palyginamasis portfelis turėtų būti akcijų rinkinys, kuriam ji priklauso, t.y. NASDAQ OMX Vilniaus vertybinių popierių biržoje kotiruojamos bendrovės. Jų pelningumą išreiškia indeksas OMX Vilnius. Jeigu turime investicinio fondo, investuojančio į Rusijos įmonių akcijas, vienetus, jo palyginamuoju portfeliu laikysime RTS indeksą, o jo pelningumą išreikš indekso pokytis per tam tikrą laiko tarpą procentais. Jeigu lyginsime tarpusavyje plačiai išskaidytus akcijų fondų fondus, palyginamuoju portfeliu reikėtų rinktis MSCI World indeksą, atspindintį viso pasaulio įmonių akcijas.

Vž info

Šarpo koeficiento apskaičiavimas

Vertės ar indekso pokytis 2007 m.
MSCI World indeksas - 2,8%
SEB akcijų fondų fondas - 9,10%
DnB NORD akcijų fondų fondas - 9,34%

Standartinis nuokrypis
MSCI World indeksas - 2,8%
SEB akcijų fondų fondas - 13,40%
DnB NORD akcijų fondų fondas - 12,37%

Šarpo koeficientas
MSCI World indeksas - ...
SEB akcijų fondų fondas - 0,47%
DnB NORD akcijų fondų fondas - 0,53%


*Šarpo koeficientas rodo, jog minėtas fondų fondas uždirbo daugiau prisiimdamas mažesnę riziką. Šiuo atveju investuotojas turėtų rinktis daugiau uždirbusį akcijų fondų fondą, jeigu kitos fondų charakteristikos būtų vienodos (pvz., mokesčiai, valdymo komandos profesionalumas ir patirtis, fondo dydis ir pan.).


Taip pat skaitykite

Kiek dažnai verta peržiūrėti investicinio portfelio sudėtį?

Pagrindiniai prekybos CFD principai

Rinkos psichologija: mitas apie racionalų investuotoją

Su akcijomis susietos CFD leidžia taikyti finansinį svertą ir uždirbti iš kainos skritumo

2014-05-14 | Investavimo ABC 2014-03-04 | Investavimo ABC 2014-01-13 | Investavimo ABC 2013-12-16 | Investavimo ABC

Komentarai2008 06 11 21:42     #3502
Viskas taip kaip cia aprasyta. Gera straipsnis. Sveikinu!
2008 06 12 10:13     #3505
Dėl teorijos viskas gerai, bet praktinės dalies vengčiau. Problema ta, kad OMXV sudedamosios turi ne vienodą svorį, todėl kartais indekso vertė neatitinka tikrovės (prisimenate, kaip banko klerkas dujų pardavė netyčia? O kaip gražiai indeksą šokdina energetika...). Šiaip yra sudaromi sektorių indeksai (telekomunikacijų, bankų ir t.t.). Manau, kad būtent su šiais indeksais reiktų lyginti. Problema ta, kad omxBaltic per daug sekli ir nėra daug įmonių, kurios galėtų būti sudedamosios dalys, tokių indeksų.
2008 06 13 15:58     #3508
Norejau pasakyti: Ponas Audrius Dzikevicius dirba DnB Nord'e.
2008 06 20 13:03     #3526
Is pelningumo reikia atimti risk-free graza (VVP pelninguma), o ne lyginamojo portfelio pelninguma.
2008 06 23 09:30     #3529
labas, is straipsnio matosi, kad esi pasikaustes, todel butent taves ir noriu paklausti. Esu atsidares saskaita U.K. Jau 2 metus rimtai uzsiimineju tuo, dabar gyvenu LT, noriu dirbti sioje srityje, bet nuo ko pradeti?? Lb mazai info Pats supranti kad LT nera lengva pragyventi, bet juodadarbiu irgi nesinori visad buti aciu
2008 07 06 02:25     #3542
Fantomai, teisinga pastaba. Bet, kita vertus, tas antras Rb pelningumo rodyklis nera jau toks svarbus: tarkim, kai jis =0 (jo isvis nera), formule tampa dar paprastesne ir akyvaizdesne - juk norima pamatuoti tikimybe uzdirbti ivertinus nepatikimuma (sviravimus isreikstus per sigma). Todel siuloma SR interpretacija irgi tinka.
2008 07 06 02:38     #3543
Tarp kitko, Sharpo koeficijentas - skaicius be dimensijos (o ne procentai).

Ekonominis kalendorius

Prekybos statistika realiu laiku

Techninės analizės įrankis

Privatumo politika Reklama Kontaktai Paskolos RSS RSS
© 2006-2021 UAB All Media Digital