Komentarai 4 Siųsti draugui Spausdinti Vertinimas Neįvertintas

INVESTAVIMO PSICHOLOGIJOS LABIRINTAI

spekuliantai.lt | 2008-05-12 | Investavimo ABC | perskaitė: 2977
INVESTAVIMO PSICHOLOGIJOS LABIRINTAI Vertybinių popierių rinkos naujienos - tai kasdieninis informacijos srautas, kurio tiesiog sunku išvengti. Vienos akcijos kyla, kitos krenta, nuolat girdime,


Vertybinių popierių rinkos naujienos - tai kasdieninis informacijos srautas, kurio tiesiog sunku išvengti. Vienos akcijos kyla, kitos krenta, nuolat girdime, kad rinkas krečia recesija ar infliacija. Nors žmonėms patariama mąstyti „ilgalaikiškai“, tačiau nesibaigiantys finansų analitikų komentarai ir gandai juos trikdo bei verčia susitelkti į trumpalaikę prekybą. „Dabartinė situacija pasaulio akcijų rinkose išlieka labai įdomi, nes investuotojai vis mažiau dėmesio kreipia į aukštus infliacijos rodiklius, prastus tarptautinių didžiųjų bankų finansinius rezultatus ir žvalgosi į JAV akcijų rinkos pranešimus, kurie artimiausiu metu ir nulems svyravimų tendencijas pasaulinėse akcijų rinkose“ – analizuoja vieno iš Lietuvos bankų investavimo produktų projektų vadovas Modestas Plakys. „Apie ilgalaikį akcijų vertės augimą tikrai būtų per anksti kalbėti, tačiau jei investuotojai elgsis racionaliai ir pirks akivaizdžiai atpigusias akcijas – tuomet galima tikėtis ir stipresnių atsigavimo ženklų“.
Jei investuotojai tikrintų savo akcijų kursus tik kartą per pusmetį – jų gyvenimas būtų daug ramesnis, tačiau dėl savo prigimtinių ypatybių daugelis žmonių yra prasti vertybinių popierių vertintojai. Dauguma žmonių investuodami patyria baimę - prarasti savo investuotus pinigus. „Dar didesnė grėsmė atsiranda tuomet, kai investuotojai yra suinvestavę pasiskolintus pinigus, tuomet akcijų rinkos svyravimai ir ilgesnis verčių kritimas daugeliui asocijuojasi su “stichine nelaime” ir skubama kuo greičiau atsiimti investuotas lėšas, nes daugelis galvoja ne apie galimybes ateityje, o apie įsipareigojimus, kuriuos reiks padengti“ – aiškina investavimo subtilybes M.Plakys. „Trumpalaikius investuotojus visuomet galima palyginti su nekantriais vairuotojais, siekiančiais kuo greičiau apvažiuoti spūstį kita kelio juosta, tačiau anksčiau ar vėliau grįžtančius į iš pradžių pasirinktą eismo juostą“.

Rinka niekuomet neįspėja mūsų iš anksto, kuria linkme ji pasisuks: kils ji ar kris

Anot banko investavimo produktų projektų vadovo kylant akcijų rinkoms investuotojai dažnai pagalvoja, kad investuoti yra paprasta – atėjai, nusipirkai ir užsidirbai, tačiau jie pamiršta, kad ši situacija nėra amžina. Prasidėjus rinkų svyravimams investuotojai pradeda jausti nerimą, tačiau jei aplinkui daugelis kalba, jog rinkos kaip kilo – taip ir kils – nusiraminama. Vėliau, akcijų kainų nuosmukiui įgavus pagreitį, investuotojas pradeda abejoti savo veiksmų teisingumu. Užduoda sau klausimus: Kodėl aš čia investavau? Kodėl tiek daug investavau? Kodėl skolinausi pinigus investicijoms? Juk galėjau padėti pinigus į terminuotą indėlį ir turėti, kad ir nedideles, tačiau garantuotas palūkanas. Toks emocinis nestabilumas verčia investuotoją priimti neapgalvotus ir impulsyvius sprendimus. “Jei krizė nesibaigia, tai ir investuotojo emocinė būklė suprastėja, juk investuotojas pamatęs jo akimis didelį nuostolį skuba parduoti turėtus vertybinius popierius, ir šioje situacijoje labai sunku investuotojui išaiškinti, kad tai – geriausia galimybė pirkti, o ne parduoti“, - toliau aiškina M.Plakys, „taip dažniausiai pradedantys ir neturintys ilgalaikės patirties investuotojai patiria nuostolį, kai tuo tarpu patyrę investuotojai džiaugiasi pigiai įsigiję vertybinių popierių“. Emocijos, kuriomis pasiduoda daugelis investuotojų, verčia akcijų kainas kilti daug aukščiau arba kristi daug žemiau nei yra tikroji akcijų vertė.
M. Plakys išskiria dažniausiai pasitaikančias investuotojų klaidas:
1. Investicinio tikslo neapibrėžtumas – nežinoma dėl ko investuojama, kokio pelningumo siekiama, kuriam laikui nereikės pinigų;
2. Investicijos parduodamos pasitarus su draugu ar pažįstamu arba remiantis žiniasklaidos pranešimais, o ne pasikonsultavus su profesionaliu investuotoju ar investicijų konsultantu;
3. Vertybiniai popieriai parduodami tuomet, kai pasiekiama žemiausia vertybinių popierių vertė;
4. Investicinis portfelis sudaromas neatsižvelgus į ilgalaikes investicines tiesas – t.y. į diversifikavimą ir ilgalaikio turto paskirstymą;
5. Investuojama tuomet, kai akcijų kainos aukštos – tai yra laukiama, kol rinkos atsigaus (pvz.: rinkai pakilus 10 –15 proc.) ir tik tuomet pasiryžtama investuoti;
6. Apskritai neinvestuojama.
Vertybinių popierių rinka yra susijusi su ekonomika, todėl žmonės bando nuspėti tos rinkos tendencijas, remdamiesi tikėtinais infliacijos ar kitais ekonomikos padėties rodikliais. Jie laukia, kuomet pavojaus varpai apie rinkos nuosmukį nustos skambėję ir bus pranešta, kad nuosmukis baigėsi – prasideda nauja „bulių“, t.y. augimo, rinka. Tačiau dažniausiai viskas tampa aišku tik tada, kai jau per vėlu ką nors daryti.
„Jei investuotojai ir toliau naudosis trumpalaikiu investavimu, kaip priemone užfiksuoti greitai uždirbtą pelną (kas buvo matyti 2008 m. sausio ir kovo pabaigoje), tuomet daugelis akcijų rinkų ir toliau išliks svyruojančios ir labiau priklausomos nuo investuotojų noro spekuliatyviai investuoti, o ne nuo bendrovių rezultatų ar pranešimų“ – apibendrina Modestas Plakys.

Taip pat skaitykite

Kiek dažnai verta peržiūrėti investicinio portfelio sudėtį?

Pagrindiniai prekybos CFD principai

Rinkos psichologija: mitas apie racionalų investuotoją

Su akcijomis susietos CFD leidžia taikyti finansinį svertą ir uždirbti iš kainos skritumo

2014-05-14 | Investavimo ABC 2014-03-04 | Investavimo ABC 2014-01-13 | Investavimo ABC 2013-12-16 | Investavimo ABC

Komentarai



2008 05 12 10:42     #3364
[i]2. Investicijos parduodamos pasitarus su draugu ar pažįstamu arba remiantis žiniasklaidos pranešimais, o ne pasikonsultavus su profesionaliu investuotoju ar investicijų konsultantu;[/i] Jei kalbeti apie Lietuvos konsultantus, tai as ju patarimams neteikciau didesnes reiksmes, nei draugu nuomonei.. Nors ne tik Lietuvos.. [i]3. Vertybiniai popieriai parduodami tuomet, kai pasiekiama žemiausia vertybinių popierių vertė;[/i] Galima pamanyti, kad ant akciju buna parasyta, kada jos pasieke "zemiausia verte".. Deja realybeje net ir labai didelis kritimas gali buti tik pusiaukele i dar didesni kritima. [i]5. Investuojama tuomet, kai akcijų kainos aukštos – tai yra laukiama, kol rinkos atsigaus (pvz.: rinkai pakilus 10 –15 proc.) ir tik tuomet pasiryžtama investuoti;[/i] Tas pats, kaip ir 3 punkte, tik apversta aukstyn kojomis. Reikalas tame, kad mes nezinome, o paprastai ir negalime zinoti, ar tai yra pats auksciausias taskas.. [i]6. Apskritai neinvestuojama.[/i] Tai nera tokia jau bloga alternatyva. As nesakau, kad investuoti neverta, taciau zmones neturetu atmesti ir tokios alternatyvos, kaip "neinvestuoti visai", jei situacijos rinkoje nepalanki arba zmogaus tikslu/noru/galimybiu neatitinka joks investavimo sprendimas.
2008 05 12 12:37     #3365
"fvmn investavimo psichologijos dar didesni labirintai" tarp kitko zymiai tikslesni ir idomiau skaitosi
2008 05 12 14:47     #3366
Pritarciau fvmn, 6 punkte: Makleris sedintis darbe privalo dirbti (darbo uzmokestis mokamas ne uz "kawos gerima darbo metu"), tuo tarpu individualus investuotojas-spekuliantas "guledamas ant sopkutes" gali islaukti palankaus momento.
2008 05 12 16:40     #3367
"Jei investuotojai tikrintų savo akcijų kursus tik kartą per pusmetį – jų gyvenimas būtų daug ramesnis" - kažin, ar ramus yra investuotojas, apsipirkęs OMXB prieš pusmetį ir pasitikrinęs savo turtą dabar? Išvardintos šešios "klaidos" yra niekas, palyginus su viena - neprisivertimu fiksuoti nuostolį laiku. Visas straipsniukas labai primena Galinio firminę retoriką apie profesionalius investuotojus ir spekuliantus (dėl kurių, pasirodo, rinkos ir svyruoja).

Ekonominis kalendorius

Prekybos statistika realiu laiku

Techninės analizės įrankis

Privatumo politika Reklama Kontaktai Paskolos RSS RSS
© 2006-2024 UAB All Media Digital