Komentarai 9 Siųsti draugui Spausdinti Vertinimas Neįvertintas

Konformiškumas („banda“)

Chikirap | 2006-11-26 | Investavimo ABC | perskaitė: 6475
Konformiškumas („banda“) Spekuliantai dažnai pastebi kad akcijų rinkoje veiksmas kartais vyksta lyg kokioje bandoje. „Bandos“ formą moksliškai galima butų pavadinti konformišk

Spekuliantai dažnai pastebi kad akcijų rinkoje veiksmas kartais vyksta lyg kokioje bandoje. „Bandos“ formą moksliškai galima butų pavadinti konformiškumu – mūsų mastymo ir elgesio priderinimo prie tam tikros grupės normos. Dažnai elgesys yra užkrečiamas – jeigu vienas grupės narys kikena, kosti ar žiovauja, tai kiti netrukus daro tą patį. Kai būrelis žmonių stoviniuoja, žvelgdami į viršų, praeiviai taipogi stabteli, kad pasižiūrėtų ten pat. Gatvių muzikantai žino, kad į arbatpinigiams skirtas lėkšteles reikia įmesti keletą monetų, nes tai rodo, kad kiti žmonės jau davė. Galima pavardinti ir blogesnių pavyzdžių – nustatyta, kad savižudybių padaugėja po to, kai būna labai išgarsinta kokia nors savižudybės istorija (savižudybių padaugėja tik tose vietovėse, kuriose paskelbiama savižudybės istorija, t.y. žiniasklaidos veikimo zonoje); aukos dažnai būna panašaus amžiaus kaip ir aprašytoji savižudybės auka.
Tačiau visa tai tik lengva forma, tik žiedeliai, juk prisiderinimas dažnai būna netgi sveikintinas dalykas. Bet yra ir sunkių „bandos“ formų, kada „prisiderinama“ prie akivaizdžios netiesos. Pavyzdys:
Įsivaizduokite kad jūs esate vienas iš tiriamųjų, o šalia jūsų sėdi dar keturi „tiriamieji“. Psichologas klausia jūsų, kuri iš trijų atkarpų, pavaizduotų paveikslėlyje yra lygi pavyzdinei atkarpai:Jūs aiškiai matote, kad tai antroji atkarpa, ir laukiate savo eilės tai pasakyti (duodama iš eilės keletas panašių užduočių). Kai ir kita užduotis su atkarpomis pasirodo tokia pat lengva, jūs pradedate nuobodžiauti. Trečiajame bandyme teisingas atsakymas irgi akivaizdus. Todėl jūs manote, kad pirmasis tiriamasis, sakydamas „trečioji atkarpa“ klysta. Tačiau, kai antrasis ir trečiasis tiriamieji sako tą patį, jūs įsitempiate ir pradedate šnairuoti. Kai ir ketvirtasis asmuo pritaria pirmiesiems, jūsų širdis pradeda smarkiau plakti. Eksperimentatorius pažvelgia į jus, laukdamas atsakymo. Draskomas prieštaravimo tarp keturių tiriamųjų vieningos nuomonės ir akivaizdžiai jūsų akimis matomos tiesos, jūs įsitempiate ir jau gerokai mažiau pasitikite savimi negu prieš kelias minutes. Ką jūs atsakytumėte?
Pagal atliktus tyrimus daugiau nei trečdalis protingų studentų pasiduodavo grupės įtakai, t.y. šiuo atveju jie atsakytų „trečia atkarpa“.
Šis reiškinys stiprėja tada, kai:
• Mes pasijuntame neišmaną arba nesaugūs;
• Grupėje yra bent trys žmonės;
• Grupė yra vieninga;
• Patinka grupė, ji atrodo patraukli;
• Nesame iš anksto apsisprendę dėl atsakymo;
• Kiti grupės nariai stebi mūsų elgesį;
• Kultūra skatina pagarbą socialinėms normoms

David G. Myers „Psichologija“
Taip pat skaitykite

Kiek dažnai verta peržiūrėti investicinio portfelio sudėtį?

Pagrindiniai prekybos CFD principai

Rinkos psichologija: mitas apie racionalų investuotoją

Su akcijomis susietos CFD leidžia taikyti finansinį svertą ir uždirbti iš kainos skritumo

2014-05-14 | Investavimo ABC 2014-03-04 | Investavimo ABC 2014-01-13 | Investavimo ABC 2013-12-16 | Investavimo ABC

Komentarai2006 11 27 17:31     #452
Chikirap, idomu paziuret i investuotojus kitu kampu - psichologiniu poziuriu. Turiu viena klausima: jeigu dabar visi prades teigti, kad kokia ATK gera investicija, nors as pazvelges i ATK finansines ataskaitas, galiu pasakyti kad taip nera. Taigi, anot konfortiskumo teorijos, as tureciau pasiduoti visumos nuomonei... hmozingoff
2006 11 27 19:50     #457
Tai jei akivaizdziai matosi, kad kolegos yra klaidingi. Tai tereikia cia pasitikejimo savimi ir tvirtos nuomuones ir aisku nepasiduoti bandos itakai
2006 11 27 21:36     #458
tai chikirap, ar jau surinkai komandą, kad visi vieningai po vieną čia mus iš gaudytų ir sakytų, pvz, PIRK LINĄ, PARDUOK TEO ir pan?
2006 11 27 21:48     #459
tsss tyliau
2007 01 10 10:44     #650
2008 03 13 16:44     #3041
Tenka pastebėti biržoje kai staiga atsiranda kokie keli stambesni neplanuoti pirkimai, tuoj pat visi pradeda šnekėt, kad čia kažkas kažką žino daugiau nei kiti ir labai lengvai pakimba
2008 03 13 16:58     #3042
so true dekui Chikirap
2016 06 30 05:28     #36018


A top Replica watches hublot watches Watch is an awfully admired adeptness fabricated from aberrant assets that action to be advised to abide accustomed use. Furthermore, it should aswell use a agnate actualization on the acute band that you can see on the 18-carat types. A lot of of these watches use the aforementioned accomplishments activated in Omega or added high-profile watches.Swiss automated watches like Breitling, Rolex, Tag-Heuer, Omega, Audemars-Piguet and Panerai are assuredly some of the best mens Rolex Replica watches watches in the market. These watches aswell assume to just be the bottle of the affluent and the acclaimed about us. So, does the accepted man charge to date a coffer break-in to own one of these accomplished affluence Rolex Replica time machines? By all means, NO! Not if there are affluence of accomplished replica Swiss watches at http://www.ukrolexwatchesforsale.co.uk in the market.
2017 07 04 06:40     #36870
As Poolside Bags came to fruition, the pair cheap michael kors ended up changing course production-wise, and, in the process, helping another woman thousands of miles away launch a business of michael kors outlet uk her own. How, exactly? The first facility Hults and Murphy worked with was a michael kors replica handbags male-run factory in Morocco: "We quickly realized that he was difficult to Longchamp Outlet work with; he wouldn't put our label inside the bags and he was trying to steal our relationships; it was also very hard to Cheap Longchamp manage quality control," Hults said. "One of the women who worked for him reached out to us and told us that she admired our Longchamp Outlet Online brand and recognized our momentum".

Ekonominis kalendorius

Prekybos statistika realiu laiku

Techninės analizės įrankis

Privatumo politika Reklama Kontaktai Paskolos RSS RSS
© 2006-2021 UAB All Media Digital