Komentarai 4 Siųsti draugui Spausdinti Vertinimas Neįvertintas

Meistriškumo pamokos

spekuliantai.lt | 2008-11-19 | Investavimo ABC | perskaitė: 5565
Meistriškumo pamokos Tūkstančiai žmonių visame pasaulyje tiesiog medžiote medžioja akcijas, turinčias didelę potenciją augti. Kartais tarp šių „medžiotojų“ atsirand

Tūkstančiai žmonių visame pasaulyje tiesiog medžiote medžioja akcijas, turinčias didelę potenciją augti. Kartais tarp šių „medžiotojų“ atsiranda koks nors „guru“, turintis nuosavą atrankos metodą, kuriuo labai didžiuojasi. Iš daugelio variantų jie atsirenka tik tas akcijas, kurių galimybės duoti didesnę grąžą nei visa rinka, yra didžiausios. Tokie „guru“ yra retenybė. Tiesa, didelė jų dalis savo dienas baigia labai liūdnai – be cento kišenėje...

Vis dėlto, žinant, kad surasti geras akcijas yra išties sunkus darbas, galim pasižiūrėti, ką apie tai galvoja profesionalai. Tie, kuriems pavyko uždirbti milijonus ir milijardus. Pavyzdžiui, Filipas Fišeris, Piteris Lynčas, Varenas Bafetas. Apie jų metodus prirašytos knygos. Šiame straipsnyje bus apžvelgti Piterio Lynčo principai.

Pripažinimą jis pelnė valdydamas Fidelity Magellan fondą. Šis fondas 13 metų iš eilės duodavo vidutiniškai 28% metinės grąžos, ir nuo 18 milijonų padidėjo iki 14 milijardų USD. Būdamas 46 metų P.Lynčas išėjo į pensiją. Remiantis interviu su juo pačiu, straipsniai, jo patarimais, knygomis, galima susidaryti bendrą vaizdą, kaip Investuojas Piteris Lynčas analizuodavo ir rinkdavo akcijas investavimui. Daugelis jo patarimų remiasi psichologija.

Patarimas Nr. 1. Ne viskas auksas, kas blizga. Analitikai seniai pastebėjo, kad neverta investuoti į tų bendrovių, kurios stato sau paminklus, akcijas. P.Lynčas žvelgė dar giliau. Jis manė, kad investuotojas turi laikytis toliau nuo akcijų tų bendrovių, kurių metinėse ataskaitose daug spalvotų paveiksliukų. Reikia rinktis tas akcijas, kurių verslas suprantamas. Jis mėgo sakyti: „jei mėgstate parduotuves ir restoranus, tai pamėgsite ir jų akcijas“. Kitais žodžiais tariant, daug apie kompaniją sužinosite tapę jų klientu. Jis įdėmiai stebėjo kur ir ką perka jo šeimos nariai, kaip reaguoja į naujų brandų atsiradimą ir pan. Tokie kasdieniniai pastebėjimai kartais gali daug daugiau pasakyti apie kompaniją nei jos metinė ataskaita.

Patarimas Nr. 2. Kantrybė – auksas. Kompanijų akcijų kaina ne tik kyla, bet ir krenta. Tačiau jei kompanijos vadovybę gera, verslas optimizuotas, daug lojalių klientų, tai kainų kritimas atrodo keistai ir neįprastai. Tam ir reikalinga kantrybė išlaukti „atšilimui“. Akcijose galite prarasti viską, tačiau galite uždirbti 1000%, 5000% ir daugiau, jei pakankamai kantrūs.

Patarimas Nr. 3. „Niekas negali nuspėti kokios bus palūkanų normos, kokia bus ekonomikos būsena, kur link eis akcijų rinkos“. Reikia mesti tokius užsiėmimus, kaip spėliojimai ir prognozavimai bei užsiimti kompanijų, į kurias investavote pinigus, analize. Tuo pačiu verta prisiminti, kad bendrovių akcijų portfelyje reikia turėti tiek, kiek sugebama suvaldyti. Jei analizė Jums nėra varginantis užsiėmimas, tai apie 10 bendrovių akcijų portfelyje yra pats tas.


Dvidešimt auksinių Piterio Lynčo taisyklių (iš jo knygos).

Jūsų privalumas ne tame, kad klausote profesionalų iš Wallstreeto, o žiniose, kurias jau turite ir išnaudojate investuodami į kompanijas ir sritis, kurias suprantate.
Paskutiniais metais biržose padaugėjo profesionalių investuotojų. Tai tik padeda neprofesionalui. Jūs galite uždirbti daugiau nei rinka, nekreipdami dėmesio į bandą.
Koreliacijos tarp sėkmingai dirbančios bendrovės ir akcijų kainos augimo dažnai nebūna ištisus mėnesius arba net metus. Tačiau ilgesniame laikotarpyje koreliacija šimtaprocentinė.
Reikia turėti įsivaizdavimą į ką investuojate ir kodėl.
Investuodami aklai, beveik visada nepataikysite.
Akcijų nereikia turėti daugiau, nei sugebate suvaldyti. Jei investavimas nėra Jūsų pagrindinis darbas, kažin ar verta turėti daugiau nei 5 akcijas portfelyje vienu metu.
Jei nerandate patrauklių kompanijų investavimui, pinigus padėkite į kaupiamąjį indėlį tol, kol rasite patrauklią kompaniją investavimui.
Neinvestuokite į kompaniją nežinodami jos finansinės padėties.
Venkite madingų kompanijų madingose ūkio šakose. Investavimas į geras kompanijas neaugančiose ūkio šakose duoda pačius geriausius rezultatus.
Norėdami investuoti į mažas kompanijas, palaukite, kol jų veikla pradės duoti pelno.
Akcijose galite prarasti viską, tačiau galite uždirbti 1000%, 5000% ir daugiau, jei pakankamai kantrūs. Tereikia rasti kelias geras akcijas.
Kiekviejoje ūkio šakoje ar regione neprofesionalus bet pastabus investuotojas visada gali rasti perspektyvią kompaniją, kol jos dar nepastebėjo profesionalai.
Kritimai akcijų rinkose – normalus dalykas. Naudokitės tuo įsigyti gerokai atpigusių akcijų.
Kiekvienas turi pakankamai proto uždirbti akcijų biržose, tačiau ne kiekvienas – išlaikyti uždarbį.
Priežąstis nerimui visada atsiranda. Nepasiduokite žiniasklaidos „provokacijoms“. Akcijas parduokite tada, kai bendrovės finansai blogėja, o ne tada kada numatyta „pasaulio pabaiga“.
Niekas negali nuspėti kokios bus palūkanų normos, kokia bus ekonomikos būsena, kur link eis akcijų rinkos. Reikia mesti tokius užsiėmimus, kaip spėliojimai ir prognozavimai bei užsiimti kompanijų, į kurias investavote pinigus, analize.
Išnagrinėję 10 kompanijų, rasite vieną geriausią. Išnagrinėję 50 – penkias. Rinka visada turi malonių siurprizų – kompanijos, kurių dar nepastebėjo pati rinka.
Jei neanalizuojate kompanijų, tikimybė sėkmingai investuoti tokia pati, kaip i pokeryje žaisti užmerktomis akimis.
Laikas dirba Jums, jei jūs pirkote akcijas. Laikas dirba prieš Jus, jei pirkote opcionus.
Ilgalaikėje perspektyvoje nuodugniai atrinktų akcijų portfelio pelningumas visada viršija obligacijų portefelio ar banko indėlio pelningumą. O bet kaip atrinktų akcijų portfelio pelningumas niekada neviršija kojinėje laikomų pinigų peningumo.


Peter Lynch investavimo strategija

Internete radau info apie Peter Lynch investavimo strategiją. Patiko, tai nutariau pasidalinti su visais

Kas tas Peter’is Lynch’as? Tai labai sėkmingas Wall Street’o investuotojas, fondų valdytojas, kurio sugėbėjimas pasirinkti akcijas yra laikomas vienu geriausiu pasaulyje.

Tai kuo gi ypatingas tas jo pasirinkimas? Lynch’as paraše daug knygų apie savo investavimo filosofiją, tačiau galima išskirti pagrindines mintis (stengiausi atrinkti kas daugmaž tinka OMXV):


pirk tik tai, ką žinai ir supranti
atlik namų darbus
investuok ilgam
investuok ten, kur dar neinvestavo instituciniai pirkėjai

 

1. Pirk tik tai, ką žinai. Ši tiesa gal labiau taikoma pasaulinėms rinkoms, tačiau tikrai tinka ir OMXV. Visi žino, kad svarbiausias investuotojo ginklas yra informacija. O informacijos apie lietuviškas akcijas mes turim daugiausiai – televizija, laikraščiai, draugai ir tt. Juk galima matyti, kiek Aprangos parduotuvėse yra žmonių, kokia dalis šaldytuvų Topo centre yra Snaigės gamybos ir pan. Aišku niekas nesiūlo apsiriboti savo kiemu, bet savo kiemą žinom geriausiai. Pvz. gražu kai matai, kad “Kauno Tiltai” dirba Vilnius-Klaipėda autostradoje.
Lynch’as nemėgo investuoti į technologines kompanijas. Atvirkščiai, jis orientuodavosi į “paprastas” kompanijas – bankus, vartotojiškų produktų gamintojas, mažmenininkus ir tt.
2. Atlik namų darbus. Pirkti galima ir “iš lempos”, bet verta ir pasigilinti, prieš darant sprendimą. Neapsigaukite “savo kiemo” teorija – Peter’is Lynch’as atlikdavo nuodugnius tyrimus perkamų VP. Pagrindiniai fundamentiniai VP aspektai, kuriuos išskiria Lynch’as:

Pardavimai. Jei jus šioje kompanijoje patraukė tam tikras produktas ar paslauga, būkite tikri, kad tai sudaro esminę pardavimų dalį. Panašu į Vilniaus Vingio pelenines – gal produktas ir geras, bet įmonės padėties jis nelabai įtakoja .
Augimas. Daug kas kritikuoja P/E, tačiau Peter’is Lynch’as siūlo naudoti PEG (“Price/Earnings To Growth&rdquo . Pasiskaičiuoti tikrai paprasta – P/E yra dalinamas iš pajamų augimo (procentais). Jei kompanijos augimas yra stiprus, bet PEG yra 2 ar daugiau – augimas jau yra įskaičiuotas į akcijos kainą. Jo “pageidaujamas” PEG dydis – mažiau nei 1.2.
Peter’is Lynch’as mėgsta akcijas, kurios auga, bet ne per greitai. Jam labiausiai priimtinas nuo 15% -30% augimas. Kompanijos augančios greičiau nei 30% turi dvi pagrindines problemas. Pirma, tokį augimą yra ypatingai sunku išlaikyti (pvz. UKB, APG). Antra, sparčiausiai augančios jau būna išliaupsintos analitikų.
Rinkitės kompanijas su stipriais pinigų srautais ir mažesnėmis nei vidurkis skolomis.
3. Investuokite ilgam.
Lynch’as pasakė, kad jei nėra netikėtumų, akcijos yra nuspėjamos 10-20 metų į priekį. Jis sakė, kad 2-3 metų laikotarpyje akcijos gali ir kristi ir kilti – galima mesti monetą, kad tai nustatyti .

Jis taip pat padarė tyrimą ar įėjimo į rinką laikas labai įtakoja ilgalaikius rezultatus. Vienas įsivaizduojamas pirkėjas buvo pirkęs akcijų už didžiausią metų kainą, kitas už mažiausią. Po 30 metų pigiai pirkęs investuotojas uždirbo 11.7% per metus, brangiai pirkęs - 10.6%. Todėl Lynch’as manė, kad spelioti trumpalaikius biržos svyravimus (arba gaudyti bangas ) paprasčiausiai neverta. Jo pagrindinė strategija buvo rasti geras kompanijas.

Jis ieškojo kompanijų, kurios galėtų augti 1000%, net ir pavadinimą joms sugalvojo – “tenbagger”.

4. Investuok ten, kur dar neinvestavo instituciniai. Kadangi Lynch’as rinkosi kompanijas, kurios potencialiai augti 10 kartų, jis suprato, kad pavieniai investuotojai tokio kilimo sukelti negali ir tam reikalinga institucinių pirkėjų pagalba. Todėl vienas iš pasirinkimo kriterijų buvo fondų nebuvimas tarp įmonės akcininkų. Kitaip tariant, įmonės buvo dar visiškai neatrastos.

Pabaigai verta paminėt, kad Lynch’o valdomi fondai galėjų būti laikomi pernelyg diversifikuotais (tam tikrais momentais fonde buvo tūkstančiai pozicijų), tačiau jo sugebėjimas rinktis akcijas nustelbdavo visas rizikas .

Visai pabaigai – kelios Lynch’o citatos, neversiu, kad nesugadinti vaizdo :

“I think you have to learn that there's a company behind every stock, and that there's only one real reason why stocks go up. Companies go from doing poorly to doing well or small companies grow to large companies.”

“In this business if you're good, you're right six times out of ten. You're never going to be right nine times out of ten.”

“You get recessions, you have stock market declines. If you don't understand that's going to happen, then you're not ready, you won't do well in the markets.”

“Go for a business that any idiot can run - because sooner or later, any idiot probably is going to run it.”

Taip pat skaitykite

Kiek dažnai verta peržiūrėti investicinio portfelio sudėtį?

Pagrindiniai prekybos CFD principai

Rinkos psichologija: mitas apie racionalų investuotoją

Su akcijomis susietos CFD leidžia taikyti finansinį svertą ir uždirbti iš kainos skritumo

2014-05-14 | Investavimo ABC 2014-03-04 | Investavimo ABC 2014-01-13 | Investavimo ABC 2013-12-16 | Investavimo ABC

Komentarai



2008 11 19 16:03     #4221
Gerbiu sita zmogu...
2008 11 20 08:15     #4227
tos tiesos nieko gudraus, bet jų laikytis labai sunku
2008 12 17 12:34     #4396
sveiki as akciju rinkoje dar naujokas turiu keliu investiciniu fondu vienetu noreciau investuoti i akcijas. Mano klausimas butu gal isaiskintumete kaip pasiskaiciuoti pelno mokesti? Tarkim pirkau 1000 akciju po 0,90 ct. po kurio laiko isigijau dar 1000 akciju tos pacios AB bet jau uz 0,70ct. Po kurio laiko pardaviau 1500 akciju po 0,95ct. Kaip isskirti koks kiekis toje akciju sumoje (1500) buvo pirktas po 0,90ct. ir po 0,70 ct. Su pagarba dekui
2008 12 18 21:54     #4408
Kiek pamenu, dauguma pasisako uz nuostolio fiksavima laiku, ne uz laukima kol akcijos kaina atshoks is kitos puses, dauguma ne visuomet teisi.

Ekonominis kalendorius

Prekybos statistika realiu laiku

Techninės analizės įrankis

Privatumo politika Reklama Kontaktai Paskolos RSS RSS
© 2006-2024 UAB All Media Digital