Komentarai 2 Siųsti draugui Spausdinti Vertinimas Neįvertintas

Vadybininkų kompasas netikslus, bet kryptį nujausti galime

spekuliantai.lt | 2011-11-21 | Investavimo ABC | perskaitė: 3393
Raktiniai žodžiai: vertybiniai popieriai, indeksas, ekonomika, pirkimo vadybinikai, verslas
Vadybininkų kompasas netikslus, bet kryptį nujausti galime Kas savaitę lyg sūpynėse kryptį keičiančios vertybinių popierių kainos nerimą kelia ir patyrusiems, ir pradedantiesiems investuotojams. Susigaudyti ši

Kas savaitę lyg sūpynėse kryptį keičiančios vertybinių popierių kainos nerimą kelia ir patyrusiems, ir pradedantiesiems investuotojams. Susigaudyti šiandienos ekonomikos situacijoje padeda makroekonominiai rodikliai ir skirtingų sektorių tyrimų duomenys. Vienas jų – pirkimo vadybininkų indeksas, į kurį dažnai žvelgia teisingą kryptį norintieji pajausti investuotojai.

Anot specialistų, pirkimo vadybininkų indeksas (angl. „Purchasing Managers Index“, PMI) yra skaičiuojamas remiantis apklausų rezultatais. Rūta Medaiskytė, banko „Finasta“ makroekonomistė, atskleidžia, kad toks skaičiavimo metodas turi ir trūkumų, ir privalumų.

„Apklaustųjų atsakymuose dažnai juntamas ir subjektyvumo prieskonis – visgi remiamasi vadybininkų nuomone, vertinimais, lūkesčiais, o ne sausais finansiniais skaičiais. Tačiau toks metodas turi didelį pranašumą: apklausos atliekamos dažnai, todėl rezultatai gaunami neatitraukiant dėmesio nuo rinkos pulso“, – sako R. Medaiskytė.

Ne lūkesčiai, bet panašu

Specialistų vertinimu, pirkimo vadybininkų indeksas parodo ne lūkesčius, o realią rinkos situaciją. Jis, priešingai nei kiti rodikliai, nėra peržiūrimas ar tikslinamas. Atvirai sakant, ir tikslinti nėra ko: atliekama apklausa, sugrupuojami, susumuojami rezultatai ir viskas. Jungtinėse Amerikos Valstijose pirkimo vadybininkų apklausas atlieka ir indeksą skaičiuoja organizacija „Institute for Supply Management“, Europos ir Azijos šalių indeksus skaičiuoja Londone pagrindinę būstinę turinti „Markit Group Limited“ tyrėjų komanda.

„Populiariausias indeksas, į kurį dažniau krypsta ekonomistų ir investuotojų akys, yra gamybos srityje dirbančių pirkimo vadybininkų indeksas, tačiau tokie indeksai sudaromi apklausiant ir kitų sektorių bendroves – paslaugų, statybų ar mažmeninės prekybos. Nors šiuolaikinėje ekonomikoje gamyba nėra svarbiausia bendrojo vidaus produkto (BVP) sudėtinė dalis (paprastai gamyba sudaro 20 % BVP), tačiau pramonė gana greitai pajunta ekonomikos pokyčius. Jeigu ūkį ištinka recesija ar pakylėjimas, tai gana greitai pajunta ir gamybos bendrovės. Todėl investuotojai ir ekonomistai prognozuodami BVP pokyčius atsižvelgia ir į gamybos sektoriaus pirkimo vadybininkų indekso pokyčius“, – teigia banko „Finasta“ makroekonomistė.

Mažiau nei 50

Pasak R. Medaiskytės, pirkimo vadybininkų indeksas nėra kiekybinis vertinimas – jis neparodo gaminamų prekių kiekio ar pirkimams skiriamų lėšų. Tačiau jį suprasti nėra sudėtinga.

„Šio indekso reikšmė gali svyruoti nuo 1 iki 100. Pagrindinis dėmesys skiriamas 50 ribai. Jei indekso reikšmė yra mažesnė nei 50, sektorius traukiasi, jei didesnė nei 50 – sektorius auga. Jau porą mėnesių Vakarų Europos gamybos bendrovių pirkimo vadybininkų indeksas yra mažesnis nei 50. Tai rimtas ženklas, kad kalbos apie lėtesnį Vakarų Europos ekonomikos augimą yra pagrįstos“, – sako banko „Finasta“ makroekonomistė.

Indekso sudarytojai bendrovių pirkimo vadybininkų teiraujasi dėl naujų užsakymų, užimtumo, atsargų kaupimo, produkcijos kiekio ir tiekimo trukmės. „Pirkimo vadybininkų indeksą reikėtų vertinti atsargiai ir visada patartina atsižvelgti į bendrą kontekstą. Pavyzdžiui, jei valstybės kenčia nuo biudžeto skolų, o gamybos indeksai rodo teigiamus pokyčius, dar nereiškia, kad ekonomika auga ir klesti“, – perspėja makroekonomistė.

Kokias įžvalgas galėtume padaryti, jei artimiausiais mėnesiais pirkimo vadybininkų indeksas staiga viršytų 50 ribą? Anot specialistų, tai reikštų, kad ekonomikos sulėtėjimas nebuvo toks staigus, kaip buvo prognozuota, gamintojai randa pirkėjų, naujų veiklos ir plėtros perspektyvų, o iki tol vyravo nepagrįstai didelis pesimizmas. Jei indekso reikšmė ir toliau išliktų mažesnė nei 50, tai tiktai patvirtintų dabar sklandančias nuomones, kad ekonomika lėtėja.

Lietuvoje pirkimo vadybininkų indeksas nėra skaičiuojamas. Neseniai bankas „Snoras“ pristatė Lietuvos verslo lūkesčių indeksą. Jo negalime lyginti su pasaulyje skaičiuojamu pirkimo vadybininkų indeksu, tačiau jis gali atspindėti bendras šalies verslo nuotaikas.

Lietuvos verslo lūkesčiai

Rugsėjį atlikto tyrimo metodologijos kūrėjai yra viešosios nuomonės ir rinkos tyrimų bendrovė „Spinter tyrimai“ ir banko „Snoras“ specialistai. Pasak banko „Snoras“ Korporatyvinio verslo tarnybos direktoriaus ir valdybos pirmininko pavaduotojo Modesto Keliausko, verslo lūkesčių indeksas skaičiuojamas pagal respondentų atsakymus į klausimus apie pardavimo ir pelno pokyčius, kiekybinę ir kokybinę plėtrą bei galimybes investuoti.

„Šis indeksas parodo, kokią plėtrą ir kokias veiklos vystymo perspektyvas įžvelgia šalies įmonės per artimiausius 6 mėnesius. Apklausoje dalyvavo 302 respondentai, buvo apklaustos skirtingos veiklos ir dydžio bendrovės“, – sako M. Keliauskas.

Indekso metodikoje numatyta, kad vertinimų skalė gali svyruoti nuo 100 iki –100. Susumavus rugsėjį atliktos apklausos rezultatus verslo lūkesčių indeksas buvo lygus +5,2. Tai rodo, kad šiandien įmonės ekonomikos perspektyvas vertina pozityviai, bet labai santūriai.

Makroekonomistė R. Medaiskytė sako, kad „Snoro“ apskaičiuotą verslo lūkesčių indeksą reikėtų vertinti fundamentaliai: jis parodo verslo nuotaikas šalyje, tačiau nesufleruoja sprendimo, įsigyti ar parduoti Lietuvos bendrovių vertybinius popierius.

Leontina Lesauskaitė, žurnalas „Investuok“

Daugiau apie investavimą skaitykite žurnale „Investuok“ ir www.kurinvestuoti.lt.


 

Taip pat skaitykite

Kiek dažnai verta peržiūrėti investicinio portfelio sudėtį?

Pagrindiniai prekybos CFD principai

Rinkos psichologija: mitas apie racionalų investuotoją

Su akcijomis susietos CFD leidžia taikyti finansinį svertą ir uždirbti iš kainos skritumo

2014-05-14 | Investavimo ABC 2014-03-04 | Investavimo ABC 2014-01-13 | Investavimo ABC 2013-12-16 | Investavimo ABC

Komentarai2013 11 20 06:19     #35559
Hi there, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just wondering if you get a lot of spam responses? If so how do you reduce it, any plugin or anything you can advise? I get so much lately it's driving me mad so any assistance is very much appreciated japanese ex japanese ex japanese ex.
2017 08 21 12:01     #37011


Birthing Cheap Christian Louboutin sale Sandals let you beam an spring Expression of the actual style along with uniqueness unlikely a similar christian louboutin, though rarely see eye-catching could the sort of expression along with honorable character, yet this little skirt could incredibly sophisticated. For instance 2 considerations top-level, only of course may pure attractive bright red, the sort of different is the kind of feather textile, looks significantly elegant, silk dress en route to go well with the particular version selected, advanced textile inside general look of its a whole lot more delicate, really mix with little bit boots, and pale pinkish purple color Christian Louboutin at http://www.allchristianlouboutinoutlet.co.uk wedges Sandals, the most up to date remarkable perception.

Ekonominis kalendorius

Prekybos statistika realiu laiku

Techninės analizės įrankis

Privatumo politika Reklama Kontaktai Paskolos RSS RSS
© 2006-2020 UAB All Media Digital